Εντυπώσεις από τα πλοία της ακτοπλοΐας μας

thanos75

Member
Μηνύματα
1.371
Likes
3.434
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Ξαφνικά δε βλέπω στις πλατφόρμες τα δρομολόγια του Paros Jet (Σητεία, Κάσος, Κάρπαθος, Ρόδος), εν αντιθέσει με το site της εταιρείας στο οποίο είναι κανονικά διαθέσιμα για το μήνα Αύγουστο και δεν υπάρχει κάποια αναρτημένη ανακοίνωση.
Προσπάθησε να κλείσει κανείς;
@thanos75 που το κατέχεις, έχεις κάποια ενημέρωση φίλε;
Για τέλη Ιουλίου που με ενδιαφέρει για Χάλκη μπήκα στο viva και στο site της εταιρείας και τα είδα κανονικά. Στο openseas όντως δεν φαίνονται- αλλά εικάζω ότι είναι μάλλον κάποιο τεχνικό πρόβλημα του openseas γιατί δεν δείχνει ούτε τα δρομολόγια του sebeco για Χάλκη από τη Σκάλα Καμείρου. Να το παρακολουθούμε πάντως...:shock:
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.336
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Υπάρχει κάποια σελίδα που να έχει τα δρομολόγια προς τα νησιά γενικά;
To openseas.gr που αναφέρθηκε, τα έχει σχεδόν όλα!

Για τέλη Ιουλίου που με ενδιαφέρει για Χάλκη μπήκα στο viva και στο site της εταιρείας και τα είδα κανονικά. Στο openseas όντως δεν φαίνονται- αλλά εικάζω ότι είναι μάλλον κάποιο τεχνικό πρόβλημα του openseas γιατί δεν δείχνει ούτε τα δρομολόγια του sebeco για Χάλκη από τη Σκάλα Καμείρου.
Κι εγώ εκεί το βλέπω κανονικά, αλλά δεν εμπιστεύομαι πλέον τίποτα.
Ούτε στη πλατφόρμα του ferryhopper φαίνονται, λες και έχουν χαθεί εντελώς. Με ζώνουν τα φίδια...
Να το παρακολουθούμε πάντως...:shock:
Επειδή το παρακολουθούμε κάθε μέρα κι επειδή το φυσάμε και δε κρυώνει με τις ακυρώσεις το βρήκα.
Ας ελπίσουμε να είναι περιστασιακό.
 

EnKay

Member
Μηνύματα
91
Likes
389
Επόμενο Ταξίδι
Αιγαίο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ξαφνικά δε βλέπω στις πλατφόρμες τα δρομολόγια του Paros Jet (Σητεία, Κάσος, Κάρπαθος, Ρόδος), εν αντιθέσει με το site της εταιρείας στο οποίο είναι κανονικά διαθέσιμα για το μήνα Αύγουστο και δεν υπάρχει κάποια αναρτημένη ανακοίνωση.
Προσπάθησε να κλείσει κανείς;
@thanos75 που το κατέχεις, έχεις κάποια ενημέρωση φίλε;
Μου έχει συμβεί το ίδιο με το blue star artemis. Στο site της blue star το εμφανίζει κανονικά ενώ στις μηχανές αναζήτησης μία μου το βγάζει και μία όχι. Και ψάχνω πάντα για μία συγκεκριμένη ημερομηνία.
Στη blue star μου είπαν γίνεται κάθε Παρασκευή και μπορώ να κλείσω τα εισιτήριά μου από το site τους γιατί δεν συνεργάζονται με τις πλατφόρμες. Έχεις επικοινωνήσει με την ακτοπλοϊκή?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.336
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Στη blue star μου είπαν γίνεται κάθε Παρασκευή και μπορώ να κλείσω τα εισιτήριά μου από το site τους γιατί δεν συνεργάζονται με τις πλατφόρμες. Έχεις επικοινωνήσει με την ακτοπλοϊκή?
Μα στις πλατφόρμες βλέπω μόνο δρομολόγια, για κρατήσεις πολύ καλά λες απευθείας από το site της εταιρείας. Απλά τις κάνω ή επιτόπου, ή τελευταία στιγμή, μετα τα περσινά δεν είναι να εμπιστεύεσαι.
Με την ακτοπλοϊκή δεν επικοινώνησα μιας και είμαι σχεδόν ενάμιση μήνα πριν το ταξίδι, δε ξέρω, ίσως πάρω ένα τηλέφωνο να μάθω τι παίζει να ησυχάσω. Καλή ιδέα.
 

EnKay

Member
Μηνύματα
91
Likes
389
Επόμενο Ταξίδι
Αιγαίο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Μα στις πλατφόρμες βλέπω μόνο δρομολόγια, για κρατήσεις πολύ καλά λες απευθείας από το site της εταιρείας. Απλά τις κάνω ή επιτόπου, ή τελευταία στιγμή, μετα τα περσινά δεν είναι να εμπιστεύεσαι.
Με την ακτοπλοϊκή δεν επικοινώνησα μιας και είμαι σχεδόν ενάμιση μήνα πριν το ταξίδι, δε ξέρω, ίσως πάρω ένα τηλέφωνο να μάθω τι παίζει να ησυχάσω. Καλή ιδέα.
Κι εγώ στις πλατφόρμες βλέπω για να φτιάξω το πρόγραμμα αλλά μετά κλείνω απ' ευθείας από την ακτοπλοϊκή. Όταν έβγαλα το πρόγραμμα υπήρχε κανονικά στο ferry hopper και λίγες μέρες μετά που το τσέκαρα πριν βάλω τις προκαταβολές δεν το εμφάνιζε. Κι εννοείτε με έπιασε πανικός. Στο site της blue star το εμφάνιζε, στο τηλέφωνο μου είπαν ότι ισχύει και λίγες μέρες μετά το ξαναείδα στο ferry hopper.
Ενώ τα ενδιάμεσα κι εγώ τα βγάζω επιτόπου το συγκεκριμένο θα το κλείσω ελπίζοντας ότι σε περίπτωση που ακυρωθεί θα μας ενημερώσουν με email.
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.294
Likes
1.359
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Πάντως χτες Πειραιάς προς πάτο-Νάξο - ιό-Σαντορίνη αρκετοί είχαν κατεβασμένες τις μάσκες... Κ εννοώ κ στον κλειστό χώρο που πίνεις καφέ, ή τρως.... Δυστυχώς...
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.716
Likes
7.795
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
1626076271880.png


Μου ήρθε το παρακάτω μήνυμα κι ενώ είχα ήδη αγοράσει εισιτήρια για Αλόννησο. Μονόδρομος πλέον το αργό. Και κανένα email, κανένας λόγος για refund.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.336
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Μου ήρθε το παρακάτω μήνυμα κι ενώ είχα ήδη αγοράσει εισιτήρια για Αλόννησο. Μονόδρομος πλέον το αργό. Και κανένα email, κανένας λόγος για refund.
Πολύ λογικό να ακυρώνεις το δρομολόγιο του Αυγούστου στα μέσα Ιουλίου. Εξαιρετικά, μάλλον έχουμε να δούμε πολλά και διάφορα το φετινό καλοκαίρι.
Πάλι καλά που έκλεισες απευθείας από την εταιρεία και είχες ενημέρωση.
Όσο για την επιστροφή χρημάτων, αν δε τη κάνουν άμεσα πας για αμφισβήτηση συναλλαγής στη τράπεζα, όπου 99,9% θα δικαιωθείς.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.716
Likes
7.795
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Πολύ λογικό να ακυρώνεις το δρομολόγιο του Αυγούστου στα μέσα Ιουλίου. Εξαιρετικά, μάλλον έχουμε να δούμε πολλά και διάφορα το φετινό καλοκαίρι.
Πάλι καλά που έκλεισες απευθείας από την εταιρεία και είχες ενημέρωση.
Όσο για την επιστροφή χρημάτων, αν δε τη κάνουν άμεσα πας για αμφισβήτηση συναλλαγής στη τράπεζα, όπου 99,9% θα δικαιωθείς.
Προσπαθώ να βγάλω γραμμή αλλά δεν... Δε θα έπρεπε να μου στείλουν κάποιο email για την επιστροφή χρημάτων; Την κράτηση την έκανα μέσω PayPal γιατί μου φάνηκε πιο ασφαλής σε περίπτωση στραβής (όπως και έγινε) σε σχέση με τη Eurobank. Θα ξαναπάρω, θα περιμένω καμιά βδομάδα και αν δε δω κίνηση θα κάνω όπως είπες αμφισβήτηση στην PayPal.

Καλά θα πάει και αυτό.
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
884
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
View attachment 359752

Μου ήρθε το παρακάτω μήνυμα κι ενώ είχα ήδη αγοράσει εισιτήρια για Αλόννησο. Μονόδρομος πλέον το αργό. Και κανένα email, κανένας λόγος για refund.
Από Μαντούδι Εύβοιας γίνονται κανονικά.
Για τα υπόλοιπα καλά ξεμπερδέματα...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.336
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Δε θα έπρεπε να μου στείλουν κάποιο email για την επιστροφή χρημάτων;
Email για επιστροφή χρημάτων; Που ακούστηκε, τι έχουμε 2021;
Είναι τιμή μας που έρχεται και το email της ακύρωσης, συνήθως το μαθαίναμε επιτόπου.

Πέρα από τη πλάκα κράτα αντίγραφο και από το ακυρωθέν και από την επικοινωνία (αν δε βγάλεις άκρη τηλεφωνικώς τότε στειλε email), θα σε βοηθήσει να ξεμπερδέψεις νωρίτερα με τα διαδικαστικά του paypal.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.716
Likes
7.795
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Από Μαντούδι Εύβοιας γίνονται κανονικά.
Για τα υπόλοιπα καλά ξεμπερδέματα...
Καλά άμα ήταν να πάμε μέχρι την Εύβοια θα χαμε κλείσει εξαρχής για Σκύρο. Δεν πειράζει (πειράζει βασικά), θα πάρουμε το αργό που είναι και τέρμα πρωινό, αρκεί να μη μας στείλει στις 2 του Αυγούστου σε κανα viber πάλι ότι ακυρώνεται και αυτό... :haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.234
Μηνύματα
884.522
Μέλη
38.925
Νεότερο μέλος
aggelikik

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom