Ενοικίαση αυτοκινητου σε αεροδρομια

cool11

Member
Μηνύματα
111
Likes
1
Το εν λογω θεμα το ανοιγω γιατι ειμαι αδαης περι του θεματος. Ειδα υπαρχουν ακομη ενα δυο θεματα, αλλα πολυ εξειδικευμενα(για σαν φρανσισκο, βαρκελωνη κλπ).

Βασικα με ενδιαφερει να μου πειτε απλες και χρησιμες συμβουλες, για ενοικιαση, κυριως απο αεροδρομια.

Δηλαδη, ξερω οτι την ταδε μερα θα ειμαι στην ταδε πολη, μολις θα εχω φτασει με το αεροπλανο, και θελω να ξερω τι πρεπει να κανω προκαταβολικα για να εχω ετοιμο προς ενοικιαση, το αυτοκινητο που με ενδιαφερει, στην τιμη που επιθυμω, και ολα τα συναφη.

Δωστε μου καποιες κατευθυνσεις, και ειδικα για αυτες τις περιστασεις ενοικιασης σε αεροδρομιο, προκαταβολικα ομως, δηλαδη εκ των προτερων καποιες μερες πριν φτασω στο αεροδρομιο, αλλα και γενικοτερες συμβουλες, τι να προσεξω, τι να αποφυγω, στις ενοικιασεις αυτοκινητων.

Αυτο που θελω να κανω, ειναι να μην χρονοτριβήσω καθολου οταν φτασω στο x αεροδρομιο. Τι πρεπει να κανω; Πως θα βρω ποιες εταιριες εχουν 'γραφεια' εντος του καθε αεροδρομιου; Πως μπορω μεσω internet να κανω κράτηση; Ποσο 'σιγουρη' είναι η διαδικασια ωστε να ξερω οτι θα φτασω στο αεροδρομιο και δεν θα μου γινει καμια 'στραβη';

Περιμενω τα φωτα σας!
 

maska_29

Member
Μηνύματα
381
Likes
788
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω το Σέλας...
Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να διαθέτεις μια πιστωτική κάρτα και να ψάξεις στο site των βασικών (τουλάχιστον) εταιριών.
Hertz, Europcar, Avis, Sixt (προσωπικά προτιμώ Avis, Europcar και μετά Hertz αν και «παίζει» από χώρα σε χώρα)

Να προσέξεις σε περίπτωση που φτάνεις «δύσκολη» μέρα (π.χ. παραμονή πρωτοχρονιάς) το ωράριο λειτουργίας.

Εγώ, παραμονή πρωτοχρονιάς πλήρωσα κάτι extra στη Hertz στο αεροδρόμιο της Βιέννης ώστε να υπάρχει υπάλληλος (8:30-9:00 το βράδυ αν θυμάμαι καλά) για να μας εξυπηρετήσει.
 

elmaria

Member
Μηνύματα
11
Likes
2
Όταν η παράδοση του αυτοκινήτου είναι πολύ αργά το βράδυ ή πολύ νωρίς το πρωί τότε υπάρχει επιβάρυνση. Η επιβάρυνση και οι ώρες εξαρτόνται πάντα από την εταιρεία ενοικίασης.

Επίσης στα μεγάλα αεροδρόμια στην Αμερική οι εταιρείες ενοικιάσεων δεν είναι μέσα στο χώρο των αφίξεων-αναχωρήσεων. Συνήθως έχουν δικό τους χώρο, που είναι όλες μαζί, κοντά στο αεροδρόμιο που σε πάει πουλμανακι της εταιρείας που ενοικίασες. Προσοχή είναι σημαντικό να πάρεις το λεωφορειάκι της εταιρείας που έκλεισες για να μην ψαχνεσαι μετά. Υπάρχουν στάσεις έξω από τις αφίξεις. Περισσότερες πληροφορίες θα βρεις όταν κάνεις την κράτησή σου όπου θα σου δώσουν τις απαραιτητες κατευθύνσεις
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.006
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Το εν λογω θεμα το ανοιγω γιατι ειμαι αδαης περι του θεματος. Ειδα υπαρχουν ακομη ενα δυο θεματα, αλλα πολυ εξειδικευμενα(για σαν φρανσισκο, βαρκελωνη κλπ).

Βασικα με ενδιαφερει να μου πειτε απλες και χρησιμες συμβουλες, για ενοικιαση, κυριως απο αεροδρομια.

Δηλαδη, ξερω οτι την ταδε μερα θα ειμαι στην ταδε πολη, μολις θα εχω φτασει με το αεροπλανο, και θελω να ξερω τι πρεπει να κανω προκαταβολικα για να εχω ετοιμο προς ενοικιαση, το αυτοκινητο που με ενδιαφερει, στην τιμη που επιθυμω, και ολα τα συναφη.

Δωστε μου καποιες κατευθυνσεις, και ειδικα για αυτες τις περιστασεις ενοικιασης σε αεροδρομιο, προκαταβολικα ομως, δηλαδη εκ των προτερων καποιες μερες πριν φτασω στο αεροδρομιο, αλλα και γενικοτερες συμβουλες, τι να προσεξω, τι να αποφυγω, στις ενοικιασεις αυτοκινητων.

Αυτο που θελω να κανω, ειναι να μην χρονοτριβήσω καθολου οταν φτασω στο x αεροδρομιο. Τι πρεπει να κανω; Πως θα βρω ποιες εταιριες εχουν 'γραφεια' εντος του καθε αεροδρομιου; Πως μπορω μεσω internet να κανω κράτηση; Ποσο 'σιγουρη' είναι η διαδικασια ωστε να ξερω οτι θα φτασω στο αεροδρομιο και δεν θα μου γινει καμια 'στραβη';

Περιμενω τα φωτα σας!
Θα πας κάπου συγκεκριμένα ή απλώς μαζεύεις πληροφορίες?
 

cool11

Member
Μηνύματα
111
Likes
1
Μαζευω πληροφοριες, δεν εχω καταληξει για καπου αμεσα.
Οσα μαθαινω εδω ομως, μου ειναι πραγματικα χρησιμα, δεν θα πεσω στα βαθια νερα διχως να ξερω τι μου γινεται.
 

DiTravel

Member
Μηνύματα
114
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου...
Καλησπέρα κι από μένα. Κι εγώ ενδιαφέρομαι να νοικιάσω αυτοκίνητο στην Ιταλία. Θα πάω Ρώμη κι αφούμεινω 4 μέρες θα νοικιάσω αυτοκίνητο για Φλωρεντία και γύρω περιοχές και θα επιστρέψ μετά από 3 μέρες στο αεροδρόμιο στη Ρώμη για επιστροφή. Βρήκα ένα πολύ οικονομικό Fiat Panda στο autoeurope. Το ξέρετε;Είναι αξιόπιστο;Έχετε να μου προτείνετε κάτι;
Ευχαριστώ πολύ!
 

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα και σκανδιναβια
Καλησπέρα κι από μένα. Κι εγώ ενδιαφέρομαι να νοικιάσω αυτοκίνητο στην Ιταλία. Θα πάω Ρώμη κι αφούμεινω 4 μέρες θα νοικιάσω αυτοκίνητο για Φλωρεντία και γύρω περιοχές και θα επιστρέψ μετά από 3 μέρες στο αεροδρόμιο στη Ρώμη για επιστροφή. Βρήκα ένα πολύ οικονομικό Fiat Panda στο autoeurope. Το ξέρετε;Είναι αξιόπιστο;Έχετε να μου προτείνετε κάτι;
Ευχαριστώ πολύ!
πριν λιγες μερες γυρισα απο τοσκανη και ειχα νοικιασει απο autoeurope στο αεροδρομιο. επειδη η autoeurope ειναι μεσολαβητης και οχι εταιρια ενοικιασεως μας ειχε κλεισει απο μια εταιρια που λεγετε advantage ενα compact για 7 μερες με 176€, μονο που ελεγε κατω απο την μαρκα του αυτοκινητου off airport supplier -shuttle service δηλαδη συναντησαμε τον αντιπροσωπο εξω απο το αεροδρομιο και μας πηγε ο ιδιος εκει που θα παιρναμε το αυτοκινητο. να σου πω την αληθεια ψαχναμε κανα 2ωρο μεχρι να τον εντοπισουμε γιατι η autoeurope μου ελεγε οτι ειναι εξω απο το τερματικο σταθμο και τελικα αυτος ητανε εξω απο τον σταθμο των τρενων , μεγαλη ταλαιπωρια, επερνα τηλ στον αριθμο που ειχε το voucher αλλα μου ελεγε λαθος αριθμος και φανταζεσαι νευρα... , βεβαια οσες φορες πηρα στην autoeurope απαντησανε και προσπαθουσανε να με βοηθησουνε, ειχα κανει εγω λαθος γιατι επρεπε να βαλω στον αριθμο τηλεφωνου το 0039 μπροστα κατι που εγω δεν ηξερα οτι επρεπε. ολα πηγανε καλα και η advantage μια χαρα, παντως θα ξανανοικιαζα απο autoeurope.

αν μπορω να βοηθησω σε οποια απορια εχεις για το ταξιδι που θα κανεις μιας και ημουνα εκει, μετα χαρας...:lol::lol::lol:
 

DiTravel

Member
Μηνύματα
114
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου...
Καλημέρα!Σ' ευχαριστώ πολύ, Γιώτα!Πραγματικά με καθησύχασες γιατί μας φαινόταν λίγο περίεργο που σ' αυτό το site είχε τόσο οικονομικά αυτοκίνητα. Δεν κατάλαβα επίσης γιατί έχει το ίδιο ακριβώς αυτοκίνητο σε διαφορετικές τιμές. Υποθέτω ότι έχει να κάνει με τους διαφορετικούς συνεργάτες.
Θα πάω τα Χριστούγεννα οπότε σίγουρα θα σε ρωτήσω πληροφορίες μια που τα έχεις πρόσφατα!Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ!
 

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα και σκανδιναβια
Καλημέρα!Σ' ευχαριστώ πολύ, Γιώτα!Πραγματικά με καθησύχασες γιατί μας φαινόταν λίγο περίεργο που σ' αυτό το site είχε τόσο οικονομικά αυτοκίνητα. Δεν κατάλαβα επίσης γιατί έχει το ίδιο ακριβώς αυτοκίνητο σε διαφορετικές τιμές. Υποθέτω ότι έχει να κάνει με τους διαφορετικούς συνεργάτες.
Θα πάω τα Χριστούγεννα οπότε σίγουρα θα σε ρωτήσω πληροφορίες μια που τα έχεις πρόσφατα!Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ!

καλημερα. εγω προτεινω να γραφτεις στο newsletter της autoeurope ωστε να μαθαινεις τις προσφορες, για παραδειγμα εμενα μου στειλανε με διαφορες προσφορες σημερα, μολις βρεις καλη προσφορα τσιμπα την. και κατι αλλο, δεν ξερω αν εχεις ξανανοικιασει στο εξωτερικο αλλα στην autoeurope μολις κανεις την κρατηση σου χρεωνουνε την πιστωτικη με ολο το ποσο αλλα αν ακυρωσεις 48 ωρες πριν την ημερομηνια παραλαβης σου επιστρεφουν ολο το ποσο ακεραιο. εγω ειχα ακυρωσει 2 φορες πριν να αποφασισω τελικα, στο λεω για να μην αγχωθεις...
και γενικα γραψου σε ολα τα newsletter ολων των εταιριων ενοικιασεις γιατι μπορει να βγαλουνε διαφορες προσφορες μεχρι τα χριστουγεννα.
 

MARCANGELO

Member
Μηνύματα
142
Likes
83
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ιαπωνία πακέτοοο...
Eπειδή οι περισσότεροι αναφέρεστε για εξωτερικό, αλήθεια ξέρει κανείς να πει αν κάποια εταρεία έχει κάποιο συγκριτικό πλεονέκτημα από μία άλλη έτσι όταν προσγειώνομαι σε ένα ελληνικό αεροδρόμιο να έχω κάποιο ουσιαστικό κριτήριο επιλογής?
 

rallyers

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
αυστρια
Ταξίδι-Όνειρο
νεπαλ
Καλημέρα σε όλους....να κάνω και εγώ μια ερώτηση με τη σειρά μου....άντε και το πηρές το ενοικιαζόμενο....μπορείς να βγεις εκτός συνόρων μ αυτό????και ειδικότερα θέλω να το νοικιάσω στη Βιέννη και να μεταβώ στο Μόναχο....υπάρχει δυνατότητα η χρειάζεται γραφειοκρατία η τίποτα ειδικά χαρτιά που πρέπει να χω μαζί μου από Ελλάδα....για να μην την πατήσω.......ευχαριστώ..........
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.858
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom