Επιλογή προορισμού για erasmus και ερωτήσεις

chris7

Member
Μηνύματα
3.110
Likes
24.109
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
chris:εκατσες για αρκετο διαστημα?απο διασκεδαση και κοστος πως ειναι?δυστυχως οι δηλωσεις ειναι μεχρι την επομενη βδομαδα οποτε για βαρκελωνη θα ακουσω απο καποιον αλλο! :D
Στο Αμβούργο και στο Μιλάνο έμεινα από τρεις μέρες. Δεν μπορώ να πω ότι μου φάνηκαν ιδιαίτερα ακριβές πόλεις. Βέβαια εγώ πήγα για τουρισμό, οπότε είναι διαφορετικά.
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
757
Likes
252
chris:εκατσες για αρκετο διαστημα?απο διασκεδαση και κοστος πως ειναι?δυστυχως οι δηλωσεις ειναι μεχρι την επομενη βδομαδα οποτε για βαρκελωνη θα ακουσω απο καποιον αλλο! :D osfialgia:ξερεις αμα απαντανε σχετικα αμεσα?γιατι οι δηλωσεις ειναι μεχρι την αλλη βδομαδα..

αναλογα ποιο εξαμηνο θα πας, και αναλογα το πανεπιστημιο.
Και αμεσα να μην απαντανε,μπορεις να επικοινωνησεις ωστε να δεις αν υπαρχει περιπτωση να σε δεχτουν η οχι.
Αν σε ακυρωσουν νωρις ισως προλαβεις να κανεις αιτηση για αλλο.
Εμενα μου χαν απαντησει τελευταια στιγμη ( ενα μηνα πριν πάω) οτι δε με δεχονται και ηταν αργα..
 

tasnik

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Πωωωω..και τι εκανες τελικα?
Εγω εαρινο θα παω οποτε θα εχω καποιο χρονο για να κανω μαθηματα..ελπιζω να φτανει..
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Γεια σου tasnik.
Εγώ νομίζω ότι πρέπει όλες αυτές τις ερωτήσεις να τις κάνεις κατ' αρχάς στη σχολή σου. Σε κάθε πανεπιστήμιο ισχύουν διαφορετικά πράγματα. Κανονικά πρέπει να υπάρχει κάποιος υπεύθυνος καθηγητής για το Εράσμους που θα μπορεί να σε ενημερώσει και να σε καθοδηγήσει. Εγώ π.χ. ήμουνα στην ΑΣΟΕΕ και όταν έκανες αίτηση έπρεπε οπωσδήποτε να μιλάς τη γλώσσα των μαθημάτων του Πανεπιστημίου που θα πήγαινες, αλλιώς δεν μπορούσες καν να κάνεις αίτηση. Επίσης αν έκανες την αίτηση και την αντιστοιχία των μαθημάτων μετά ήταν πολύ σπάνιο να μη σε δεχτούν. Αλλά σε άλλες σχολές δεν ίσχυαν τα ίδια, ξέρω άτομα που πήγαν χωρίς να διαλέξουν από εδώ μαθήματα αντίστοιχα με του ελληνικού τμήματος ή χωρίς να μιλάνε τη γλώσσα με την προϋπόθεση να κάνουν μαθήματα μέχρι να πάνε.
Οπότε εμείς δε σου λύσουμε τις απορίες, εκτός αν βρεις κάπιον από τη σχολή σου που να πήγε πρόσφατα και να σου πει την εμπειρία του.
Όσο για τις 3 πόλεις που αναφέρεις μια χαρά μου φαίνονται και οι τρεις (Αμβούργο δεν έχω πάει βέβαια), νομίζω εγώ θα διάλεγα Βαρκελώνη. Το Μιλάνο θεωρώ ότι είναι πιο ακριβό. Αλλά είναι σε βολικό μέρος για εξορμήσεις σε άλλες χώρες.;)
 

kourkoumbini

Member
Μηνύματα
140
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Lisboa :)
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Aμβούργο είχε πάει μια φίλη μου εράσμους και της άρεσε πάρα πολύ. Είναι σχετικά φτηνή πόλη, λιμάνι, φοιτητούπολη (αν και μεγάλη σε πληθυσμό) και με πολύ καλό πανεπιστήμιο (αν και νέο).
Για Μιλάνο, δεν ξέρω, από γνωστή μου έχω μάθει ότι είναι επίσης ωραία, αν και ακριβή πόλη. Για Βαρκελώνη, το ίδιο.
Επίσης, για όποια χώρα σε επιλέξουν (Ιταλία, Γερμανία, Ισπανία) πρέπει να μιλάς τη γλώσσα (επιπέδου Β2), εκτός και αν ο υπεύθυνος είναι πιο ελαστικός. πχ. Οταν με διάλεξαν για Ισπανία, ήμουν στο Α2 (ενώ όταν θα πάω θα προλάβω να έχω ένα Β1-Β2.
 

tasnik

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
filippia:το θεμα ειναι οτι αν και εχω ρωτησει ακρη δεν εβγαλα..στη σχολη μου φετος αλλαζει ο υπευθυνος και απ' τη μια ο περσινος δεν πολυασχολειται με το θεμα ενω απ την αλλη η καινουρια δεν ειναι ακομα πληρως ενημερωμενη..για αυτο παιρνω γνωμες απ οσα περισσοτερα ατομα μπορω!ρωτησα και μια κοπελα απ τη σχολη μ που πηγε περσι αλλα αυτη ειχε πτυχιο στα ισπανικα..
πάντως και εγω νομιζω οτι προς βαρκλεωνη προσανατολιζομαι!
kourkoumbini:ευχαριστω πολυ για τισ πληροφοριες!οσον αφορα τη γλωσσα γερμανικα εχω το Β1 οποτε λογικα θα με δεχτουν..ισπανικα απο την αλλη δεν ξερω αλλα ειμαι προθυμος να κανω εντατικα μαθηματα μεχρι να παω..αλλα φανταζομαι οτι οντως θα πρεπει να ειναι ελαστικοι για να με δεχτουν..
 

BlueSoul

Member
Μηνύματα
15
Likes
4
filippia:το θεμα ειναι οτι αν και εχω ρωτησει ακρη δεν εβγαλα..στη σχολη μου φετος αλλαζει ο υπευθυνος και απ' τη μια ο περσινος δεν πολυασχολειται με το θεμα ενω απ την αλλη η καινουρια δεν ειναι ακομα πληρως ενημερωμενη..για αυτο παιρνω γνωμες απ οσα περισσοτερα ατομα μπορω!ρωτησα και μια κοπελα απ τη σχολη μ που πηγε περσι αλλα αυτη ειχε πτυχιο στα ισπανικα..
πάντως και εγω νομιζω οτι προς βαρκλεωνη προσανατολιζομαι!
kourkoumbini:ευχαριστω πολυ για τισ πληροφοριες!οσον αφορα τη γλωσσα γερμανικα εχω το Β1 οποτε λογικα θα με δεχτουν..ισπανικα απο την αλλη δεν ξερω αλλα ειμαι προθυμος να κανω εντατικα μαθηματα μεχρι να παω..αλλα φανταζομαι οτι οντως θα πρεπει να ειναι ελαστικοι για να με δεχτουν..
Γεια σας κι απο μένα!
Tasnik, ο,τι απορία έχεις γα Αμβουργο, πες μου.
Ημουν εκεί το χειμερινό εξάμηνο, επομένως μπορώ να σε κατευθύνω και να σε βοηθήσω σε ό,τι χρειαστείς :)
Είναι πολύ καλή επιλογή, ακριβώς όπως τα λέει το Kourkoumbini!
 

valiaxin

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
BlueSoul εγώ θα ήθελα πληροφορίες για Αμβούργο, γιατί σκέφτομαι για μεταπτυχιακό. Πως σου φάνηκε το Πανεπιστήμιο, ενοίκια, κόστος ζωής, η ζωή εκεί γενικότερα.
 

vvitorakis

Member
Μηνύματα
26
Likes
4
Ειμαι σχεδόν ενθουσιασμένος με το πρώτο μου θέμα εδώ στο υπέροχο αυτο φορουμ, το οποίο ανακάλυψα προσφατα, και είπα να μπω δυναμικά στο κλίμα καθώς αυτό που με απασχολεί τον τελευταίο καιρό είναι ποια πόλη να δηλώσω για εράσμους. Πληροφοριακά, αν και παίζει και αυτό το ρόλο του, είμαι φοιτητής αρχιτεκτονικής. Οι επιλογές μου είναι:

Απο Ιταλία
1 ΡΩΜΗ
2 ΝΑΠΟΛΙ
3 ΜΠΑΡΙ
4 ΒΕΝΕΤΙΑ
5SASSARI (πολη της Σαρδηνίας)

Από Πορτογαλία
6 COVILHA

Από Τουρκία
7 ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ
8 KARABUK

Γενικά θα ήθελα μια πόλη απο την οποία να έχω τη δυνατότητα για διαφορες εξορμήσεις σε γύρω πολεις-χώρες και για αυτο απορρίπτω την κατα τ αλλα λατρεμενη και πολιπολιτισμικη Κων/πολη αλλίως θα ημουν ηδη εκει... Θα μου πειτε είναι υποκειμενικό και όλο και κατι θα έχει τριγυρω... τελος παντων. Κλείνω περισσότερο σε Ρώμη, παρα το υψηλο κόστος ζωής γιατι θα ήθελα να ζησω σε μια μεγάλη ευρωπαική πρωτευουσα καθοτι καταγομαι απο επαρχιακή πόλη και σπουδάζω σε αυτήν. Αλλος ενας λόγος για την κλίση προς Ρωμη είναι το οτι το εκεί πανεπιστιμιο είναι αρκετα καλο και αναγνωρισμένο, πραγμα το οποίο με ενδιαφερει επίσης (αντίστοιχη κατασταση ειναι και αυτο της Βενετίας). Ευχαριστώ εκ των προτέρων και ανυπομωνω για την πρωτη μας συζήτηση!! :bounce:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.250
Μέλη
38.934
Νεότερο μέλος
msayath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom