Εξωτικά μέρη το καλοκαίρι ?

Μηνύματα
43
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Μακάρι Κούβα
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
Γεια σας και πάλι,
όπως είπα όταν σας συστήθηκα έχω τρέλα με τα εξωτικά μέρη αλλα δεν έχω πάει ακόμα. Το καλοκαίρι όμως που έχω αρκετό χρόνο έχω αποφασίσει πως θα πάω κάπου. Διάβασα πάρα πολλές σχετικές ταξιδιωτικές ιστορίες, πληροφορίες και πραγματικά έχω βοηθηθεί πάρα πολύ. Το θέμα όμως είναι πως σε αυτά τα νησάκια απ' ότι είδα και σε οδηγούς και στο ιντερνετ κ εδώ μέσα, η καλύτερη περίοδος για να πας είναι από Νοέμβριο μέχρι Απρίλη γιατί είναι το δικό τους ''καλοκαίρι''. Εγώ όμως μπορώ να φύγω Ιουλιο ή Αυγουστο. Υπάρχει κάποιος εξωτικός προορισμός που να ενδυκνειται και για Ιούλιο-Αυγουστο ή θα πάω και θα βρω ανέμους και βροχές??:roll:
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
Καλημέρα.Γιατί δεν πας Μπαλί,τότε είναι που θές να πας η ξήρη περίοδος.
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Για Μπαλί όντως είναι καλή εποχή αλλά να ξέρεις δεν έχει ωραία θάλασσα για μπάνιο, αντιθέτως μπορείς να πας Σαμούι που έχε τέλειο καιρό ή Ζανζιβάρη που έχει εκπληκτικές παραλίες. Σε όλα τα άλλα εξωτικά ο καιρός αυτό το διάστημα δεν ενδείκνυται..
 

MarilenaAth

Member
Μηνύματα
121
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ...
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ...
Γεια σας και πάλι,
όπως είπα όταν σας συστήθηκα έχω τρέλα με τα εξωτικά μέρη αλλα δεν έχω πάει ακόμα. Το καλοκαίρι όμως που έχω αρκετό χρόνο έχω αποφασίσει πως θα πάω κάπου. Διάβασα πάρα πολλές σχετικές ταξιδιωτικές ιστορίες, πληροφορίες και πραγματικά έχω βοηθηθεί πάρα πολύ. Το θέμα όμως είναι πως σε αυτά τα νησάκια απ' ότι είδα και σε οδηγούς και στο ιντερνετ κ εδώ μέσα, η καλύτερη περίοδος για να πας είναι από Νοέμβριο μέχρι Απρίλη γιατί είναι το δικό τους ''καλοκαίρι''. Εγώ όμως μπορώ να φύγω Ιουλιο ή Αυγουστο. Υπάρχει κάποιος εξωτικός προορισμός που να ενδυκνειται και για Ιούλιο-Αυγουστο ή θα πάω και θα βρω ανέμους και βροχές??:roll:
Εγω πήγα Μπαλί τον Δεκέμβρη και εβρεχε σχεδόν καθε μέρα...Οι ντόποιοι μας είπαν οτι η καλύτερη εποχή εκει είναι μέχρι τον Ιούνιο. Μετά κανει πολύ ζέστη. Και μενα ήταν η πρώτη φορά που ταξίδεψα κάπου εξωτικά. Οπου και να πας σίγουρα θα σου μείνει αξέχαστο το ταξίδι...Ακομα ηχεί στα αυτιά μου η πλανεύτρα μουσική τους και ακόμα εχω στην μύτη μου τις εξωτικες μυρωδιες τους...αχχχ...
Τέλος πάντον! Ενα θα σου πω ...ενω ήμουν Ευρωπαικός τύπος, το επόμενο ταξίδι μου σκοπεύω να είναι στην Ταυλάνδη!!! :bleh:
Και μην ανυσηχείς..και γω μπερδεμένη ήμουν , δεν ήξερα που να πάω..αλλά διάλεξα το Μπαλί. Ειναι λογικό να θέλεις να πας παντού!!
Απλά να σου πω και γω όπως τα άλλα μέλη οτι το Μπαλί δεν εχει και τις καλύτερες παραλίες... :(
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.806
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Sarawak και Sabah στη Μαλαισία, Sri Lanka, Maldives.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.502
Likes
8.021
Στα περισσότερα "εξωτικά" μέρη πήγα (αναγκαστικά λόγω άδειας) Αύγουστο που δεν ενδείκνυται θεωρητικά, αλλά δεν πτοήθηκα καθόλου... και μπάνια έκανα κανονικά και εκδρομές για να γυρίσω την κάθε περιοχή και όλα μια χαρά! Άλλωστε, όπως έχουν γίνει πλέον τα πράγματα, ο καιρός είναι θέμα τύχης!
Να προσθέσω για Μπαλί, δε, ότι οι παραλίες δε "λένε" αλλά η ενδοχώρα του είναι πανδαισία!
 
Μηνύματα
43
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Μακάρι Κούβα
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
Καταρχάς ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις!!Κατα δεύτερον εφόσον το Μπαλί δεν έχει πολύ ωραίες θάλασσες δεν θα το προτιμούσα, γιατί ειδικά φέτος χρειάζομαι μπάνια,μπάνια,μπάνια.:clap::clap::clap: Κάποιος φιλος, μου είχε πει για Σευχέλλες πως είχε πάει πρόπερσι το καλοκαίρι, και ναι μεν δεν είχε πάρα πολλη ζέστη, αλλά το καλό ήταν ότι δεν είχε υγρασία και πέρασαν πολύ καλα. Οπότε ίσς σκεφτώ και αυτό το ενδεχόμενο.:cool:

Babaduma δεν ήξερα πως στις Μαλδίβες μπορείς να πας και Αυγουστό, νόμιζα θα ταν ό,τι χειρότερο. Ευχαριστώ που μου το πες!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.806
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Babaduma δεν ήξερα πως στις Μαλδίβες μπορείς να πας και Αυγουστό, νόμιζα θα ταν ό,τι χειρότερο. Ευχαριστώ που μου το πες!
Οι ξηρότεροι μήνες είναι ο Μάιος και ο Σεπτέμβριος. Τον Αύγουστο είναι στα τελειώματα οι μουσώνες.
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
... χρειάζομαι μπάνια,μπάνια,μπάνια.:clap::clap::clap: Κάποιος φιλος, μου είχε πει για Σευχέλλες πως είχε πάει πρόπερσι το καλοκαίρι, και ναι μεν δεν είχε πάρα πολλη ζέστη, αλλά το καλό ήταν ότι δεν είχε υγρασία και πέρασαν πολύ καλα.
Αν θέλεις μονο μπάνια μπάνια μπάνια, οι Σευχέλες είναι ο΄τι πρέπει!!!!!
Παραλίες φόβερές αλλά κατα τη γνώμη μου δεν έχει και πολλά άλλα να κάνεις!!!!! Είναι για λιώσιμο κάτω απο την ομπρέλα στη σεζ λονγκ αγκαλια με malibu ανανά!!!!!!!!!!!!!
 

Kate7

Member
Μηνύματα
122
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Europe roadtrip by moto
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Επειδή πριν δυό χρόνια είχα κι εγώ την ίδια απορία ρισκάρισα φεύγοντας για Μαλδίβες τον δεκαπενταύγουστο.
Εκατσα 7 μέρες.
Είχε ήλιο, ζέστη καταπληκτικό καιρό. Φαντάσου ότι είχα πάρει ζακέτα για το βράδυ και δεν την χρησιμοποιησα ποτε!
Γύρω στις τέσσερεις το μεσημέρι έβρεχε καταρακτωδώς για 5 μόνο λεπτά!!!!
Αυτό ήταν...
 

Christianna

Member
Μηνύματα
7
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία μετά το πτυχίο!
"δεν ξέρω τι θέλω" η φωτογραφία σου είναι τραβηγμένη στη Σαμοθράκη..?
Γιατί...
Εγώ θα σου έλεγα για καλοκαίρι να πας στη Σαμοθράκη... Τροπικά δάση και φοίνικες μπορεί να μην έχει είναι, όμως, πέρα για πέρα εξωτικός προορισμός! Θα ευχαριστηθείς μπάνιο σε βάθρες (όχι στις γνωστές) και παραλίες υπέροχες, θα κοιμάσαι κάτω από πλατάνια, θα ακούς τη μελωδία των καταρρακτών και των τζιτζικιών και κάθε βράδυ θα καταλήγεις για τσίπουρο ή μπύρα στο γνωστό καφενεδάκι, παρέα με πλανώδιους πωλητές κοσμημάτων και ξεχασμένους χίπις. Άσε που δε θα χρειαστεί να ξενιτευτείς καλοκαιριάτικα...!!!
Πάντως, καλή ευκαιρία να ονειρευτώ το καλοκαίρι... :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.867
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom