Εντυπωσεις απο διακοπες στη Κρητη

criskal

Member
Μηνύματα
42
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Μοζαμβικη
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα
Επεστρεψα απο διακοπες στη Κρητη και παραθετω συνοπτικα τις εντυπωσεις μου:Ομορφο νησι, με καθαρες παραλιες και πολλες φυσικες ομορφιες. Πληθωρα επισκεψιμων αρχαιολογικων χωρων,μουσειων,καστρων για αυτους που ενδιαφερονται.Ομορφες διαδρομες με τοπια αγριας ομορφιας.Τοποθεσιες που διαμορφωσαν την νεωτερη ελληνικη αλλα και ευρωπαικη ιστορια( Σπιναλογκα,Αρκαδι,Ματαλα).Με λιγα λογια νησι για ολα τα γουστα.Απογοητευθηκα απο τη σημανση στους δρομους και το οδικο δικτυο.Ενα νησι που τα 20 τελευταια χρονια αποτελει ενα απο τους σημαντικοτερους τουριστικους προορισμους της Ευρωπης θα επρεπε να ειναι πιο προσεγμενο. Οι κατοικοι ειναι εγκαρδιοι και φιλοξενοι και η ποιοτητα του φαγητου πολυ καλη.Το προτεινω ανεπιφυλακτα για ομορφες διακοπες.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
η κρήτη είναι λατρεμένος τόπος
δώσε κια καμιά πληροφορία επιπλέον που έμεινες νομός περιοχή τιμές
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
ευχαριστουμε για τα καλα σου λογια!!!!
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Και εγώ φέτος πήγα για πρώτη φορά στην Κρήτη και ενθουσιάστηκα :)

Ένα όμως σημαντικό και αρνητικό σημείο είναι οι δρόμοι, το οδικό δίκτυο και κυρίως ο επικίνδυνος τρόπος που οδηγούν οι Κρητικοί.

Αφού είπα ότι όταν ξαναπάω, δεν θα πάρω αμάξι μαζί, ούτε θα νοικιάσω....

Είδα αρκετές φορές τράκες, ένα αμάξι αναποδογυρισμένο(!) στην άκρη του δρόμου, προσπεράσεις με υπερβολική ταχύτητα, πάνω σε στροφές χωρίς ορατότητα κ.τ.λ.

Αφού να φανταστείτε μόλις γύρισα πίσω στη Θεσσαλονίκη και ξαναοδήγησα εδώ, είπα μέσα μου "πωωω, πολύ χαλαρά είμαστε εδώ τελικά...! Παράδεισος σε σχέση με κάτω...!"

Όντως, όπως είπατε και παραπάνω, γι αυτό κάτι πρέπει να γίνει άμεσα...
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Και εγώ φέτος πήγα για πρώτη φορά στην Κρήτη και ενθουσιάστηκα :)

Ένα όμως σημαντικό και αρνητικό σημείο είναι οι δρόμοι, το οδικό δίκτυο και κυρίως ο επικίνδυνος τρόπος που οδηγούν οι Κρητικοί.

Αφού είπα ότι όταν ξαναπάω, δεν θα πάρω αμάξι μαζί, ούτε θα νοικιάσω....

Είδα αρκετές φορές τράκες, ένα αμάξι αναποδογυρισμένο(!) στην άκρη του δρόμου, προσπεράσεις με υπερβολική ταχύτητα, πάνω σε στροφές χωρίς ορατότητα κ.τ.λ.

Αφού να φανταστείτε μόλις γύρισα πίσω στη Θεσσαλονίκη και ξαναοδήγησα εδώ, είπα μέσα μου "πωωω, πολύ χαλαρά είμαστε εδώ τελικά...! Παράδεισος σε σχέση με κάτω...!"

Όντως, όπως είπατε και παραπάνω, γι αυτό κάτι πρέπει να γίνει άμεσα...

καλά τα λές για τους οδηγούς έτσι είναι και χειρότερα και καλά να είσια με ιχ ...αν είσαι με moto εδω σε θέλω
πάντως στις 2 μέρες που έμεινα θεσσαλονίκη στις αρχές αυγούστου διαπίστωσα ότι είστε υπερβολικά χαλαροί στην οδήγηση στον καφέ και .....γενικά δικαίως έχετε την πιό χαλαρή πόλη ....δεν σου κρύβω ότι ζήλεψα αυτό το χαλαρό της ζωής και όχι μόνο:p
 

criskal

Member
Μηνύματα
42
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Μοζαμβικη
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα
Eμεινα 5 μερες κοντα στο χωριο ιστρον στον Αγ Νικολαο σε ξενοδοχειο με 3 μονο μεζονετες, πανω στη θαλασσα,(βρεχονταν απο 3 μεριες).Πληρωσα 84 ευρω τη μερα χωρις πρωινο.Ημασταν 4 (2 παιδια).Εμεινα ακομη στην Αλμυριδα κοντα στα Χανια σε ξενοδοχειο 4 αστερων στη θαλασσα, και πληρωσα 435 ευρω για 4 ημερες με ημιδιατροφη.
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
Eμεινα 5 μερες κοντα στο χωριο ιστρον στον Αγ Νικολαο σε ξενοδοχειο με 3 μονο μεζονετες, πανω στη θαλασσα,(βρεχονταν απο 3 μεριες).Πληρωσα 84 ευρω τη μερα χωρις πρωινο.Ημασταν 4 (2 παιδια).Εμεινα ακομη στην Αλμυριδα κοντα στα Χανια σε ξενοδοχειο 4 αστερων στη θαλασσα, και πληρωσα 435 ευρω για 4 ημερες με ημιδιατροφη.
στο almyrida beach εμεινες?εγω μενω καλυβες,σιγουρα περασες απο εκει για να ανεβεις αλμυριδα.
 

criskal

Member
Μηνύματα
42
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Μοζαμβικη
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα
Περασα.Πολυ ομορφο χωριο.Μου αρεσε εκεινη η εσοχη της θαλασσας ,με τα φωτισμενα καραβακια.Μια κυρια μου διαμαρτυρηθηκε ,οτι πρεπει και εσεις ,να κλεινετε το δρομο απο 19 εως 01 οπως στην αλμυριδα.Νομιζω ειχε δικαιο.Εισαι τυχερη που μενεις σε τοσο ομορφο μερος.
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
χαχχαχα σε αυτην την εσοχη με τα καραβακια εχουμε μαγαζι....μηπως ηρθες κιολας????πλακα κανω!οντως εχουμε τεραστιο προβλημα με τον δρομο μας αλλα ας ειναι καλα τα "μεσα" και καποιοι δεν αφηνουν να φτιαχτει το προβλημα.
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Επεστρεψα απο διακοπες στη Κρητη και παραθετω συνοπτικα τις εντυπωσεις μου:Ομορφο νησι, με καθαρες παραλιες και πολλες φυσικες ομορφιες. Πληθωρα επισκεψιμων αρχαιολογικων χωρων,μουσειων,καστρων για αυτους που ενδιαφερονται.Ομορφες διαδρομες με τοπια αγριας ομορφιας.Τοποθεσιες που διαμορφωσαν την νεωτερη ελληνικη αλλα και ευρωπαικη ιστορια( Σπιναλογκα,Αρκαδι,Ματαλα).Με λιγα λογια νησι για ολα τα γουστα.Απογοητευθηκα απο τη σημανση στους δρομους και το οδικο δικτυο.Ενα νησι που τα 20 τελευταια χρονια αποτελει ενα απο τους σημαντικοτερους τουριστικους προορισμους της Ευρωπης θα επρεπε να ειναι πιο προσεγμενο. Οι κατοικοι ειναι εγκαρδιοι και φιλοξενοι και η ποιοτητα του φαγητου πολυ καλη.Το προτεινω ανεπιφυλακτα για ομορφες διακοπες.
Χαιρομαι που περασες ομορφα στο νησι μου και ελπιζω να αξιοποιησες ολες τις πληροφοριες που σου δωσαμε....το να εχουμε επισκεπτες ευχαριστημενους για ολους εμας που γραφουμε ειναι η καλλιτερη ανταμοιβη....
Οσο αφορα το οδικο δικτυο ειναι πληγη αλλα κανενας αρμοδιος δεν συγκινηται....ασε που ολοι νομιζουν οτι εχουν προτεραιοτητα...αλλα Ο.κ εχουμε και τα στραβα μας....θελουμε να μας γραψεις και αλλες εντυπωσεις ή προσωπικες εμπειριες.....το εχουμε ξαναπει πολλες φορες φετο ειχαμε σουξε μεγαλο δεν ξερω αν αλλη χρονια ειχαμε τοσους πολλους Τραβελστοριστες....;)
 

criskal

Member
Μηνύματα
42
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Μοζαμβικη
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα
Στη Χρυση θα ηθελα να ειμαι 20 χρονια νεωτερος,και να διανυκτερευσω σε σκηνη στη σκια των κεδρων,λιγα μετρα μακρια απο μια ονειρικη παραλια.Στο Ζακρο κολυμπησα σε κρυσταλλινα νερα και θαυμασα την αγρια ομορφια, του σεληνιακου τοπιου.Στην Χιονα εφαγα καταπληκτικα ψαρια και στον Αγ Νικολαο περπατησα στη λιμνη και ηπια παγωμενη σοκολατα στη Μιγωμη.Στη Σπιναλογκα ,γυρισα το μυαλο μου 50 χρονια πριν και αφουγκραστηκα τον πονο, αλλα και την ψυχικη δυναμη ,ολων εκεινων των ανθρωπων που αγωνιζονταν καθημερινα για την αξιοπρεπεια και την ζωη τους.Στη Κνωσσο ,ανατριχιασα στο ακουσμα της ξεναγου,οτι υπηρξε ζωη στη περιοχη 6000 χρονια πριν.Θαυμασα ακομη ,τη σοφια του Μινωικου πολιτισμου και εκτιμησα ξανα την αρετη ,του να ζεις με απλοτητα.Ειδαμε το ενυδρειο στο Ηρακλειο,(πρωτη φορα βλεπω καρχαρια),ανεβηκαμε στη Φορτεζα στο Ρεθυμνο και αγναντεψαμε απο το καστρο της Γραμβουσας ,την απιστευτης ομορφιας λιμνοθαλασσας του Μπαλου.Θαυμασαμε την ροζ αμμο στο Ελαφονησι,αγορασαμε κρητικο μαχαιρι στα Χανια και σταθηκαμε ευλαβικα μπρος απο τον ταφο, του μεγαλυτερου ελληνα πολιτικου ολων των εποχων.Οποιος ερχεται στη Κρητη μια μονο υποσχεση μπορει να δωσει.Οτι θα επιστρεψει.
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Στη Χρυση θα ηθελα να ειμαι 20 χρονια νεωτερος,και να διανυκτερευσω σε σκηνη στη σκια των κεδρων,λιγα μετρα μακρια απο μια ονειρικη παραλια.Στο Ζακρο κολυμπησα σε κρυσταλλινα νερα και θαυμασα την αγρια ομορφια, του σεληνιακου τοπιου.Στην Χιονα εφαγα καταπληκτικα ψαρια και στον Αγ Νικολαο περπατησα στη λιμνη και ηπια παγωμενη σοκολατα στη Μιγωμη.Στη Σπιναλογκα ,γυρισα το μυαλο μου 50 χρονια πριν και αφουγκραστηκα τον πονο, αλλα και την ψυχικη δυναμη ,ολων εκεινων των ανθρωπων που αγωνιζονταν καθημερινα για την αξιοπρεπεια και την ζωη τους.Στη Κνωσσο ,ανατριχιασα στο ακουσμα της ξεναγου,οτι υπηρξε ζωη στη περιοχη 6000 χρονια πριν.Θαυμασα ακομη ,τη σοφια του Μινωικου πολιτισμου και εκτιμησα ξανα την αρετη ,του να ζεις με απλοτητα.Ειδαμε το ενυδρειο στο Ηρακλειο,(πρωτη φορα βλεπω καρχαρια),ανεβηκαμε στη Φορτεζα στο Ρεθυμνο και αγναντεψαμε απο το καστρο της Γραμβουσας ,την απιστευτης ομορφιας λιμνοθαλασσας του Μπαλου.Θαυμασαμε την ροζ αμμο στο Ελαφονησι,αγορασαμε κρητικο μαχαιρι στα Χανια και σταθηκαμε ευλαβικα μπρος απο τον ταφο, του μεγαλυτερου ελληνα πολιτικου ολων των εποχων.Οποιος ερχεται στη Κρητη μια μονο υποσχεση μπορει να δωσει.Οτι θα επιστρεψει.
Oπως ειδες και εσυ οι αποστασεις ειναι πολυ μεγαλες....αλλα να τα προλαβεις ολα αυτα θα ηταν πολυ δυσκολο...η Ζακρος με τη λιμνοθαλασσα του Μπαλου ειναι απο τη μια ακρη στην αλλη....αν και κουραστηκο το ταξιδι σου χαιρομαι ιδιαιτερα που περασες καλα και εφυγες με τοσο θετικες εντυπωσεις.....και επειδη υπηρξε μια μικρη αντιπαραθεση σε προηγουμενο τοπικ...ψηφιζεις Μπαλο ή Χρυσή...?????
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.839
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom