Εντυπώσεις από τα πλοία της ακτοπλοΐας μας

EnKay

Member
Μηνύματα
91
Likes
389
Επόμενο Ταξίδι
Αιγαίο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Μα δε το προτιμώ για από/προς Πειραιά (θα πάω Μήλο πρώτα), όταν ταξιδεύω πάνω από 5-6 ώρες γενικά βαριέμαι :haha: οπότε παίρνω γρήγορα πλοία... Μόνο για μεταξύ νησιών το προτιμώ
Κι εμείς παρόμοιο πρόγραμμα έχουμε. Εννοείτε για τα ενδιάμεσα θα πάρουμε το Σολωμός.
Από Πειραιά θα πάρουμε το γνωστό ταχύπλοο (sea jet) και για εξοικονόμηση χρόνου αλλά και γιατί απ' ότι έχω καταλάβει μόνο όταν ξεκινά από Πειραιά δεν έχει καθυστερήσεις.

Το είχα πάντα απορία τι στραβώνει στην πορεία και καθυστερεί. Θυμάμαι πριν κάποια χρόνια στη Σαντορίνη μας είχαν πει ότι έφταιγαν τα μποφόρ και δεν μπορούσε να αναπτύξει μέγιστη ταχύτητα. Το δρομολόγιο έγινε σε 5 ώρες και κάτι αντί για 4 και θυμάμαι ότι ένιωθα το κούνημα μέχρι το επόμενο πρωί :haha:
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
γιατί απ' ότι έχω καταλάβει μόνο όταν ξεκινά από Πειραιά δεν έχει καθυστερήσεις.
Μη το λες, αυτοί εδώ είναι ικανοί να σου πούνε ότι έχει καιρό και μέσα στο λιμάνι του Πειραιά για να δικαιολογήσουν τη καθυστέρηση. :haha:
 

EnKay

Member
Μηνύματα
91
Likes
389
Επόμενο Ταξίδι
Αιγαίο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Μη το λες, αυτοί εδώ είναι ικανοί να σου πούνε ότι έχει καιρό και μέσα στο λιμάνι του Πειραιά για να δικαιολογήσουν τη καθυστέρηση. :haha:
Τέτοια λέγε μου να τα ακυρώσω.... :haha:
Πάντως τόσο για επιστροφή όσο και για μικρά δρομολόγια μεταξύ των νησιών (για Κυκλάδες & Δωδεκάνησα) πάντα υπάρχει καθυστέρηση με όσες έχουμε ταξιδέψει.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.408
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Για να πούμε την αλήθεια, πολλά από αυτά τα ταχύπλοα τρώνε πραγματικά άγριο κοπάνημα λόγω γάστρας όταν έχει μποφώρ. Έτσι, προκειμένου να μην τα "βλέπουν όλα" οι επιβάτες και βγάζουν τ'αντερά τους αναγκαστικά πηγαίνουν με χαμηλότερη ταχύτητα. Δεν είναι επομένως δικαιολογία, είναι μια πραγματικότητα. Το πρόβλημα για μένα είναι αλλού: 1) στο ότι κάποια από αυτά τα ταχύπλοα δεν είναι και τα πλεόν κατάλληλα από κατασκευαστικής απόψεως για τα μπουγκάζια των Κυκλάδων και του ανοιχτού Αιγαίου γενικά, και 2) στο ότι σε πολλές περιπτώσεις υπάρχει πολύ "σφιχτός" προγραμματισμός δρομολογίων που αφήνει στο ταχύπλοο ελάχιστο χρόνο παραμονής στα λιμάνια (ειδικά στην περίπτωση της seajets αυτό συμβαίνει κατά κόρον). Έτσι με αυξημένη κίνηση σε λιμάνια τον Αύγουστο είναι παντελώς αδύνατο να έχει χρόνο παραμονής ένα ταχύπλοο π.χ. στη Νάξο 5 λεπτά. (όπως φαίνεται πως έχει σύμφωνα με το πρόγραμμα). Αποτέλεσμα: συσσωρεύονται καθυστερήσεις από λιμάνι σε λιμάνι, η οποία μέχρι τον Πειραιά ή το όποιο τερματικό λιμάνι του δρομολογίου μπορεί και να έχει αυξηθεί πολύ- ειδικά αν έχει μποφώρ και δεν μπορεί το ταχύπλοο να αναπτύξει μέγιστη ταχύτητα για να καλύψει το χρόνο
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.908
Να ρίξω και λίγο κράξιμο (για πολλοστή φορά) στο πλοίο που αγαπάω να μισώ, της εταιρείας SJ, μετά και το τελευταίο μου ταξίδι, που το θυμήθηκα και συγχίστηκα.
Η «κινούμενη καθυστέρηση του αιγαίου» λοιπόν πέρα από το χαμένο χρόνο που έτσι κι αλλιώς θα έχεις σου κοστίζει και σε χρήμα.
Πως αλλιώς να δικαιολογήσει κανείς τα πολύ ακριβά εισιτήρια μεταξύ δρομολογίων της μισής ώρας (Σαντορίνη-Ίος 39€) και της μιας ώρας (Φολέγανδρος-Σαντορίνη 45€), την ίδια στιγμή που τα συμβατικά κοστίζουν το 1/5 της αξίας;
Και προφανώς δεν υπάρχει εναλλακτική, μιας και τα συγκεκριμένα δρομολόγια, όπως και άλλο αντίστοιχο που ψάχνω (Σαντορίνη - Αμοργός 50€) δε προσφέρονται από άλλη εταιρεία...
Τιμές αεροπλάνου, σε πολλές περιπτωσεις και μεγαλύτερες.

Μακριά. Όσο μπορείτε μακριά.
Τι 45ρια ειναι αυτα βρε? Αχ οταν θυμαμαι το Dover Calais ενα αυτοκινητο και 4 ατομα με 30 ευρω ολα...
 

EnKay

Member
Μηνύματα
91
Likes
389
Επόμενο Ταξίδι
Αιγαίο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Για να πούμε την αλήθεια, πολλά από αυτά τα ταχύπλοα τρώνε πραγματικά άγριο κοπάνημα λόγω γάστρας όταν έχει μποφώρ. Έτσι, προκειμένου να μην τα "βλέπουν όλα" οι επιβάτες και βγάζουν τ'αντερά τους αναγκαστικά πηγαίνουν με χαμηλότερη ταχύτητα. Δεν είναι επομένως δικαιολογία, είναι μια πραγματικότητα. Το πρόβλημα για μένα είναι αλλού: 1) στο ότι κάποια από αυτά τα ταχύπλοα δεν είναι και τα πλεόν κατάλληλα από κατασκευαστικής απόψεως για τα μπουγκάζια των Κυκλάδων και του ανοιχτού Αιγαίου γενικά, και 2) στο ότι σε πολλές περιπτώσεις υπάρχει πολύ "σφιχτός" προγραμματισμός δρομολογίων που αφήνει στο ταχύπλοο ελάχιστο χρόνο παραμονής στα λιμάνια (ειδικά στην περίπτωση της seajets αυτό συμβαίνει κατά κόρον). Έτσι με αυξημένη κίνηση σε λιμάνια τον Αύγουστο είναι παντελώς αδύνατο να έχει χρόνο παραμονής ένα ταχύπλοο π.χ. στη Νάξο 5 λεπτά. (όπως φαίνεται πως έχει σύμφωνα με το πρόγραμμα). Αποτέλεσμα: συσσωρεύονται καθυστερήσεις από λιμάνι σε λιμάνι, η οποία μέχρι τον Πειραιά ή το όποιο τερματικό λιμάνι του δρομολογίου μπορεί και να έχει αυξηθεί πολύ- ειδικά αν έχει μποφώρ και δεν μπορεί το ταχύπλοο να αναπτύξει μέγιστη ταχύτητα για να καλύψει το χρόνο
Χαίρομαι που δεν είναι δικαιολογία. Εγώ τα "βλεπα όλα" και με τη χαμηλή ταχύτητα λόγω μποφόρ, τα οποία όσο περνούσε η ώρα αυξανόντουσαν. Αλλά και η πλειοψηφία των επιβατών απ' όσο θυμάμαι.
Σε ότι αφορά τον προγραμματισμό συμβαίνει με όλα. Ναι μεν τα μεγαλύτερα δεν έχουν χρόνο παραμονής 5 λεπτά αλλά κάποιες φορές και τα 15 δεν φθάνουν γιατί σε αυτά συνήθως είναι οι νταλίκες που κάνουν τον ανεφοδιασμό των νησιών. Στη Σύρο κάθε φορά που κάνει στάση κάνει τουλάχιστον μισάωρο.

Με τη τελευταία σου φράση συμφωνώ απόλυτα. Ειδικά στα μεγάλα δρομολόγια είναι βέβαιο ακόμη κι αν δεν έχει μποφόρ. Εγώ γι' αυτό πάντα επιστρέφω 2 μέρες πριν τη λήξη της άδειας μου. Χρειάζομαι τουλάχιστον μία μέρα ξεκούραση από το ταξίδι :haha:
 

galoz

Member
Μηνύματα
446
Likes
660
Έχει κανείς εμπειρία με τo Highspeed 4; Κλείσαμε με την προσφορά της cosmote σήμερα για Νάξο ,όμως φοβάμαι μηπως κουνάει πολύ και τα παιδιά δεν το αντέχουν και πολύ..
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Έχει κανείς εμπειρία με τo Highspeed 4;
Το έχω χρησιμοποιήσει σε κάποια ενδοκυκλαδικά. Είναι μεγαλούτσικο, δε θυμάμαι να κουνάει και τόσο, αυτό όμως εξαρτάται από το καιρό σε πολύ μεγάλο βαθμό.
 
Μηνύματα
415
Likes
1.365
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Τον Αυγουστο φευγω για Πατμο.Η επιστροφη μας θα ειναι βραδινη ωρα 00:00 το βραδυ και μιας και θα ειμαστε και ολη την μερα εξω την τελευταια να κανουμε βολτες στο νησι μια και το check out θα ναι λογικα πρωι αποφασισαμε να παρουμε στον γυρισμο εστω καμπινα δικλινη,γιατι λογικα θα μαστε και πιο κουρασμενοι .Αξιζει λετε ?Με την blue star θα παμε και βγαινε περιπου 30-35 ευρω (το ατομο)πιο πανω απο την αρχικη τιμη ,δεν μου φαινεται μεγαλη διαφορα αν σκεφτεις οτι θα κοιμηθουμε λιγο και εχουμε μια δικη μας ανεση.Στο πηγαινε δεν μας νοιαζει και στο γυρνα φτανει 8 το πρωι Πειραια.Εγω ειμαι καμικαζι δεν με νοιαζει και καταστρωμα που λεει ο λογος αλλα επειδη δεν θα ειμαι μονος λεμε να το κλεισουμε.Η καμπινες της blue star λιγο που ειδα φωτο μου φαινεται ξενοδοχειου τυπου ψιλο χλιδα
 

EnKay

Member
Μηνύματα
91
Likes
389
Επόμενο Ταξίδι
Αιγαίο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Τον Αυγουστο φευγω για Πατμο.Η επιστροφη μας θα ειναι βραδινη ωρα 00:00 το βραδυ και μιας και θα ειμαστε και ολη την μερα εξω την τελευταια να κανουμε βολτες στο νησι μια και το check out θα ναι λογικα πρωι αποφασισαμε να παρουμε στον γυρισμο εστω καμπινα δικλινη,γιατι λογικα θα μαστε και πιο κουρασμενοι .Αξιζει λετε ?Με την blue star θα παμε και βγαινε περιπου 30-35 ευρω (το ατομο)πιο πανω απο την αρχικη τιμη ,δεν μου φαινεται μεγαλη διαφορα αν σκεφτεις οτι θα κοιμηθουμε λιγο και εχουμε μια δικη μας ανεση.Στο πηγαινε δεν μας νοιαζει και στο γυρνα φτανει 8 το πρωι Πειραια.Εγω ειμαι καμικαζι δεν με νοιαζει και καταστρωμα που λεει ο λογος αλλα επειδη δεν θα ειμαι μονος λεμε να το κλεισουμε.Η καμπινες της blue star λιγο που ειδα φωτο μου φαινεται ξενοδοχειου τυπου ψιλο χλιδα
Εμείς είχαμε κλείσει διαμονή και για την ημέρα της επιστροφής. Μας βόλεψε πάντως γιατί ουσιαστικά είχαμε δωμάτιο για 12 ώρες ακόμη.
Γυρίσαμε από τη παραλία κάναμε το μπάνιο μας, κοιμηθήκαμε το απόγευμα οπότε δεν ταλαιπωρηθήκαμε στο πλοίο. (είχαμε αεροπορικές)
Εάν είσαι όλη μέρα έξω και μετά έχεις και οκτώ ώρες ταξίδι είναι δύσκολο.
Τα χρήματα θα τα δώσεις είτε για καμπίνα είτε για το δωμάτιο οπότε συζητήστε το.
Επίσης δες μήπως γίνεται late check out με χρήματα λιγότερα της διανυκτέρευσης.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ξαφνικά δε βλέπω στις πλατφόρμες τα δρομολόγια του Paros Jet (Σητεία, Κάσος, Κάρπαθος, Ρόδος), εν αντιθέσει με το site της εταιρείας στο οποίο είναι κανονικά διαθέσιμα για το μήνα Αύγουστο και δεν υπάρχει κάποια αναρτημένη ανακοίνωση.
Προσπάθησε να κλείσει κανείς;
@thanos75 που το κατέχεις, έχεις κάποια ενημέρωση φίλε;
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
862
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Υπάρχει κάποια σελίδα που να έχει τα δρομολόγια προς τα νησιά γενικά;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.738
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom