Εξωτικοί προορισμοί και διατροφικά προβλήματα

wanderwoman

Member
Μηνύματα
56
Likes
129
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Γεια σας φίλοι!
Λοιπόν έχω το εξής θέμα. Θέλω πολύ να ταξιδέψω σε πιο ΄΄εξωτικούς προορισμούς΄΄, αλλά λόγω ελκώδους κολίτιδας με μπλοκάρει ο φόβος μιας δηλητηρίασης που μπορεί να πυροδοτήσει κάποια έξαρση. Συν ότι λόγω της αγωγής που ακολουθώ κάποια από τα εμβόλια που τυχόν χρειάζονται αντενδίκνυνται. Προφανώς θα κάνω μια πιο εμπεριστατωμένη έρευνα για τους προορισμούς που σκέφτομαι και οκ ειδικοί υγείας δεν είστε οι περισσότεροι, αλλά ως ειδικοί επί των ταξιδίων:cool: μπορείτε λίγο να βοηθήσετε με σχετικές πληροφορίες;
Τύπου στην τάδε χώρα με πείραξε αυτό, στη δείνα μας είπαν να αποφύγουμε αυτή την τροφή και να κάνουμε αυτό το εμβόλιο αλλά τελικά όλα καλά, στο χ μέρος μόνο τα μπισκότα σούπερ μάρκετ ήταν εντελώς safe ή αν κάποιος έχει παρόμοιο θέμα πώς το αντιμετώπισε κλπ.
Υ.Γ. Κυρίως εννοώ πληροφορίες προσωπικού χαρακτήρα ή που μάθατε εκεί επιτόπου παρότι αναγνωρίζω τον παράγοντα της τυχαιότητας, λινκς από who κλπ έχω δει.
Ευχαριστώ!
 

thespx89

Member
Μηνύματα
16
Likes
27
Γεια σας φίλοι!
Λοιπόν έχω το εξής θέμα. Θέλω πολύ να ταξιδέψω σε πιο ΄΄εξωτικούς προορισμούς΄΄, αλλά λόγω ελκώδους κολίτιδας με μπλοκάρει ο φόβος μιας δηλητηρίασης που μπορεί να πυροδοτήσει κάποια έξαρση. Συν ότι λόγω της αγωγής που ακολουθώ κάποια από τα εμβόλια που τυχόν χρειάζονται αντενδίκνυνται. Προφανώς θα κάνω μια πιο εμπεριστατωμένη έρευνα για τους προορισμούς που σκέφτομαι και οκ ειδικοί υγείας δεν είστε οι περισσότεροι, αλλά ως ειδικοί επί των ταξιδίων:cool: μπορείτε λίγο να βοηθήσετε με σχετικές πληροφορίες;
Τύπου στην τάδε χώρα με πείραξε αυτό, στη δείνα μας είπαν να αποφύγουμε αυτή την τροφή και να κάνουμε αυτό το εμβόλιο αλλά τελικά όλα καλά, στο χ μέρος μόνο τα μπισκότα σούπερ μάρκετ ήταν εντελώς safe ή αν κάποιος έχει παρόμοιο θέμα πώς το αντιμετώπισε κλπ.
Υ.Γ. Κυρίως εννοώ πληροφορίες προσωπικού χαρακτήρα ή που μάθατε εκεί επιτόπου παρότι αναγνωρίζω τον παράγοντα της τυχαιότητας, λινκς από who κλπ έχω δει.
Ευχαριστώ!
Καλημέρα,
Δε νομίζω ότι κάποιος μπορεί να σου δώσει συγκεκριμένες οδηγίες, μόνο τις γενικές: όχι νερό βρύσης, όχι σαλάτες/λαχανικά/φρούτα που μπορεί να έχουν πλυθεί με νερό βρύσης, όχι φαγητό από καντίνες/υπαίθριες αγορές κλπ.

Τώρα από κάτι ψημένο μπορεί να την πατήσει ο οποισδήποτε οπουδήποτε, ακόμα και στην πόλη του.

Επίσης τσεκάρεις και τα σχόλια στο διαδίκτυο του κάθε εστιατορίου/ταβέρνας κλπ.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
641
Likes
1.925
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Γεια σας φίλοι!
Λοιπόν έχω το εξής θέμα. Θέλω πολύ να ταξιδέψω σε πιο ΄΄εξωτικούς προορισμούς΄΄, αλλά λόγω ελκώδους κολίτιδας με μπλοκάρει ο φόβος μιας δηλητηρίασης που μπορεί να πυροδοτήσει κάποια έξαρση. Συν ότι λόγω της αγωγής που ακολουθώ κάποια από τα εμβόλια που τυχόν χρειάζονται αντενδίκνυνται. Προφανώς θα κάνω μια πιο εμπεριστατωμένη έρευνα για τους προορισμούς που σκέφτομαι και οκ ειδικοί υγείας δεν είστε οι περισσότεροι, αλλά ως ειδικοί επί των ταξιδίων:cool: μπορείτε λίγο να βοηθήσετε με σχετικές πληροφορίες;
Τύπου στην τάδε χώρα με πείραξε αυτό, στη δείνα μας είπαν να αποφύγουμε αυτή την τροφή και να κάνουμε αυτό το εμβόλιο αλλά τελικά όλα καλά, στο χ μέρος μόνο τα μπισκότα σούπερ μάρκετ ήταν εντελώς safe ή αν κάποιος έχει παρόμοιο θέμα πώς το αντιμετώπισε κλπ.
Υ.Γ. Κυρίως εννοώ πληροφορίες προσωπικού χαρακτήρα ή που μάθατε εκεί επιτόπου παρότι αναγνωρίζω τον παράγοντα της τυχαιότητας, λινκς από who κλπ έχω δει.
Ευχαριστώ!
Καλησπέρα!
Θα απαντήσω πολύ απλά ότι ακολουθείς τα βήματα και παίρνεις τις ίδιες προφυλάξεις με τη χώρα που ζεις. Δηλαδή, προσωπικά, όπως δε θα πάρω κάτι στο χέρι από το Χ βρώμικο στην Αθήνα που δε μου γεμίζει το μάτι, έτσι δε θα το κάνω στο Κάιρο ή το Δελχί. Όταν ταξιδεύω σε μέρη στην Ελλάδα όπου το νερό δεν πίνεται, παίρνω εμφιαλωμένο, ε, το ίδιο κι έξω.
Οπότε, όπως προφυλάσσεσαι για την πάθησή σου εδώ, έτσι κι έξω.
Συνεχώς δέχομαι ερωτήσεις για το πώς δεν παθαίνω τροφικές δηλητηριάσεις στα "περίεργα" μέρη που μου αρέσει να πηγαίνω, απαντώ ότι απλά θέλει κοινή λογική και βασικές προφυλάξεις.
Για να σου απαντήσω πιο συγκεκριμένα, Ινδία π.χ, πήγα και σε εστιατόριο, ψώνισα και σε σούπερ μάρκετ, όλα καλά, όπως και σε άλλες μη ευρωπαϊκές χώρες. Η μοναδική χώρα στην οποία την πάτησα ήταν η Αίγυπτος όπου για να είμαι ειλικρινής πρόσεχα και αρκετά και δεν κατάλαβα τι με πείραξε.
Εμβόλια έκανα μόνο για Ινδία-Νεπάλ, μου το είχαν πει και η Ελληνίδα και η Γερμανίδα γιατρός μου (το έχω δίπορτο ;)).
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.129
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
100+ χώρες ως τώρα, το μόνο μέρος που βρέθηκα επί ώρες αγκαλιά με την τουαλέτα ήταν σε ένα τουριστικό θέρετρο στη Δομηνικανή Δημοκρατία. Πουθενά αλλου.

Εννοείται:
- Τίποτα ωμό που δεν το έχεις πλύνει εσύ με εγγυημένα καθαρό νερό (π.χ. όχι νερό βρύσης)
- Ποτέ πάγος στα ροφήματα εκτός αν ρωτήσεις και είναι από καθαρό νερό (και τους πιστέψεις)
- Γαλακτοκομικά, με πολλή προσοχή στις συνθήκες υγυεινής (π.χ. Lassi στην Ινδία, μόνο από μέρος που είναι καθαρό και διαθέτει ηλεκτρικό ψυγείο).
- Ψημένα κρέατα κλπ (street food) είναι ΟΚ, ιδιαίτερα αν μιλάμε για καλοψημένα. Σε κάποια μέρη στη ΝΑ Ασία μπορεί να μη βρίσκεις και τίποτε άλλο να φάς (Hawker culture). Τώρα αν βλέπεις και τα ωμά κρέατα τα περιτρυγυρίζουν όλες οι μύγες της επαρχίας μπορεί και να σιχαθείς, αλλά τα μικρόβια με το ψήσιμο δεν επιζούν. Εννοείται αν βλέπεις μύγες στα ψημένα, μακριά.
- To Imodium είναι φίλος. Ας υπάρχει στο φαρμακείο κι ας μην το χρησιμοποιήσεις ποτέ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.242
Μέλη
38.935
Νεότερο μέλος
newrevie

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom