Εντυπώσεις από τα πλοία της ακτοπλοΐας μας

thanos75

Member
Μηνύματα
1.348
Likes
3.373
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Μην αναλύσουμε και τις τιμές των εισιτηρίων γιατί θα γελάμε...
Στα ενδοκυκλαδικα δρομολόγια πραγματικά οι τιμές (ειδικά μέχρι πέρσι) είναι για κλάματα και φώναζαν "θέλω να τα αρπαξω από τον αλλοδαπό island hopper". Από την άλλη πλευρά, όταν πραγματικά ήθελε να "μπει στο μάτι του ανταγωνισμού" έκανε κάτι γενναιοτατες προσφορές. Π.χ Ραφήνα- Τήνος 15 ευρώ πέρσι με το πολύ καλό 'tera jet'
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.542
Likes
12.340
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική

melissokomos

Member
Μηνύματα
108
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Δέχομαι προτάσεις
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Να καταθέσω και εγώ την φετινή μου εμπειρία απο ένα ταξίδι απο το πλοίο ΠΡΕΒΕΛΗΣ της ακτοπλοΐας μας Αρχές Ιουλίου από την Ρόδο που είμουνα έβγαλα εισιτήριο με το ως άνω πλοίο για Σαντορίνη. Απο την Ρόδο έφευγε περί την 8ην πρωινή και αφού έπιανε αρκετά λιμάνια θα πιάναμε και Σαντορίνη γύρω στις 0300 ξημερώματα με τελικό προορισμό του πλοίου τον Πειραιά όπου θα έφτανε το μεσημέρι στις 1400 .Κατα τις 10.00 μαθαίνω μια δυσάρεστη είδηση όπου έπρεπε να επιστρέψω Αθήνα .Σκέφτηκα λοιπόν να μην κατεβώ Σαντορίνη και να πληρώσω την διαφορά εισιτηρίου απο Σαντορίνη Πειραιά με καμπίνα ,ρωτώντας λοιπόν στην υποδοχή για την διαφορά αυτή μου είπαν για 2 άτομα εσωτερική καμπίνα στοιχίζει 130 ευρώ . Αφού συσκεφθήκαμε ρωτήσαμε για αεροπορική πτήση όπου βρήκαμε Σαντορίνη Αθήνα στις 0700 με την Ισπανική 80 ευρώ για 2 άτομα έτσι κατεβήκαμε Σαντορίνη και 0800 είμασταν Αθήνα .Το ΠΡΕΒΕΛΗΣ ακόμα πάει.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Τα ταξί και το μετρό λιμάνι-αεροδρόμιο και Βενιζέλος-Αθήνα πόσο κόστισαν;
 

melissokomos

Member
Μηνύματα
108
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Δέχομαι προτάσεις
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ

paefstra

Member
Μηνύματα
12.889
Likes
40.631
Πες με το Μετρο Βενιζελος-Αθηνα ισο με Πειραιας -Αθηνα
Το Βενιζελος-Αθηνα το πληρωσατε οσο το Πειραιας-Αθηνα? .Αν κανατε τετοιο σφαλμα και δεν φαγατε δεκαδες ευρω προστιμο, μην το συστηνετε και σε αλλους ταξιδιωτες.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Πες με το Μετρο Βενιζελος-Αθηνα ισο με Πειραιας -Αθηνα ,οσο για την Σαντορίνη είχαμε δικό μας άνθρωπο
Άρα σας συνέφεραν οι πτήσεις σε σχέση με το πλοίο γιατί είχατε τζάμπα ταξιτζή να σας μεταφέρει βραδιάτικα στη Σαντορίνη. Γιατί αλλιώς το νυχτερινό ταξί θα έκανε κανά 40άρι, συν 20 για το μετρό για Αθήνα, φτάσαμε στα 140, 10 ευρώ πάνω απ' την τιμή της ξεκούραστης καμπίνας του Πρέβελη.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.348
Likes
3.373
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Να καταθέσω και εγώ την φετινή μου εμπειρία απο ένα ταξίδι απο το πλοίο ΠΡΕΒΕΛΗΣ της ακτοπλοΐας μας Αρχές Ιουλίου από την Ρόδο που είμουνα έβγαλα εισιτήριο με το ως άνω πλοίο για Σαντορίνη. Απο την Ρόδο έφευγε περί την 8ην πρωινή και αφού έπιανε αρκετά λιμάνια θα πιάναμε και Σαντορίνη γύρω στις 0300 ξημερώματα με τελικό προορισμό του πλοίου τον Πειραιά όπου θα έφτανε το μεσημέρι στις 1400 .Κατα τις 10.00 μαθαίνω μια δυσάρεστη είδηση όπου έπρεπε να επιστρέψω Αθήνα .Σκέφτηκα λοιπόν να μην κατεβώ Σαντορίνη και να πληρώσω την διαφορά εισιτηρίου απο Σαντορίνη Πειραιά με καμπίνα ,ρωτώντας λοιπόν στην υποδοχή για την διαφορά αυτή μου είπαν για 2 άτομα εσωτερική καμπίνα στοιχίζει 130 ευρώ . Αφού συσκεφθήκαμε ρωτήσαμε για αεροπορική πτήση όπου βρήκαμε Σαντορίνη Αθήνα στις 0700 με την Ισπανική 80 ευρώ για 2 άτομα έτσι κατεβήκαμε Σαντορίνη και 0800 είμασταν Αθήνα .Το ΠΡΕΒΕΛΗΣ ακόμα πάει.
Από τα πιο ωραία γιαπωνέζικα σκαριά της ακτοπλοιας μας ο ΠΡΕΒΕΛΗΣ , με ένα πλήρωμα πραγματικά ηρωικό το οποίο εργάζεται χειμώνα-καλοκαίρι στην δυσκολότερη ίσως άγονη γραμμή της ακτοπλοιας μας (αυτή της Κάσου-Καρπάθου). Επίσης έχει πολύ ωραία και λειτουργική κατανομή εσωτερικών χώρων. Δυστυχώς το γεγονός ότι επί χρόνια δεν υπήρχε πλοίο να το αντικατασταστήσει για τη χειμερινή του ακινησία, είχε οδηγήσει την εταιρεία του στο να σταματάει το πλοίο πολύ λίγες ημέρες κάθε χειμώνα (προκειμένου να μη μένουν νησιά όπως η Κάρπαθος χωρίς σύνδεση για πολλές μέρες). Φαίνεται λοιπόν ότι κάποια προβλήματα συσσωρεύτηκαν με αποτέλεσμα το καλοκαίρι που μας πέρασε το πλοίο σπάνια να ξεπερνάει τους 16 κόμβους την ώρα. Ευτυχώς φέτος θα ανέβει (έχει ήδη ανέβει για την ακρίβεια) δεξαμενή για πιο γενικευμένους ελέγχους και έτσι θα μείνει εκτός δράσης για ένα δίμηνο τουλάχιστον προκειμένου να λυθούν τα όποια προβλήματα και να επιστρέψει ανανεωμένος. (Έχει ήδη αντικατασταθεί από το superferry II στη γραμμή του για αυτό το δίμηνο). Αν και προσωπικά έχω χρόνια να ταξιδέψω με τον ΠΡΕΒΕΛΗ, είχα κάνει στη δεκαετία που πέρασε δύο ωραιότατα ταξίδια από Πειραιά για Σαντορίνη και από Σαντορίνη για Ηράκλειο μαζί του. Τεράστιο ανοιχτό κατάστρωμα στο deck 7 (στα 90ς είχε και πισίνα εκεί), ευρύχωρα σαλόνια και πραγματικά καταπληκτικό φαγητό στο self-service στο deck 6. Γενικά χαίρεσαι θαλασσινό ταξίδι με το συγκεκριμένο πλοίο, Και τώρα που το σκέφτομαι Ισως μάλιστα να ήρθε η ώρα να τον ξαναδώ:bleh:

Πες με το Μετρο Βενιζελος-Αθηνα ισο με Πειραιας -Αθηνα ,οσο για την Σαντορίνη είχαμε δικό μας άνθρωπο
Αφού είχατε δικό σας άνθρωπο Σαντορίνη να σας πάει από το λιμάνι στο αεροδρόμιο του νησιού ορθώς πράξατε! Γιατί διαφορετικά αν συνυπολογίσεις το κόστος του ταξί με το γεγονός ότι το Σαντορίνη-Πειραιάς δεν είναι και πολλές πλεύσιμες ώρες (εκτός εάν είχε και τη Μήλο μέσα), τότε θα σας έβγαινε το αεροπλάνο ακριβότερα
 

melissokomos

Member
Μηνύματα
108
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Δέχομαι προτάσεις
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Άρα σας συνέφεραν οι πτήσεις σε σχέση με το πλοίο γιατί είχατε τζάμπα ταξιτζή να σας μεταφέρει βραδιάτικα στη Σαντορίνη. Γιατί αλλιώς το νυχτερινό ταξί θα έκανε κανά 40άρι, συν 20 για το μετρό για Αθήνα, φτάσαμε στα 140, 10 ευρώ πάνω απ' την τιμή της ξεκούραστης καμπίνας του Πρέβελη.
Δεν καθίσαμε να υπολογίσουμε τόοσο πολύ τα ευρουλάκια αλλα μια και τα μας τα υπολογίζεις βάλε και κανα δυό καφέ στο πλοίο βάλε και κανένα σάντουιτς και μετά βλέπουμε
 
Μηνύματα
406
Likes
1.306
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Kαλησπέρα,
τον Αυγουστο θα ταξιδεψω για Πατμο και εκτος bluestar που εχει μεταμεσονυχτιο δρομολογιο,ειδα τις Κυριακες εχει επιστροφη πρωινη με hellenic seaways highspeed .Περυσι που μπηκα στο seajet 2 μετανοιωσα την ωρα και την στιγμη που εκλεισα εισητηριο πεσαμε σε μποφορ ,η δικια μου πηγε να τα βγαλει στην τουαλετα 2 φορες,την επιασε κλειστοφοβια μιας και ηταν υπερβολικα μικρο (παρολο που δεν εχει θεμα μπαινει σε αεροπλανα τα παντα) και παρακαλαγε να τελειωσει το μαρτυριο και μου λεει παμε με το αργο την επομενη και ας ειναι και 13 ωρες παραπανω :p .Η αισθηση ηταν λιγο πιο light απο λουνα παρκ.Το ερωτημα ειναι το hellenic highspeed που γυρναει απο Πατμο ειναι ιδια φαση?Εμενα μου φανηκε που ειδα φωτογραφιες οτι δεν ειναι τοσο μικρο και σηkωνεσε και ανετα κιολας,εχει το μπαρ του το σαλονι του oποτε δεν θα κουναει και τοσο πολυ.Πρεπει να ναι κατι αναμεσα σε συμβατικο πλοιο και speed.Εγω δεν εχω θεματα παω παντου τι traveller ειμαι ,η δικια μου ειναι που θα με κυνηγαει μετα,αλλιως επσιτρεφουμε παλι με bluestar.
 
Last edited:

barkour

Member
Μηνύματα
1.159
Likes
5.041
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
Kαλησπέρα,
τον Αυγουστο θα ταξιδεψω για Πατμο και εκτος bluestar που εχει μεταμεσονυχτιο δρομολογιο,ειδα τις Κυριακες εχει επιστροφη πρωινη με hellenic seaways highspeed .Περυσι που μπηκα στο seajet 2 μετανοιωσα την ωρα και την στιγμη που εκλεισα εισητηριο πεσαμε σε μποφορ ,η δικια μου πηγε να τα βγαλει στην τουαλετα 2 φορες,την επιασε κλειστοφοβια μιας και ηταν υπερβολικα μικρο (παρολο που δεν εχει θεμα μπαινει σε αεροπλανα τα παντα) και παρακαλαγε να τελειωσει το μαρτυριο και μου λεει παμε με το αργο την επομενη και ας ειναι και 13 ωρες παραπανω :p .Η αισθηση ηταν λιγο πιο light απο λουνα παρκ.Το ερωτημα ειναι το hellenic highspeed που γυρναει απο Πατμο ειναι ιδια φαση?Εμενα μου φανηκε που ειδα φωτογραφιες οτι δεν ειναι τοσο μικρο και σηkωνεσε και ανετα κιολας,oποτε δεν θα κουναει και τοσο πολυ.Πρεπει να ναι κατι αναμεσα σε συμβατικο πλοιο και speed.Εγω δεν εχω θεματα παω παντου τι traveller ειμαι ,η δικια μου ειναι που θα με κυνηγαει μετα,αλλιως επσιτρεφουμε παλι με bluestar.
Καμία σχεση , εχω παει Αμοργο ,μια χαρα. Ειναι 100 μ. και το seajet 42μ. Ειναι monohull fast ferry ενω το αλλο catamaran ,ειναι στον αερα.
 
Μηνύματα
406
Likes
1.306
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Καμία σχεση , εχω παει Αμοργο ,μια χαρα. Ειναι 100 μ. και το seajet 42μ. Ειναι monohull fast ferry ενω το αλλο catamaran ,ειναι στον αερα.
Τωρα θυμηθηκα μου το χαν πει και περυσι οτι το seajet ειναι πανω απο το νερο και τα αλλο ειναι σαν συμβατικο πλοιο βαρυ πανω απο το νερο.Αν ειναι σαν κανονικο πλοιο και δεν ειναι κλειστοφοβικο σαν ταφος τοτε θα το προτιμησω
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.669
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom