Γενικά Επιλογή νησιού (Η πρωτότυπη αυτή ερώτηση) :)

Unas

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σας,

Καλώς σας βρήκα! Συγχαρητήρια για το site και τις πληροφορίες όλων των μελών. Καλά που είστε κι εσείς να μοιραζέστε τις εμπειρίες απο τα ταξίδια σας και ξεφευγουμε λιγάκι απο την άβυσσο της πραγματικότητας :haha:

Είμαστε μια παρέα 10 ατόμων (+-2 άτομα αναλόγως) και επιλογή του νησιού είναι κάπως δύσκολη αυτή την στιγμή.

Θα σας πω τα κριτήρια που ψάχνουμε σε ένα νησί. Σημειωτέον οτι τόσο μεγάλη παρέα και με όλα αυτά τα άτομα δεν έχουμε ξαναπάει όλοι μαζί διακοπές γι'αυτό και υπάρχει μια άλφα ανησυχία.

1) Καλή παραλία. Είναι κριτήριο όλων μας. Άλλωστε καλοκαιρινές διακοπές στην Ελλάδα χωρίς καλή θάλασσα είναι βασανιστήριο (όχι εντάξει υπερβάλω αλλά χαβαλές να γίνεται) :bleh: Δεν περιμένουμε να δούμε παραλίες όπως το Κεδρόδασος της Κρήτης η οποία δυστυχώς μας στιγμάτισε σε βαθμό που κάνει όλες τις υπόλοιπες παραλίες που έχω δει να μοιάζουν με κακή θάλασσα της Αθήνας. Παραλίες όμως όπως η Αγία Θεοδότη στην Ίο, οι Κολυμπήθρες και το Μοναστήρι στην Πάρο (εποχές 2000 και πρίν όμως :bleh:), Άγιος Προκόπης στην Νάξο, η Μηλία στην Σκόπελο και άλλες. Απο την άλλη καθόλου ενθουσιασμένοι δεν μείναμε απο τις παραλίες της Σκιάθου παρ' όλοι που κατα γενική ομολογία όλοι μένουνε ευχαριστημένοι. Όπως και επίσης οι παραλίες της Αντι-Πάρου ήτανε δυστυχώς απαράδεκτες.

2) Στο θέμα της διασκέδασης το μόνο που μας ενδιαφέρει είναι ένα ωραίο beach bar ή/και μπαράκια σε σοκάκια στο στυλ της Αντι-Πάρου ή Αμοργού ή όπως το Island Beach Bar της Νάξου στην Αγία Άννα.

3) Το θέμα απόστασης. Όλοι στην παρέα είναι συνεννοήσιμα άτομα αλλά ταυτόχρονα για να συνεννοηθούν 10 άτομα για το πως θα κινηθεί η παρέα με 2 αμάξια όπως και να το κάνεις είναι πρόβλημα. Για εμένα το ιδανικό λόγω παρέας θα ήτανε κάτι στο στυλ της Νάουσας της Πάρου που είναι όλα βολικά. Ζεις στο κέντρο της διασκέδασης ας πούμε αλλά και οι παραλίες λόγω των καϊκιών με τα οποία μπορείς να κινηθείς είναι εύκολα προσβάσιμες. Παρ' όλο που θα μου άρεσε κάτι πιο περιπετειώδες θεωρώ οτι με τόσα άτομα είναι αδύνατο. Απο την άλλη δεν γίνεται να τα έχεις όλα στο πιάτο οπότε δεδομένου οτι οι αποστάσεις δεν είναι τεράστιες δεν θα έχουμε πρόβλημα.

Για να μην σας κουράζω ακόμα περισσότερο περιμένω τις ιδέες σας. Η αναχώρηση για τις διακοπές κυμαίνεται ανάμεσα στις 10 με 15 Αυγούστου και η αρχική μας επιλογή είναι η Μήλος.

Σημείωση εδώ οτι κοιτάζουμε για δωμάτια όχι camping και επίσης Πάρος και Ίος σαν προορισμοί έχουν αποκλειστεί για το λόγω του οτι τα έχουμε επισκεφτεί πολλές φορες.

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων :D
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Για να μην σας κουράζω ακόμα περισσότερο περιμένω τις ιδέες σας. Η αναχώρηση για τις διακοπές κυμαίνεται ανάμεσα στις 10 με 15 Αυγούστου και η αρχική μας επιλογή είναι η Μήλος.

Σημείωση εδώ οτι κοιτάζουμε για δωμάτια όχι camping και επίσης Πάρος και Ίος σαν προορισμοί έχουν αποκλειστεί για το λόγω του οτι τα έχουμε επισκεφτεί πολλές φορες.

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων :D
η μηλος ειναι ωραια ιδεα, αν η παρεα των 10 ατομων αποτελειται απο ζευγαρια..διαφορετικα αφηστε το καλυτερα!!
το νησι θα σας καλυψει ως προς τις παραλιες, αλλα σιγουρα δεν θα σας καλυψει ως προς την "ζωη" που θελετε να εχει (μπαρακια κλπ)..
συν του οτι για 10-15 αυγουστου, να βρειτε δωματια για 10 ατομα στην ιδια περιοχη χλωμο το βλεπω..εχετε αργησει θεωρω πολυ!
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Όντως η Μήλος είναι ζευγαροκατάσταση αλλά παρέα 10-12 ατόμων, θα κάνει χαβαλέ, δεν έχετε πρόβλημα να απομονωθείτε. Για Φολέγανδρο, το έχετε σκεφτεί; Υπέροχες παραλίες και μπαράκια. Προσωπικά, στη θέση σας θα πήγαινα Ικαρία, νομίζω είναι το ιδανικό νησί για τόση μεγάλη παρέα μιας και κινείται σε πολύ χαλαρούς ρυθμούς, έχει κάποιες ξεχωριστές παραλίες (Νας, Σευχέλες) και μπορεί να πετύχετε τα πανηγύρια.
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Όντως η Μήλος είναι ζευγαροκατάσταση αλλά παρέα 10-12 ατόμων, θα κάνει χαβαλέ, δεν έχετε πρόβλημα να απομονωθείτε. Για Φολέγανδρο, το έχετε σκεφτεί; Υπέροχες παραλίες και μπαράκια. Προσωπικά, στη θέση σας θα πήγαινα Ικαρία, νομίζω είναι το ιδανικό νησί για τόση μεγάλη παρέα μιας και κινείται σε πολύ χαλαρούς ρυθμούς, έχει κάποιες ξεχωριστές παραλίες (Νας, Σευχέλες) και μπορεί να πετύχετε τα πανηγύρια.
εχει υπεροχες παραλιες η Φολεγανδρος???εισαι η πρωτη που ακουω,εγω προσωπικα δεν εχω παει
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
12/10/1944
. Απο την άλλη καθόλου ενθουσιασμένοι δεν μείναμε απο τις παραλίες της Σκιάθου παρ' όλοι που κατα γενική ομολογία όλοι μένουνε ευχαριστημένοι. Όπως και επίσης οι παραλίες της Αντι-Πάρου ήτανε δυστυχώς απαράδεκτες.


Τελικά όλα είναι τελείως υποκειμενικά. Εμένα πχ η παραλία Αγιος Γεώργιος στην Αντίπαρο μου άρεσε πολύ περισσότερο από τις Κολυμπήθρες κ το Μοναστήρι της Πάρου (παρότι κ οι τελευταίες μου φάνηκαν αρκετά συμπαθείς)...
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Εγώ θα σας πρότεινα κάτι σε Επτάνησα.
Λευκάδα ή Κέρκυρα.
Και τα δύο νησιά έχουν πολύ όμορφες παραλίες και πολλές επιλογές για διασκέδαση.
Συν του ότο στη Λευκάδα δεν έχετε καθόλου κόστος για ακτοπλοικα και για την Κέρκυρα επίσης είναι σαφώς κατά πολύ μικρότερο από ότι σε οιοδήποτε Κυκλαδονήσι.
Βέβαια στη Λευκάδα τον 15Αυγουστο θα γινέται τρελός χαμός και δε θα μπορέσετε να χαρείτε τόσο άνετα τις δημοφιλείς παραλίες του νησιού.
Κέρκυρα φυσικά λόγω μεγέθους τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα από αυτή την άποψη.
Για Μήλο στα είπαν οι υπόλοιποι: Πολύ ζευγαροκατάσταση και είναι σχεδόν αδύνατον να βρείς κατάλυμα τώρα για 10-15 Αυγούστου, εκτός κι αν είσαι τόσο τυχερός οπότε παίξε και ένα Λόττο.
 
Μηνύματα
31
Likes
8
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ με καλη παρεα!
Εγώ θα σας πρότεινα κάτι σε Επτάνησα.
Θα συμφωνησω με τον φιλο αλλα θα ελεγα αντι για την κερκυρα να προτειμησετε της κεφαλλονια... Υπεροχες παραλιες και φυσικα απο μπαρακια κ μπιτσ μαρ αφθονα...

Βεβαια εχετε σκεφτει μηλο που θα παω κι εγω... Οποτε...ελατε να γινουμε πολλοι :clap: :clap: :clap: :bleh: :bleh: :bleh:
 

Unas

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Σας ευχαριστώ πάρα πολυ όλες και όλους :) Ακόμα δεν έχουμε πάρει την τελική μας απόφαση αλλα εκτίμω δεόντος τις προτάσεις σας

@latina με φοβίζει ιδιαίτερα αυτό που είπες latina και ακούω και απο πολύ κόσμο οτι η Μήλος είναι καθάρα νησί για ζευγάρια. Μια ή άλλη αμα δεν βρούμε για τις ημερομηνίες θα το πάρουμε σαν οιωνό για άλλη επιλογή :p

@Panagiota^ Ενδιαφέρον πρόταση η Φολέγανδρος. Στα υπ' όψιν. Η Ικαρία θα ήταν φανταστική ιδέα αλλά δεν ενθουσιάζει τους πάντες΄ δεν ξέρω γιατί :(

@eleva Έχεις απόλυτο δίκιο είναι πολυ υποκειμενικά τα κρητίρια του καθενός για μια καλή και μια μέτρια παραλία :D

@dik-7 Πολυ καλή η ιδέα σου την όποια την συζητήσαμε εκτενώς αλλά απορρίφθηκε λόγω έλλειψης δεύτερου αμαξιού για τόσα χιλιόμετρα. Χαχα να σου πω την αλήθεια δεν είχα ποτε πρόβλημα να βρω κατάλυμα σε Ελληνικό νησί οπότε αδυνατώ να πιστέψω οτι δεν θα βρώ για την Μήλο. Τωρα απο την άλλη 10-12 άτομα είναι στα πρότυπα 5ήμερης σχολείου οποτε ποτε δεν ξέρεις :bleh:

@vagelistaxidiwtis Η Κεφαλλονιά είναι έρωτας αλλά λόγω του παραπάνω λόγου δυστυχώς απορρίφθηκε πρόωρα :( Χαχα έτσι, έτσι όλοι Μήλο φέτος :bleh:

Καλές διακοπές να έχετε όλοι!

Έαν έχετε και άλλες προτάσεις αναμένομεν ;)
 

apithani

Member
Μηνύματα
45
Likes
5
μηλο πηγα περισυ για πολλες μερες. παντου βλεπεις ζευγαρακια...15 μερες στο νησι δεν ειδα ουτε μια παρεα ειλικρινα!!!ειναι το απολυτο ζευγαρονησι... παρολο αυτα ειναι τελειο νησι... πανεμορφες παραλιες... μπορω να σου δωσω πολλες πληροφοριες για μηλο για φαγητο ποτο κτλ. κ σε οποιον αλλο θελει φυσικα... αν δεν εχεις βρει δωματια εγω εμενα στα αιγιαλεια τελεια πανω στο κυμα.... δες τα αν θες...
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Νυχτερινή ζωή έχει η Μήλος; Όχι κλαμπ, εννοώ να υπάρχει κίνηση, κόσμος, ζωή :)
 

sallyko

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Εγώ θα πρότεινα Σίφνο. Έχει και νυχτερινή ζωή καλούτσικες παραλίες.
Επίσης, το πιο τέλειο νησί για όλους, ζευγάρια και παρέες είναι η Σύρος.
Επειδή απ'ότι είδα προτιμάτε Κυκλαδες, γενικότερα μην περιμένεις πολλά από τις παραλίες στις Κυκλάδες. Είναι λίγες οι ωραίες και όντως το μόνο νησί με τέτοιες παραλίες είναι η Μήλος αλλά έχει όντως πολλά ζευγάρια και οικογένειες. Αλλά έχει και πολλά να κάνετε. Οπωσδήποτε να νοικιάσετε σκάφος για το γύρω του νησιού εκεί να δείς νερά! Γαλαζοπράσινα!Αχχχ.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.825
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom