Γενικά Ενοικίαση αυτοκινήτου

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
423
Likes
515
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Εγώ πάντως που νοίκιασα απο την autoclick.co.uk για Ιούνιο για Ιταλία και προπλήρωσα για να καρπωθώ την έκπτωση δεν ειχα κάποια χρέωση εξτρα για ντιζελ. Αν κοιτάξεις στο site τους δίνουν την ίδια τιμή για ντίζελ και βενζίνη
 

agmi

Member
Μηνύματα
504
Likes
2.448
Καθε εταιρεια χρεωνει διαφορετικα εμεις δωσαμε χονδρικα max €220 (με 2 οδηγους/απεριοριστα χλμ) αυτο τον μηνα, με €20 παραπανω, δεν θα μου κρατουσαν ουτε την εγγυηση, €1300+61 καυσιμο, αλλα εγω ο μπουνταλας ηθελα την AXA για εξτρα ασφαλεια :(! Εμεις €220 και εσυ με τα αυτα που ειχαμε €317.09 απο το σαιτ του autoclick ;)
 

Attachments

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
423
Likes
515
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καθε εταιρεια χρεωνει διαφορετικα εμεις δωσαμε χονδρικα max €220 (με 2 οδηγους/απεριοριστα χλμ) αυτο τον μηνα, με €20 παραπανω, δεν θα μου κρατουσαν ουτε την εγγυηση, €1300+61 καυσιμο, αλλα εγω ο μπουνταλας ηθελα την AXA για εξτρα ασφαλεια :(! Εμεις €220 και εσυ με τα αυτα που ειχαμε €317.09 απο το σαιτ του autoclick ;)
Eγώ επειδή προπλήρωσα για να καρπωθώ την έκπτωση 50% πλήρωσα για 8 μέρες, 2ο οδηγό, απεριόριστα χιλιόμετρα με φουλ ασφάλιση 205 ευρώ.
 

agmi

Member
Μηνύματα
504
Likes
2.448
Εσυ 'γατα' κοπελια, οπως λενε στο χωριο μου, ουτε o Xωραφακιας εδω δεν κανει τετοιες προσφορες, με 50% εκπτωση! Πρεπει να σας συμπαθησανε & να σας χαρισανε & το security deposit!
 
Last edited:

JANIMA

Member
Μηνύματα
64
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
γεια σας και πάλι υπάρχει κάποιος κάποια που να γνωριζει οτιδηποτε για τν ενοικιαση αυτοκινήτου , σκοπεύουμε πρώτη φορά να νοικιασουμε αμαξι στο εξωτερικό. Που να κοιτάξω ; εχετε καποια ιδεα ποσο περιπου στοιχίζει η μέρα ;;Επίσης σε κάποιες σελ που μπαίνω μου εμφανίζει αν είμαστε κάτω από 35 και κατι τετοια ..εμεις ειμαστε μολις 21 θα αντιμετωπισουμε καππιο θεμα με την ηλικια?
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
418
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
γεια σας και πάλι υπάρχει κάποιος κάποια που να γνωριζει οτιδηποτε για τν ενοικιαση αυτοκινήτου , σκοπεύουμε πρώτη φορά να νοικιασουμε αμαξι στο εξωτερικό. Που να κοιτάξω ; εχετε καποια ιδεα ποσο περιπου στοιχίζει η μέρα ;;Επίσης σε κάποιες σελ που μπαίνω μου εμφανίζει αν είμαστε κάτω από 35 και κατι τετοια ..εμεις ειμαστε μολις 21 θα αντιμετωπισουμε καππιο θεμα με την ηλικια?
Καλησπέρα, μπορείτε να δείτε σε autoEurope.com, carflexi.co.uk κ σε Ryanair.com . Υπάρχει έξτρα χρέωση αν ο οδηγός είναι κάτω των 21 νομίζω. Υπάρχει πεδίο να τικ άρετε. Καλά να περασετε
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
423
Likes
515
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Εσυ 'γατα' κοπελια, οπως λενε στο χωριο μου, ουτε o Xωραφακιας εδω δεν κανει τετοιες προσφορες, με 50% εκπτωση! Πρεπει να σας συμπαθησανε & να σας χαρισανε & το security deposit!
Κατ'αρχή ξέχασα να πω ότι η παραλαβή και παράδοση είναι σε άλλο αεροδρόμιο, κάτι που σημαίνει αρκετό επιπλέον κόστος. Για τη συγκεκριμένη κράτηση των 203,7 Ευρώ θα είχα λιγότερα 53,19 ευρώ αν παρέδιδα στο ίδιο αεροδρόμιο δηλ θα πλήρωνα 150,51 ευρώ

Παραθέτω την ανάρτησή μου, σχετικά με το 50% έκπτωση, που ειχα κάνει στο τοπικ "Ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό" στις 5/4

Quote
Η https://www.autoclick.co.uk/ που εχει ενοικιάσεις αυτοκινήτων σε όλη την Ευρώπη έχει βγάλει προσφορά 50% για αγορά on line μέχρι 11/4 για ενοικίαση μέχρι 31/12/2018

#367
KaterinaJ, 5 Απριλίου 2018
Tools + Παράθεση Απάντηση
Unquote

Επίσης επισυνάπτω την κράτησή μου για του λόγου το αληθές.

Καλό είναι όταν λέει κάποιος κάτι αν το αμφισβητεί κάποιος άλλος να εκφράζεται με πιό κόσμια λόγια. Θεωρώ ότι όλοι είμαστε εδώ για να βοηθάμε ο ένας τον άλλο και όχι να ειρωνευώμαστε.
 

Attachments

JANIMA

Member
Μηνύματα
64
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Καλησπέρα, μπορείτε να δείτε σε autoEurope.com, carflexi.co.uk κ σε Ryanair.com . Υπάρχει έξτρα χρέωση αν ο οδηγός είναι κάτω των 21 νομίζω. Υπάρχει πεδίο να τικ άρετε. Καλά να περασετε
Καλησπέρα ευχαριστώ πολύ ο οδηγός έχει κλείσει τα 21 , ισχυει όμως οτι πρεπει να εχει διπλωμα και ο συνοδηγος που χω διαβάσει ; Γιατί δίπλωμα θα έχει μόνο ο οδηγός
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.733
Likes
14.985
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Καλησπέρα ευχαριστώ πολύ ο οδηγός έχει κλείσει τα 21 , ισχυει όμως οτι πρεπει να εχει διπλωμα και ο συνοδηγος που χω διαβάσει ; Γιατί δίπλωμα θα έχει μόνο ο οδηγός
δίπλωμα θα πρέπει να έχει το άτομο που θα δηλωθεί ως οδηγός του αυτοκινήτου και μόνο αυτός. εάν όμως δηλωθεί και δεύτερος οδηγός τότε σαφώς θα πρέπει να είναι και αυτός κάτοχος διπλώματος.
δεν καταλαβαίνω εάν συγχεεις την λέξη "συνοδηγός". εάν ο συνοδηγός δεν δηλωθεί σαν δεύτερος οδηγός του αυτοκινήτου τότε δεν χρειάζεται να έχει δίπλωμα .
 

DimitrisG

Member
Μηνύματα
21
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολι
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Άρα για να καταλάβω κι εγω το θέμα της εγγύησης που συζητάτε...
Ενοικίαση πχ 400e
Εγγύηση περίπου εχω διαβάσει σε κάποιες εταιρίες (budget ας πουμε) 2φορες το ποσο ενοικίασης (πχ 800e)
Άρα η πιστωτική κάρτα πρέπει να έχει περιθώριο 1200e πριν την παραλαβή του αυτοκίνητου...
Εκτός αν ανάλογα με το ποσο της ασφαλείας που διαλέγεις αλλάζει και το ποσο της εγγύησης...
 
Last edited:

agmi

Member
Μηνύματα
504
Likes
2.448
Ακομα, αν και εχεις και την αποδειξη ανεβασει, το βρισκω εξωπραγματικο! Συναμα ειναι η 'δαγκανια της σεζον'! Εχω φτασει να μην εμπιστευομαι κανενα απο δαυτους & τις προσφορες τους! Ο μονος μου εμπιστευομαι ειναι ο ΒΒ&L! Oυτε κρυφες τιμες, ουτε πιστωτικη, ολα ξεκαθαρα! Βεβαια ειναι ακριβουτσικοι σε σχεση με τον ανταγωνισμο.
Φετος νομισα οτι ειχα καλο deal με την Ryan/Dollar, πηρα & την εξτρα ασφαλεια, μου προσφεραν ακομα αλλη στην Πιζα, μου κρατησαν €1361 & ευτυχως τα πηρα πισω! Βεβαια η ιστορια δεν εχει τελειωσει γιατι μπορει να μου εχουν 'κατσει' καμμια κλιση και να μου χρεωσουν την καρτα! Το εζησα με την συζυγο & την Ηertz που εφαγε μια κλιση στο Emmen περνωντας με κοκκινο, €220+€35 admin charge, με πολυ σκεψη το πληρωσαμε διοτι θα γινοταν blacklisted σε ολη την Hertz & αλλες εταιρειες. Βεβαια υπηρχε ο φορος να την συλλαβουν σε εκεινη την χωρα αν κανει αλλη παραβαση του κωδικα & επειδη ειναι πολιτης της & πηγαινει συχνα & νοικιαζει αυτοκινητο, την πληρωσαμε!

Για να μην ξεφευγω απο το θεμα, φετος εμαθα οτι η προσφορα πληρωνεται 2χ, γιαυτο σε εκανα & challenge. Μην το παρεις ειρωνευτικα, το φορουμ ειναι να ΑΝΟΙΓΕΙ ΜΑΤΙΑ & ΝΑ ΒΟΗΘΑ ασχετως & ευπαρχουν αρκετοι ξερολες & πετανε το μακρυ & το κοντο τους!
 
Last edited:

agmi

Member
Μηνύματα
504
Likes
2.448
Συνφορουμιτη DimitriG, για το θεμα της εγγυησης πρεπει να κανει κανεις διατριβη! Κοιταξε & αλλα ποστ στο ιδιο τμημα. Δεν υπαρχει συναρτηση, it is the rule of thumb :). Στην Ολλανδια ζητησαν η Europcar €300 & & Hertz αλλη φορα €400, φετος στη Ιταλια €1300 η DOLLAR/μεσω Ryan air+ €61 για το καυσιμο, ενω ειχα εξτρα ασφαλεια απο την ΑΧΑ. Bεβαια βρεθηκα με το διλημα εκει αν επρεπε να ειχα αγορασει την της ΑΧΑ γιατι με €100 η κατι λιγοτερο ειχα πληρη καλυψη & δεν θελαν & εγγυηση ουτε τα €61 του καυσιμου. Βεβαια αυτη ειναι Η ΣΥΝΗΘΗΣ ΤΑΚΤΙΚΗ των εταιριων ενοικιασης παγκοσμιως, να σου πουλησουν ασφαλεια εξτρα, εκει ειναι το κερδος & οι προμηθειες!. Οι φτηνοτεροι βγαινουν στην τελικη ακριβοτεροι. Πανω κατω εισαι 'μεσα' αν στα εχουν μοσχοπαρει εχει λιγοτερη εγγυηση! Κοιταξε τα μικρα γραμματα & καλες αγορες.
Υ.Γ. Ειδα αλλη ερωτηση σου μεσα στα φορουμς, ψαξε να δεις τι deal θα σου δωσει η Aegean την συνεργαζομενη εταιρεια ενοικιασης ;).
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.046
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom