Πορτογαλία Εντυπώσεις από Πόρτο

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
-Γενικά δεν γυρνάω με καλές εντυπώσεις. Δεν έκανα καλό match με την πόλη, δεν μου φάνηκε ενδιαφέρουσα με τον τρόπο που περιμένω από μια μεγάλη πόλη, πολύ λίγα σημεία μου φάνηκαν όμορφα, συν ότι έβρεχε τις μέρες που έμεινα, συν ότι γίνονται έργα παντού κ υπάρχει ένα στυλ εργοταξίου σε πολλές τοποθεσίες, συν ότι είδα τουριστική ανοργανωσιά, γενικά απλώς δεν 'τα βρηκα' με την πόλη. Δεν σημαίνει ότι δεν πέρασα φοβερά, αυτό δεν έχει να κάνει με τον προορισμό και ακόμα και ένας προορισμός flop, έχει άπειρο ενδιαφέρον για τις διάφορες παρατηρήσεις κ σκέψεις που κάνει κανείς.
Λοιπόν, αν και εμένα μου άφησε ανάμικτα συναισθήματα το Πόρτο, σαν πόλη μου άρεσε. Βγάζει μια ωραία ατμόσφαιρα, αλλά αναδύει και μια εκτεταμένη αίσθηση παρακμής, ειδικά το κτίρια κοντά στη γέφυρα Dom Luís που είναι και προστατευμένα από την UNESCO αλλά φωνάζουν εγκατάλειψη. Βέβαια την πόλη την είδα με ηλιόλουστο καιρό, δεν ξέρω πως θα δείχνει με βροχή.
Το γεγονός ότι ένα βιβλιοπωλείο έχει γίνει νο1 τουριστική ατραξιόν με πλήθη και πελώριες ουρές ακόμα κ κάτω από τη βροχή, με ξεπερνάει. Για αυτό δεν ευθύνεται το Πόρτο, απλά σχολιάζω σε γενικότερο πλαίσιο. Αντίθετα, ο καθεδρικός του Πορτο (Sè) είχε ελάχιστο κόσμο, πράγμα πολύ θετικό για εμένα γιατί το απόλαυσα χωρίς πλήθη. Βέβαια από σήμανση κ επεξηγήσεις πάτος. Καμία τοποθέτηση πάνω στο ιστορικό πλαίσιο, τίποτα.
-Τα έργα. Όπως είπα και πριν γίνονται έργα παντού, φυσικά αυτό δεν μπορώ να το κραξω απλά σαν επισκέπτης του 4μερου, η ήδη αρνητική μου οπτική για την ομορφιά της πόλης ενισχύθηκε περισσότερο.
Συμφωνώ με το βιβλιοπωλείο, σιγά μην περιμένεις ουρές με τις ώρες και πληρώσεις είσοδο (που θεωρητικά σου επιστρέφεται, αν βρεις κάτι αξιόλογο να αγοράσεις) για να δεις μια σκάλα. Ο Sè δεν σε δελέαζε να μπεις, καθώς η περιοχή ήταν τίγκα στους άστεγους ή εν γένει ταλαιπωρημένους ανθρώπους που είχαν βρει καταφύγιο πέριξ του ναού. Ευτυχώς έργα υπήρχαν στο ένα κομμάτι του κέντρου, εμείς κινούμασταν στο υπόλοιπο, προς Santa Catarina.
-Πολλη μπαφιλα στο κέντρο της πόλης, καλά φαντάζομαι σε προάστια θα πνίγονται κανονικά. Και για μένα που σιχαίνομαι όσο τίποτα αυτή τη μυρωδιά κ το lifestyle γύρω από τη χρήση, ήταν πολύ off-putting.
Σάββατο βράδυ να δεις τι γίνονταν, εμένα το κέντρο δεν μου θύμισε προορισμό που διασκεδάζουν οι ντόπιοι, αντίθετα θύμιζε περισσότερο καταστάσεις ελληνικών νησιών (τύπου Ορφανίδου ή Χερσονήσου).
MVSylvia said:
+Το spiritus light show στο ναό του Clerigos, ενώ πήγα με προσδοκίες πως θα δω κάτι κιτσατο κ ραντομ (όχι πως θα είχα θέμα, το κιτς έχει κ αυτό τη θέση του), πραγματικά ήταν πολύ ωραία δουλειά.
+Το συγκρότημα WoW που για κάποιο λόγο δεν είχα βρει αναφορά σε κανέναν οδηγό.
Πρώτη φορά τα διαβάζω από εσένα και, πίστεψέ με, έκανα εκτεταμένη έρευνα πριν πάω!
MVSylvia said:
-Παραλιακος δρόμος, foz, matosinhos. Ίσως καλοκαίρι είναι ωραία να διασχίσει κανείς αυτό το σημείο με ποδήλατο ή bird αλλά τώρα το χειμώνα μου ήταν κάπως καταθλιπτική η εικόνα της ακτογραμμής. Επίσης σαν περιοχές εκτός παραλιακού δρόμου, δεν λένε τίποτα.
Εντάξει, άλλη φάση το καλοκαίρι στο Ματοζίνιος, να βλέπεις τον κόσμο να περπατά ή να βουτά στον Ατλαντικό. Στο Φοζ βαρεθήκαμε να περπατήσουμε λόγω ζέστης, αλλά είχαμε πρώτα περπατήσει στο όμορφο δημοτικό πάρκο (Parque da Cidade do Porto), όπου, αν και περίεργο, δεν είδαμε τουρίστες.
Από τα υπόλοιπα που γράφεις, χαίρομαι που δεν τα έσκασα στο Ίδρυμα Σεράλβες, αν και στόχευα στον κήπο και στην πλατφόρμα δεντροπεριπάτου. Δεν υπήρχε δωρεάν είσοδος (για μόνιμους κατοίκους μόνο, μια Κυριακή το μήνα), με 12€ έμπαινες, πολλά για έναν κήπο, 20€ το ενιαίο, δεν έπαιζε να δώσω τόσα για αμφιβόλου αξίας αξιοθέατα.
*Τι θα έκανα διαφορετικά: Σίγουρα θα πήγαινα κ σε άλλες πόλεις (κυρίως Coimbra που ήταν ο Δεν θα έβγαζα Porto Card (δεν είναι τόσο τα λεφτά, όσο σκάω για το γεγονός ότι φέρθηκα σαν αρχάρια). Δεν θα χρησιμοποιούσα το πανάκριβο τελεφερίκ για να με ανεβάσει ψηλά από τη Ribeira πίσω στο κέντρο (το έκανα μόνο μια φορά πάνω στην απόγνωση της κουρασης, 4€ για μισό λεπτό ανάβαση κ αναμονηηη, μεγάλη αναμονή κ είναι κλειστό κ τις Δευτέρες). Ουμπερακι με 3.5€ κ τέλος.
Την κάρτα την είχα δει, φώναζε απάτη, τελεφερίκ εμείς ακόμη χειρότερα Teleferico de Gaia 6€ λόγω κούρασης και απουσίας μέσων μαζικής μεταφοράς στη Cais de Gaia, ευτυχώς χωρίς ουρά.
Δημοφιλή μαγαζιά σε πολύ τουριστικά σημεία να μην δέχονται κάρτα, επίσης μέγιστο φάουλ.
Κατά τη γνώμη μου, το Πόρτο συνδυάζεται οπωσδήποτε με Αβέιρο και παραλία Κόστα Νόβα. Αν έχεις πιο πολλές ημέρες, Γκιμαράες, ίσως Μπράγκα και φυσικά Κοΐμπρα, που είναι ξεχωριστός προορισμός.
 
Last edited:

MVSylvia

Member
Μηνύματα
521
Likes
2.266
Λοιπόν, αν και εμένα μου άφησε ανάμικτα συναισθήματα το Πόρτο, σαν πόλη μου άρεσε. Βγάζει μια ωραία ατμόσφαιρα, αλλά αναδύει και μια εκτεταμένη αίσθηση παρακμής, ειδικά το κτίρια κοντά στη γέφυρα Dom Luís που είναι και προστατευμένα από την UNESCO αλλά φωνάζουν εγκατάλειψη. Βέβαια την πόλη την είδα με ηλιόλουστο καιρό, δεν ξέρω πως θα δείχνει με βροχή.

Συμφωνώ με το βιβλιοπωλείο, σιγά μην περιμένεις ουρές με τις ώρες και πληρώσεις είσοδο (που θεωρητικά σου επιστρέφεται, αν βρεις κάτι αξιόλογο να αγοράσεις) για να δεις μια σκάλα. Ο Sè δεν σε δελέαζε να μπεις, καθώς η περιοχή ήταν τίγκα στους άστεγους ή εν γένει ταλαιπωρημένους ανθρώπους που είχαν βρει καταφύγιο πέριξ του ναού. Ευτυχώς έργα υπήρχαν στο ένα κομμάτι του κέντρου, εμείς κινούμασταν στο υπόλοιπο, προς Santa Catarina.

Σάββατο βράδυ να δεις τι γίνονταν, εμένα το κέντρο δεν μου θύμισε προορισμό που διασκεδάζουν οι ντόπιοι, αντίθετα θύμιζε περισσότερο καταστάσεις ελληνικών νησιών (τύπου Ορφανίδου ή Χερσονήσου).

Πρώτη φορά τα διαβάζω από εσένα και, πίστεψέ με, έκανα εκτεταμένη έρευνα πριν πάω!

Εντάξει, άλλη φάση το καλοκαίρι στο Ματοζίνιος, να βλέπεις τον κόσμο να περπατά ή να βουτά στον Ατλαντικό. Στο Φοζ βαρεθήκαμε να περπατήσουμε λόγω ζέστης, αλλά είχαμε πρώτα περπατήσει στο όμορφο δημοτικό πάρκο (Parque da Cidade do Porto), όπου, αν και περίεργο, δεν είδαμε τουρίστες.
Από τα υπόλοιπα που γράφεις, χαίρομαι που δεν τα έσκασα στο Ίδρυμα Σεράλβες, αν και στόχευα στον κήπο και στην πλατφόρμα δεντροπεριπάτου. Δεν υπήρχε δωρεάν είσοδος (για μόνιμους κατοίκους μόνο, μια Κυριακή το μήνα), με 12€ έμπαινες, πολλά για έναν κήπο, 20€ το ενιαίο, δεν έπαιζε να δώσω τόσα για αμφιβόλου αξίας αξιοθέατα.

Την κάρτα την είχα δει, φώναζε απάτη, τελεφερίκ εμείς ακόμη χειρότερα Teleferico de Gaia 6€ λόγω κούρασης και απουσίας μέσων μαζικής μεταφοράς στη Cais de Gaia, ευτυχώς χωρίς ουρά.
Δημοφιλή μαγαζιά σε πολύ τουριστικά σημεία να μην δέχονται κάρτα, επίσης μέγιστο φάουλ.
Κατά τη γνώμη μου, το Πόρτο συνδυάζεται οπωσδήποτε με Αβέιρο και παραλία Κόστα Νόβα. Αν έχεις πιο πολλές ημέρες, Γκιμαράες, ίσως Μπράγκα και φυσικά Κοΐμπρα, που είναι ξεχωριστός προορισμός.
Πολυ ενδιαφερουσα η απαντηση σου! Ευχαριστω για το χρονο να γραψεις αυτες τις σκεψεις κ παρατηρησεις.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Αν δεν ανάφερες το ονομα θα ημουν σίγουρος οτι πηγες σε άλλη πολη! Πολυ λίγα περιγράφουν την πολη που επισκέφθηκα τον Απριλιο και μου αρεσε τοσο! Νομίζω οτι ο βροχερος καιρος και η φαση με την καρτα που αγόρασες σου χάλασαν τη διάθεση ,συν οτι εκατσες αρκετες ήμερες . Ας εκανες και καμία ημερησια Μπραγκα η Γκιμαραες. Ειδικα ο παραλληλισμός με Ομονοια?? που ακριβως είδες κατι απο την ασχήμια της Αθήνας?? Στα εργα ισως...
Κοίτα η πόλη έχει κάτι σε ruined/hipster φάση. Δεν σου βγαζει ας πουμε αρχοντιά. Το οποιο προσωπικα το βρίσκω πολύ ελκυστικό και νοσταλγικο αλλα μπορω να καταλαβω οτι δεν αρεσει σε ολους. Ίσως αυτό να τον χάλασε κ να το προσομοιάζει με την Ομόνοια. Δεν αρέσουν όλα σε όλους και ακούω με ενδιαφέρον και την αντίθετη άποψη.
 

Kyriakao

Member
Μηνύματα
236
Likes
1.229
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ονειρεμένο Ταξίδι
ματσου πιτσου,περου
Κοίτα η πόλη έχει κάτι σε ruined/hipster φάση. Δεν σου βγαζει ας πουμε αρχοντιά. Το οποιο προσωπικα το βρίσκω πολύ ελκυστικό και νοσταλγικο αλλα μπορω να καταλαβω οτι δεν αρεσει σε ολους. Ίσως αυτό να τον χάλασε κ να το προσομοιάζει με την Ομόνοια. Δεν αρέσουν όλα σε όλους και ακούω με ενδιαφέρον και την αντίθετη άποψη.
Σαφώς και είναι σεβαστές όλες οι απόψεις, όπως και τα ταξιδιωτικά γούστα δεν είναι ίδια. Ποιο το νόημα να γράψεις όλο αυτό το ποστ για μια πόλη που δεν σου άρεσε, όταν το συγκεκριμένο νήμα αφορά πληροφορίες για οποίους σχεδιάζουν ταξίδι στην Πορτογαλία??
 

DimiBiri

Member
Μηνύματα
292
Likes
921
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Σαφώς και είναι σεβαστές όλες οι απόψεις, όπως και τα ταξιδιωτικά γούστα δεν είναι ίδια. Ποιο το νόημα να γράψεις όλο αυτό το ποστ για μια πόλη που δεν σου άρεσε, όταν το συγκεκριμένο νήμα αφορά πληροφορίες για οποίους σχεδιάζουν ταξίδι στην Πορτογαλία??
Προσωπικα έχοντας υπόψη μου μια επίσκεψη στο πόρτο εκτίμησα ιδιαίτερα και μια άλλή άποψη. Δε νομίζω οτι σκοπός του forum είναι να γράφουμε μόνο τα καλά. Καλό είναι κατά την ταπεινή μου άποψη ο εν δυνάμει ταξιδιώτης να μπορέι να ακούσει 5-10 απόψεις (εαν τον ενδιαφέρει βέβαια) για να σχηματίσει μια πιο σφαιρική άποψη για το τι να περιμένει και τι όχι.
Εγώ θα ήθελα κι άλλα τέτοια ποστ και για άλλους προορισμούς
 
Last edited:

MVSylvia

Member
Μηνύματα
521
Likes
2.266
Σαφώς και είναι σεβαστές όλες οι απόψεις, όπως και τα ταξιδιωτικά γούστα δεν είναι ίδια. Ποιο το νόημα να γράψεις όλο αυτό το ποστ για μια πόλη που δεν σου άρεσε, όταν το συγκεκριμένο νήμα αφορά πληροφορίες για οποίους σχεδιάζουν ταξίδι στην Πορτογαλία??
Το νημα αφορα επισης κ κοσμο που σκεφτεται να παει, οχι μονο οσους εχουν κλεισει να πανε. Επισης δεν υπαρχει καποιος κανονισμος να μην κανουμε review σε καποια πολη παρα μονο αν αποκομισαμε θετικες εντυπωσεις. Δεν καταλαβα γιατι πρεπει να λεμε μονο τα ωραια κ τα πεταλουδενια; Καποιος που εχει γουστα κοντα στα δικα μου εξαλλου μπορει να διαβασει το ποστ μου κ να κλεισει λιγοτερες μερες Πορτο απο οσες υπολογιζε κ να βελτιωθει το ταξιδι του. Επισης δινω ΚΑΙ πληροφοριες αν προσεξες. Αυτα.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Σαφώς και είναι σεβαστές όλες οι απόψεις, όπως και τα ταξιδιωτικά γούστα δεν είναι ίδια. Ποιο το νόημα να γράψεις όλο αυτό το ποστ για μια πόλη που δεν σου άρεσε, όταν το συγκεκριμένο νήμα αφορά πληροφορίες για οποίους σχεδιάζουν ταξίδι στην Πορτογαλία??
Γιατί η πολυφωνία σε βοηθάει να σχηματίσεις μια πιο αντικειμενική άποψη για ένα μέρος που δε γνωριζεις κ ίσως να καταλάβεις έτσι, αν όντως σου ταιριάζει ένας προορισμός ή όχι. Το να λες φανταστικά ή χάλια δεν βοηθάει ιδιαίτερα αλλά σε αυτή την περίπτωση έγραψε ένα ολόκληρο σεντόνι κ αιτιολόγησε γιατί δε του άρεσε. Σε σχέση με το Πόρτο αυτό που βγήκε, είναι ότι πιθανά θα σου αρέσει αν ψάχνεις λίγο πιο εναλλακτικούς προορισμούς με έντονο στοιχείο hipster. Αν το έχεις πλασει στο μυαλό σου ως κοσμοπολίτικο και αριστοκρατικο (επειδή είναι πχ. παραθαλάσσιο), θα απογοητευτείς.
Μόνο θετικά βλέπω το να λέει ο καθένας την άποψη του, ειτε θετική είτε αρνητική.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.927
Likes
40.764
Γιατί η πολυφωνία σε βοηθάει να σχηματίσεις μια πιο αντικειμενική άποψη για ένα μέρος που δε γνωριζεις κ ίσως να καταλάβεις έτσι, αν όντως σου ταιριάζει ένας προορισμός ή όχι. Το να λες φανταστικά ή χάλια δεν βοηθάει ιδιαίτερα αλλά σε αυτή την περίπτωση έγραψε ένα ολόκληρο σεντόνι κ αιτιολόγησε γιατί δε του άρεσε. Σε σχέση με το Πόρτο αυτό που βγήκε, είναι ότι πιθανά θα σου αρέσει αν ψάχνεις λίγο πιο εναλλακτικούς προορισμούς με έντονο στοιχείο hipster. Αν το έχεις πλασει στο μυαλό σου ως κοσμοπολίτικο και αριστοκρατικο (επειδή είναι πχ. παραθαλάσσιο), θα απογοητευτείς.
Μόνο θετικά βλέπω το να λέει ο καθένας την άποψη του, ειτε θετική είτε αρνητική.
Πρεπει να ανοιξουμε ενα τοπικ με τις Πολεις της Φθορας στην Ευρωπη, που τιποτε δεν ειναι περιποιημενο και γυαλιστερο. . Πρωτοστατει το Παλερμο. Το εννοω, για αλλους ειναι λογος αποφυγης και για αλλους ελξης, αντιθετα με ο,τι εχουμε στο νου μας για την Ευρωπη.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
521
Likes
2.266
Πρεπει να ανοιξουμε ενα τοπικ με τις Πολεις της Φθορας στην Ευρωπη, που τιποτε δεν ειναι περιποιημενο και γυαλιστερο. . Πρωτοστατει το Παλερμο. Το εννοω, για αλλους ειναι λογος αποφυγης και για αλλους ελξης, αντιθετα με ο,τι εχουμε στο νου μας για την Ευρωπη.
Φοβερη ιδεα κ πιστευω θα οδηγησει σε μια πολυ ενδιαφερουσα συζητηση.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.618
Likes
50.268
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γράφω δυό τρία πράγματα για Πόρτο:

-Γενικά δεν γυρνάω με καλές εντυπώσεις. Δεν έκανα καλό match με την πόλη, δεν μου φάνηκε ενδιαφέρουσα με τον τρόπο που περιμένω από μια μεγάλη πόλη, πολύ λίγα σημεία μου φάνηκαν όμορφα, συν ότι έβρεχε τις μέρες που έμεινα, συν ότι γίνονται έργα παντού κ υπάρχει ένα στυλ εργοταξίου σε πολλές τοποθεσίες, συν ότι είδα τουριστική ανοργανωσιά, γενικά απλώς δεν 'τα βρηκα' με την πόλη. Δεν σημαίνει ότι δεν πέρασα φοβερά, αυτό δεν έχει να κάνει με τον προορισμό και ακόμα και ένας προορισμός flop, έχει άπειρο ενδιαφέρον για τις διάφορες παρατηρήσεις κ σκέψεις που κάνει κανείς.

Θα γράψω μερικά +/- με χαλαρή διάθεση:

-Η πόλη είναι ένα αισθητικό μιξ Ομόνοιας, Καστοριάς και Κωνσταντινούπολης (τα άσχημα σημεία της).

-Μικρό πολιτιστικό ενδιαφέρον, καμία αίσθηση ιστορικότητας (ακόμα και τα ιστορικά κτίρια μοιάζουν 'ξένα' λες κ κάποιος πήγε κ τα κάρφωσε εκεί ένα βράδυ), μικρή και αδιαφορη αξιοποίηση σημείων με τουριστικό ενδιαφέρον.

-Το γεγονός ότι ένα βιβλιοπωλείο έχει γίνει νο1 τουριστική ατραξιόν με πλήθη και πελώριες ουρές ακόμα κ κάτω από τη βροχή, με ξεπερνάει. Για αυτό δεν ευθύνεται το Πόρτο, απλά σχολιάζω σε γενικότερο πλαίσιο. Αντίθετα, ο καθεδρικός του Πορτο (Sè) είχε ελάχιστο κόσμο, πράγμα πολύ θετικό για εμένα γιατί το απόλαυσα χωρίς πλήθη. Βέβαια από σήμανση κ επεξηγήσεις πάτος. Καμία τοποθέτηση πάνω στο ιστορικό πλαίσιο, τίποτα.

-Τα έργα. Όπως είπα και πριν γίνονται έργα παντού, φυσικά αυτό δεν μπορώ να το κραξω απλά σαν επισκέπτης του 4μερου, η ήδη αρνητική μου οπτική για την ομορφιά της πόλης ενισχύθηκε περισσότερο.

-Τα κόστη. Δεν βρήκα το μέρος value for money και δεν το λέω για την παταταρα με την Porto Card (καλά εντάξει σε αυτό ήταν πολύ γελοίοι, μεγάλη κοροϊδία που όμοια της δεν έχω ξαναδεί. Στο μεταξύ μια κάρτα αγόρασα, 3 διαφορετικές μου δώσαν).

-Επεξηγησεις στα αξιοθέατα. Πρόχειρες κ φτιαγμένες με αδιαφορία. Καμία διάθεση να σε εντάξουν σε ένα ιστορικό πλαίσιο. Στο σταθμό των τρένων είχε κάπου μια αφίσα που έλεγε για ένα τουριστικό pass τρένων ημερήσιο με 7€ αλλά καμία παραπάνω πληροφορία. Έψαξα αργότερα κ στο ίντερνετ, δεν βρήκα τίποτα. Δυστυχώς πιστεύω ότι η πόλη θα είχε ένα σωρό κρυμμένα πράγματα που είναι τόσο δύσκολο να τα βρεις.

-Με το που πέρασε η Πορτογαλία στους 8 του Μουντιάλ (έστω κ στο φιάσκο που είναι), καμία αίσθηση πανηγυρισμού στους δρόμους. Όταν την ίδια μέρα είχε περάσει το Μαρόκο λίγο νωρίτερα, είχε γίνει λίγο τζερτζελο. Θα μου πείτε είναι λόγος αυτός να αντιπαθησεις μια πόλη; Σίγουρα όχι 🤣 αλλά τώρα βγαζω από τη μύγα ξιγκι 🤣

-Συμπλεγμα Serravles. Μπήκα λόγω δωρεάν εισόδου κάθε πρώτη Κυριακή του εκάστοτε μήνα. Ευτυχώς. Η είσοδος κοστίζει κανονικά 20€ κ περιλαμβάνει το πάρκο (ένα μεγάλο πάρκο με διάσπαρτα έργα τέχνης), είσοδο σε ένα treewalk κ είσοδος σε μια artdeco βίλα. Περιλαμβάνει ακόμα εισόδους σε ένα μουσείο μοντέρνας τέχνης, ένα κέντρο πολιτισμού κινηματογράφου που αφορά θεωρώ κυρίως ντόπιους κ επίσης ανά καιρούς συμβαίνουν εκεί πολλά δρώμενα. Άμα μπεις στο σάιτ κ αφού μετά δυσκολίας βγάλεις μια άκρη με τα εισιτήρια κ τι περιλαμβάνει το κάθε ενα, βλέπεις την παρουσίαση κ λες πωωωω πού θα πάω θα είναι φοβερό. Καμία σχέση. Το πάρκο είναι μέτριο, τα διάσπαρτα έργα τίποτα το ιδιαίτερο, η artdeco βίλα ναι ήταν πολύ όμορφο κτίριο από μέσα κ φιλοξενούσε μια έκθεση του Miro που όμως δεν ταίριαζε καθόλου στο χώρο κ νομίζω σήκωσαν τα ορίτζιναλ έπιπλα της κατοικίας για την έκθεση. Θα προτιμούσα να μπω στη βίλα κ να τη δω όπως ήταν τότε, με τα έπιπλα της. Προφανώς πουθενά καμία επεξηγηματική ταμπέλα για αυτό το κτίριο, την ιστορία του, την αρχιτεκτονική του. Το treewalk παρωδία. Από τις φωτό νομίζεις πως θα ζήσεις μια παιδική περιπέτεια αλλά στην πραγματικότητα περπατάς για 200 μέτρα σε ένα υπερυψωμένο ντεκ.

-Πολλη μπαφιλα στο κέντρο της πόλης, καλά φαντάζομαι σε προάστια θα πνίγονται κανονικά. Και για μένα που σιχαίνομαι όσο τίποτα αυτή τη μυρωδιά κ το lifestyle γύρω από τη χρήση, ήταν πολύ off-putting.

+Πολύ εύκολη συνεννόηση στα Αγγλικά παντού, πάρα πολύ καλή και ευγενικη εξυπηρέτηση, γενικά από την επαφή μου με τους Πορτογάλους στα όρια της τουριστικής συναλλαγής έστω, έχω μόνο θετικά σχόλια να κάνω.

+Πολύ ωραίο φαγητό, και το πιο γρήγορο με τα κρεατοσαντουιτσαδικα και τα ταπαδικα, ωραίες γεύσεις. Όχι όμως value for money σε κάποιον συνηθισμένο σε αθηναϊκές τιμές.

+Τοπογραφία, σίγουρα είναι κάτι το ιδιαίτερο κ ορισμένα σημεία προσφέρουν πολύ όμορφη θέα, ασχέτως αν έμενα ούτε αυτό με ιντριγκάρε τόσο. Το πέρασμα με το τραμ πάνω από τη γέφυρα, φαντασμαγορικό.

+Το spiritus light show στο ναό του Clerigos, ενώ πήγα με προσδοκίες πως θα δω κάτι κιτσατο κ ραντομ (όχι πως θα είχα θέμα, το κιτς έχει κ αυτό τη θέση του), πραγματικά ήταν πολύ ωραία δουλειά. 9€ το εισιτήριο για μισή ώρα κ έχει κ συνδυαστικό εισιτήριο αν θέλει κάποιος να πάει κ στον πύργο, στον οποίον δεν πήγα, έχω ανέβει αρκετές γονατοσκοτωστρες σκάλες πύργων με θέα στο τέλος κ δεν το κάνω εύκολα ξανά. Υπάρχουν άπειρα εναλλακτικά σημεία με θέα χωρίς να επιβαρύνεις γόνατα κ αντοχές κ χωρίς να πλακωθείς με ένα σωρό κόσμο στην κορυφή που τραβάνε φωτό κ δεν μπορείς να περάσεις. Ήταν λοιπόν ένα θέαμα με φωτισμό κ μουσική, οριακά 3d σε κάποια στιγμιότυπα, δεμένο πολύ ωραία με την αρχιτεκτονική του ναού και με ένα απλό cosmic spiritual theme που ταίριαζε με το γεγονός ότι ο χώρος είναι ιστορικό κτίριο κ όχι τσίρκο.

+Το συγκρότημα WoW που για κάποιο λόγο δεν είχα βρει αναφορά σε κανέναν οδηγό. Αρχικά βρίσκεται στο πιο όμορφο για μένα σημείο του Πόρτο, στη Gaia αλλά όχι μπροστά στο παραποτάμιο κομματι με τα τουριστικά μαγαζάκια, πιο νότια. Ήταν ένα σημείο εκεί στην περιοχή πραγματικά πολύ όμορφο, είχε κ έναν καθεδρικό αποικιοκρατικού στυλ. Αυτό το συγκρότημα είναι αρχιτεκτονικά πανέμορφο, αν κ ο σκοπός του είναι εμπορικός, είναι ένα κόσμημα, με πολλαπλά επίπεδα, σημεία θεάς, αρχιτεκτονικά παιχνίδια που μπλέκουν το παραδοσιακό με το μοντέρνο. Το συγκρότημα αυτό φιλοξενεί δύο πλατείες με θέα, οχτώ νομίζω μουσεια κ κάποια εστιατόρια/μπαράκια που τα βρήκα τα περισσότερα κλειστά. Τα μουσεία λοιπόν έχουν πολύ ακριβές εισόδους αλλά πλέον οι τιμές πάνε απλά με την εποχή, κ που δεν είναι πια οι είσοδοι υψηλές. Κάθε μουσείο έχει εισητηριο 20-25€ αλλά μπορείς να πας σε δύο με περίπου 35€. Εγώ επέλεξα αυτό με το κρασί κ αυτό με τη σοκολάτα. Κ τα δύο μου άρεσαν πάρα πολύ, ήταν κάτι το διαφορετικό, πάρα πολύ μελετημένα κ με σύγχρονη παρουσίαση, installations κ interactive σημεία όχι απλά για εντυπωσιασμό αλλά με ουσία. Της σοκολάτας θα ήθελα να είναι λιγότερο politically correct, δεν μπορείς να κάνεις ένα μουσείο που εξηγεί με τόση λεπτομέρεια τον εμπορικό δρόμο του κακάο το μάρκετινγκ της σοκολάτας στην Ευρώπη κ να μην κάνεις ούτε ένα σχόλιο πάνω στην αποικιοκρατία, το slave trade, τις φυτείες, την εκμετάλλευση. Τίποτα απολύτως, ουδεμία αναφορά. Το ίδιο διάβασα κ για ένα άλλο μουσείο στο οποίο δεν πήγα γιατί μου φάνηκε εντελώς τουριστοπαγιδα, αυτό με την εποχή των ανακαλύψεων (σε άλλο σημείο της πόλης, δεν ανήκει στο WoW). Τα υπόλοιπα μουσεία θεωρώ είχαν ενδιαφέρον πιο πολύ για ντόπιους.

-Παραλιακος δρόμος, foz, matosinhos. Ίσως καλοκαίρι είναι ωραία να διασχίσει κανείς αυτό το σημείο με ποδήλατο ή bird αλλά τώρα το χειμώνα μου ήταν κάπως καταθλιπτική η εικόνα της ακτογραμμής. Επίσης σαν περιοχές εκτός παραλιακού δρόμου, δεν λένε τίποτα.

+Street art. Το Street art μου αρέσει μόνο υπό προϋποθέσεις. Για παράδειγμα κάτι τεράστια murals σε πολυκατοικίες στο κέντρο της Αθήνας δεν μου αρέσουν καθόλου, δεν βρίσκω απολύτως τίποτα ταιριαστο στο αστικό τοπίο, είναι απλώς ωραίες ζωγραφιές εκτός τόπου κ χρόνου συνήθως. Όμως στο Πόρτο το Street art δενει κ ενσωματώνοεται στο αστικό τοπίο χωρίς να δειχνει διακοσμητικό στοιχείο, χωρίς να δειχνει ξένο. Μοιάζει λες κ ήταν πάντα εκεί. Η κακη μου συνήθεια να βαριέμαι να βγάζω φωτό δεν μου επιτρέπει τώρα να σας ανεβάσω μια φοβερή που είδα, που ήταν σε πολλά επίπεδα κ ήταν φόρος τιμής σε οδοκαθαριστες. Επιπλέον, μου άρεσε η αισθητική των εσωτερικών χώρων πολυ. Κάθε χώρος, από ένα παγωτατζιδικο μέχρι μπεργκεραδικο, είχε το δικό του προσεγμένο κ ιδιαίτερο προσωπικό στυλ.

+Οι ώρες που αναφέρει το maps για τη συγκοινωνία είναι αρκετά ακριβείς. Υπάρχει κ ένα τοπικό app για τις συγκοινωνίες, δεν μπήκα στον κόπο να το ψάξω.

+Υπήρχαν κάποια δρομάκια κ στενάκια που τα ανακαλύπτεις τυχαία απλώς περπατώντας κ είχαν πράγματι ωραίο χαρακτήρα.


*Τι θα έκανα διαφορετικά: Σίγουρα θα πήγαινα κ σε άλλες πόλεις (κυρίως Coimbra που ήταν ο αρχικός στόχος). Δεν πήγα γιατί ήμουν πνευματικά πολύ κουρασμένη για να οργανωσω οποιαδήποτε μετακίνηση κ ήθελα απλά να αραξω σε ένα μόνο μέρος κ να δω τι έχει να προσφέρει, χωρίς αλλαγές δωματίων. Δεν μετανιώνω καθόλου απλά σε άλλη φάση κ με σωστή οργάνωση, θα έβαζα τουλάχιστον Coimbra στο πρόγραμμα. Και άλλη μια πόλη μέσα σε ένα 4μερο με τους πιο εντατικούς ρυθμούς που συνήθως προτιμώ. Δεν θα έβγαζα Porto Card (δεν είναι τόσο τα λεφτά, όσο σκάω για το γεγονός ότι φέρθηκα σαν αρχάρια). Δεν θα χρησιμοποιούσα το πανάκριβο τελεφερίκ για να με ανεβάσει ψηλά από τη Ribeira πίσω στο κέντρο (το έκανα μόνο μια φορά πάνω στην απόγνωση της κουρασης, 4€ για μισό λεπτό ανάβαση κ αναμονηηη, μεγάλη αναμονή κ είναι κλειστό κ τις Δευτέρες). Ουμπερακι με 3.5€ κ τέλος. Θα πήγαινα σε ένα κέντρο φωτογραφίας που στεγάζεται σε ένα ωραίο κτίριο, αλλά δεν πρόλαβα. Όπως επίσης κ ένα μουσειακι που έχουν αρχείο με όλα τα σχέδια των ajulenios κ ανταλλακτικα. Με ιντριγκάρε κ μια αποικιοκρατικου τύπου βίλα, η Palacete Ramos Pinto το αλλά από διάφορα σχόλια που διάβασα, πρέπει να ναι κ ακριβή η είσοδος κ αδιαφορες οι εκθέσεις.

Στην villa de Gaia υπάρχει κάπου ένα παλιό σπίτι πλήρως διατηρημένο μέσα (Bardot house) που είναι επισκέψιμο από μέσα κ έχει γίνει κέντρο πολιτισμού, αλλά δεν βρήκα απολύτως καμία πληροφορία για το πώς κ πότε μπορεί κανείς να το δει εσωτερικά. Τι πρωτότυπο. Έλλειψη ή συγκεχυμένη και δυσπεπτη πληροφόρηση και ονλαιν κ οφφλαιν για πάρα πολλά θέματα.

Αυτά. Αν θυμηθώ τίποτα ακόμα, θα το προσθέσω.
Πήγα με εντελώς άλλες προσδοκίες, ματαιώθηκαν, όμως τελικά, τώρα που το σκέφτομαι, με κάλυψε σε άλλα, απροσδόκητα κομμάτια, κάτι που επιβεβαιώνει τη στάση που έχω προς τα ταξίδια, ότι παντού μπορεί να βρει κανείς ενδιαφέρον. Ακόμα κ στα μέρη που φαινομενικά δεν του αρέσουν. Ναι το Πόρτο δεν μου άρεσε, αν μπορώ να κάνω μια απλοϊκή ετυμηγορία. Με γέμισε όμως ταξιδιωτικά; Σίγουρα ναι!!
Eύγε, περιεκτικό και ουσιώδες report για τις εντυπώσεις από την πόλη. Έχω εντελώς διαφορετικές/διαμετρικά αντίθετες εντυπώσεις, αλλά είναι food for thought για κολοκυθόπιτες. Μακάρι να είχαμε κι άλλα τέτοια ποστ.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Eύγε, περιεκτικό και ουσιώδες report για τις εντυπώσεις από την πόλη. Έχω εντελώς διαφορετικές/διαμετρικά αντίθετες εντυπώσεις, αλλά είναι food for thought για κολοκυθόπιτες. Μακάρι να είχαμε κι άλλα τέτοια ποστ.
Ζεις και λατρεύεις την Αβάνα. Δε θα γινόταν να μη σου αρέσει το Πόρτο.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.553
Likes
12.607
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ζεις και λατρεύεις την Αβάνα. Δε θα γινόταν να μη σου αρέσει το Πόρτο.
Πολύ εύστοχο!

Νομίζω πως ο τρόπος που η @MVSylvia περιγράφει την εμπειρία της, δείχνει άνθρωπο με πολύ συγκεκριμένη-παγιωμένη άποψη του τι του αρέσει και προτιμάει σ έναν ταξιδιωτικό προορισμό.

'Ολοι εμείς οι υπόλοιποι που αντιδράσαμε έκπληκτοι προφανώς και συγκινούμαστε ακριβώς από αυτό που αντιπροσωπεύει το Πόρτο και κάθε ανάλογη πόλη.
'Οτι δηλαδή μας έλκει, το λίγο γκόθικ που είπε ο Κυριάκος, το "τσαλακωμένο" που λέω εγώ.
Το ίδιο που αποπνέει κι η Αβάνα-σε άλλο ύφος και κλίμακα προφανώς.
Για μας τελικά μέτρησε η προσωπικότητα και η ατμόσφαιρα και λιγότερο τα τακτοποιημένα αψεγάδιαστα κτίρια.

Ωραίος πάντως ο πολιτισμένος και επικοδομητικός διάλογος συμφωνώ πως χρειαζόμαστε περισσότερα θέματα με τέτοιες "διαφωνίες"
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.585
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom