Ιταλία Εξορμήσεις από Rimini - Emilia Romagna

fenia42

Member
Μηνύματα
3.908
Likes
14.788
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
[quoteIT]:)[/QUOTEIT]
Yπάρχουν πολύ καλά honeymoon packages για Βενετία, οπότε μην την κάψεις με μια επισκεψούλα!
Ξερεις καλά ότι οι λέξεις γάμος - γαμήλια - πακέτο
δε μου ταιριάζουν.
ωστόσο βλέπω από την αντίστροφη μέτρηση σου ότι
θα είμαστε ίδιες μέρες στο βέλγιο.Θα με ενδιέφερε μια
ρομαντική βόλτα στη Μπρύζ μαζί σου. . . :rolleyes::rolleyes:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.412
Likes
9.342
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αυτή τη φορά θέλω κάτι διαφορετικό. Γνωρίζει κανείς τι επιλογές έχω αν χρησιμοποιήσω ως ορμητήριο το Σταθμό Τρένων του Ρίμινι; - δε θέλω να οδηγήσω-
Δύο διαφορετικές εξορμήσεις σκέφτηκα (αυθημερόν) . Η μία λέω να είναι στη Ravenna η οποία φημίζεται για τα βυζαντινά ψηφιδωτά της και η άλλη στην Perugia στο regione της Umbria .
Ισως όμως αν βολεύουν τα τρένα να επιχειρούσα και μια εξόρμηση στη Βενετία, νομίζω θα ενθουσιαστεί το παιδάκι μου.
μπροστά στις επιλογές Ravenna, Perugia, Venezia τι άλλο να προτείνουμε? τα είπες τα καλύτερα..Firenze (+Pisa) ίσως? Urbino? Gubbio?
από τα κοντινά με πανεύκολη πρόσβαση προτείνω το σουπερ και υποτιμημένο Bertinoro (ταξίδι στο Μεσαίωνα), Predappio (ταξίδι στην πρόσφατη ιστορία), Faenza (ταξίδι στο σικ σοπινγκ). και τα 3 είναι αξέχαστες βόλτες..
θέλουν τραινακι και autobus..
ATR Agenzia per la mobilitΰ della provincia di Forlμ-Cesena - homepage
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.908
Likes
14.788
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
μπροστά στις επιλογές Ravenna, Perugia, Venezia τι άλλο να προτείνουμε? τα είπες τα καλύτερα..Firenze (+Pisa) ίσως? Urbino? Gubbio?
από τα κοντινά με πανεύκολη πρόσβαση προτείνω το σουπερ και υποτιμημένο Bertinoro (ταξίδι στο Μεσαίωνα), Predappio (ταξίδι στην πρόσφατη ιστορία), Faenza (ταξίδι στο σικ σοπινγκ). και τα 3 είναι αξέχαστες βόλτες..
θέλουν τραινακι και autobus..
ATR Agenzia per la mobilitΰ della provincia di Forlμ-Cesena - homepage
Ravenna είπα πως θα πάω ούτως ή άλλως μάλλον με το αυτοκίνητο τη μία μέρα.
Για τη δεύτερη εξόρμησή μου σκέφτηκα είτε Βενετία αν και την έχω απορρίψει λόγω απόστασης και πολλών αλλαγών με τα τραίνα, είτε Perugia. Urbino είναι μια καλή σκέψη, θα περιμένω κάποιον αγαπητό συμφορουμίτη να με διαφωτίσει γυρνώντας από εκει την Καθαρά Δευτέρα.
Η Φλωρεντία δεν είναι καθόλου του γούστου μου και θα ξαναπήγαινα αποκλειστικά και μόνο για τη Galleria Uffizzi. Κάθε φορά που την αντικρίζω νιώθω πως τα κόκαλα του Δάντη τρίζουν - χωρίς παρεξήγηση Samion -
Οσο για Faenza βρε χρυσέ μου, λες να συγκινηθεί η κόρη μου με το chic shopping ???? :shock::bleh::haha:
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Εγώ θα αφιέρωνα "γονατιστός" (μετά από καλή μελέτη!!), μια ήρεμη μέρα στη βυζαντινή Ravenna (!!!!!!!!!!!!!!!!).
Την επόμενη θα "περιφερόμουνα ασκόπως" στην ενδοχώρα, από Coriano το χωριό του σχωρεμένου "τρελλού" της πίστας Marco Simoncelli και θα σκαρφάλωνα μέχρι Montescudo και Gemmano. "Απλή" ιταλική ύπαιθρος!!! Κρύβει θησαυρούς!!!!
Όλα κοντά, ήρεμα, χαλαρά, βολικά...
Που να τρέχεις σε μεγάλες πόλεις, με επιστροφή αυθημερόν...
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Στην περιοχή Coriano, θα φάτε όπωσδήποτε Fagioli con le cotiche (ή cotenne ή cutiche), τοπική κουζίνα, φασόλια με λουρίδες από δέρμα χοίρου. Από τα ωραιότερα εδέσματα της περιοχής. Βεβαίως θα έχετε ξεκινήσει με piadina (πιτούλα άζυμη και αλάδωτη), σε διάφορες βέρσιον: με ρόκα, με προσούτο, με τυριά (?)... Κρασάκι βέβαια Sangiovese, δεν το συζητάμε.
(βρε τι έπαθα....γύρισα στα '70:()
Όλα αυτά, εννοείται, τα χαίρεσαι μόνο με ένα νοικιασμένο αυτοκινητάκι. Πάμφθηνα είναι...
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.908
Likes
14.788
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Στην περιοχή Coriano, θα φάτε όπωσδήποτε Fagioli con le cotiche (ή cotenne ή cutiche), τοπική κουζίνα, φασόλια με λουρίδες από δέρμα χοίρου. Από τα ωραιότερα εδέσματα της περιοχής. Βεβαίως θα έχετε ξεκινήσει με piadina (πιτούλα άζυμη και αλάδωτη), σε διάφορες βέρσιον: με ρόκα, με προσούτο, με τυριά (?)... Κρασάκι βέβαια Sangiovese, δεν το συζητάμε.
(βρε τι έπαθα....γύρισα στα '70:()
Όλα αυτά, εννοείται, τα χαίρεσαι μόνο με ένα νοικιασμένο αυτοκινητάκι. Πάμφθηνα είναι...
GKCAPO , πολύ ωραίες οι ιδέες σου και μου ανοίξαν και την όρεξη, αλλά θα ταίριαζαν περισσότερο να τις υλοποιήσω με το έτερον ήμισι και όχι με την κόρη η οποία με έχει και στη μπούκα καθότι "μάνα είσαι εσύ , όλο ταξίδια με πας " όπως λέει. Αν ακούσει δε για λουρίδες από δέρμα χοιρινού θα τρομάξει και δε θα ξαναρθει ποτέ μαζί μου. Επίσης, είχα πει ότι δεν θέλω να οδηγήσω.
Με βλέπω είτε για Urbino είτε για Perugia.
Ξέρει κανείς πληροφορίες από Urbino??
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.908
Likes
14.788
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Πολύ ωραία σαϊτα, δώσε μας και μια πληροφορία για το event που πέτυχες .
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.702
Φαίνεται όντως ότι αξίζει, όμως είναι δύσκολη η πρόσβαση απο δυτικά και δεν νομίζω να καταφέρω να το δω αυτή τη φορά...
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.908
Likes
14.788
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
δεν ειναι event ειναι η υποδοχη που μας εκαναν :lol::lol::lol:

αν παντως πας urbino σε λιγες ωρες το εχεις δει. κοντα ειναι και το σαν μαρινο.
Θα δω τι θα κάνω, θα περιμένω να μου πει και ο Borealis τη γνώμη του.
Στο Σαν Μαρίνο έχω πάει 3 φορές , και τις 3 έπαθα κατάθλιψη !
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.336
Μηνύματα
888.688
Μέλη
39.000
Νεότερο μέλος
Thanos Kadetsis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom