Πορτογαλία Ενοικίαση Scooter στη Λισαβόνα!

SpyrosA

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λισαβόνα
Καλησπέρα σε όλους,

αποφασίσαμε να επισκεφτούμε με την φίλη μου την Λισαβόνα για 6 ημέρες την περίοδο του Πάσχα! Μας αρέσει πολύ το χρώμα που δείχνει να έχει η όμορφη αυτή πόλη, το ταπεραμέντο των Πορτογάλλων και φυσικά το καλό φαγητό!

Σκεφτόμαστε να νοικιάσουμε κάποιο Scooter για την εύκολη μετακίνησή μας! Έχει κανείς κάποια εμπειρία στο συγκεκριμένο ζήτημα?

Κάθε επιπλέον συμβουλή καλοδεχούμενη!

Ευχαριστώ,
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Το ξερεις φανταζομαι οτι η πολη εχει πολλες ανηφορες , κατηφορες ετσι?
Δε νομιζω οτι θα σε εξυπηρετησει το scooter
Εξαλλου μπορεις να κινεισαι με τα elevadores τα οποια ειναι μερος της κουλτουρας της πολης και φυσικα με το μετρο
Elevadores, Lisbon 265 Insider Tips, Photos and Reviews.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Το ξερεις φανταζομαι οτι η πολη εχει πολλες ανηφορες , κατηφορες ετσι?
Δε νομιζω οτι θα σε εξυπηρετησει το scooter .
Τα scooter δεν έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα στις ανηφόρες και τις κατηφόρες. Ειδικά αν είναι πάνω από 50cc.
Αν μιλάγαμε για ποδήλατο, τότε ναι η πόλη είναι ακατάλληλη.
 

SpyrosA

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λισαβόνα
Σκεφτόμαστε να νοικιάσουμε 125 cc! Πιστεύουμε ότι θα μας βοηθήσει να δούμε περισσότερες γωνιές της πόλης πιο γρήγορα και πιο ξεκούραστα! Σε κάθε περίπτωση το metro εξυπηρετεί αλλά το Scooter θα είναι μοναδικό! Κάτι που πρέπει να προσέξουμε?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.631
Likes
12.452
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
1) Στη Λισσαβόνα βρέχει, σχεδόν διπλάσια σε σχέση με Αθήνα. Δεν ξέρω αν είσαι συνηθισμένος σε οδήγηση υπό βροχή σε ανηφοροκατηφόρες. Εγώ θα το απέφευγα εκεί και όντας τουρίστας.
2) Σίγουρα οι μετακινήσεις θα είναι πιο γρήγορες, το μηχανάκι όμως δεν πάει παντού. Να το αφήνετε συχνά και να περπατάτε.
 

hera

Member
Μηνύματα
132
Likes
28
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική..
Καλησπέρα σε όλους,

αποφασίσαμε να επισκεφτούμε με την φίλη μου την Λισαβόνα για 6 ημέρες την περίοδο του Πάσχα! Μας αρέσει πολύ το χρώμα που δείχνει να έχει η όμορφη αυτή πόλη, το ταπεραμέντο των Πορτογάλλων και φυσικά το καλό φαγητό!

Σκεφτόμαστε να νοικιάσουμε κάποιο Scooter για την εύκολη μετακίνησή μας! Έχει κανείς κάποια εμπειρία στο συγκεκριμένο ζήτημα?

Κάθε επιπλέον συμβουλή καλοδεχούμενη!

Ευχαριστώ,
Αν δεν θέλετε να κάνετε το έξοδο πάντως για την ενοικίαση, βγάζοντας κάρτα πολλαπλών διαδρομών, ή ακόμη καλύτερα και lisboa card (τουλάχιστον για το 3ημερο), με τα ΜΜΜ και τα πόδια σας θα ευχαριστηθείτε την πόλη. Ότι έχει περπάτημα, έχει και αρκετό μάλιστα, αλλά είναι και αυτό κομμάτι της μαγείας της Λισαβόνας.
Επίσης στα υπόψη ότι αν πάτε μονοήμερη Σίντρα, είναι κρίμα να επιβαρυνθείτε το scooter για την ημέρα αυτή.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Επίσης στα υπόψη ότι αν πάτε μονοήμερη Σίντρα, είναι κρίμα να επιβαρυνθείτε το scooter για την ημέρα αυτή.
γιατί? ίσα ίσα που με το σκουτερ ειναι μια ευκολη και ωραια βολτα ως Σιντρα. και πολυ πιο ανετα απο τραινα+λεωφορεια.τη γυριζεις ανετα, πας παντου και σταματας οπου θες για φωτο κλπ.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
γιατί? ίσα ίσα που με το σκουτερ ειναι μια ευκολη και ωραια βολτα ως Σιντρα. και πολυ πιο ανετα απο τραινα+λεωφορεια.τη γυριζεις ανετα, πας παντου και σταματας οπου θες για φωτο κλπ.
Χμ εγω θα προτιμούσα αυτοκίνητο ......
Να πανε και μέχρι το Cabo da Roca , τις Colares και ένα άλλο παραθαλάσσιο χωριό που δε θυμάμαι πως το λένε ( με υπεροχη θέα στον Ατλαντικο )
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Χμ εγω θα προτιμούσα αυτοκίνητο ......
Να πανε και μέχρι το Cabo da Roca , τις Colares και ένα άλλο παραθαλάσσιο χωριό που δε θυμάμαι πως το λένε ( με υπεροχη θέα στον Ατλαντικο )
για σκουτερ συζηταμε, αν και ποσο αξιζει.
αξιζει λοιπον στη Λισσαβωνα, πολυ καλη επιλογη για μεσα στην πολη, ασυγκριτα καλυτερα απο την ενοικιαση ΙΧ και πανε ανετοτατα ως Σιντρα, ίσως και πιο μακρια αναλογα ποσο αντεχουν..
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
για σκουτερ συζηταμε, αν και ποσο αξιζει.
αξιζει λοιπον στη Λισσαβωνα, πολυ καλη επιλογη για μεσα στην πολη, ασυγκριτα καλυτερα απο την ενοικιαση ΙΧ και πανε ανετοτατα ως Σιντρα, ίσως και πιο μακρια αναλογα ποσο αντεχουν..
Να λαβεις υπόψιν ότι θα πανε το Πάσχα και όχι καλοκαίρι
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Να λαβεις υπόψιν ότι θα πανε το Πάσχα και όχι καλοκαίρι
ε και? να μην νοικιασουν δηλ επειδη εχουν πιθανοτητα να συναντησουν βροχή ή να κανει λιγο κρυο? οποιος οδηγει μηχανακι εννοειται οτι ειναι προετοιμασμενος και για τα 2 αυτα ενδεχομενα, δεν το συζητω αυτο. κι ουτε ειναι και Οσλο η Λισσαβωνα.
με τετοιου κυβισμου σκουτερ δεν εχουν το παραμικρό προβλημα να γυρισουν ολη την πολη αλλα και να πανε και στη Σιντρα (25 χιλιόμετρα) και στο Cabo πχ (42 χιλιόμετρα). ίσα ισα που θα ειναι πολυ πιο ανετα μεσα στην πόλη από το να ειχαν ΙΧ. μπορουν δε, να διαλεξουν και μια μερα με ωραιο καιρο για τη μικρη εκδρομή τους που παλι θα την ευχαριστηθουν περισσότερο από ότι με ΜΜΜ.
γνωμη μου παλι που οδηγω και μ' αρεσουν τα διτροχα..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.035
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom