Γαλλία Επιλογή αεροδρομίου στο παρισι

Μηνύματα
8
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
Παιδιά καλησπέρα σας. Είμαι καινούργιο μέλος στο forum και ζητώ συγγνώμη εάν δεν γράφω στο σωστό σημείο.Θα ήθελα και εγώ την βοήθειά σας και τις πολύτιμες γνώσεις των μελών.Θέλω πάρα πολύ να κάνω ένα ταξίδι με τον σύζυγο στο Παρίσι .
Ποια είναι όμως τα προβλήματα. Έχουμε πολύ μικρή εμπειρία σε ταξίδι στο εξωτερικό, δεν ξέρουμε ξένες γλώσσες ,οι γνώσεις των αγγλικών μου είναι πενιχρές και οι γνώσεις των υπολογιστών οι πολύ βασικές. Είναι λογικό λοιπόν να σκεφθείτε,κυρία μου γιατί δεν πας με ταξιδιωτικό γραφείο μαζί με γκρουπ να ξεμπερδεύεις;
Αυτή θα ήταν η τελευταία μου επιλογή, γιατί θεωρώ ότι δεν έχει καμία σχέση με αυτό που οργανώνει ο καθένας μόνος του σύμφωνα με αυτά που θέλει να κάνει ,και γιατί έχει άλλη μαγεία να ξεκινάς κάτι από το Α και να φτάνεις στο Ω. Πιστεύω ότι με την βοήθεια σας και την μεγάλη θέληση και επιμονή την δικιά μου στο τέλος θα τα καταφέρω.Το πρώτο μου ερώτημα λοιπόν έχει να κάνει με την επιλογή του αεροδρομίου.Όταν είδα στο internet το CDG στην κυριολεξία απελπίστηκα από το μέγεθος του, τα τέρμινι και τα υποτέρμινι το ηλεκτρικό τραινάκι που σε πηγαίνει στην άλλη άκρη για να βρεις τους σταθμούς του ΜΕΤΡΟ και του PER. Η aegean όμως προσγειώνεται εκεί στο terminal 1 .Φοβάμαι ότι θα χαθώ ,μη γνωρίζοντας και αγγλικά η οποιαδήποτε συνεννόηση θα είναι αρκετά δύσκολη. Όταν θα φθάσουμε βέβαια θα υπάρχουν Έλληνες συνεπιβάτες που θα βοηθήσουν,όταν όμως θα φεύγουμε εκεί θα γελάσει ο κάθε πικραμένος.Έχεις βέβαια πολλές επιλογές σε όλη την διάρκεια του έτους.
Σκέφτηκα λοιπόν ως εναλλακτική το ORLY μικρότερο και πιο εύκολο για εμάς αεροδρόμιο με μόνο δύο TERMINI.Το έψαξα και βρήκα ότι η transavia προσγειώνεται εκεί και σε πιο βατές ώρες από την Easyjet,όχι όμως όλους τους μήνες του χρόνου αλλά από τον Απρίλιο έως τέλος Οκτώβρη.Θα ήθελα λοιπόν να μου απαντήσετε αν γνωρίζετε την συγκεκριμένη αεροπορική εταιρεία,την αξιοπιστία της και ποιο αεροδρόμιο κατά την γνώμη σας πρέπει να επιλέξω που θα με διευκολύνει περισσότερο.Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων μόνο και μόνο για την υπομονή σας να διαβάσετε όλο το "σεντόνι" και αφού καταλήξω στο αεροδρόμιο που για μένα είναι το πιο βασικό μετά θα ξαναχρειαστώ τις γνώσεις σας και για άλλα θέματα.

#3655
nantia giannou, Χθες στις 23:04
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.147
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Η Transavia ειναι απο τις πιο αξιοπιστες low-cost εταιρεια μελος του Air France-KLM group.
Ομως μην σε απασχολει τοσο πολυ το αεροδρομιο. Και τα 2 μεγαλα αεροδρομια του Παρισιου ειναι ευκολα προσβασιμα. Δειτε ποτε θελετε να πατε κι εδω ειμαστε για να βοηθησουμε στην οργανωση του ταξιδιου σας. Εχουν γραφτει και παρα πολλα για το Παρισι στο φορουμ που μπορεις να τα διαβασεις.
 
Μηνύματα
8
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
Η Transavia ειναι απο τις πιο αξιοπιστες low-cost εταιρεια μελος του Air France-KLM group.
Ομως μην σε απασχολει τοσο πολυ το αεροδρομιο. Και τα 2 μεγαλα αεροδρομια του Παρισιου ειναι ευκολα προσβασιμα. Δειτε ποτε θελετε να πατε κι εδω ειμαστε για να βοηθησουμε στην οργανωση του ταξιδιου σας. Εχουν γραφτει και παρα πολλα για το Παρισι στο φορουμ που μπορεις να τα διαβασεις.
Η Transavia ειναι απο τις πιο αξιοπιστες low-cost εταιρεια μελος του Air France-KLM group.
Ομως μην σε απασχολει τοσο πολυ το αεροδρομιο. Και τα 2 μεγαλα αεροδρομια του Παρισιου ειναι ευκολα προσβασιμα. Δειτε ποτε θελετε να πατε κι εδω ειμαστε για να βοηθησουμε στην οργανωση του ταξιδιου σας. Εχουν γραφτει και παρα πολλα για το Παρισι στο φορουμ που μπορεις να τα διαβασεις.
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση.Έχω διαβάσει πολλά πράγματα στο forum και ξέρω ότι είσαι μόνιμος κάτοικος στο Παρίσι γι αυτό και η βοήθειά σου εξαιρετικά πολύτιμη για μένα.Αυτό που με αγχώνει ιδιαίτερα είναι το εσωτερικό τωυ αεροδρομίων και πως θα βγάλω άκρη .Δεν ξέρω αν υπάρχουν κάπου σχεδιαγράμματα ή κάτι τέτοιο για να τα μελετήσω δεόντως.Και πάλι σ ευχαριστώ πολύ
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.147
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση.Έχω διαβάσει πολλά πράγματα στο forum και ξέρω ότι είσαι μόνιμος κάτοικος στο Παρίσι γι αυτό και η βοήθειά σου εξαιρετικά πολύτιμη για μένα.Αυτό που με αγχώνει ιδιαίτερα είναι το εσωτερικό τωυ αεροδρομίων και πως θα βγάλω άκρη .Δεν ξέρω αν υπάρχουν κάπου σχεδιαγράμματα ή κάτι τέτοιο για να τα μελετήσω δεόντως.Και πάλι σ ευχαριστώ πολύ
http://www.parisaeroport.fr/passagers/acces/paris-charles-de-gaulle/plans-terminaux

http://www.parisaeroport.fr/passagers/acces/paris-orly/plans-terminaux
 
Μηνύματα
8
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.239
Μηνύματα
884.574
Μέλη
38.926
Νεότερο μέλος
marianna98

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom