Γερμανία Επίσκεψη Black Forest Distillery Monkey47

MVSylvia

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.392
Γράφω τις παρακάτω πληροφορίες αν κάποιος ενδιαφέρεται να επισκεφτεί το αποστακτήριο του τζιν Monkey47.

Τα Σάββατα στις 14:00 γίνεται η ξενάγηση στα αγγλικά για είκοσι περίπου άτομα τη φορά. Στο παρακάτω λινκ γίνονται οι κρατήσεις:

https://monkey47.com/distillery-tours

Γενικά γίνεται γρήγορα sold out το αγγλικό τουρ καιρό πριν και πραγματικά μου κάνει εντύπωση. Στο τουρ που πήγα εγώ είχε άτομα κυριολεκτικά από όλο τον κόσμο.

Η επίσκεψη μπορεί να περιληφθεί σαν στάση σε γενικότερο ταξίδι στην περιοχή.

Το προηγούμενο βράδυ από τη μέρα του τουρ, έμεινα σε μια πόλη αρκετά κοντά, το Freudenstadt. Καθώς έφτασα αργά και ήταν δύσκολο να βρεθεί κάποιο ανοιχτό εστιατόριο, διαπίστωσα ότι υπήρχε εστιατόριο μέσα στο ξενοδοχείο και προς μεγάλη μου έκπληξη ήταν φοβερό το φαγητό και ο χώρος. Γενικά το ξενοδοχείο ήταν πολύ όμορφο και κάπως νοσταλγικό, δεν ξέρω γιατί. Έχει εσωτερική πισίνα και σάουνα για όποιον ενδιαφέρεται. Όλοι οι ένοικοι ήταν Γερμανοί.

Την επόμενη μέρα το πρωί πριν το τουρ έκανα διάφορα Τρεκ στο Μελανά δρυμό και ήταν πραγματικά απίστευτα αναζωογονητικά, με εξαιρετική σήμανση και διακοσμημένα με διάφορες εκπλήξεις σε διάσπαρτα σημεία (από μνημεία, σκαλιστά γλυπτά μέχρι υπεραιωνόβια δέντρα και ξύλινα σπιτάκια για ξεκούραση).

Φτάνοντας στο αποστακτήριο είχα χαμηλές προσδοκίες, οι οποίες όμως διαψεύστηκαν κατά κύριο λόγο γιατί ο ξεναγός ήταν φοβερός τύπος και το παρουσίασε όλο με ένα ιδιαίτερο στυλ που ακόμα κ κανένα ενδιαφέρον να μην έχεις, το αποκτάς, και στη συνέχεια γιατί ο χώρος που βρίσκεται το χάλκινο αποστακτήριο ήταν από μόνος του έργο τέχνης. Τις περισσότερες φορές το αποστακτήριο λειτουργεί κατά τη διάρκεια της επίσκεψης και μπορείς να δεις ζωντανά όλη τη διαδικασία.

Στο τέλος μπορείς να δοκιμάσεις τις διαφορετικές αποστάξεις τους.

Οι χώροι είναι όλοι quirky, όπως και όλη η ιστορία γύρω από το τζιν και τον δημιουργό του και όλα όσα ακούς σε βάζουν σε σκέψεις για το τι σημαίνει μάρκετινγκ και πως κάτι αποκτά ιστορία στον κοινό νου χωρίς όμως πραγματικά να έχει καμία (δεν θα ήθελα να κάνω σποιλ για όσους ακολουθήσουν το τουρ).

Ακόμα και αν δεν είστε φαν του είδους κ απλώς συνοδεύετε κάποιον που είναι, θα βρείτε ενδιαφέρον σε πάρα πολλά πράγματα (απόσταξη, εξαγωγή αρωματικών μορίων από πρώτες ύλες, γραμμή παραγωγής και διάθεσης, μάρκετινγκ, τεχνολογία, τέχνη, ακόμα κ οικειοποίηση κουλτούρας αποικιοκρατικής εποχής μέσω ενός brand name του σήμερα).

Άμα κάποιος χρειάζεται περισσότερες πληροφορίες με χαρά να τις καταγράψω.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.516
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom