Γενικά Ενοικιαση θερινης κατοικιας στις Μικρες Κυκλαδες για 1 μηνα

Tiafid

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Νομος Τρικαλων / Σκωτια
Ταξίδι-Όνειρο
Οποιο Ελληνικο νησι
Χαιρετω ολους ;)
Διαβαζω αρκετο καιρο το φορουμ και πλεον ως μελος. Το εμπιστευομαι τυφλα. Τα καλοκαιρια μας αρεσει να ταξιδευουμε με τον αντρα μου στα νησια της Ελλαδας, μεχρι τωρα το περισσοτερο ηταν 2 εβδομαδες. Φετος,μια και ειμαστε και οι δυο καθηγητες και οι διακοπες μας ειναι αρκετο καιρο, σκεφτηκαμε το ενδεχομενο ενοικιασης καποιας θερινης κατοικιας αντι για κλασικο ξενοδοχειο, μια και θα συμφερει περισσοτερο για παρατεταμενη διαμονη, περιπου ενος μηνα. Ευπροσδεκτες οποιες πληροφοριες, για θερινη κατοικια/βιλλα σε οποιο απο τα νησια των Μικρων Κυκλαδων (ή και οποιο νησι των Κυκλαδων στην περιπτωση που δεν βρεθει κατι εκει συγκεκριμενα). Ευχαριστω!
 

maska_29

Member
Μηνύματα
381
Likes
788
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω το Σέλας...
:welcome:

Δεν μπορώ να σε βοηθήσω στην ενοικίαση κατοικίας (όλο και κάποιος θα βρεθεί) αλλά η γνώμη μου είναι πως για τόσο μεγάλο διάστημα το καταλληλότερο από τα νησιά των Μικρών Κυκλάδων είναι η Αμοργός.
Με τον Σκοπελίτη (και όχι μόνο) άλλωστε μπορείς να κάνεις μονοήμερες εξορμήσεις σε άλλα κοντινά νησιά (π.χ. Δονούσα)
Βέβαια γούστα είναι αυτά...
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Καλημερα και απο μένα. Πριν 4-5 χρόνια ειχα μείνει Ηρακλεια/ Δονούσα και ειχα περάσει απο Κουφονησια. Στα κουφονήσια ειχε πολυ κοσμο (ηταν της μόδας) στα αλλα δυο ηταν πιο ήσυχα. Και στα δυο μειναμε σε ενοικιαζομενα δωμάτια τα οποια ηταν σαν συγκρότημα. Πιστευω πως θα μπορεσεις να βρεις κατι παρομοιο να το νοικιάσεις για πολλες μέρες... Ιδιαιτερα στη Δονούσα ηταν αυτονομα σπιτάκια με δική τους αυλή με ενα ή δυο δωμάτια + κουζίνα (νομίζω γιατι δεν τη χρησιμοποίησα ποτέ).
Οσο για τον θρυλικο "Σκοπελιτη" τι να λέμε!!! Αν και εχει αντικατασταθεί το παλιό σκαρί και το νεο ειναι εμπειρία...
 

finikass

Member
Μηνύματα
84
Likes
20
Ταξίδι-Όνειρο
εκτός από τη Γη???
καλημέρα συναδέλφισσα;) νομίζω ότι στα κουφονήσια θα βρείτε κάτι σε διαμέρισμα να νοικιάσετε. δες και εδώ για μια πρώτη επαφή: Μάθετε για τις Μικρές Κυκλάδες δεν έχω συγκεκριμένες πληροφορίες για σπίτια γιατί τα καλοκαίρι παίρνω την σκηνούλα μου στον ώμο...:trekker: θα πρότεινα κι εγώ αμοργό, γιατί εκεί σίγουρα θα υπάρχουν σπίτια προς ενοικίαση και θα μπορέσετε να επισκεφτείτε τις μικρές κυκλάδες, θυμάμαι όμως το καλοκαίρι να μιλάω με ντόπιους για το θέμα και μου είπαν ότι υπάρχουν κάποια σπίτια σε λαγκάδα, αιγιάλη και κατάπολα αλλά οι τιμές είναι ίδιες με ξενοδοχείου ίσως και ακριβότερα..
 

Tiafid

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Νομος Τρικαλων / Σκωτια
Ταξίδι-Όνειρο
Οποιο Ελληνικο νησι
Παιδια ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια και το ενδιαφερον :D Και απο παραλιες τα νησια αυτα τι λενε..? Αμμουδερες ή μηπως... Σαντορινιές??
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Σχοινούσα Δονούσα είναι υπέροχα... καταπληκτικές παραλίες... Κουφονήσια δεν κατέχω πράμα... Ηρακλειά μετριώτητα... η ψήφος μου θα πήγαινε στην Σχοινούσα...
 

Tiafid

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Νομος Τρικαλων / Σκωτια
Ταξίδι-Όνειρο
Οποιο Ελληνικο νησι
Ευχαριστω πολυ ! Κι απο οτι καταλαβα ετσι που ξανοιξα το γραπτο σου εισαι και απο το νησι - παραδεισο! Εχω μεγαλωσει στην Κρητη και μονο καλα εχω να θυμαμαι - θα γραψω γι αυτο εδω μια μερα. Αγαπημενη μου παραλια εκει... ο Αλμυρος!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.261
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Τα Κουφονησια εχουν πολυ ωραιες παραλιες..εντελως αμμουδερες και καθολου μα καθολου σαντορινιες.Ειδικα το Πορι ειναι μια ονειρεμενη παρλια.
Ξερω οτι αρκετες εξοχικες κατοικιες ενοικιαζονται και στη Ναξο.Ολη η νοτια πλευρα του νησιου ειναι αμμος και γαλαζοπρασινα νερα.
 

thekkk

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Τελικά, αυτοκίνητο χρειάζεται στις Μικρές Κυκλάδες γιατί οι γνώμες διίστανται... Όσοι έχετε πάει τι πιστεύετε;;;
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.261
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εγω εχω παει Κουφονησι και Ηρακλεια .
Απο τον οικισμο μεχρι το Πορι (την καλυτερη παραλια να το πουμε ) πηγαμε με βαρκακι.
Παντως δεν την ειδα την αποσταση να το κοβεις κ με τα ποδια every day .Υπαρχουν βεβαια κ πιο κοντινες παραλιες στον οικισμο ,πολυ ωραιες κ αυτες.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.261
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ηρακλεια μπροστα στο λιμανι πιασαμε ...δεν ξερω καθολου αν περπατιεται ή οχι..αλλα καθως διαβαζω εδω μεσα ..δεν λεει και πολλα συγκριτικα με τις υπολοιπες μικρες Κυκλαδες .Και μενα ο οικισμος στο λιμανι δε με ξετρελανε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.288
Μηνύματα
886.764
Μέλη
38.955
Νεότερο μέλος
alex_07

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom