Επίσκεψη και ξενάγηση στη Βεργίνα στις 12/02/2017

Δήλωση συμμετοχής στην ξενάγηση στη Βεργίνα


  • Total voters
    33
  • Poll closed .

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.857
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Άντε λοιπόν στα επόμενα. Ωραία η πρόταση της Σαμοθράκης αλλά για να σκεφτούμε και την βυζαντινή Θεσσαλονίκη ως πιο άμεσο σχέδιο...
κι αλλο, κι αλλο, κι αλλο...
ειναι πολυ μακρυα το 2018 και το προτζεκτ της Σαμοθράκης.
η βυζαντινη Θεσσαλονικη ειναι μια εξαιρετική επιλογή.

Προσωπικά γοητεύτηκα τοσο πολυ απο αυτο που βιωσα που με το που τελειωσαμε στην Βεργινα, μου δημιουργήθηκε η μεγάλη επιθυμία, αυτο το ταξίδι το αρχαιολογικο-ιστορικό να το συνεχίσουμε και σε άλλους τοπους.
Πχ στους Φιλίππους η Αμφίπολη ...πασπαλισμένο και με λιγο Μόντε Κάρλο, εεεπ σορι Καβάλα ηθελα να πω!

εαρινή ξενάγηση τραβελστοριτών στην Ανατολική Μακεδονία.
 
Μηνύματα
6
Likes
20
οντως οι φωτο καταπληκτικές, ιδίως αυτες εντός του μουσείου της Πέλας και της Βεργίνας ειναι το κάτι άλλο, μπράβο travelogate!

Τελικά ποιος έχει δίκαιο, ο κ. Σφήκας ή τα ΠΑΟΚια που γεμισαν προψές την Τούμπα; View attachment 167712

Ρητορικό το ερώτημα, μιας και ο κ Σφήκας στην αρχή της μοναδικής ξενάγησης καθως κατευθυνόμασταν οδικώς προς την Πέλλα μας ειπε οτι η Μακεδονία μόνο μία δεν είναι και μόνο εδώ στην Ελλάδα δεν είναι. Απλά στην Ελλάδα ειναι το μεγαλύτερο κομμάτι της!
Παιονία ονομαζόταν η περιοχή των σκοπίων τα χρόνια εκείνα,
η Μακεδονία τον 5 αιώνα π.χ περικλείεται στο συνολό της γεωγραφικά στην τωρινή Ελληνική επικράτεια
οπως και η Μακεδονία στα χρόνια του αλέξανδρου πάλι σχεδόν στο σύνολο της

μιλαμε για τις κατ εξοχην σημαινουσες περιόδους
εννοείται η μακεδονία κατοικούνταν από ελληνικό φύλο,βουλγάρικα δεν υπήρχαν εκείνο τον καιρό.

πιθανόν ο ξεναγός σας είχε στο μυαλό του την μακεδονία όπως την όριζαν διοικητικά οι οθωμανοί όταν μιλούσε για ευρύτερη μακεδονία.αλλά αυτό είναι μάλλον αδιάφορο δεδομένου πως έφτασε στο σημείο κάποια στιγμή στην ιστορία να ορίζεται ως μακεδονία ακομα και αποκλειστικα περιοχή της θράκης!
αυτό που ενδιαφέρει εμάς τους Έλληνες(και φυσικά ιδίως τους Σκοπιανούς) είναι η αρχαία περίοδος κατα την οποια ορίζεται ιστορικά το όνομα και η περιοχή.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.857
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
ας μην την συνεχίσουμε αυτη την πολύπλοκη κουβέντα σε αυτο το τοπικ,
απλά εκανα την αναφορά βλεποντας την φωτο από την Τούμπα, και αυτό που μας είπε ο κ. Σφήκας την περασμένη Κυριακή!
 
Μηνύματα
6
Likes
20
δεν ειναι πολύπλοκη,εξαιρετικά απλή είναι,ιστορικά δεδομένα.
μάλιστα στα πλαισια της γιουγκοσλαβιας τον 20 αιώνα εως το 1941 ονομαζεται βαρντασκα μπανοβινα η περιοχή τους,απο τον ποταμό αξιό,ο οποίος στα βαλκάνια ιδίως είναι γνωστός ως βαρδάρης

εγώ απλά απάντησα σε μια απορία (έστω ρητορικής φύσης)που είχατε.αλλά θα συμφωνούσα πως δεν υπάρχει λόγος να συνεχίζει η συζητήση .είναι άλλωστε διαφορετικής θεματολογίας το νήμα
 

merkourios

Member
Μηνύματα
67
Likes
478
Επόμενο Ταξίδι
;
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
κι αλλο, κι αλλο, κι αλλο...
ειναι πολυ μακρυα το 2018 και το προτζεκτ της Σαμοθράκης.
η βυζαντινη Θεσσαλονικη ειναι μια εξαιρετική επιλογή.

Προσωπικά γοητεύτηκα τοσο πολυ απο αυτο που βιωσα που με το που τελειωσαμε στην Βεργινα, μου δημιουργήθηκε η μεγάλη επιθυμία, αυτο το ταξίδι το αρχαιολογικο-ιστορικό να το συνεχίσουμε και σε άλλους τοπους.
Πχ στους Φιλίππους η Αμφίπολη ...πασπαλισμένο και με λιγο Μόντε Κάρλο, εεεπ σορι Καβάλα ηθελα να πω!

εαρινή ξενάγηση τραβελστοριτών στην Ανατολική Μακεδονία.
Δηλώνω συμμετοχή! 2 άτομα
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Εγώ το μουρμούραγα από τη στιγμή που πάτησα το πόδι μου στη θεσσ/κη: θέλω ένα βυζαντινό τουρ της πόλης και μάλιστα δεν θα έλεγα οχι και για το οθωμανικό και το εβραϊκό τουρ. Κι επειδή κατά καιρούς η πλεονεξία μου είναι μνημειώδης δεν πέρασαν στα ψιλά οι αναφορές ότι και η Βέροια έχει πολύ ωραια βυζαντινά μνημεία.
Ανήκω στην κατηγορία των βυζαντινόπληκτων και overdosing δεν πρόκειται να πάθω. Εκκλησιές και μοναστήρια δώς μου....
+1 λοιπόν
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
Ξεκινηστε πρωτα διαιτα να χασετε τα ....κιλα της εκδρομης της Βεργινας και της Πελλας και μετα να θελετε την Βεροια. εκει εκτος των αλλων εχει και ...................ρεβανι.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
...και για να σας διατηρήσω σε εγρήγορση, σας ενημερώνω ότι χθες το βράδυ που... τσιμπούσαμε (γκούχου... γκούχου) με τον κ. Σφήκα παρέα, είχα μια ψιλοκουβέντα για την οργάνωση της Βυζαντινής περιήγησης στη Θεσ/νίκη και συμφωνήσαμε να το δούμε πιο συγκεκριμένα τις επόμενες μέρες, ώστε αν βρεθεί ημερομηνία που να τον βολεύει (η άνοιξη φέρνει αυξημένες υποχρεώσεις) να την ανακοινώσουμε και ... όσοι πιστοί προσέλθετε! :)
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
...και για να σας διατηρήσω σε εγρήγορση, σας ενημερώνω ότι χθες το βράδυ που... τσιμπούσαμε (γκούχου... γκούχου) με τον κ. Σφήκα παρέα, είχα μια ψιλοκουβέντα για την οργάνωση της Βυζαντινής περιήγησης στη Θεσ/νίκη και συμφωνήσαμε να το δούμε πιο συγκεκριμένα τις επόμενες μέρες, ώστε αν βρεθεί ημερομηνία που να τον βολεύει (η άνοιξη φέρνει αυξημένες υποχρεώσεις) να την ανακοινώσουμε και ... όσοι πιστοί προσέλθετε! :)
Εγκαίρως please...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom