Κύπρος Εξερευνώντας τη Λευκωσία για 24 ώρες

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
νότια αφρική
Περιεχόμενα
  1. Κεφάλαιο 1
  2. Σοκάκια, χαμάμ, ροδοζάχαρη και χαλούμι]Πέμπτη πρωί, το αδερφάκι μου αναχωρεί για τις δουλειές του στο κέντρο της Λευκωσίας κι εγώ ξεχύνομαι για εξερεύνηση στην παλιά πόλη. Αφετηρία κλασσικά η πολύ τουριστική [B]οδός Λήδρας[/B], ο κεντρικός πεζόδρομος και στη συνέχεια κινούμαι δίπλα ακριβώς στη Λαική Γειτονιά, μια επίσης τουριστική, δημοφιλή συνοικία γεμάτη ταβερνάκια και σουβενιράδικα. Ξεμακραίνω καθώς δεν βρίσκω αυτό που αναζητώ και πλησιάζω ξανά τη [B]Φανερωμένη[/B] που με είχε μαγέψει το προηγούμενο βράδυ. Εκκλησία 140 χρόνων, πολύ φωτεινή, με μια υπέροχη τοιχογραφία του Θεού στον θόλο. Κάθομαι λίγο στα στασίδια της και ηρεμεί η ψυχή μου...Συνεχίζω τη βόλτα μέσα από μικρά σοκάκια παρατηρώντας όμορφα σπιτάκια με τη φθορά του χρόνου να τους χαρίζει γοητεία, μικρά μαγαζάκια με λογιών-λογιών πράγματα, παραδοσιακά μπαλκονάκια που χαρίζουν ωραία όψη στα σπίτια...Ο συνδυασμός δύο πολιτισμών είναι παρών παντού...Βλέπει κανείς τις γυναίκες με τις μαντήλες τους ντυμένες παραδοσιακά και λίγο πιο δίπλα κοπέλες φορώντας trendy συνολάκια...Σπίτια με στοιχεία δυτικότροπης αρχιτεκτονικής και άλλα με ανατολίτικο σχεδιασμό...Εντυπωσιακές εκκλησίες όπως αυτή του [B]Αρχάγγελου Μιχαήλ του Τρυπιώτη[/B] και γοητευτικά τεμένη όπως το [B]τέμενος Ομεριέ[/B

Eξερευνώντας τη Λευκωσία για 24 ώρες...ή αλλιώς "πώς προκύπτει ένα ταξίδι από το πουθενά!". Αρχές Σεπτέμβρη θα έπρεπε το αδερφάκι μου να βρεθεί για μια μέρα στη Λευκωσία, έλα όμως που φοβάται τα αεροπλάνα..."Χωρίς την pattyyy εγώ δεν πάω πουθενά", ήταν η δήλωση του κι εγώ δυσκολεύτηκα πολύ για να πειστώ :bleh: (ειδικά με την εξωτερικοστέρηση που με μαστίζει τον τελευταίο καιρό!).

Τετάρτη μεσημέρι επιβιβαζόμαστε στο αεροπλάνο της Ολυμπιακής με προορισμό τη Λάρνακα, έχοντας δώσει 170 ευρώ έκαστος για το εισητήριο του (κλεισμένο περίπου 10 ημέρες νωρίτερα). Μετά από 1 ώρα και σαράντα λεπτά πατάμε για πρώτη φορά το πόδι μας σε κυπριακό έδαφος. Το λεωφορείο της kapnos shuttle μας μεταφέρει σε 40 λεπτά στη Λευκωσία έναντι 7 ευρώ το άτομο. Η διαδρομή είναι άνετη αλλά βαρετή.Το τοπίο είναι μονότονο χωρίς κάποια ιδιαίτερη ομορφιά. Σύντομα όμως μπαίνουμε στη νέα πόλη της Λευκωσίας..Κάποια στιγμή βρισκόμαστε σε ένα υψωματάκι και το μάτι μου ξεκλέβει μια εικόνα που δε θα βγει εύκολα από το μυαλό μου...Η πόλη απλωμένη μπροστά μου...Δεν μπορώ να ξεχωρίσω φυσικά το όριο..Την ελληνική και την τουρκική πλευρά..Μπορώ όμως να διακρίνω στο βαθός, στο τέρμα της πόλης, την τουρκική σημαία σε ένα βουνό..Ζωγραφισμένη, χαραγμένη, απλωμένη, κολλημένη (?), θα σας γελάσω...Η εικόνα ήταν φευγαλαία, αλλά πολύ έντονη...Σα να επισημαίνεται με αυτόν τον τρόπο το "είμαστε εδώ!".

Το λεωφορείο τερματίζει τη διαδρομή του σε κάποιο σημείο, στην είσοδο σχετικά της πόλης από όπου παίρνουμε ταξί για το ξενοδοχείο μας. Classic Hotel, δίπλα σχεδόν στην παλιά πόλη. Το ξενοδοχείο είναι συμπαθητικό ξενοδοχείο πόλης, χωρίς κάτι το ιδιαίτερο και με εμφανή κάποια σημάδια φθοράς. Παρ'όλ'αυτά η τοποθεσία του είναι προνομιακή και το προσωπικό ευγενέστατο και εξυπηρετικότατο. Στην τιμή των 100 ευρώ το δίκλινο τη βραδιά συμπεριλαμβανόταν το wireless και το μέτριο πρωινό. THE CLASSIC HOTEL | LAST MINUTE BOOKINGS | SPECIAL OFFERS | NICOSIA CYPRUS

Απογευματάκι πια αφήνω τον little bro στο ξενοδοχείο να κάνει τις δουλειές του κι εγώ ξεμυτίζω για την διερευνητική μου βόλτα! Φυσικά στην παλιά πόλη...Χαζεύω την τουριστική περατζάδα-κεντρικό πεζόδρομο, την οδό Λήδρας..Περπατάω ως το τέρμα της, όπου το φυλάκιο μου υπενθυμίζει πως κάνοντας 10 βήματα μπορώ να αλλάξω χώρα μέσα στην ίδια πόλη..Χάνομαι στα μικρά δρομάκια ανακαλύποντας κρυφές γωνιές..Μικρά alternative μαγαζάκια με νέους που πίνουν καφέ και καπνίζουν ναργιλέ..Μεζεδοπωλεία από τα οποία αναδύονται πικάντικές μυρωδιές..Επιβλητικά κτίρια δίπλα σε ταπεινά χαμόσπιτα..όλα όμως τόσο γοητευτικά..Μικρά μαγαζιά με υφάσματα σα ξεχασμένα από άλλη εποχή..Την θαυμάσια εκκλησία της Φανερωμένης τυλιγμένη στα μυστηριώδη χρώματα του δειλινού..



Οι εικόνες που αντικρύζω με έχουν απορροφήσει και δεν μπορώ να σταματήσω να τρυπώνω σε ολοένα και περισσότερα στενάκια...Κάποια στιγμή αντιλαμβάνομαι πως το έχω παρακάνει καθώς πλέον έχει νυχτώσει κι εγώ κυκλοφορώ σαν αμερικανίδα χαζοτουρίστρια (με τον χάρτη και τη φωτογραφική μηχανή στο χέρι!) σε μια γειτονιά γεμάτη μετανάστες που με λοξοκοιτάζουν..:roll: Ευτυχώς ξεγλυστράω γρήγορα και καταλήγω στην οδό Αριστείδου και συγκεκριμένα στην Οκτάνα, έναν ιδιαίτερο χώρο...Σε έναν όμορφο κήπο με ατμοσφαιρικό φωτισμό, στην καρδιά της παλιάς πόλης, απόλαυσα το ποτάκι μου, χάζεψα μια έκθεση βιβλίων και λευκωμάτων και ονειρεύτηκα την διαδρομή της επόμενης μέρας...

Στη συνέχεια συναντήθηκα με το αδερφάκι μου..Ο στόχος μας ήταν σαφής και συγκεκριμένος! Ζανέττος! Μια ταβέρνα-θεσμός στη Λευκωσία (Τρικούπη 65). Κάτσαμε στη μικρή αυλή του και φάγαμε, φάγαμε, φάγαμε! Και τι δε φάγαμε!:p Στη συγκεκριμένη ταβέρνα απλά κάθεσαι παίρνεις το κρασάκι σου και περιμένεις 2 λέπτα! Τόσο είναι το διάστημα που μεσολαβεί μέχρι να αρχίσουν να προσγειώνονται πιάτα παραδοσιακής κυπριακής κουζίνας στο τραπέζι σου. Όλα τα φαγητά ήταν γευστικότατα (δεδομένης και της μεγάλης ποικιλίας) και η εμπειρία ήταν υπερπαραγωγή! Η απόλυτα μερακλίδικη κατάσταση!

Μ'αυτά και μ'αυτά με το ζόρι περπατήσαμε ένα τεταρτάκι ως το ξενοδοχείο! Έπεσα στο κρεβάτι γεμάτη εικόνες, γεύσεις, αρώματα...Ευτυχισμένη...Αύριο με περιμένει μια μεγάλη, υπέροχη βόλτα...

Βραδινή βόλτα στη Λευκωσία.


Η τούρκικη σημαία στο βουνό (δεν είναι δική μου η φωτογραφία).

 

Attachments

Last edited by a moderator:

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα, Ιαπωνία
Ωραία δουλειά...συνοδός σε αυτούς που φοβούνται τις πτήσεις με αεροπλάνα!Δε το βρίσκω καθόλου κακό!Πες τα μας όλα... η Κύπρος είναι στη λίστα μου...
Μία λεπτομέρεια: το πήγαινε-έλα κόσισε 170 Ε ή μόνο η μία διαδρομή;
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
νότια αφρική
Mάλλον λέω να το κάνω επάγγελμα!:p 170 ευρώ μετ'επιστροφής (ευτυχώς!).
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
νότια αφρική
Σοκάκια, χαμάμ, ροδοζάχαρη και χαλούμι

Πέμπτη πρωί, το αδερφάκι μου αναχωρεί για τις δουλειές του στο κέντρο της Λευκωσίας κι εγώ ξεχύνομαι για εξερεύνηση στην παλιά πόλη. Αφετηρία κλασσικά η πολύ τουριστική οδός Λήδρας, ο κεντρικός πεζόδρομος και στη συνέχεια κινούμαι δίπλα ακριβώς στη Λαική Γειτονιά, μια επίσης τουριστική, δημοφιλή συνοικία γεμάτη ταβερνάκια και σουβενιράδικα. Ξεμακραίνω καθώς δεν βρίσκω αυτό που αναζητώ και πλησιάζω ξανά τη Φανερωμένη που με είχε μαγέψει το προηγούμενο βράδυ. Εκκλησία 140 χρόνων, πολύ φωτεινή, με μια υπέροχη τοιχογραφία του Θεού στον θόλο. Κάθομαι λίγο στα στασίδια της και ηρεμεί η ψυχή μου...Συνεχίζω τη βόλτα μέσα από μικρά σοκάκια παρατηρώντας όμορφα σπιτάκια με τη φθορά του χρόνου να τους χαρίζει γοητεία, μικρά μαγαζάκια με λογιών-λογιών πράγματα, παραδοσιακά μπαλκονάκια που χαρίζουν ωραία όψη στα σπίτια...Ο συνδυασμός δύο πολιτισμών είναι παρών παντού...Βλέπει κανείς τις γυναίκες με τις μαντήλες τους ντυμένες παραδοσιακά και λίγο πιο δίπλα κοπέλες φορώντας trendy συνολάκια...Σπίτια με στοιχεία δυτικότροπης αρχιτεκτονικής και άλλα με ανατολίτικο σχεδιασμό...Εντυπωσιακές εκκλησίες όπως αυτή του Αρχάγγελου Μιχαήλ του Τρυπιώτη και γοητευτικά τεμένη όπως το τέμενος Ομεριέ..Αυτή η συνύπαρξη καθιστά την ατμόσφαιρα της πόλης ιδιαίτερη και ελκυστική σε πολιτιστικό επίπεδο.



Συνεχίζω τη βόλτα μου στα χαμάμ Ομεριέ (Omerye) τα οποία είναι άκρως ατμοσφαιρικά και με προκαλούν να χαλαρώσω στο ανατολίτικο περιβάλλον τους. Δυστυχώς είναι μέρα ανδρών κι έτσι το αναβάλω για την επόμενη φορά. Σειρά έχει το συγκρότημα κτιρίων της Αρχιεπισκοπής, το οποίο είναι πράγματι εντυπωσιακό...Το κεντρικό κτίριο της Αρχιεπισκοπής δεν είναι φυσικά προσβάσιμο. Εξωτερικά φαίνεται ιδιαίτερα χλιδάτο και μεγαλοπρεπές. Δίπλα του βρίσκεται ο ξεχωριστός ναός του Αγίου Ιωάννη του Θεολόγου ο οποίος είναι κατασκευασμένος δύο αιώνες πριν και τον κοσμούν ωραίες τοιχογραφίες. Ένας όμορφος προαύλιος χώρος τον διαχωρίζει από το Εθνογραφικό μουσείο και το Πολιτιστικό κέντρο του Αρχιεπισκόπου Μακαρίου. Δεν τα επισκέφτηκα αλλά η εικόνα τους σαν σύνολο κτισμάτων ήταν ιδιαίτερα εντυπωσιακή. Ακριβώς απέναντι βρίσκεται το Πανκύπριο Γυμνάσιον, ένα αρχιτεκτονικό διαμάντι!

Μέσα από απίστευτα γοητευτικά στενάκια (αγ.ιωάννου, θησέως, αντιγόνου κλπ) που με μεταφέρουν σε άλλη εποχή τα βήματα με οδηγούν σε μια καταπληκτική βυζαντινή εκκλησία, την Παναγία τη Χρυσαλινιώτισσα. Δυστυχώς λόγω έργων η πρόσβαση στο εσωτερικό της δεν ήταν δυνατή όμως κρίνοντας και μόνο από το εξωτερικό της πρόκειται για ένα βυζαντινό στολίδι. Επίσης, όλη η τριγύρω συνοικία της παλίας πόλης είναι απίστευτα ατμοσφαιρική, μη τουριστική και γεμάτη μικρές εκπλήξεις! Τελικός προορισμός της μεγάλης αυτής βόλτας ήταν η πύλη της Αμμόχωστου, η μεγαλύτερη διατηρημένη πύλη του ενετικού τείχους της παλιάς πόλης. Στο ατμοσφαιρικό εσωτερικό της φιλοξενούσε μια εξαιρετικά ενδιαφέρουσα έκθεση φωτογραφίας του Δημήτρη Μάρκογλου, η οποία με ενθουσίασε..



Κάπως έτσι η μαγευτική αυτή βόλτα στον χρόνο, την ιστορία και τον πολιτισμό έλαβε τέλος...Επιστροφή, λοιπόν, στην οδό Λήδρας και συνάντηση με τον bro. Ώρα για πιο πεζά πράγματα...:) Ξεκινάμε με δροσιστικό, αρωματικό παγωτό τριαντάφυλλο στον "Ηρακλή" στη Λήδρας και συνεχίζουμε σε μια μικρή στοά σχεδόν απέναντι, στο alternative καφενεδάκι "Καλά Καθούμενα" για τα καφεδάκια της ημέρας! Χαλαρώνουμε στη δροσιά, έξιστορούμε τις εντυπώσεις της ημέρας και αλληλοφωτογραφιζόμαστε σαν χαζοχαρούμενα δωδεκάχρονα! Καταλήγουμε στην αλυσίδα κυπριακών παγωτατζίδικων "Παπαφιλίππου" ξανά στη Λήδρας. Έχουμε κάποιες μυστικές πληροφορίες :p πως στο μεσαίο του μαγαζάκι παρασκευάζονται μερακλίδικα σαντουιτσάκια με χαλούμι, λούντζα και λοιπές κυπριακές νοστιμιές! Σωστές οι πληροφορίες!:) Τσακίζουμε τα σαντουιτσάκια και βουρ για αεροδρόμιο.

Το απογευματάκι απογειωνόμαστε από Λάρνακα και αργά το βράδυ είμαστε στο σπίτι μας στο Αίγιο και εξιστορούμε στους γονείς μας πως κύλησε αυτό το συναρπαστικό εικοστετράωρο. Η επίσκεψή μου στη Λευκωσία ήταν σύντομη και ενδεικτική! Αρκετή όμως για να με μαγέψει και να σπείρει μέσα μου το μικρόβιο της Ανατολής...:rolleyes:
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
νότια αφρική
Υπέροχες εκκλησίες.
DSC05980.jpg DSC05977.jpg DSC06029.jpg

Το τέμενος Ομεριέ.
DSC05983.jpg DSC05984.jpg

Στα χαμάμ Ομεριέ.
DSC05987.jpg DSC05988.jpg

Στο συγκρότημα κτιρίων της Αρχιεπισκοπής.
DSC05993.jpg DSC06001.jpg DSC05999.jpg

Πανκύπριον Γυμνάσιον.
DSC05996.jpg

Όμορφα κτίρια.
DSC05975.jpg DSC05981.jpg DSC06018.jpg DSC06023.jpg

Γοητευτικά δρομάκια.
DSC06011.jpg DSC06010.jpg DSC06030.jpg

Πόρτες...Χρωματιστές πόρτες...
DSC06033.jpg DSC06028.jpg

Εκπλήξεις σε κάθε γωνιά.
DSC05978.jpg DSC06027.jpg DSC06038.jpg

Στα "Καλά Καθούμενα".
DSC06046.jpg DSC06047.jpg
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
νότια αφρική
Φωτορεπορτάζ από Λευκωσία έλαβε τέλος!:)
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα, Ιαπωνία
Λίγο αλλά καλό!Αρκετό για να σε ξεκουράσει και να σε αναζωογονήσει! Τα μέρη φαίνονται γραφικά από τις φωτογραφίες!Άντε την επόμενη φορά που θα πας, εύχομαι να έχεις περισσότερο χρόνο και να γυρίσεις όλο το νησί!
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
Έλα! Ανακαλύψατε τα "καλά καθούμενα"; Εύγε! δε διάβασα ακόμα την ιστορία σου αλλά θεωρώ ότι τιμήσατε και το "Οκτάνα"
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
νότια αφρική
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ! Αν και σύντομη ήταν πράγματι πολύ αναζωογοννητική απόδραση! Στην Κύπρο σιγουρα θα αφιερώσω κάποια στιγμή περισσότερες μέρες για να εξερευνήσω την εξοχή της και να πάρω και μια ιδέα από τα κατεχόμενα! Το "καλά καθούμενα" μου θύμισε τα alternative καφενεδάκια που σύχναζα στα φοιτητικά μου χρόνια! Την Οκτάνα φυσικά και την τίμησα όπως και τα ωραία της πότακια στον όμορφο κήπο!:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.648
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom