Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα Σρι Λάνκα Εξωτική Κεϋλάνη και χλιδάτα Εμιράτα!

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Τώρα γιατί εμένα το συγκεκριμένο τζαμί μου φαντάζει σαν ο ορισμός του κιτς και της υπερφίαλης κακογουστιάς που περισσεύει στους εμίρηδες του Κόλπου….
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Eντάξει τρελάθηκα με τις φωτογραφίες του τζαμιού. Τι απίστευτο οικοδόμημα είναι αυτο!Και ομολογώ δεν γνώριζα την ύπαρξή του.
Τώρα γιατί εμένα το συγκεκριμένο τζαμί μου φαντάζει σαν ο ορισμός του κιτς και της υπερφίαλης κακογουστιάς που περισσεύει στους εμίρηδες του Κόλπου….
Εδώ θα συμφωνήσω με τον Γιάννη.. Το κιτς και τις κακόγουστες προσπάθειες εντυπωσιασμού (στο στυλ έχουμε χρήμα και δε ξέρουμε που να το ξοδέψουμε) τα συναντήσαμε πολύ στα Εμιράτα αλλά όχι στο τζαμί.. Σίγουρα η κατασκευή του κόστισε πάρα πολλά χρήματα (σύμφωνα με το wikipedia $545 εκατ.) αλλά δε μας φάνηκε κακόγουστο, ίσα ίσα. Εξωτερικά εντυπωσιάζει με τον όγκο του και κυριαρχεί το λευκό χρώμα. Από μακριά είναι μια ολόλευκη κατασκευή που αστράφτει.. Μέσα ντρέπεσαι να πατήσεις. Στην ουσία είναι ένας τεράστιος άδειος χώρος (όπως όλα τα τζαμιά) αλλά τραβάει τα βλέμματα με τους πολύχρωμους (καταπληκτικής λεπτομέρειας) πολυελαίους, τα χαλιά (έχει το μεγαλύτερο μονοκόμματο χαλί στον κόσμο) και τα σχέδια στα παράθυρα, στους τοίχους και τις κολώνες. Οι εξωτερικές κολώνες είναι κάπως too much επειδή έχουν χρυσό τελείωμα σαν φοίνικα, αλλά συνολικά επειδή όλα είναι λευκά δε χτυπάει άσχημα. Σύμφωνα με το tripadvisor και 6.500 ψήφους παίρνει 5 στα 5 αστέρια και η επίσκεψη προτείνεται κατά 98%.
Βέβαια γούστα είναι αυτά αλλά όπως και να'χει το Sheikh Zayed τζαμί είναι η χαρά του φωτογράφου!
 
Last edited:

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
μαλον δεν θα προλάβομε να διαβασομε την ουσία της ιστορίας --εκτος και αν γράψεις κατι μεχρι αυριο..εννοω για την srilanka .lullu επιστράτευσε τον google και βλέπομε...
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
μαλον δεν θα προλάβομε να διαβασομε την ουσία της ιστορίας --εκτος και αν γράψεις κατι μεχρι αυριο..εννοω για την srilanka .lullu επιστράτευσε τον google και βλέπομε...
Renata μου έμεινε η μέρα της παραμονής Πρωτοχρονιάς (στο Dubai) που θα γράψω σήμερα, και αύριο θα γράψω για την άφιξη μας στην Σρι λάνκα. Αύριο φεύγετε; Αν σας απασχολεί κάτι, για το πρόγραμμα, ή γενικά ρωτήστε με εδώ ή με π.μ. και θα βοηθήσω όσο μπορώ! Tυχερούλες καλά να περάσετε!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
μαλον δεν θα προλάβομε να διαβασομε την ουσία της ιστορίας --εκτος και αν γράψεις κατι μεχρι αυριο..εννοω για την srilanka .lullu επιστράτευσε τον google και βλέπομε...
Καλά βρε κορίτσια, λίγες ώρες πριν την αναχώρησή σας και δεν έχετε "ψαχτεί" ακόμη; :bleh: Τς, τς, τς, ε, ρε Τάκις που σας χρειάζεται! :haha:
Καλό ταξίδι, όλα καλά θα πάνε (προσοχή στις μαϊμούδες στο Κάντυ! ).
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
-Προσοχή στις μαϊμούδες σχεδόν παντού! :p
Μη μου πεις ότι κυνηγούσες κι εσύ αρσενικό νταβραντισμένο μέσα στο δωμάτιο του ξεν/χείου, γιατί δεν θα σε πιστέψω! :)
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Μη μου πεις ότι κυνηγούσες κι εσύ αρσενικό νταβραντισμένο μέσα στο δωμάτιο του ξεν/χείου, γιατί δεν θα σε πιστέψω! :)
χαχαχαχα! όχι ευτυχώς! αλλά με είχαν συμβουλέψει να μην αφήσω παράθυρο ανοιχτό γιατί μπαίνουν μαϊμούδες! Σας βούτηξε τίποτα;;
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
χαχαχαχα! όχι ευτυχώς! αλλά με είχαν συμβουλέψει να μην αφήσω παράθυρο ανοιχτό γιατί μπαίνουν μαϊμούδες! Σας βούτηξε τίποτα;;
Δεν ήταν μία, κοπάδι ολόκληρο ήταν, που έκανε ντου πρωί-πρωί, απ' το βουνό στα μπαλκόνια του ξενοδοχείου. Ο ένας από τους δύο συνταξιδιώτες που μέναμε στο ίδιο δωμάτιο (οι γυναίκες έμεναν στο δίπλα), ξύπνησε, βγήκε στο μπαλκόνι και άρχισε να τις ταΐζει (ο αφελής). Αφού μαζεύτηκαν αρκετές, μας ξύπνησε για να τον φωτογραφήσουμε.

Ε, μετά από κει, εκτυλίχθηκαν σκηνές απείρου κάλλους: Θηλυκά που θέλανε να κλέψουν τις φωτογραφικές απ' το δωμάτιο, νταβραντισμένα αρσενικά που κυνηγούσαν τα θηλυκά μέσα στο δωμάτιο, εγώ με μια καρέκλα να προσπαθώ αφενός να διώξω το θηλυκό και αφετέρου να σώσω τη μηχανή που ήταν παρατημένη στο κρεβάτι και θα την άρπαζε το τσαντισμένο αρσενικό που - αφού δεν τα κατάφερε - άρπαξε τα κράκερς απ' τα χέρια του φίλου που τις τάιζε και κυνήγησε τη θηλυκιά που - τελικά - την πέτυχε, τη φυστίκωσε, κι επέστρεψε χαλαρός για νέες περιπέτειες.

Εν τω μεταξύ, είχαν ξυπνήσει κι οι γυναίκες από δίπλα και φωτογράφιζαν, όπως και ο τρίτος φίλος που σιγά-μην-έχανε-την-ευκαιρία να τραβήξει βίντεο και σιγά-μην-κυνηγούσε-τη-μαϊμού!

Τελικά τα τιμαλφή σώθηκαν αλλά εγώ γκρο-πλαν δεν έβγαλα, μόνο τους υπαλλήλους του ξεν/χείου που κυνήγησαν την αγέλη με κάτι τεράστια κοντάρια και η οποία αγέλη κατηφόρισε προς την πόλη προς άγραν νέων θυμάτων!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Ε, μετά από κει, εκτυλίχθηκαν σκηνές απείρου κάλλους: Θηλυκά που θέλανε να κλέψουν τις φωτογραφικές απ' το δωμάτιο, νταβραντισμένα αρσενικά που κυνηγούσαν τα θηλυκά μέσα στο δωμάτιο, εγώ με μια καρέκλα να προσπαθώ αφενός να διώξω το θηλυκό και αφετέρου να σώσω τη μηχανή που ήταν παρατημένη στο κρεβάτι και θα την άρπαζε το τσαντισμένο αρσενικό που - αφού δεν τα κατάφερε - άρπαξε τα κράκερς απ' τα χέρια του φίλου που τις τάιζε και κυνήγησε τη θηλυκιά που - τελικά - την πέτυχε, τη φυστίκωσε, κι επέστρεψε χαλαρός για νέες περιπέτειες.
:haha::haha::haha: κλαίω!

Αφού τις τάισε καλά να πάθει! Αλλά εσύ την πλήρωσες την πιθηκονύφη!
χαχαχαα!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Καλά βρε κορίτσια, λίγες ώρες πριν την αναχώρησή σας και δεν έχετε "ψαχτεί" ακόμη; :bleh: Τς, τς, τς, ε, ρε Τάκις που σας χρειάζεται! :haha:
Καλό ταξίδι, όλα καλά θα πάνε (προσοχή στις μαϊμούδες στο Κάντυ! ).
ναι !!θα κανω και εξονυχιστικη ερευνα για τους βουδες..οχι φτάνει πια !! ας με πανε οπου θελουν! ας με συρουν με σχοινι δεν με νοιάζει τίποτα!
βαρεθηκα και τα τσαγια και τους βουδες και τα ρυζια και τα μιστερακια...παω για μπανια!!:bleh:
 
Last edited:

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.699
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Καλά βρε κορίτσια, λίγες ώρες πριν την αναχώρησή σας και δεν έχετε "ψαχτεί" ακόμη; :bleh: Τς, τς, τς, ε, ρε Τάκις που σας χρειάζεται! :haha:
Καλό ταξίδι, όλα καλά θα πάνε (προσοχή στις μαϊμούδες στο Κάντυ! ).
..
Οχι καλε διαβασμενες ειμαστε...οχι ολες αλλα τους εχω και κρυφα ατου στο προγραμμα πχ..βορρα που θελει και ειδικη αδεια απο τα στρατα.....εκεινες νομιζουν πως θα κανουν μπανακια , καταδυσεις κτλ..που ναξεραν...χαχαχαχα:haha::haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.763
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom