Επιλογή προορισμού για erasmus και ερωτήσεις

sisilia

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
@Yorgo : σ'ευχαριστώ πολυ για την πληροφορία σχετικά με το Mitfahrzentrale...
@Badas : το εξάμηνο μου στη Λειψία αρχίζει 1 Απριλίου και τελειώνει 30 Αυγούστου....ανυπομονώ να φύγω....:)
 

adikoxameni

Member
Μηνύματα
102
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Μυτιληνη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαιάμι,Λος Άντζελες,Χαβάη
να ξαναρωτησω εχει συμβει σε κανεναν να του ΖΗΤΗΣΟΥΝ ΠΙΣΩ την υποτροφια η μερος αυτης επειδη δεν περασε τα 2 απο τα 6 μαθηματα που θελουν?(η τελωσπαντων τα 10 ECTS που λενε) .γιατι εγω εχω περασει μονο το 1.και εχω τρελαθει απο το αγχος.ημουν συνεπης στις παρουσιες και πηγα σε ολα τα μαθηματα της εξεταστικης.απλα οι γαλλοι δεν δειξαν διαθεση να περασουν τους ξενους φοιτητες παρα μονο τους δικους τους.ελεεινοι..απλα ελεεινοι.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
να ξαναρωτησω εχει συμβει σε κανεναν να του ΖΗΤΗΣΟΥΝ ΠΙΣΩ την υποτροφια η μερος αυτης επειδη δεν περασε τα 2 απο τα 6 μαθηματα που θελουν?(η τελωσπαντων τα 10 ECTS που λενε) .γιατι εγω εχω περασει μονο το 1.και εχω τρελαθει απο το αγχος.ημουν συνεπης στις παρουσιες και πηγα σε ολα τα μαθηματα της εξεταστικης.απλα οι γαλλοι δεν δειξαν διαθεση να περασουν τους ξενους φοιτητες παρα μονο τους δικους τους.ελεεινοι..απλα ελεεινοι.
Μην τρελαίνεσαι από το άγχος, οι πλέον αρμόδιοι να ρωτήσεις είναι οι υπεύθυνοι στη σχολή σου. Εμένα μου είχαν πει ότι αν δεν περάσω επαρκή αριθμό μαθημάτων (δε θυμάμαι τώρα πώς ακριβώς όριζαν τον "επαρκή") θα έπρεπε να επιστρέψω την υποτροφία. Τελικά ένα δεν πέρασα/σταμάτησα να παρακολουθώ και δεν είχα πρόβλημα. Η εμπειρία του καθενός όμως μπορεί να διαφέρει από σχολή σε σχολή ή όσο περνάνε τα χρόνια, οπότε ρώτα στη σχολή σου!
 

adikoxameni

Member
Μηνύματα
102
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Μυτιληνη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαιάμι,Λος Άντζελες,Χαβάη
ναι αλλα η σχολη τι σχεση εχει με τα γραφεια ερασμους? το ικυ ελεγχει τα χαρτια κ οχι τα πανεπιστημια.εσυ δεν καταλαβα ποσα μαθηματα περασες και ποσα επρεπε να περασεις?
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Το γραφείο erasmus στη σχολή σου δεν είναι, πώς δεν έχει σχέση; Το ΙΚΥ ελέγχει τα χαρτιά αλλά ο υπεύθυνος στη σχολή σου θα ξέρει να σου πει τι ισχύει με την υποτροφία/μαθήματα.

Πέρασα 3 στα 4. Αν είχα πχ κοπεί σε 3 από τα 4 θα είχα πρόβλημα. Σου ξαναλέω όμως ότι δεν πρέπει να στηρίζεσαι σε εμπειρίες τρίτων γιατί διαφέρουν!
 

adikoxameni

Member
Μηνύματα
102
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Μυτιληνη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαιάμι,Λος Άντζελες,Χαβάη
τα λεφτα τα δινει το ικυ αυτο εννοω.οπως και τους κανονες τους καθοριζει το ικυ.εγω σου λεω περασα 1 στα 6 αυτο ειναι προβλημα! στη σχολη μου λενε πως πρεπει να εχω περασει 2.αλλα δεν περασα τι να κανω δηλαδη? ενα μαθημα που πιστευα πως περασα ειχα βαθμο 9.7.θα μου ζητησουν μερος της υποτροφιας η ολοκληρη πισω? γιατι αν τη ζητησουν ολοκληρη θα εχω σοβαρο προβλημα καλυτερα να αυτοκτονησω.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
τα λεφτα τα δινει το ικυ αυτο εννοω.οπως και τους κανονες τους καθοριζει το ικυ.εγω σου λεω περασα 1 στα 6 αυτο ειναι προβλημα! στη σχολη μου λενε πως πρεπει να εχω περασει 2.αλλα δεν περασα τι να κανω δηλαδη? ενα μαθημα που πιστευα πως περασα ειχα βαθμο 9.7.θα μου ζητησουν μερος της υποτροφιας η ολοκληρη πισω? γιατι αν τη ζητησουν ολοκληρη θα εχω σοβαρο προβλημα καλυτερα να αυτοκτονησω.

Ε άρα γνωρίζεις τι γίνεται στην περίπτωσή σου (ότι έπρεπε δηλαδή να περάσεις τα 2), νόμιζα ότι ρωτάς εμάς για να μάθεις από ανάλογες περιπτώσεις. Τώρα όμως το αν σου ζητήσουν μέρος ή ολόκληρη πίσω είναι πολύ εξειδικευμένη ερώτηση, μόνο οι αρμόδιοι ξέρουν. Σου εύχομαι να μη χρειαστεί να την επιστρέψεις...αλλά όχι και ν'αυτοκτονήσεις, γι αυτό επέλεξες τέτοιο nickname;;:shock::roll:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.030
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
adikoxameni γενικα εισαι μια απελπισια... μην αγχωνεσαι και μη στεναχωριεσαι τοσο πολυ. Με εκνευριζεις...
 

adikoxameni

Member
Μηνύματα
102
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Μυτιληνη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαιάμι,Λος Άντζελες,Χαβάη
ειμαι μια απελπισια. ειμαι μεσα στη μιζερια. τι την ηθελα την γαλλια? για να πεθαινω τωρα στο αγχος?
σαν αυτους που αυτοκτονουν επειδη ειναι πνιγμενοι στα χρεη.ετσι με βλεπω κ εμενα.. να τους χρωσταω κ απο πανω. πως τα θελουν? σε 10 ατοκες δοσεις?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.030
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ποσα ειναι πια αυτα τα λεφτα της υποτροφιας γιατι οταν ειχα παει εγω ουτε χιλιαρικο δεν μου ειχαν δωσει...
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Το nickname σου τα λέει όλα...

Άμα είναι να αυτοκτονούμε με κάθε αναποδιά που μας συμβαίνει, τώρα δε θα ήμασταν εδώ να συζητάμε. Μη γκρινιάζεις βρε κορίτσι μου με το παραμικρό. Είδες τι άγχος είχες με τις αποσκευές σου, έκανες σχεδόν 50 ποστ ρωτώντας και ξαναρωτώντας τα ίδια πράγματα και κόντεψες να πεθάνεις από την αγωνία σου. Όλα πήγαν καλά όμως, έτσι δεν είναι; Ε, εντάξει και τώρα όλα καλά θα πάνε. Αλλά ακόμα και αν δεν πάνε όπως ακριβώς τα περιμένεις, τι έγινε; Θα βρεθεί μια λύση. Εσύ να' σαι καλά!

Και στη Γαλλία καλά έκανες και πήγες! Όλα χρειάζονται στη ζωή μας. Και οι καλές, αλλά και οι κακές εμπειρίες! Και, please, βγες από τη μιζέρια... Η ζωή δεν τελειώνει με το πρώτο χαστούκι που (όλοι μας) θα φάμε. Και μη ξεχνάς ότι Τις πιο όμορφες μέρες μας δεν τις έχουμε ζήσει ακόμα... (Ν. Χικμέτ)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.518
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom