Επιλογή προορισμού για erasmus και ερωτήσεις

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Μάλλον στην Κρακοβία καταλήγω ( με εψησε η μπύρα απο 80 λεπτά :p ) με επόμενες επιλογές Ταλίν, Λοτζ και Λισσαβώνα. :)
Συμφωνώ με τις επιλογές;)


Να ρωτήσω κάτι ακόμα...για το Regensburg έχει κανεις άποψη.Από φοιτητική ζωη δεν πρέπει να λέει και πολλά αλλα στις photos τουλάχιστον φαίνεται ωραίο.Λογικά πρέπει να είναι και αρκετά ακριβoς προορισμός σε σύγκριση με την υπόλοιπη Γερμανία, λόγω Βαυαρίας, σωστά;
Άντε να στα ξαναπώ λίγο πιο αναλυτικά! Είναι όμορφη, μικρή πόλη, προσφέρεται για πολλές εκδρομές στη Βαυαρία (όπου έχει πολλά να δεις) αλλά μου φάνηκε λίγο υποτονική για erasmus. Δεν είδα καμιά φοβερή νυχτερινή ζωή ούτε μεγάλες παρέες ερασμιτών να διοργανώνουν διάφορα (μπορεί και να έτυχε, τι να σου πω!). Επίσης είναι και πιο ακριβή σε σχέση με Πολωνία/Εσθονία/Πορτογαλία που σκέφτεσαι. Ειδικά για τις εστίες τώρα που το θυμήθηκα, δεν έχω ακούσει άλλο άτομο (όπου και να πήγε) να πληρώνει 60-65 ευρώ μηνιαίο ενοίκιο όπως εγώ στην αγαπημένη Βαρσοβία:D

Μια φίλη μου επίσης ήταν erasmus στο Ρέγκενσμπουργκ...καλά ήταν αλλά δεν ενθουσιάστηκα κιόλας όταν την είχα επισκεφτεί. Λίγο "ξενέρωτο" μου είχε φανεί το κλίμα!
 

badass

Member
Μηνύματα
23
Likes
1
Καλά προφανώς η Πολωνια είναι bargain.Και στην Κρακοβία το ενοίκιο είναι 75e από ότι είδα, μια χαρά δηλαδή.

Απλά και τα ~150-200 του Regensburg δεν είναι πολλά...εδώ στο Ταλλίν είναι 160 και στην Γάνδη 260.Εσύ πιστεύεις με ένα ποσα κοντά στα 450e μονο για σίτιση, μετακινήσεις και διασκέδαση δεν είναι αρκετό για το Regensburg;

Επίσης μιας και είχες την φίλη εκεί θα μπορούσες να την ρωτήσεις κάποιες πληροφορίες σχετικά με την πόλη αλλα και το πανεπιστήμιο πχ αν χρειάζονται Γερμανικά;
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Καλά προφανώς η Πολωνια είναι bargain.Και στην Κρακοβία το ενοίκιο είναι 75e από ότι είδα, μια χαρά δηλαδή.

Απλά και τα ~150-200 του Regensburg δεν είναι πολλά...εδώ στο Ταλλίν είναι 160 και στην Γάνδη 260.Εσύ πιστεύεις με ένα ποσα κοντά στα 450e μονο για σίτιση, μετακινήσεις και διασκέδαση δεν είναι αρκετό για το Regensburg;

Επίσης μιας και είχες την φίλη εκεί θα μπορούσες να την ρωτήσεις κάποιες πληροφορίες σχετικά με την πόλη αλλα και το πανεπιστήμιο πχ αν χρειάζονται Γερμανικά;
Επειδή ξερω τη διαδικασία του Εράσμους, όπως σου προανέφερα σε Γαλλία, Ιταλία, Ισπανία και Γερμανία ζητάνε να ξέρεις τη γλώσσα καθώς η πλειοψηφία των μαθημάτων γίνονται στην τοπική γλώσσα με ελάχιστα στα αγγλικά. Δε ξέρω τι κάνει το πανεπιστήμιο σου, αλλά μερικά εκτός απο αποδεικτικό κατοχής κάποιου διπλώματος που να πιστοποιεί βασικές γνώσεις(επίπεδο Β2 συνήθως), διεξάγουν και εξετάσεις για την κατανομή ανάλογα με το επίπεδο γνώσης της εκεί ομιλούμενης γλώσσας.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Εσύ πιστεύεις με ένα ποσα κοντά στα 450e μονο για σίτιση, μετακινήσεις και διασκέδαση δεν είναι αρκετό για το Regensburg;
Επίσης μιας και είχες την φίλη εκεί θα μπορούσες να την ρωτήσεις κάποιες πληροφορίες σχετικά με την πόλη αλλα και το πανεπιστήμιο πχ αν χρειάζονται Γερμανικά;
Πιστεύω ότι θα βγαίνει ο μήνας με αυτό το ποσό αλλά στην Πολωνία θα σου περισσεύουν κιόλας (σόρυ αλλά έχω κόλλημα με τη χώρα:haha:)!
Για την πόλη ό,τι ξέρω σου τα είπα και επίσης στο πανεπιστήμιο γίνονταν τα πάντα στα γερμανικά. Και νομίζω δεν έχει σχέση με το τι σπουδάζεις, τα περισσότερα αν όχι όλα πανεπιστήμια στη Γερμανία δεν έχουν μαθήματα στ' αγγλικά για erasmus.
 

badass

Member
Μηνύματα
23
Likes
1
Έχω δει ότι έχει κάποια μαθήματα στα αγγλικά στα περισσότερα πανεπιστήμια αλλα δεν ξέρω αν είναι αρκετά...

Και κάτι ακόμα...έχω την Γερμανική υπηκοότητα από την μητέρα μου...αυτό δεν αρκεί ως αποδεικτικό ότι γνωρίζω την γλώσσα (άσχετα αν δεν ξέρω ούτε μια λέξη :p)
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Έχω δει ότι έχει κάποια μαθήματα στα αγγλικά στα περισσότερα πανεπιστήμια αλλα δεν ξέρω αν είναι αρκετά...

Και κάτι ακόμα...έχω την Γερμανική υπηκοότητα από την μητέρα μου...αυτό δεν αρκεί ως αποδεικτικό ότι γνωρίζω την γλώσσα (άσχετα αν δεν ξέρω ούτε μια λέξη :p)
Αυτό το ξέρει το πανεπιστήμιο σου και οι διαδικασίες που ισχύουν για την επιλογή σας. Αν δεν έχουν εξετάσεις ίσως αρκει η υπηκοότητα, αλλά έχεις σκεφτεί πως θα δυσκολευτείς πολύ στο εκεί πανεπιστήμιο αφού θα θεωρούν αυτονόητο οτι ξέρεις κάποια γερμανικά?
 

badass

Member
Μηνύματα
23
Likes
1
@Earth Citizen: Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι στα περισσότερα γίνονται μαθήματα στα Αγγλικά απλά δεν μπορώ να βρω αν γίνονται στο Regensburg. :roll:


@marquis: Εξετάσεις δεν γίνονται σίγουρα...ναι, τώρα που το λες, ίσως να υπάρξει ένα μικρό πρόβλημα. :p
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Έχω δει ότι έχει κάποια μαθήματα στα αγγλικά στα περισσότερα πανεπιστήμια αλλα δεν ξέρω αν είναι αρκετά...

Και κάτι ακόμα...έχω την Γερμανική υπηκοότητα από την μητέρα μου...αυτό δεν αρκεί ως αποδεικτικό ότι γνωρίζω την γλώσσα (άσχετα αν δεν ξέρω ούτε μια λέξη :p)
Μα τι νοημα εχει εξαλλου η υποκοοτητα ,εφοσον αν καποια ή και ολα απο τα μαθηματα ειναι στα γερμανικα ..τοτε θα εχεις προβλημα .Πως θα τα βγαλεις περα (και με ορολογια που θα απαιτουν τα μαθηματα ) αν δεν ξερεις λεξη.
@Earth Citizen: Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι στα περισσότερα γίνονται μαθήματα στα Αγγλικά απλά δεν μπορώ να βρω αν γίνονται στο Regensburg. :roll:

Πολυ απλα ..στειλε στο πανεπιστημιο ενα μαιλ και ρωτα τους.
 

badass

Member
Μηνύματα
23
Likes
1
Δεν έχω σκοπό να δώσω ιδιαίτερη βαρύτητα στα μαθήματα ακομα και αν γινονται στα Ελληνικα. :p
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Δεν έχω σκοπό να δώσω ιδιαίτερη βαρύτητα στα μαθήματα ακομα και αν γινονται στα Ελληνικα. :p
το ενδεχομενο ομως, οσοι ερασμιτες ειναι εκει να μιλανε μεταξυ τους στα γερμανικα το εχεις σκεφτει?γιατι ξερω πως στην γερμανια παιζει αυτο..
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Α..πεστο ετσι βρε αδερφακι μου και αγχωνομαστε για τη γλωσσα.
Αρα ..αντιλαμβανομαι ..ο παραγοντας παρτυ παιζει πολυ βασικο ρολο.
Οποτε επελεξε βασει αυτου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom