Ισραήλ Επίσκεψη στο Ισραήλ για γνωριμίες φίλων, εξικείωση με την γλώσσα και τον πολιτισμό.

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.483
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το τελευταίο τρένο το βράδυ για Ben Gurion είναι στις 22:20.
είσα σίγουρος; εγώ πήγα στις 1.30 να αφήσω κάποιον και συνέχισα στις 3.30, πάντα με το τραίνο.
 

saavedra29

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Παιδιά μια και έχω κανονήσει πλέον αεροπορικά εισητήρια και διαμονή θα ήθελα να ρωτήσω για τρία άλλα πράγματα.
Όταν θα είναι να πάρω το αεροπλάνο για τον γυρισμό αυτό φεύγει στις 7 το πρωί. Μπορώ εγώ να πάω από το βράδυ εκεί και να περιμένω ως το πρωί; Επιτρέπεται δηλαδή σε κάποιους χώρους αναμονής εκεί (καφετέρια π.χ.); Βέβαια έναν γνωστό μου που είχε πάει μια φορά νωρίτερα του την πέσανε και τον σημαδεύανε με το όπλο μέχρι να σιγουρευτούν ότι δεν αποτελούσε κίνδυνο. Άσχετα από αυτό όμως επιτρέπεται;
Για να επικοινωνώ με τους δικούς μου στην Ελλάδα πρέπει να προμηθευτώ κάποια κάρτα ειδική για το κινητό;
Και τρίτον πού μπορώ να αλλάξω τα ευρώ με σέκελ; Γίνεται στο αεροδρόμιο; Υπάρχουν ανταλακτήρια; Διότι δεν το έχω ξανακάνει και δεν έχω ιδέα.

Ευχαριστώ.
 

NIKOS S

Member
Μηνύματα
11
Likes
8
Για τη πρωινη πτήση των 7 εγώ πήγαινα από τις 3:30.Ειδικά αν είναι η πρώτη φορά να ξέρεις ότι ο έλεγχος μπορεί να πάρει ώρα. Νομιζω ότι δεν θα έχεις πρόβλημα να μείνεις στο αεροδρόμιο. Ειχα φτάσει στις 1 και είχε κόσμο και στις 3:30 ήταν επίσης ανοικτό.
Για σεκελ στο αεροδρόμιο είχε καλή ισοτιμία οπότε μπορείς να αλλάξεις εκεί.
Καλό είναι να έχεις μαζί σου τυπωμένο ενα μαιλ από τη κοπέλα που να φαίνεται ότι σε προσκαλεί καθώς και τη κράτηση του ξενοδοχείου.

ΥΓ Επίσης προσοχή στη περιαγωγή δεδομένων, είχαμε δει τρελλές χρεώσεις.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.483
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ναι μπορείς να μείνεις στο αεροδρόμιο, το έκανα κι εγώ.
Σέκελ ή από ΑΤΜ ή από ανταλλακτήριο, περιέργως τα ανταλλακτήριο έδιναν σταθερά καλύτερο rate.
Για κινητά δεν ξέρω και πολλά.
 

saavedra29

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Γύρισα από το Ισραήλ τη Δευτέρα. Όλα πήγαν καλά. Όταν πήγαινα με έψαξαν διεξοδικά, ξεχωριστά από τους άλλους. Μου άδειασαν και την βαλίτσα που ήταν για τις αποσκευές. Στον γυρισμό δεν μου έκαναν ειδικό έλεγχο αλλά ότι και σε όλους τους άλλους. Για το κινητό αγόρασα εκεί μια σιμ κάρτα όπου με 50 σέκελ είχα απεριόριστες κλήσεις εντός Ισραήλ για 1 εβδομάδα. Οι τιμές ήταν όπως τις περιγράψατε, αρκετά ακριβότερες από την Ελλάδα.
Θα χαρώ και εγώ με τη σειρά μου να βοηθήσω όποιον ταξιδέψει στον συγγεκριμένο προορισμό για πρώτη φορά.
 

NIKOS S

Member
Μηνύματα
11
Likes
8
Πληροφοριακά πάντως αποφύγετε το Ισραήλ από 22/4 εως 23/4. Εθνικες γιορτές που ειδικά στις 22 κλείνουν τα πάντα από τις 8 το βράδυ. Μεχρι και τα συνδρομητικά τηλεοπτικά σταματάνε να εκπέμπουν.

Και μην κλεινετε τις αποσκευές στην επιστροφή. Υπάρχει το ενδεχόμενο να τις ανοίξουν ακόμη και μετά τη παράδοση.
 

fantasia13

Member
Μηνύματα
163
Likes
86
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Yorgos......τι στο καλο σε ρωτουσαν δυομιση ωρες.....σκεφτομαι να ταξιδεψω Ισραηλ τον Ιουνιο μονη μου.....και παρεπιπτοντως δυο ερωτηματα 1} χρειαζεται viza 2} αν εχεις ταξιδεψει Ιορδανια υπαρχει προβλημα? Ευχαριστω!!
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Yorgos......τι στο καλο σε ρωτουσαν δυομιση ωρες.....σκεφτομαι να ταξιδεψω Ισραηλ τον Ιουνιο μονη μου.....και παρεπιπτοντως δυο ερωτηματα 1} χρειαζεται viza 2} αν εχεις ταξιδεψει Ιορδανια υπαρχει προβλημα? Ευχαριστω!!
1.οχι
2. Οχι
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.483
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Yorgos......τι στο καλο σε ρωτουσαν δυομιση ωρες.....σκεφτομαι να ταξιδεψω Ισραηλ τον Ιουνιο μονη μου.....και παρεπιπτοντως δυο ερωτηματα 1} χρειαζεται viza 2} αν εχεις ταξιδεψει Ιορδανια υπαρχει προβλημα? Ευχαριστω!!
Τα πάντα και ορισμένες ερωτήσεις 3-4 φορές. Π.χ. το πόσες αδερφές έχω και πώς τις λένε με ρώτησαν 4 φορές. Σε ρωτάνε αν έχεις γνωστούς στο Ισραήλ, για τη δουλειά σου, σχεδόν για κάθε σφραγίδα στο διαβατήριο...τα παιδικά σου χρόνια! Δες το ως ψυχανάλυση. Αν και δεν τους σταματάνε όλους τόσο, κάποιοι περνανε στο ντούκου. Επίσης τη φίλη μου την πρήξανε στην έξοδο από τη χώρα ενώ μπήκε φλου, εμένα ακριβώς το αντίθετο. Αν δεν μπεις από Τελ Αβίβ, όλα τα χτοιχεία της συνέντευξης τα στέλνουν στο Τελ Αβ΄βι και περιμένεις να δώσουν τα κεντρικά το ΟΚ.

Πάντως ο πιο χρονοβόρος έλεγχος που έκανα σε αυτό το ταξίδι ήταν στην Αυστραλία. Οι πολλές νοτιαμερικάνικες και καραϊβικές σφραγίδες χτυπάνε κόκκινο για ναρκωτικά και είναι απίστευτα καλά εκπαιδευμένοι οι υπάλληλοί τους, ξέρουν κάθε λιμάν και καημό του κάθε κρατιδίου της Καραϊβικής, τα βασικά αξιοθέατα της Βολιβίας, μέχρι και πώς μπορείς να περάσεις από Ιορδανία σε Ισραήλ... Εντυπωσιάστηκα και τους το είπα, ρώτησα αν είναι προϊόν εκπαίδευσης ή έπεσα σε ελεγκτές-backpackers και μου είπαν "και τα δύο". Επίσης ρώτησα αν είναι πολιτική τους να προσλαμβάνουν μόνο ξανθιές γκομενάρες γιατί και οι τρεις ήταν μοντελιστάν...
 

fantasia13

Member
Μηνύματα
163
Likes
86
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Σε ευχαριστω Yorgos :) Δεν ξερω αν κανεις πως δεν καταλαβαινεις (υποθετω Αγγλικα σε ρωτανε) τι γινεται....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.788
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom