Γενικά Ενοικίαση αυτοκινήτου

makisg

Member
Μηνύματα
4.728
Likes
14.951
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
δεν νομίζω ότι χρειάζεται ιδιαίτερη διατριβή στο θέμα της εγγύησης. κάθε εταιρεία στους όρους της λέει τί πόσο κρατάει για εγγύηση. εάν έχεις πρόβλημα με το όριο σου στην κάρτα σου, επιλέγεις άλλη εταιρεία.
 

JANIMA

Member
Μηνύματα
64
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ακόμα και αν έχεις πλήρη ασφάλεια σου κρατάνε εγγύηση? Επίσης ποσο περιπου βγαινει τ αμάξι τν μερα; Η αλήθεια είναι ότι ψάχνω αλλα δυσκολεύομαι πολυ γτι πρώτη φορά θ ταξιδέψω στο εξωτερικό και πρώτη φορά πρόκειται ν νοικιάσω αμαξι . εχω μπερδευτεί αρκετά .Γενικα εχω στα υπόψιν μου τν avis..
όσον αφορά τν χρεωστική και την πιστωτική που λέμε η διαδικασία ν βγάλεις πιστωτική είναι εύκολη ; απ την στιγμή που τηρείς τις προϋποθέσεις βέβαια εισόδημα κλπ.
Ξερω οτι ρωταω πολλα και πρεπει να ψάξω αλλα εχω πραγματικά μπερδευτει πολυ..
Όποιος μπορεί ν με βοηθήσει γτ προορίζεται για αρχές Ιουνίου τ ταξιδι και τ όρια στενευουν
 

DimitrisG

Member
Μηνύματα
21
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολι
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Συνφορουμιτη DimitriG, για το θεμα της εγγυησης πρεπει να κανει κανεις διατριβη! Κοιταξε & αλλα ποστ στο ιδιο τμημα. Δεν υπαρχει συναρτηση, it is the rule of thumb :). Στην Ολλανδια ζητησαν η Europcar €300 & & Hertz αλλη φορα €400, φετος στη Ιταλια €1300 η DOLLAR/μεσω Ryan air+ €61 για το καυσιμο, ενω ειχα εξτρα ασφαλεια απο την ΑΧΑ. Bεβαια βρεθηκα με το διλημα εκει αν επρεπε να ειχα αγορασει την της ΑΧΑ γιατι με €100 η κατι λιγοτερο ειχα πληρη καλυψη & δεν θελαν & εγγυηση ουτε τα €61 του καυσιμου. Βεβαια αυτη ειναι Η ΣΥΝΗΘΗΣ ΤΑΚΤΙΚΗ των εταιριων ενοικιασης παγκοσμιως, να σου πουλησουν ασφαλεια εξτρα, εκει ειναι το κερδος & οι προμηθειες!. Οι φτηνοτεροι βγαινουν στην τελικη ακριβοτεροι. Πανω κατω εισαι 'μεσα' αν στα εχουν μοσχοπαρει εχει λιγοτερη εγγυηση! Κοιταξε τα μικρα γραμματα & καλες αγορες.
Υ.Γ. Ειδα αλλη ερωτηση σου μεσα στα φορουμς, ψαξε να δεις τι deal θα σου δωσει η Aegean την συνεργαζομενη εταιρεια ενοικιασης ;).
ευχαριστώ πολυ
 

agmi

Member
Μηνύματα
504
Likes
2.448
Με την εξτρα καλυψη της ΑΧΑ η οποια ηταν η ανωτερη που προσφεραν) κοιταξε #195 απαντηση, πιστωτικη χρειαζεσαι σε ολες τις εταιρειες, η μονη που δεν μου εχει ζητησει ειναι η ΒΒ&L στην Ολλανδια, ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ! Δεν εχουν κρυμενες χρεωσεις κλπ. Οι αλλες αναλογως .... Πιστωτικη εφ'οσον πληρεις τις προυποθεσεις θελει (η Πειραιως), εγω ειμαι επαρχιωτης, 1 βδομαδα. Εγω ειχα μια για το τυπικο & μονο με €1000 οριο & ενω πληρω τις προυποθεσεις ειδα οτι η εταιρεια ηθελε €1300 ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΡΩ οτι θα χρεωσουν + fuel deposit=€61.00, και ζητησα αυξηση του οριου +500. Μου την εκαναν αλλα καθυστερησαν λογω Πασχα! Πραγμα που χρησιμοποιησα αλλη καρτα αλλης τραπεζας που ειχα! Με την χρεωστικη κανεις την κρατηση ιντερνετικα και την πιστωτικη την χρειαζεσαι για την εγγυηση κατα την παραλαβη! Το ποσο θα σου πιασει ειναι αναλογα την εταιρεια, την εξτρα καλυψη κλπ κλπ. Υπολογιζε αν πας Ιταλια +€100 διοδια εμεις καναμε 1300χλμ στην Τοσκανη & πανω κατω τοσα μας επιασε εξτρα. Αμα δεις το ποσταρισμα μου #185 εμας μας επιασε πρπ €220 (2-4 Ευρω πανω κατω) + πετρελαιο+ κανενα €100 (ισως γυρω στα €85) διοδια. Κανα €45 η μερα (ΓΙΑ 2 ΟΔΗΓΟΥΣ/ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ ΧΛΜ) με τα διοδια, αλλοι βρηκαν φτηνοτερα! Κοιτα ποστ #186 με €29 η μερα! Μετραει & η εποχη εμεις κλεισαμε τον Γεναρη & πηγαμε Απριλιο!
 
Last edited:

JANIMA

Member
Μηνύματα
64
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Με την εξτρα καλυψη της ΑΧΑ η οποια ηταν η ανωτερη που προσφεραν) κοιταξε #195 απαντηση, πιστωτικη χρειαζεσαι σε ολες τις εταιρειες, η μονη που δεν μου εχει ζητησει ειναι η ΒΒ&L στην Ολλανδια, ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ! Δεν εχουν κρυμενες χρεωσεις κλπ. Οι αλλες αναλογως .... Πιστωτικη εφ'οσον πληρεις τις προυποθεσεις θελει (η Πειραιως), εγω ειμαι επαρχιωτης, 1 βδομαδα. Εγω ειχα μια για το τυπικο & μονο με €1000 οριο & ενω πληρω τις προυποθεσεις ειδα οτι η εταιρεια ηθελε €1300 ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΡΩ οτι θα χρεωσουν + fuel deposit=€61.00, και ζητησα αυξηση του οριου +500. Μου την εκαναν αλλα καθυστερησαν λογω Πασχα! Πραγμα που χρησιμοποιησα αλλη καρτα αλλης τραπεζας που ειχα! Με την χρεωστικη κανεις την κρατηση ιντερνετικα και την πιστωτικη την χρειαζεσαι για την εγγυηση κατα την παραλαβη! Το ποσο θα σου πιασει ειναι αναλογα την εταιρεια, την εξτρα καλυψη κλπ κλπ. Υπολογιζε αν πας Ιταλια +€100 διοδια εμεις καναμε 1300χλμ στην Τοσκανη & πανω κατω τοσα μας επιασε εξτρα. Αμα δεις το ποσταρισμα μου #185 εμας μας επιασε πρπ €220 (2-4 Ευρω πανω κατω) + πετρελαιο+ κανενα €100 (ισως γυρω στα €85) διοδια. Κανα €45 η μερα (ΓΙΑ 2 ΟΔΗΓΟΥΣ/ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ ΧΛΜ) με τα διοδια, αλλοι βρηκαν φτηνοτερα! Κοιτα ποστ #186 με €29 η μερα! Μετραει & η εποχη εμεις κλεισαμε τον Γεναρη & πηγαμε Απριλιο!
αρχικά Ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σου
Τώρα που εχω μπει στν avis μου λεει οτι δέχονται χρεωστικές (MasterCard και visa) διαβάζω σωστα; Η κατι δεν κτλβαινω? Επειδή απο τι εχω διαβάσει και στο forum δεν δέχονται χρεωστικές
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.728
Likes
14.951
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
αύριο παραλαμβάνω αυτοκίνητο από την Hertz. στους όρους της λέει ότι θα κρατήσει εγγύηση 950 ευρώ. θα κάνω πλήρη ασφάλεια στην εταιρεία την ώρα της παραλαβής. αύριο θα ξέρω εάν παρ όλο που έκανα ασφάλεια με κράτησαν 950 ευρώ εγγύηση ή λιγότερο .
 

DimitrisG

Member
Μηνύματα
21
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολι
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Και ρωταω εγω το εξής:
Κάνω κράτηση μέσω πιστωτικής πχ απο το autoclick.co.uk που ανέφερεται πιο πάνω, με ασφάλεια και ποσο δέσμευσης πχ 300e
Πάω την ημερα της ενοικίασης να το παραλάβω, ζητάνε την πιστωτική για την εγγύηση και λόγω κρυφών χρέωσεων όπως αναφέρουν πολλοί, τις οποίες δεν γράφουν κάπου -γιατί αν γράφουν θα τα δω εφόσον τα διαβάζω ολα προσεκτικά- το ποσο είναι πχ 1000e και δεν το καλύπτει η πιστωτική.
Τι γίνεται;;; Μένω στο αεροδρόμιο σαν «μακακας»
χώρις αυτοκίνητο και ένα ταξίδι διακοπών στον αέρα;;;;
 

JANIMA

Member
Μηνύματα
64
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
αύριο παραλαμβάνω αυτοκίνητο από την Hertz. στους όρους της λέει ότι θα κρατήσει εγγύηση 950 ευρώ. θα κάνω πλήρη ασφάλεια στην εταιρεία την ώρα της παραλαβής. αύριο θα ξέρω εάν παρ όλο που έκανα ασφάλεια με κράτησαν 950 ευρώ εγγύηση ή λιγότερο .
εμένα μου γραφει 120 ευρω αποκλειεται ν κρατάνε τόσο λίγα Ε? καποια κρυφή χρέωση θ Υπάρχει?
 

agmi

Member
Μηνύματα
504
Likes
2.448
Δεν ξερω για χρεωστικες με αναγλυφους χαρακτηρες. Η ΑVIS λεει αλλα στην αρχη & αλλα στο κατω μερος της σελιδας! ΧΡΕΩΣΤΙΚΕΣ κανουν , στο κατω μερος θελει αναγλυφους. Εχω 2 χρεωστικες ΠΕΙΡΑΙΩΣ & ΕΘΝΙΚΗΣ & δεν ειναι αναγλυφοι, γιαυτο επειδη εχω 1 πιστωτικη με μεγαλο οριο εβγαλα μια πιστωτικη τοτες απο την Πειραιως με €1000 οριο για ενοικιαση αυτοκινητου που αργοτερα ηθελα περισσοτερα, βλεπε προηγουμενα ποστ. Και αυτα που παραθετεις ειναι της AVIS Eλλαδος, αλλα ολες ΕΝΤΟΣ ΕΚΤΟΣ ειναι οι ιδιες πανω κατω & τα ιδια ζητανε, αναγλυφη, ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ!
 

JANIMA

Member
Μηνύματα
64
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Δεν ξερω για χρεωστικες με αναγλυφους χαρακτηρες. Η ΑVIS λεει αλλα στην αρχη & αλλα στο κατω μερος της σελιδας! ΧΡΕΩΣΤΙΚΕΣ κανουν , στο κατω μερος θελει αναγλυφους. Εχω 2 χρεωστικες ΠΕΙΡΑΙΩΣ & ΕΘΝΙΚΗΣ & δεν ειναι αναγλυφοι, γιαυτο επειδη εχω 1 πιστωτικη με μεγαλο οριο εβγαλα μια πιστωτικη τοτες απο την Πειραιως με €1000 οριο για ενοικιαση αυτοκινητου που αργοτερα ηθελα περισσοτερα, βλεπε προηγουμενα ποστ. Και αυτα που παραθετεις ειναι της AVIS Eλλαδος, αλλα ολες ΕΝΤΟΣ ΕΚΤΟΣ ειναι οι ιδιες πανω κατω & τα ιδια ζητανε, αναγλυφη, ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ!
Εμείς έχουμε χρεωστική με ανάγλυφο αλλα ειν alphabank
 

agmi

Member
Μηνύματα
504
Likes
2.448
Τοτες με τα ζητουμενα & λεγομενα της AVIS Ελλαδος τους κανει! Αυτοι κανουν (ολοι σχεδον μια χρεωση οπως θα διαβασες στις 17 σελιδες αυτου του αρθρου & οταν γυρισεις το αυτοκινητο, σε 5,10,15 εργασιμες (αναλογα την τραπεζα και αυτους) σου επιστρεφουν το ποσο αν ολα ειναι ενταζει. Εμενα μου΄πανε οτι και κληση οταν φας μπορει να στα τραβηξουν απο την καρτα σου. Τωρα μπορεις βεβαια σαν γυρισεις να την ακυρωσεις, αλλα ανοιγουμε αλλο κεφαλαιο εκτος του θεματος. Seing is believing.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.016
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom