Επιλογή προορισμού για erasmus και ερωτήσεις

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Λοιπον παροτι δεν εχω παει ακομα Ερασμους,φετος ειδικα εχει τυχει να γνωρισω τον απιστευτο κοσμο που εχει παει ερασμους και εχω παει ηδη σε 3 φιλους που ειναι στο εξωτερικο για ερασμους ...
Αποψη μου:Βγαλε εξω ολες τις βορειες χωρες(Δανια,Αγγλια,Σουηδια,Φινλανδια) για 2 λογους .. πρωτον το οικονομικο,θα σου φυγει ολη η υποτροφια στη στεγαση και το κοστος ζωης δεν συγκρινεται με αλλες χωρες .. και ο δευτερος λογος ειναι το κλιμα,δεν χρειαζεται να σχολιασω περαιτερω ...
Μετα:Ιταλικα πανεπιστημια εξω γιατι δεν εχει αγγλικα καθολου . Τουρκια επισης εξω γιατι ειναι Τουρκια και Σοφια εξω γιατι δεν νομιζω οτι αξιζει ..
Συνεχιζω: Lodz,cracow συνιστω γιατι ειναι πολυ ωραιες πολεις για να μεινεις απλα για Σεπτεμβρη-Τελη Φλεβαρη θα σε φαει το κρυο .. μια φιλη μου που ειναι στο lodz μου λεει κατι για -20 και -25 ...Γενικα Πολωνια,Τσεχια,Σλοβακια ειναι φθηνες χωρες,ωραια μερη,στο κεντρο της ευρωπης με πολλες επιλογες για εκδρομες,πανεμορφες γυναικες (σημαντικο ;) ) .. αυτο για το ρατσισμο που ειπες δεν νομιζω οτι ισχυει και ασε που εκτος απο τους καθηγητες θα εισαι ολο με ατομα ερασμους οποτε μην τρελαινεσαι ...
Το κακο ειναι οτι Τσεχια δεν εχεις ουτε Μπρνο,ουτε Οστραβα,ουτε Πραγα που εχω τις καλυτερες των αποψεων και εχεις Λιμπερετς .. οχι οτι εκει θα ειναι ασχημα απλα δεν ξερω να σε βοηθησω ..
Για Γαλλια δεν εχω ακουσει καλες αποψεις για φοιτητικη ζωη εκει περα οποτε δεν την συστηνω καθολου ...
Αφηνω τελευταια την Ιβηρικη Χερσονησο:Κοιταξε να δεις ... το ερασμους ειναι να ζησεις για 5-6 μηνες κατι που δεν προκειται να ξαναζησεις ... πανεμορφες οι πολεις,ειλικρινα πανεμορφες,αλλα ειναι μεσογειος ... δεν ξερω μπερδεμα ...
Βαλε 3 πολεις:Μια απο κεντρικη ευρωπη,μια ισπανικη(Βαλενθια ή Γραναδα) και οποια αλλη θες ...
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Μα ο ανθρωπος εχει πει οτι γουσταρει κρυο.
Λοιπον εγω στη θεση σου σου επειδη εχουμε πει τα μυρια οσα θα κατεληγα στην Πολωνια (εχει πολλα απο αυτα που θελεις -συν οτι ειναι εκει ο Θανασης για back-up)
δευτερη επιλαχουσα :Σλοβακια -Σλοβενια
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Μα ο ανθρωπος εχει πει οτι γουσταρει κρυο.
Λοιπον εγω στη θεση σου σου επειδη εχουμε πει τα μυρια οσα θα κατεληγα στην Πολωνια (εχει πολλα απο αυτα που θελεις -συν οτι ειναι εκει ο Θανασης για back-up)
δευτερη επιλαχουσα :Σλοβακια -Σλοβενια
Γιαυτο ειπα οτι ειναι μπερδεμα η Ισπανια ... και εγω τα ιδια σκεφτομαι ;)
Σλοβακια το κρυο ειναι μια χαρα,αντε να παει -10 και μην μιλησω για ζωη εκει περα ποσο μαλλον για γυναικες ;)
οσο για εκδρομες μπορεις να πας παντου ... ακομα και Πολωνια και Γερμανια ... και Σερβια και Ιταλια μη σου πω ...
 

stavrosm

Member
Μηνύματα
61
Likes
36
@stravrosm: Γιατί να αποφύγω Bratislava και Liberec;Την Σοφια δεν την είχα σκεφτεί αλλα φαινεται καλη περιπτωση...μεγάλη και φθηνη. :p
Απο νυχτερινη ζωη ειναι μηδεν,μετα τις 12 ειναι νεκρα,στο Λιμπερετς σπουδαζει την τελευταια 5ετια φιλη μου τσεχα κι εχω παει 2 φορες,στη Μρατισλαβα εχω φιλο ελληνα που γυρισε μετα απο 4 χρονια εκει κι εχω παει μια φορα,απο διασκεδαση τιποτα. Η Σοφια απο την αλλη εχει απιστευτη νυχτερινη ζωη, clubs που στην Ελλαδα- και οχι μονο -δεν υπαρχουν και για μενα αυτα ειναι και τα αξιοθεατα της Σοφιας. Ειναι πολη για να τη περπατας τη νυχτα κι οχι την ημερα.Φνηνη πολη για καποιον που ξερει.για φοιτητης με 250 maximum καλυπτης στεγη και φαγητο ανετα. Επισης το ονειρο καθε βουλγαρου και ΒΟΥΛΓΑΡΑΣ :) ειναι να ερθουν το καλοκαιρι στην Ελλαδα........α,,,, και κατι ακομα, οι βουλγαρες ειναι παρα πολυ ομορφες, καλυτερες απο τις τσεχες και τισ σλοβακες:)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.970
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
@taver: Η Γερμανία είναι τσάμπα; :shock:
Είναι σίγουρα με διαφορά σήμερα (2011) η φθηνότερη χώρα της Ευροζώνης (κυρίως η πρώην ανατολική Γερμανία, αλλά και η πρώην δυτική δεν πάει πίσω). Όλες οι πρόσφατες στατιστικές δείχνουν ακριβώς το ίδιο πράγμα (και με μια επίσκεψη σε Γερμανικό σουπερμάρκετ το διαπιστώνεις και μόνος σου).
 

badass

Member
Μηνύματα
23
Likes
1
Ευχαριστω πολυ για τις απαντήσεις σας.Θανάση, απο οτι ειδα, στις περισσοτερες απο τις αποριες μου απαντουσες στον οδηγό για την Κρακοβία που εχεις κάνεις. :p

Μάλλον στην Κρακοβία καταλήγω ( με εψησε η μπύρα απο 80 λεπτά :p ) με επόμενες επιλογές Ταλίν, Λοτζ και Λισσαβώνα. :)

Ευχαριστώ. :cool:
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
να σου πω για το Łódż, ώραι πόλλη είναι αλλή μικρή. με δυο λόγια την βαριέσαι μετά απο λίγο καιρό. Δε ξέρω τι σκατά τις βρίσκει ο αδερφός μου εκεί κι του αρέσει :Ρ.

από ξέρω, αν έρθεις erasmus στην σχολή μου, αυτοί θα σου κανονίσουν εστία για να μείνεις. κι πίστεψε με, μετά απο εκεί δε θα θελεις να φύγεις. δε είναι καθόλου μακάβρια όπως αυτές που υπάρχουν στην ελλάδα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αντε, επιτελους πηρες αποφαση! Κοντευες να κλεισεις 24ωρο...

Να κανω μια μαντεψια; Για τις διακοπες σου αποφασιζεις μεσα σε δυο λεπτα, ε;
 

badass

Member
Μηνύματα
23
Likes
1
Θανάση, το Lodz δεν ειναι η τρίτη μεγαλύτερη πόλη της Πολωνίας;750k κατοικους, ποσο μικρή να είναι...

@tripakias: Την λίστα με τα συννεργαζόμενα ιδρύματα την εχω παρει πριν τα Χριστούγεννα οπότε το είχα ψάξει κάπως (κυρίως για κόστος και τέτοια).Αλλωστε αν θέλω να φυγω τον Σεπτεμβριο πρέπει να κάνω τώρα αιτηση και δεν υπάρχει χρόνος. :)
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
το Łódź όντως είναι η τρίτη μεγαλύτερη πόλη, αλλά δε έχει την φοιτιτική ζώη που υπάρχει σε Κρακοβία, Βαροσβία ή Wrocław.
 

badass

Member
Μηνύματα
23
Likes
1
Αρά Κρακοβία >> Λοτζ χαλαρά...

Να ρωτήσω κάτι ακόμα...για το Regensburg έχει κανεις άποψη.Από φοιτητική ζωη δεν πρέπει να λέει και πολλά αλλα στις photos τουλάχιστον φαίνεται ωραίο.Λογικά πρέπει να είναι και αρκετά ακριβoς προορισμός σε σύγκριση με την υπόλοιπη Γερμανία, λόγω Βαυαρίας, σωστά;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.529
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom