Εντυπώσεις από ένα διήμερο στο Βόλο - Πήλιο

Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
1η μέρα:
Αφιξη στο ξενοδοχείο Ξενία του Βόλου:Ανακαινισμένο το 2006,ατμοσφαιρικό!λόγω θέσης κυριολεκτικά πάνω στο κύμα,προς το τελείωμα της παραλιακής λεωφόρου της πόλης.Φινετσάτο,με ωραίο καφέ μπάρ ρεστωράν στο ισόγειο με βεράντα ακριβώς μπροστά στη θάλασσα,ένα μπάρ κλάμπ που λειτουργεί μετά τις 7 το απόγεμα στον 3ο όροφο (μέσα-έξω,μεγάλη βεράντα)με εκπληκτική θέα στην πόλη και τον Παγασητικό κόλπο......,και τα δωμάτια του ευρύχωρα με λιτή και ταυτόχρονα κομψή διακόσμηση σε γήινα χρώματα,πεντακάθαρο,με μεγάλο μπαλκόνι......
Πληροφορηθήκαμε ότι η θάλασσα εκεί έχει πάρει και γαλάζια σημαία και έτσι αποφασίζουμε να κάνουμε και το πρώτο μας μπάνιο εκεί,μπροστά στο ξενοδοχείο:clap:.Η θάλασσα πολύ καθαρή ,απλά είχε πέτρες κάτω αλλά υπήρχαν καναδυό ....μονοπάτια με άμμο κι έτσι τα καταφέραμε....μου άρεσε η ιδέα να είσαι στην πόλη και να έχεις τη δυνατότητα να κάνεις το μπανάκι σου περπατώντας σε μικρή απόσταση....Οπως διαπίστωσα αργότερα και μου το είπε και μια λουόμενη κάτοικος της πόλης ,πρωινές ώρες η θάλασσα είναι πολύ καλή ,μετα το απόγευμα βγάζει κύμα και .....βρωμιες:roll:.
Ακολουθεί βόλτα στην πόλη για φαγητό μετά ξεκούραση καιιιιιιι
Βραδυνή επίσκεψη στην Πορταριά:
Αρχίζουμε να .....ανεβαίνουμε :),στροφούλες και ξαναστροφούλες σε μια διαδρομή έχοντας απο τη μιά την πόλη φωταγωγημένη και τη θάλασσα και απο την άλλη το βουνό με τις μυρωδιές του ,την ηρεμία του,το μαγικό του σκοτάδι.....και μετά απο ένα εικοσάλεπτο περίπου φτάνουμε στην κεντρική πλατεία!εντυπωσιακός ο γεροπλάτανος στο κέντρο της πλατείας,και οι πηγές αχ αυτές οι πηγές ...βρύσες που όπως είδα και απο τις μετέπειτα βόλτες και σέ άλλα χωριά είναι το σήμα κατατεθέν του Πηλίου...
Μαγαζιά με παραδοσιακά προιόντα ,υφαντά,διακοσμητικά καιιιιιιιι:clap:με γλυκά ντόπια ,μπήκαμε μέσα και ήθελα να τα πάρω όλα:haha:..... δοκίμασα και γλυκό ελιά:roll:ακου ελιά ...ψωνίσαμε τα γλυκά μας ,πιάσαμε κουβέντα με τον ιδιοκτήτη ο οποίος ήταν γλυκύτατος,χαμογελαστός.....πολύ καλές εντυπώσεις απο την συμπεριφορά των ντόπιων πράγμα που ανεβάζει ακόμα πιο πολύ νομίζω την καλή εντυπωση και αποψη που αποκομίζεις από ένα μέρος ....και τέλος απολαμβάνουμε το φαγητό μας στη δροσια του γεροπλάτανου ,στην πλατεία ,στην ταβέρνα Το στέκι.......
Η ώρα πέρασε και αρχίζουμε το κατέβασμα...σ ένα σημείο που ο δρόμος κάνει μια μεγάλη εσοχή ένα άνοιγμα δεξιά ,στη μεριά της θάλασσας,αποφασίζουμε να κατέβουμε απο το αμάξι....Αξίζει αυτή η στιγμή,η απόλυτη ησυχία,αριστερά σου έχεις το βουνό,και ατενίζεις μπροστά σου .....πιάτο τον Παγασητικό να λούζεται στο φως του φεγγαριού,και απλωμένη η πόλη με τα φωτάκια της......αναρωτιέμαι κάτι τέτοιες ώρες άν υπάρχει κάτι που να αξίζει περισσότερο απο αυτή τη στιγμή που ζώ......:)

Δεύτερη μέρα:
Μετά από ένα απολαυστικό πρωινό στο ξενοδοχείο,ξεκινάμε την εξόρμηση μας προς τις παραλίες του Πηλίου...
Περνάμε απο Αγριά ,Λεχώνια,Κάτω Γκατζέα,Καλά νερά,..ευχάριστη διαδρομή βλέποντας θάλασσα στα δεξιά μας.....πολλά λιόδεντρα....και απο Καλά νερά ανηφορίζουμε,μπαίνουμε στο βουνό με κατεύθυνση Τσαγκαράδα.....περνάμε απο Μηλιές και συνεχίζουμε και όσο ανεβαίνουμε και οι στροφές πυκνώνουν,το τοπίο γίνεται πανέμορφο με πλήθος δέντρων......πλατάνια,καστανιές,που πυκνώνουν και τα φυλλώματα τους ενώνονται δεξια και αριστερά σαν σκέπη πάνω μας .......σ ένα σημείο βλέπουμε ένα άνοιγμα δεξιά......σταματάμε...Υπάρχει ένα ξωκλήσι χωμένο μέσα στα δέντρα σαυτη την πυκνή βλάστηση και μια πηγή πάλι :clap:θυμάστε τι σας έλεγα!αυτές οι θεικές πηγές με τα γάργαρα νερά να τρέχουν συνέχεια και την απίστευτη δροσιά!
Συνεχίζουμε την ανηφόρα και πλέον μπαίνουμε στην άλλη πλευρά, δηλ τώρα πλέον η θάλασσα που ατενίζουμε στα δεξιά μας είναι το Αιγαίο και αριστερά μας είναι το βουνό......
Φτάνουμε Τσαγκαράδα με τις πολλές πλατείες ,πανέμορφη,απλωμένη,τη διασχίζουμε γιατί στοχεύουμε στην παραλία του Μυλοποτάμου:haha:......έχω αρχίζει να ζαλίζομαι απο τις στροφές και όταν φτάνουμε έξω απο το Μυλοπόταμο που γινόταν χαμός απο τα αμάξια....απογοητεύομαι:(,αν και οι φίλοι μου με διαβεβαιώνουν ότι αυτο που θα δω αργότερα θα μου αρέσει πολύ....
Παρκάρουμε μακρυά αναγκαστικά και περπατάμε ....και απο το δρόμο κατεβαίνουμε πέτρινα σκαλοπάτια που απαιτουν και προσοχή γιατι .....γλυστράς..και ........:clap:τι να δώ !! το θέαμα με αποζημίωσε πλήρως για τη μικρή ταλαιπωρία!μια παραλία η μάλλον δύο παραλίες σαν το Πόρτο Κατσίκι Λευκάδας.....οσοι εχετε πάει καταλάβατε,για τους υπόλοιπους νερά με απίστευτη καθαρότητα,χρώμα τυρκουάζ; πράσινο και οινοπνευματί;δεν περιγράφεται εύκολα .....εντυπωσιακή διαύγεια και τοπίο με βράχυα,τα βραχυα πανω απο τη θάλασσα,βράχυα και στην αμμουδιά που δημιουργούν κυλώματα,σπηλιές και απίστευτο ίσκιο και δροσιά,δε χρειάζεσαι ομπρέλα .....τίποτε,μονο το μαγιώ σου:haha:....Απορώ γιατί το Πόρτο Κατσίκι είναι τόσο ακουστό ,ενω γιαυτές τις παραλίες δεν είχα ακούσει... και σε έκταση μεγαλύτερες.....είναι ουσιαστικά δύο όρμοι,δύο διαφορετικοί κολπίσκοι με παρόμοιο τοπίο και νερά και ο κόσμος σκορπίζει ......βαθειά νερά και κρύα αλλά πεντακάθαρα!
Μετά απο ένα αναζωογονητικό μπάνιο λοιπόν,παίρνουμε δρόμο για Νταμούχαρη.....ενας εξίσου πανέμορφος κολπίσκος ,δεν πήγαμε στην παραλία για μπάνιο,αλλά σεναν διπλανό κολπίσκο ,λιμανάκι,με μια ταβέρνα ακριβως πάνω στο λιμανάκι:clap:είχε πάει ήδη 5 το απόγεμα...είχε ακόμα μια παρέα δίπλα μας ακριβώς ....δυο ζευγάρια με χαμογελαστά πρόσωπα που όταν μας είδαν να συζητάμε εντυπωσιασμένοι απο τις μέχρι τότε εμπειρίες μας ...μας πιάσαν κουβέντα(πράγμα που σπανίζει ......και το βάζω στα συν αυτα του τοπου οπως είχα πει και πιο πάνω σχετικά με τους βολιώτες και τη συμπεριφορά τους),μας διευκόλυναν στο τι να παραγγείλουμε σαν γνήσιοι βολιώτες και μια που ξέραν την περιοχή απέξω κι ανακατωτά......γίναμε μια παρέα και φτάσαμε να συζητάμε και να μαθαίνουμε για την ιστορια και την παρθένα ομορφιά εκεινης της περιοχής στη δεκαετία του 70 και του 80 πρίν αρχίσει το ..χτίσιμο και ο εσωτουρισμός....Α μεταξύ άλλων μας είπαν ότι εκεί ακριβως που βρισκόμασταν στον κολπίσκο καθως και στο Μυλοπόταμο γίναν τα γυρίσματα της ταινίας Μάμα Μία !!:).
Η ώρα ομως πέρασε και πριν σουρουπώσει για τα καλά αποφασίσαμε να επιστρέψουμε ......πήγαμε Μούρεσι,Αγ.Γιάννη,είδαμε και την παραλία αυτή,με το πλακόστρωτο,τη βόλτα.....τη διασχίσαμε και μετά πήγαμε Κισσό και με βάση τις οδηγίες που μας έδωσε η παρέα των βολιωτών και τους ευχαριστούμε πολύ ,κόψαμε δρόμο ακολουθώντας έναν δρόμο υπό κατασκευή Κισσος-Χάνια ,που συντομεύει κατα πολύ την επιστροφή προς Βόλο,απλά λεει κλειστός λόγω έργων αλλα μας συμβούλεψαν να πάμε γιατί τα σαβκυριακα δεν έχει έργα και περνάς και πράγματι είναι ο μισός δρόμος απότι αν πηγαίναμε κανονικά για Χάνια.....
Κοντεύοντας για Χάνια ,ακούστε ,ξαφνικά μπροστά στο αμάξι νασου μια κουκουβάγια:shock:!όλα τα είδαμε,παρέλειψα να πώ,ότι απο τα χωριουδάκια που έιχαμε περάσει είδαμε γουρουνάκια και τα χαζεύαμε....με τις στριφτές ουρίτσες μέσ τη βρώμα:haha:,αλλά είχαν πολλή πλάκα.....
Χάνια λοιπόν,Πορταρια και επιστροφή,για να καταλήξουμε ξενοδοχείο για ένα σύντομο φρεσκάρισμα:roll:και μια βόλτα περπατητί στην πανέμορφη παραλία του Βόλου.......και τέλος ένα ποτάκι στο μπάρ του ξενοδοχείου Κυψέλη ,στην παραλιακή,στον 6ο όροφο,ατενίζοντας απο ψηλά τη θάλασσα.......

3η μέρα.......επιστροφή στην Θεσνίκη:
Ξεκινάμε χαλαρά μεσημεράκι την επιστροφή μας.....σκεφτόμαστε που να πάμε για μπάνιο:roll:και λίγο πριν τους Ν.Πόρους κατα τύχη κοβουμε κάπου δεξιά και βρισκόμαστε στην παραλία Αγνάντι!!απότι κατάλαβα είναι συνεχόμενα απο θεσνίκη ερχόμενοι αμέσως μετα την παραλία των Ν.Πορων....Πολύ ωραία:clap:σας την συνιστώ ανεπιφύλακτα!κατ αρχας είναι πολύ απλωμένη παραλία,και δεν έχει πολύ κόσμο,αμμουδιά,νορμάλ οσον αφορά το βάθος, καθαρά νερά.....καλά εντάξει δεν είναι σαν του μυλοποτάμου .....αλλα για τα δεδομένα της περιοχής μια χαρά,απλώς ,έχει ......ρεύματα και σε σημεία είναι αρκετά κρύα νερά ...ότι πρέπει για σύσφιξη:haha:

Καπως ετσι κύλησε το τριήμερο....γεμάτο όμορφες εντυπώσεις,εναλλαγές τοπίων.....,γεύσεις...μυρωδιές(ακόμα νομίζω ότι μυρίζω το θυμάρι του βουνού)και την ζεστασιά αυτών των ανθρώπων....
Είναι σίγουρο ότι ο Βόλος με κέρδισε...όλους μας κέρδισε ,ασφαλώς και θα ξαναπάμε:D
 

Attachments

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού..αρκεί να φεύγω
Το Πήλιο είναι απλά..... μαγικό. Μπορεί να είμαι από Βόλο αλλά πιστεύω ότι είμαι αμτικειμενική σ΄αυτό .
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
πολύ καλή η περιγραφη σου romantic woman
το πήλιο έιναι απίθανο μερος ..συνδιάζει ενα υπέροχο βουνο και καταπληκτικές παραλίες .
η παραλία του Βολου με τίς καφετέριες και τα τσιπουράδικά είναι πολύ όμορφα

για τσιπουρα στήν Νέα Ιωνία Βόλου πήγες ? τα τσιπουράδικα τής περιοχής είναι top
και ειδικά ένα απο τα πιό παλιά και καλά είναι ο Δεμίρης , κάθεσαι σε ρωτούν μόνο άν θές τσίπουρο η ούζο και ξεκινάνε να έρχονται τα μεζεδάκια full ....και αφου έχεις πιει και φάει απεριοριστες ποσότητες πληρώνεις λίγα χρήματα και φέυγεις.
δέν υπάρχει τίποτα καλύτερο !!!!!!!!!!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
πολύ καλή η περιγραφη σου romantic woman
το πήλιο έιναι απίθανο μερος ..συνδιάζει ενα υπέροχο βουνο και καταπληκτικές παραλίες .
η παραλία του Βολου με τίς καφετέριες και τα τσιπουράδικά είναι πολύ όμορφα

για τσιπουρα στήν Νέα Ιωνία Βόλου πήγες ? τα τσιπουράδικα τής περιοχής είναι top
και ειδικά ένα απο τα πιό παλιά και καλά είναι ο Δεμίρης , κάθεσαι σε ρωτούν μόνο άν θές τσίπουρο η ούζο και ξεκινάνε να έρχονται τα μεζεδάκια full ....και αφου έχεις πιει και φάει απεριοριστες ποσότητες πληρώνεις λίγα χρήματα και φέυγεις.
δέν υπάρχει τίποτα καλύτερο !!!!!!!!!!
αααα θα τόχω υπόψην για την επόμενη φορά που θα πάωω,σευχαριστώ:clap:
 

KARANOS_

Member
Μηνύματα
21
Likes
0
οι παραλιες Πηλιου , Αι Γιαννης , Νταμουχαρη κλπ ειναι απ τα ποιοτικα μερη που τα ξερουν λιγοι και το ''μυστικο'' μεταφερεται απο στομα σε στομα χωρις διαφημιση ιδιαιτερη...!
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Το Πήλιο είναι απλά..... μαγικό. Μπορεί να είμαι από Βόλο αλλά πιστεύω ότι είμαι αμτικειμενική σ΄αυτό .
την τεταρτη το μεσημερακι θα ειμαι πινακατες.....στο σπιτι του ορέστη.....μην ρωτατε ποιος ειναι ο ορεστης .....το καλύτερο παιδι....λιγα παιδια ειναι σαν τον ορέστη....τουλαχιστον απο οσα ξέρω.............
ελπιζω να περασω καλά...
εχω επισκεφτει πολλες φορές το πήλιο όλες τις εποχες και πράγματι ειναι φανταστικό΄΄΄΄
 

joanna_k

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
γλυκα

μου εχουν πει για ενα μαγαζακι στο Πηλιο που μεσα εχει ενα πηγαδι και πουλαει γλυκο του κουταλιου ξερει κανεις που ειναι γιατι μου το ειπαν πριν χρονια και φετος θα παω( στο Πηλιο)
ευχαριστω
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
joanna αυτό με το πηγάδι δεν το ξέρω.....αλλά πιστεύω ότι απ όπου κι αν πάρεις είναι τα ίδια ίσως με μικρές πολύ μικρές παραλλαγές....
Αν κάποιος το ξέρει πάντως ας μας πεί.
Καλά να περάσεις!!Πολύ θάθελα κι εγώ να ξαναπάω!
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.223
Likes
5.764
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
μου εχουν πει για ενα μαγαζακι στο Πηλιο που μεσα εχει ενα πηγαδι και πουλαει γλυκο του κουταλιου ξερει κανεις που ειναι γιατι μου το ειπαν πριν χρονια και φετος θα παω( στο Πηλιο)
ευχαριστω
Ένα τέτοιο μαγαζάκι υπάρχει στο Καπέσοβο στα Ζαγοροχώρια. Λες να υπάρχει και στο Πήλιο;
 

MARCANGELO

Member
Μηνύματα
142
Likes
83
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ιαπωνία πακέτοοο...
Καλώς την, κατάγομαι από το Βόλο και πολύ σύντομα στα όσα έζησες να προσθέσω δύο παραλειψούλες.
Πρώτον ήσουνα βρε αθεόφοβη Πορταριά και δε πετάχτηκες πέντε λεπτά πιο δίπλα Μακρυνίτσα; και δεύτερο και πιο ...ψαγμένο, ανακάλυψες το σούπερ δρόμο από Κισσό για Χάνια που κόβεις ένα σκασμό στροφές, αλλά δε βρέθηκε ένας χριστιανός να σου πει να μπεις και μέσα στο χωριό του Κισσού που έχει τη μεγαλύτερη πλατεία από όλα τα χωριά του Πηλιου γεμάτη στα πλατάνια και μία εκκλησία(την Αγία Μαρίνα) με το ομορφότερο σκαλιστό τέμπλο στο βουνό..
Δε πειράζει όμως, ξέρω ότι πέρασες καλά παρά την κούραση από τις βουνίσιες διαδρομές
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Καλώς την, κατάγομαι από το Βόλο και πολύ σύντομα στα όσα έζησες να προσθέσω δύο παραλειψούλες.
Πρώτον ήσουνα βρε αθεόφοβη Πορταριά και δε πετάχτηκες πέντε λεπτά πιο δίπλα Μακρυνίτσα; και δεύτερο και πιο ...ψαγμένο, ανακάλυψες το σούπερ δρόμο από Κισσό για Χάνια που κόβεις ένα σκασμό στροφές, αλλά δε βρέθηκε ένας χριστιανός να σου πει να μπεις και μέσα στο χωριό του Κισσού που έχει τη μεγαλύτερη πλατεία από όλα τα χωριά του Πηλιου γεμάτη στα πλατάνια και μία εκκλησία(την Αγία Μαρίνα) με το ομορφότερο σκαλιστό τέμπλο στο βουνό..
Δε πειράζει όμως, ξέρω ότι πέρασες καλά παρά την κούραση από τις βουνίσιες διαδρομές
Μακρυνίτσα είχα έρθει παλαιότερα:clap:,τώρα το πλάνο ήταν έτσι..,μίνι βόλτα στο Πήλιο,τι να πρωτοδείς σε δυό μέρες εκ των οποίων τη μία τη θέλαμε για το Βόλο...,όσο για το χωριό του Κισσού στα υπόψην!σ ευχαριστώ!,στο Πήλιο ευχαρίστως θα μπορούσα να μείνω καμιά βδομάδα να τριγυρνάω από χωριό σε χωριό και να απολαμβάνω!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.234
Μηνύματα
884.522
Μέλη
38.925
Νεότερο μέλος
aggelikik

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom