Επιλογή προορισμού για erasmus και ερωτήσεις

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
ξερω οτι για να παρεις την υποτροφια πρεπει να περασεις τουλαχιστον ενα μαθημα
 

badass

Member
Μηνύματα
23
Likes
1
Sorry που δεν απάντησα νωρίτερα αλλα έπεσε πολύ διάβασμα λόγω εξεταστικής τελευταία.

@sisilia: Αυτό με το 80% ισχύει γενικά ή μονο σε εσάς;Εσύ περίπου τι υπολογίζεις από έξοδα per month;
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Sorry που δεν απάντησα νωρίτερα αλλα έπεσε πολύ διάβασμα λόγω εξεταστικής τελευταία.

@sisilia: Αυτό με το 80% ισχύει γενικά ή μονο σε εσάς;Εσύ περίπου τι υπολογίζεις από έξοδα per month;
αληθεια το εχω απορια .. 6:33 κυριακη πρωι διαβαζες ή γυρισες απο εξοδο;;);););)
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Γεια..
Θα σου πρότεινα Λονδίνο ή Δουβλίνο αλλά δεν είναι στο πλάνο!Στην Ιρλανδία πέρασα φανταστικό erasmus αλλά ήταν τα χρόνια που δεν υπήρχαν όροι!:D

Εσθονία να πας και πολύ φτηνή... πλέον έχει κι ευρώ (σοβαρό να μην έχεις θέμα συναλλάγματος)... πολύ κοντά σε πανάκριβες πανέμορφες χώρες...Φινλανδία, Σουηδία, Νορβηγία, Δανία, ένα τσιγάρο δρόμος η Αγία Πετρούπολη που πολλοί σφάζονται στην ποδιά της και πολύ όμορφη απ' όσο έχω δει σε φώτο :cool:
 

sisilia

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Η υπεύθυνη του πανεπιστημιου μου εδω στην Ελλαδα μας ειπε οτι το 100% της υποτροφίας θα δοθεί μονο στα άτομα που εχουν χαμηλο οικογενειακο εισόδημα ενώ στους υπόλοιπους δίνεται μόνο το 80%.(λόγω οικονομικής κρίσης λένε)
Οι εστίες στη Γερμανία κοστίζουν 230-260 ευρώ,ανάλογα με τι δωμάτιο θέλεις να εχεις και το υπόλοιπα χρήματα από την υποτροφία για προσωπική χρήση....Φίλοι μου που μένουν εκεί μου έχουν πει πάντως πως δεν είναι πάρα πολύ ακριβά.....Τά μόνα ακριβά είναι οι μεταφορές....και το εχω διαπιστώσει ήδη με τα εισητήρια που έχω κλείσει...Βερολίνο - Λειψία με τρένο 45 ευρώ...:p και η διαδρομή ειναι περίπου μιάμιση ώρα...πίκρααααααααααα.....
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
.Βερολίνο - Λειψία με τρένο 45 ευρώ...:p και η διαδρομή ειναι περίπου μιάμιση ώρα...πίκρααααααααααα.....

Έχεις κοιτάξει τα Mitfahrtzentrale; Τα βρίσκω γενικώς πιο οικονομικά, πιο άνετα (άμα λάχει σταματάς και για ένα καφέ ή μια φωτό) και πιο διασκεδαστικά (κάνεις και γνωριμίες) από το τραίνο, χώρια που συνήθως σε αφήνουν πιο κοντα από εκεί που θες σε σχέση με τα ΜΜΜ.

Σε ό,τι αφορά το συγκεκριμένο ποστ, πρέπει να πω ότι εκπλήσσομαι. Δεν πάνε δα και αιώνες από τότε που ως φοιτητές σε ελληνική σχολή με έναν κολλητό αποφασίσαμε να κάνουμε Εrasmus και οι συνθήκες δεν είχαν καμία σχέση με αυτά που περιγράφει ο φίλος.

Συγκεκριμένα, όταν πήγαμε να κάνουμε τη σχετική αίτηση μας είπαν πως υπάρχει λίστα αναμονής επταετίας (!) και ότι ο μόνος τρόπος να την παρακάμψουμε ήταν αν ήμασταν μέλη σε κάποια πολιτική νεολαία (φαντάζομαι ότι δεν εννοούσαν την Αναρχική Πρωτοβουλία). Συμφοιτητής μας που πήγε με τις... συστάσεις της ΠΑΣΠ (στην ΟΝΝΕΔ-ΔΑΠ ΝΔΦΚ δεν είχαμε καν γνωστούς, παρότι φιλόζωοι και οι δύο), χρειάστηκε να πληρώσει και "μίζα" στο σχετικό ΠΑΣΠίτη (από τότε το ΠΑΣΟΚ ήταν ο σημαιοφόρος κατά της διαφθοράς).

Επιπλέον, αν κατάφερνες να πάρεις μια από τις πολυπόθητες θέσεις Erasmus (με αξιοκρατικά μέσα πάντα, το ότι εμείς είχαμε καλύτερους βαθμούςκαι μιλούσαμε και 5-6 γλώσσες παραπάνω ασφαλώς δεν έπαιζε κανένα ρόλο), το εκπληκτικό stipend που λάμβανες ήταν (κρατήσου...) 20.000 δρχ, δηλαδή περίπου τα τσιγάρα για ένα-δυο μήνες. Προσοχή, όχι το μήνα... εφάπαξ! Δηλαδή με το που έφευγες από το αεροδρόμιο, σου κέρναγε η σχολή δυο μήνες τσιγάρα στα αφορολόγητα...

Οπότε νέε μου, να ευχαριστείς την τύχη σου που γεννήθηκες καμιά δεκαριά χρόνια αργότερα (μάλλον λιγότερα) κι έχεις και επιλογές.

Από εκεί και πέρα, ως κάποιος που σπούδασε και έξω, αλλά και έζησε ως μετεφηβικός Gastarbeiter (αφού δε μας άφησε η ΠΑΣΠ να σπουδάσουμε, πήγαμε να δουλέψουμε και δεν το μετανιώσαμε, άλλαξε τις ζωές και των δυο μας), η εμπειρία μου είναι πως στο Erasmus ακαδημαϊκά δεν θα μάθεις τίποτε, δεν το λένε άδικα Orgasmus. Κοινώς, καλά κάνεις και δε σε αφορά το θέμα της ποιότητας του πανεπιστημίου, ειδικά αν πηγαίνεις μόνο για ένα εξάμηνο, μέχρι να πας θα έχεις φύγει και σιγά μην περάσεις και πολλά μαθήματα (κι αν τα περάσεις , μάλλον δεν θα σου τα αναγνωρίσουν).

Η συμβουλή που θα σου έδινα εγώ ο γέροντας θα ήταν να πας κάπου όπου η κουλτούρα είναι πολύ πιο διαφορετική από τη δική σου. Κάπου όπου μπορεί να μάθεις καμιά χρήσιμη γλώσσα, κάπου με υψηλότερο επίπεδο ζωής από την Ελλάδα ώστε να εκμεταλλευθείς την εμπειρία που σου δίνεται σχεδόν τσάμπα και άκοπα. Να αποκτήσεις ακαδημαϊκές γνώσεις το βλέπω χλωμό, το να πηδήξεις είναι δεδομένο όπου κι αν πας (γι' αυτό ανακαλύφθηκε το Erasmus, γι' αυτό δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο στο Ιράν), οπότε κοίταξε να πάρεις αυτό που μπορείς, πέρα από το να περάσεις καλά:
-Δες μια διαφορετική κουλτούρα
-Μάθε μια νέα γλώσσα
-Δες καινούριους τόπους
-Πειραματίσου με νέα κλίματα
- Κάνε επαφές που θα σου φανούν χρήσιμες

Εγώ στη θέση σου θα πήγαινα όπου είναι πιο μακριά πολιτιστικά, κλιματολογικά, πολιτικά κλπ από την Ελλάδα. Μια Σκανδιναβία, μια Εσθονία, κάτι τέτοιο.

Κάτι τελευταίο: Η δική μου εντύπωση είναι πως η συντριπτική πλειοψηφία όσων κάνουν Erasmus πέφτουν στη λούμπα του να κάνουν παρέα αποκλειστικά με τους υπόλοιπους Erasmιακούς, με αποτέλεσμα να μην κάνουν τίποτε από τα παραπάνω: μιλάνε όλη μέρα Αγγλικά, από την τοπική κουλτούρα δεν μαθαίνουν τίποτε και γενικώς απλώς πήγαν σε ένα εξάμηνο πάρτι. Χαμένη ευκαιρία είναι αν το κάνεις έτσι, χαβαλέ και γκομενίστες έχουν και οι ντόπιοι (όπου και να πας, φοιτητές μπουχέσες δεν υπάρχουν πουθενά), αλλά μπορούν να σου μάθουν να είσαι μετά από μερικούς μήνες κι εσύ ένας ντόπιος κι όχι ένας μόνιμος τουρίστας.

ΥΓ: Οι Εσθονές είναι καλές, οι Σουηδές καλύτερες κι έχουν και πιο εύκολη γλώσσα (για τη language μιλάω όχι για την tongue).
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
A, κι αυτό ότι παντού έχει πολλά μαθήματα στα Αγγλικά, πρέπει να είναι ανέκδοτο... Τουλάχιστον στην Ισπανία δεν παίζει με τίποτε, εκτός κι αν σπουδάζεις θέατρο κωφών.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
ΥΓ: Οι Εσθονές είναι καλές, οι Σουηδές καλύτερες κι έχουν και πιο εύκολη γλώσσα (για τη language μιλάω όχι για την tongue).
:haha::haha::haha: Εγραψες Γιωργο.

A, κι αυτό ότι παντού έχει πολλά μαθήματα στα Αγγλικά, πρέπει να είναι ανέκδοτο... Τουλάχιστον στην Ισπανία δεν παίζει με τίποτε, εκτός κι αν σπουδάζεις θέατρο κωφών.
Συγνωμη κι εγω στην Ισπανια πηγα, κι απο τα 4 μαθηματα που εκανα το ενα ηταν στα αγγλικα. Ασχετα αν εγω δεν πατησα σε ολο το εξαμηνο 3-4 φορες, σε ολα τα μαθηματα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πού στην Ισπανία ήταν αυτό (αν ήταν Καταλονία δεν μετράει! Επίσης δεν μετράει αν το μάθημα ήταν... το μάθημα των Αγγλικών!) και σε τι Αγγλικά έγινε;
 

badass

Member
Μηνύματα
23
Likes
1
Η υπεύθυνη του πανεπιστημιου μου εδω στην Ελλαδα μας ειπε οτι το 100% της υποτροφίας θα δοθεί μονο στα άτομα που εχουν χαμηλο οικογενειακο εισόδημα ενώ στους υπόλοιπους δίνεται μόνο το 80%.(λόγω οικονομικής κρίσης λένε)
Οι εστίες στη Γερμανία κοστίζουν 230-260 ευρώ,ανάλογα με τι δωμάτιο θέλεις να εχεις και το υπόλοιπα χρήματα από την υποτροφία για προσωπική χρήση....Φίλοι μου που μένουν εκεί μου έχουν πει πάντως πως δεν είναι πάρα πολύ ακριβά.....Τά μόνα ακριβά είναι οι μεταφορές....και το εχω διαπιστώσει ήδη με τα εισητήρια που έχω κλείσει...Βερολίνο - Λειψία με τρένο 45 ευρώ...:p και η διαδρομή ειναι περίπου μιάμιση ώρα...πίκρααααααααααα.....

Θα πάω να ρωτήσω αν είναι σήμερα...ελπίζω να μην ισχύει.Πάντως για εστία που ρώτησα στο Regensburg είναι από 150 μέχρι 200e.Σε ποιο εξάμηνο θα πας Γερμανία;Τώρα Φεβρουάριο ή από Σεπτέμβριο;

αληθεια το εχω απορια .. 6:33 κυριακη πρωι διαβαζες ή γυρισες απο εξοδο;;);););)
Μόλις ξύπνησα και ετοιμαζόμουν για διάβασμα, όπως και σήμερα. :cool:
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Προσωπικά θα σου έλεγα ότι για Πολωνία ξέρω ότι είναι ωραία από φίλους για εράσμους. Θα σου έλεγα να σκεφτείς το Κλουζ καθώς έχει μεγάλο εράσμους κομμούνιτυ ενώ και η Σλοβενία από όσο ξέρω λέει και είναι πάρα πολύ όμορφη. Θα σου πρότεινα να αποφύγεις Γερμανία γιατί μπορεί να είναι καλά αλλά μπορεί να είναι και άσχημα :p. Βαρκελώνη στάνταρ και ωραία πράγματα αλλά πολύ ακριβότερα από τα άλλα. Εγώ έχω μείνει μόνο στο Κλουζ 2 μήνες και ευχαρίστως θα ξαναπήγαινα οποιαδήποτε στιγμή. Και η ακριβότερη μπύρα στη πόλη παίζει στα 1.2 ευρώ.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Πού στην Ισπανία ήταν αυτό (αν ήταν Καταλονία δεν μετράει! Επίσης δεν μετράει αν το μάθημα ήταν... το μάθημα των Αγγλικών!) και σε τι Αγγλικά έγινε;
Ε, αμα δεν μετραει η Καταλονια ΟΚ, Βαρκελωνη ηταν. Μαθημα αγγλικων δεν ηταν (Μαρκετινγκ)... Παντως απ' οσα συμβουλευεις, τα τελειως αντιθετα εκανα. Που 'σουν τοτε να πεις και μενα δυο λογακια;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.529
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom