Εντυπωσεις απο διακοπες στη Κρητη

criskal

Member
Μηνύματα
42
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Μοζαμβικη
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα
Oπως ειδες και εσυ οι αποστασεις ειναι πολυ μεγαλες....αλλα να τα προλαβεις ολα αυτα θα ηταν πολυ δυσκολο...η Ζακρος με τη λιμνοθαλασσα του Μπαλου ειναι απο τη μια ακρη στην αλλη....αν και κουραστηκο το ταξιδι σου χαιρομαι ιδιαιτερα που περασες καλα και εφυγες με τοσο θετικες εντυπωσεις.....και επειδη υπηρξε μια μικρη αντιπαραθεση σε προηγουμενο τοπικ...ψηφιζεις Μπαλο ή Χρυσή...?????
Ψηφιζω Χρυση στα σημεια.Η βορεια παραλια της ,νομιζω ειναι η κορυφαια που επισκευθηκα.
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Ψηφιζω Χρυση στα σημεια.Η βορεια παραλια της ,νομιζω ειναι η κορυφαια που επισκευθηκα.
Στο Ρεθυμνο ποια αλλα μερη ειδες εκτος απο τη Φοτρετσα ????
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Στο Ρεθυμνο ποια αλλα μερη ειδες εκτος απο τη Φοτρετσα ????
Εγώ πάντως επισκέφτηκα την Πρέβελη, με την απίστευτη παραλία και το ποταμάκι με τους φοίνικες γύρω γύρω, και καταενθουσιάστηκα!!!

μελανό σημείο η διαδρομή και ο δρόμος (ίσως ο χειρότερος που έχω οδηγήσει ποτέ μου!!) για να φτάσεις. Αν και, εκεί στην παραλία, είδα κανά 2 καραβάκια που έφερνε και έπαιρνε κόσμο. Το από που, δεν ξέρω, θα μας πει κάποιος που ξέρει !

Πάτνως, έμεινα Χανιά, όλες τις μέρες επισκεφτόμουν μέρη και παραλίες στο ν. Χανίων, και την τελευταία μέρα πήγαμε στην Πρέβελη. Ε, η Πρέβελη μας άρεσε πιο πολύ από όλα :cool:
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Εγώ πάντως επισκέφτηκα την Πρέβελη, με την απίστευτη παραλία και το ποταμάκι με τους φοίνικες γύρω γύρω, και καταενθουσιάστηκα!!!

μελανό σημείο η διαδρομή και ο δρόμος (ίσως ο χειρότερος που έχω οδηγήσει ποτέ μου!!) για να φτάσεις. Αν και, εκεί στην παραλία, είδα κανά 2 καραβάκια που έφερνε και έπαιρνε κόσμο. Το από που, δεν ξέρω, θα μας πει κάποιος που ξέρει !

Πάτνως, έμεινα Χανιά, όλες τις μέρες επισκεφτόμουν μέρη και παραλίες στο ν. Χανίων, και την τελευταία μέρα πήγαμε στην Πρέβελη. Ε, η Πρέβελη μας άρεσε πιο πολύ από όλα :cool:
Μπιζελακι δεν ηξερες δεν ρωταγες ????? Υπαρχουν και αλλοι τροποι να πας ανεμακτα στη Πρεβελη....που προσωπικα δεν τη θεωρω τη καλλιτερη παραλια...απλα το τοπιο ειναι λιγο διαφορετικο...θα μπορουσες να πας στη παραλια Δαμιονι και απο εκει με καραβακι στη Πρεβελη η ιδια διαδρομη γινεται και απο Πλακια....'η να μεινεις και εκει λιγο ειδα ξενοδοχειο πανω στο κυμα 45 ευρω με πρωινο....το νοτιο τμημα του νησιου ειναι σαφως ποιο οικονομικο και σε φαγητο και σε ξενοδοχεια
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Απλά είχαμε σαν βάση τα Χανιά και από την αρχή είχαμε πει ότι δεν έχουμε σκοπό να γυρνάμε και να τρώμε πολλές ώρες στο τιμόνι. Μόνο γύρω από τα Χανιά.

Το που πήγαμε, δλδ, Πρέβελη αποφασίστηκε τελευταία στιγμή και με το ζορί καθώς είδαμε στο χάρτη πού βρισκόταν. 2-2.5 ώρες (μαζί με το χωματόδρομο και την πεζοπορία) αλλά άξιζε!


Ρεθυμνάκι, την άλλη φορά που θα έρθω στα μέρη σου θα είσαι η πρώτη που θα ρωτήσω για περαιτέρω πληροφορίες! :)
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
αχ! αποστέλλω μια φωτογραφία! όχι από αυτά που φαίνονται στην Πρέβελη!πιο "εσωτερικά" τοπία μέσα στο φαράγγι
 

Attachments

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Απλά είχαμε σαν βάση τα Χανιά και από την αρχή είχαμε πει ότι δεν έχουμε σκοπό να γυρνάμε και να τρώμε πολλές ώρες στο τιμόνι. Μόνο γύρω από τα Χανιά.

Το που πήγαμε, δλδ, Πρέβελη αποφασίστηκε τελευταία στιγμή και με το ζορί καθώς είδαμε στο χάρτη πού βρισκόταν. 2-2.5 ώρες (μαζί με το χωματόδρομο και την πεζοπορία) αλλά άξιζε!


Ρεθυμνάκι, την άλλη φορά που θα έρθω στα μέρη σου θα είσαι η πρώτη που θα ρωτήσω για περαιτέρω πληροφορίες! :)
Μπιζελακι και τωρα το ηξερες οτι ημουν εδω....Αγιο Παυλο πηγες ???? Εμενα προσωπικα μου αρεσει και το Φραγκοκαστελλο εκει θα σε εστελνα...αλλα και οι αλλες παραλιες στο νοτιο Ρεθυμνο ειναι καθαρες κρυες και για ολα τα γουστα...παντως στα Χανια βρεθηκες τη χειροτερη εποχη
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Επεστρεψα απο διακοπες στη Κρητη και παραθετω συνοπτικα τις εντυπωσεις μου:Ομορφο νησι, με καθαρες παραλιες και πολλες φυσικες ομορφιες. Πληθωρα επισκεψιμων αρχαιολογικων χωρων,μουσειων,καστρων για αυτους που ενδιαφερονται.Ομορφες διαδρομες με τοπια αγριας ομορφιας.Τοποθεσιες που διαμορφωσαν την νεωτερη ελληνικη αλλα και ευρωπαικη ιστορια( Σπιναλογκα,Αρκαδι,Ματαλα).Με λιγα λογια νησι για ολα τα γουστα.Απογοητευθηκα απο τη σημανση στους δρομους και το οδικο δικτυο.Ενα νησι που τα 20 τελευταια χρονια αποτελει ενα απο τους σημαντικοτερους τουριστικους προορισμους της Ευρωπης θα επρεπε να ειναι πιο προσεγμενο. Οι κατοικοι ειναι εγκαρδιοι και φιλοξενοι και η ποιοτητα του φαγητου πολυ καλη.Το προτεινω ανεπιφυλακτα για ομορφες διακοπες.
..ε τι να κάνω ..πρέπει να πω και γω κάτι : η Κρήτη είναι το αντίπαλο δέος των ταξιδιών μου στο ..εξωτερικό. Η υπόλοιπη Ελλάδα είναι η (πανέμορφη και αξιολάτρευτη) ..γειτονιά μου.
Είναι "άλλος πλανήτης" !!! Και δεν νοείται Κρήτη χωρίς Ρέθυμνο. Όοοοχι την πόλη αλλά ...εκείνη την άλλη, την σύζυγο του φίλου μου του Γιώργου.
Και μην τολμήσετε να ..κουνηθείτε χωρίς να την συμβουλευθείτε....
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.521
Likes
7.773
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Περασα.Πολυ ομορφο χωριο.Μου αρεσε εκεινη η εσοχη της θαλασσας ,με τα φωτισμενα καραβακια.Μια κυρια μου διαμαρτυρηθηκε ,οτι πρεπει και εσεις ,να κλεινετε το δρομο απο 19 εως 01 οπως στην αλμυριδα.Νομιζω ειχε δικαιο.Εισαι τυχερη που μενεις σε τοσο ομορφο μερος.
..
:pνα πω και εγω ευχαριστω για τα καλα σου λογια και τις εντυπωσεις σου απο το νησι μας.....να πω ομως ετσι σαν συμπληρωμα και ας με κραξουν:( οι υπολοιποι κρητικοι και οι χανιωτες οτι εκει στις καλυβες η κυρια που εχει επι 20ετια και βαλε τα καραβακια στο ποταμι που προπερσυ κοντεψε να την πνιξει αφου ξεχειλησε, οτι εχει καταπατησει λιγο πιο πριν , κυανη ακτη, τη παραλια χτιζοντας το μεγαθηριο που μαλλον ειδες, και τωρα ζητα μεγαλυτερο φαρδυτερο δρομο για το ξενοδοχειο της και οχι να περασει βεβαιως και απο τα δικα της χωραφια αλλα απο των άλλων.... οι κατοικοι που θα υποστουν τη λεγομενη αναπτυξη θα καταφυγουν στα ευρωπαικα δικαστηρια...αυτα τα λιγα για οσα ομορφα αλλα πονεμα ειδες...και παλι ευχαριστω για τα καλα σου λογια...
:haha:Κρητες μη βαρατε..ειμαι και εγω απο εδω!!!!!!;)
 

toula

Member
Μηνύματα
29
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ευχαριστώ και εγώ για τα ωραία λόγια για το νησί μας συμφωνώ και εγώ ότι η παράλια στην πρεβελη είναι μαγική αν και από την Κρήτη πρώτη φορά πήγα φέτος και ξετρελάθηκα με όλες τις παράλιες που αναφέρθηκαν και πιο πάνω!!! Όλες φοβερές και πεντακάθαρες αλλά φέτος που πήγα εγώ πολύ αέρας !! Αυτή που μου άρεσε παρά πολύ ήταν μια παράλια στην Τριοπετρα φοβερά!
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
..ε τι να κάνω ..πρέπει να πω και γω κάτι : η Κρήτη είναι το αντίπαλο δέος των ταξιδιών μου στο ..εξωτερικό. Η υπόλοιπη Ελλάδα είναι η (πανέμορφη και αξιολάτρευτη) ..γειτονιά μου.
Είναι "άλλος πλανήτης" !!! Και δεν νοείται Κρήτη χωρίς Ρέθυμνο. Όοοοχι την πόλη αλλά ...εκείνη την άλλη, την σύζυγο του φίλου μου του Γιώργου.
Και μην τολμήσετε να ..κουνηθείτε χωρίς να την συμβουλευθείτε....
Δασκαλε που διδασκες και νομους δεν εκραταγες......:haha::haha: ποιο καλο παιδι πηγε στο dolfin???? :bleh::bleh:Ποιο αλλο καλο παιδι δεν πηγε στο Ταμαμ αλλα στη Νεα Χωρα ????:lol::lol:
Αμ καποιο αλλο που δεν σταματησε στο Ρεθυμνο και συνεχισε Ηρακλειο....μηπως το γνωριζεις ???? λεω....μηπως.....;);)
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Δασκαλε που διδασκες και νομους δεν εκραταγες......:haha::haha: ποιο καλο παιδι πηγε στο dolfin???? :bleh::bleh:Ποιο αλλο καλο παιδι δεν πηγε στο Ταμαμ αλλα στη Νεα Χωρα ????:lol::lol:
Αμ καποιο αλλο που δεν σταματησε στο Ρεθυμνο και συνεχισε Ηρακλειο....μηπως το γνωριζεις ???? λεω....μηπως.....;);)
Ήμαρτον, έφταιξα, ...mea culpa ...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.841
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom