Επιλογή προορισμού για erasmus και ερωτήσεις

epp1783

Member
Μηνύματα
80
Likes
44
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
Καλησπερα. Εγω ειμαι ηδη φοιτητης του Brno.

Θα σου πω με επιχειρηματα γιατι πρεπει να επιλεξεις αυτη τη πολη!

Αφου εισαι λογιστικη λογικα θα εισαι στο δικο μου πανεπιστημιο οπου σπουδαζω το vut.

1) Η ζωη ειναι παρα πολυ φτηνη ( πχ 2 ποτα + εισοδος μαγαζιου+ hamburger = 10e) και τα σουπερ μαρκετ ειναι λιγο παραπανω απο το μισες τιμες της Ελλαδας

2) ειναι κεντρο της Ευρωπης ( 2.5 ωρες η Πραγα, 2 ωρες η Βιεννη, 2 ωρες επισης η Σλοβακια, και εχεις διπλα πολωνια και Ουγγαρια. Επισης εχει low cost πτησεις με 30-60e πηγαινε ελα Αγγλικα και Ολλανδια. (πιο κεντρο πεθαινεις:bleh:)


3) Μαθηματα στα αγγλικα και ευκολα!


Και επισης η δευτερη καλυτερη ζωη του ανθρωπου μετα τη βρεφικη ηλικια (μαμ κακα και νανι) ειναι το erasmus! :bleh::bleh:

γενικα εχεις πολλες επιλογες στα ταξιδια παρα πολυ φτηνη ζωη και βεβαιως οπως ολα τα ερασμους σχεδον καθε μερα παρτι εκδρομες μπυρες κτλπ κτλπ!

Επισης και το esn (η ομαδα που φιλοξενει τους ερασμους φοιτητες) εχει ενα πολυ καλο προγραμμα εκδηλωσεων για τους φοιτητες οπως αγωνες χοκει, ταξιδια, διαγωνισμοι μπυρας, paintball, xtreme sports, laser games, parties κτλπ κτλπ


Δεν ειναι πολη που εχει αξιοθεατα αλλα ανετα μπορεις να ζησεις και να κανεις τα παντα!

Τα πλεονεκτηματα ειναι αυτα

1) φθηνα τα παντα ( 1e μισο λιτρο μπυρα ) (60 λεπτα το γαλα) 2.5-3.5e το ποτο)

2)κεντρο Ευρωπης. Διπλα ειναι Γερμανια Αυστρια Σλοβακια Πολωνια Ουγγαρια (και δυνατοτητα με low cost πτησεις σε αλλες χωρες)

3) Ευκολα μαθηματα

4) Δυνατoτητα εργασιας μετα την αποκτηση του πτυχιου

5) Παρτι συνεχεια μεσα στις εστιες και εξω απο αυτες





Αν θελεις κατι αλλο να ρωτησεις (κατι το οποιο μου διαφευγει) ελευθερα!
 

verapl

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Ενταξει, ψήθηκα για το Μπρνο...σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!! :-D μια ερώτηση μόνο...σχετικά με την εστία, ξέρουμε κατά πόσο είναι εύκολο να μπει κανείς;; Γιατί έχω ακούσει και περιπτώσεις που φοιτητές μένουν ξεκρέμαστοι...

Επίσης για 2η και 3η επιλογή τι μου προτείνετε; Έλεγα για Ιταλία η Ισπανία η Φινλανδία η Γερμανία.. Αυτά... Ποιες αξίζουν για ερασμους;; Επίσης έχω ακούσει και γιατί την Πορτογαλία πολύ καλά λόγια...τι λέτε;
 

verapl

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Guys sos!! Προστέθηκαν και αλλά πανεπιστήμια στις επιλογές μου.....στο Δουβλίνο, στο olomouci(Τσεχία), στο lodz(Πολωνία) και cadiz(Ισπανία).. Καμία πληροφορία για τα 3 πρώτα; Ειδικά το Δουβλίνο ακούγεται πολύ καλό...αλλά ισχύει ότι είναι λίγο άπιαστο από οικονομική άποψη;; Εκεί που κοντεύα να καταλήξω κάπου ξαναμπερδεύτηκα...!!!
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.434
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
το Δουβλίνο είναι σχετικά ακριβό (θα πρέπει να πιάσεις και κάποια δουλειά εκεί)
το Olomouc φθηνό αρκετά (όπως το Μπρνο, άλλα ποιο όμορφο) και σε καλό μέρος για ταξιδάκια
Łódż (Lodz) λίγο έξω από την Βαρσοβία, το Πολωνικό Χόλυγουντ (όλοι οι μεγάλοι σκηνοθέτες πολωνοί περάσαν από εκεί), με αρκετό φοιτιτόκοσμο ξένο (μιας και εκεί βρίσκεται σχολή εκμάθησης πολωνικών για ξένους φοιτητές), με αρκετά πάρτη και καλή βάση για ταξίδια επίσης (από εκεί περνάει η Polski Bus και με ένα ευρώ μπορείς να πας Πράγα ή Βερολίνο) και 1 1/2 με 2 ώρες είναι η Βαρσοβία

YΓ το Lodz είναι η δεύτερη μεγαλύτερη πόλη της Πολωνίας ;)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.516
Likes
29.315
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Guys sos!! Προστέθηκαν και αλλά πανεπιστήμια στις επιλογές μου.....στο Δουβλίνο, στο olomouci(Τσεχία), στο lodz(Πολωνία) και cadiz(Ισπανία).. Καμία πληροφορία για τα 3 πρώτα; Ειδικά το Δουβλίνο ακούγεται πολύ καλό...αλλά ισχύει ότι είναι λίγο άπιαστο από οικονομική άποψη;; Εκεί που κοντεύα να καταλήξω κάπου ξαναμπερδεύτηκα...!!!
Δουβλίνο: Ακριβούτσικα είναι, πανάκριβα δεν είναι. Μετά τη φούσκα των Ιρλανδικών ακινήτων, οι τιμές έχουν πέσει πολύ. Βρέχει πολύ, αλλά έχει και τη μεγαλύτερη βάση της Ryanair για εξορμήσεις στην Ευρώπη (αν σε ενδιαφέρει αυτό το είδος ταξιδιού).

Η Όλομουτς είναι όμορφη και ζωντανή πόλη, με πάρα πολλούς φοιτητές. Ενδιαφέρουσα περίπτωση επίσης.
 

kourkoumbini

Member
Μηνύματα
140
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Lisboa :)
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Παιδιά, για Ισπανία και συγκεκριμένα Μούρθια, έχει κανείς να μας πει πληροφορίες;;; :) :)
Λέει σαν προορισμός για Εράσμους; Η είναι μάπα;
 

verapl

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Ευχαριστώ πολύ για της άμεσες απαντήσεις!! Η Τσεχία φαίνεται ιδανική περίπτωση! Όμως το μπρνο η το ολομουτς αξίζει πιο πολύ για εράσμους;; Το πρώτο είναι μεγαλύτερη πόλη αλλά το δεύτερο
πιο γραφικό αν δεν κάνω λάθος..... Εγώ κλείνω προς το μπρνο,μιας και λογικά θα έχει και περισσότερα πράγματα να κάνεις... Επίσης (και συγγνώμη αν κουράζω με τις ερωτήσεις
!) η Τσεχία αξίζει καλύτερα για χειμερινό ή εαρινό εξάμηνο;;
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.434
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Δίπλα στο Όλομουτς υπάρχει η Οστράβα η πρωτεύουσα της Ευρώπης στην Ηλεκτρονική μουσική αν σου αρέσει αυτό το είδος. Συναυλίες και πάρτυ κάθε μέρα.

Όσο για ποιο εξάμηνο καλύτερα εαρινό, μιας και το χιόνι το βαριέσαι αρκετά γρήγορα, για αυτό άνοιξη καλύτερα ;)
 

debb

Member
Μηνύματα
29
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
μοναχο-σαλτσμπουργκ
Ταξίδι-Όνειρο
island
Kraków ,Lódz,Warszawa εχει εμενα η σχολη μου απο πολωνια και Bucureşti ,
Cluj-Napoca απο Ρουμανια εκτος των αλλων..τι λετε?πολωνια πορτογαλια για εαρινο ποια νικαει?
 

epp1783

Member
Μηνύματα
80
Likes
44
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
Kraków ,Lódz,Warszawa εχει εμενα η σχολη μου απο πολωνια και Bucureşti ,
Cluj-Napoca απο Ρουμανια εκτος των αλλων..τι λετε?πολωνια πορτογαλια για εαρινο ποια νικαει?
εγω θα σου προτεινα ειτε τσεχια ειτε πολωνια που ειναι φθηνες χωρες και ειδικα μια πολη που να εχει κοντα συνορα η να εχει φθηνες πτησεις για εξωτερικο.

τωρα για μπρνο η ολομουτς σου προτεινω μπρνο καθως μπορει το ολομουτς να ειναι πιο γραφικο αλλα το μπρνο εχεις τεραστιες επιλογες για εξοδους ψωνια κτλπ.

απο τη μπρνο η ολομουτς τα στανταρ ταξιδια ειναι

οστραβα
μπρνο
ολομουτς
κρακοβια
πραγα
μπρατισλαβα
βιεννη
βουδαπεστη
ολλανδια
λονδινο.
;)
οποτε καθε σαββατοκυριακο σχεδον και ενα ταξιδι:clap: επισης εχεις 2 μεγαλα αεροδρομια διπλα σου της πραγας και της βιεννης να πας οπου θελεις
 

verapl

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Μάλιστα... Κι εγώ στο μπρνο καταλήγω γι'αυτό ακριβώς, επειδή είναι μεγαλύτερη πόλη... Και μετά ολομουτσ φυσικά! Debb κι εγώ Πολωνία-Τσεχία προτείνω.. Καλή η Πορτογαλία, αλλά μοιάζει με την Ελλάδα..
 

giwta nt

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα! Θα κάνω αίτηση για erasmus..και δεν μπορώ να αποφασίσω ποιες χώρες να επιλέξω . Είμαι ανάμεσα σε Τσεχια-Σλοβακια-Φιλλανδια και Ισπανια( εδώ το πανεπιστήμιο δεν έχει και τόσο καλή οργάνωση)
Αν κάποιος έχει πάει και έχει κάποια εμπειρία πάνω στο θέμα θα με βοηθούσε πάρα πολύ :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.335
Μηνύματα
888.234
Μέλη
38.991
Νεότερο μέλος
Boban

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom