Επιλογή προορισμού για erasmus και ερωτήσεις

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αφού δε μας ενδιαφέρει τόσο πιο πανεπιστήμιο είναι το καλύτερο, ψηφίζω Βέλγιο γιατί έχει την καλύτερη μπύρα.
 

lekond

Member
Μηνύματα
85
Likes
418
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εράσμους = ταξίδια γύρω από την πόλη που θα βρίσκεσαι, οπότε εγώ θα σου πρότεινα Βουδαπέστη που είδα στη λίστα, αφενός γιατί είναι πανέμορφη και σχετικά φθηνή, αλλά κυρίως διότι βρίσκεται σε πολύ καλό σημείο στην Κεντρική Ευρώπη, με πολλές επιλογές για αποδράσεις τα σαββατοκύριακα προς κάθε κατεύθυνση.
 

Elisabeth1

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Εράσμους = ταξίδια γύρω από την πόλη που θα βρίσκεσαι, οπότε εγώ θα σου πρότεινα Βουδαπέστη που είδα στη λίστα, αφενός γιατί είναι πανέμορφη και σχετικά φθηνή, αλλά κυρίως διότι βρίσκεται σε πολύ καλό σημείο στην Κεντρική Ευρώπη, με πολλές επιλογές για αποδράσεις τα σαββατοκύριακα προς κάθε κατεύθυνση.
Εράσμους = ταξίδια γύρω από την πόλη που θα βρίσκεσαι, οπότε εγώ θα σου πρότεινα Βουδαπέστη που είδα στη λίστα, αφενός γιατί είναι πανέμορφη και σχετικά φθηνή, αλλά κυρίως διότι βρίσκεται σε πολύ καλό σημείο στην Κεντρική Ευρώπη, με πολλές επιλογές για αποδράσεις τα σαββατοκύριακα προς κάθε κατεύθυνση.

Για εποχή λες χειμερινό ή εαρινό για καλύτερα ;
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.542
Likes
8.537
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Για εποχή λες χειμερινό ή εαρινό για καλύτερα ;

Εαρινο! Δεν ξέρω αν έχεις ταξιδέψει ήδη στην Ευρώπη, αλλά την άνοιξη οι περισσότερες χώρες ομορφαινουν πάρα πολύ συγκριτικά με το χειμώνα.
 

alice~

Member
Μηνύματα
715
Likes
1.168
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Ο στόχος του Ερασμους σε προπτυχιακό επίπεδο, ειδικά από τη στιγμή που οι περισσότεροι φοιτητές δεν έχουν ζήσει στο εξωτερικό για μεγάλο διάστημα, είναι να τους δοθεί μια ευκαιρία να γνωρίσουν έναν ξένο πολιτισμό και έναν νέο τρόπο ζωής. Το πανεπιστήμιο συνηθως έρχεται σε δεύτερη μοίρα. Ετσι και αλλιως κανεις δεν θέλει να περάσει όλο το Ερασμους του διαβάζοντας και να κάνει εργασίες κάθε μέρα, όταν έχει τέτοια ευκαιρία να γνωρίσει ένα ξένο μέρος και να ταξιδέψει. Όποτε ακόμα και να μην επιλέξει κάποιος το πιο γνωστό πανεπιστήμιο, δεν έχει και τόση σημασία αν τον ενδιαφέρουν αλλα πράγματα.
Αρχικά να πω ότι ζηλεύω που έχετε τοοοσες επιλογες! :eek: Βλέπω και Ισλανδια και κάτι τέτοια και τρελενομαιιι! Τελος πάντων, και εγώ θα πρότεινα Βουδαπέστη παντως! Πολύ όμορφη και όσοι γνωστοί μου έχουν πάει εκεί για Ερασμους έχουν περάσει τελεια. Θα σου πρότεινα και Πολωνία όπου είχα πάει εγώ, αλλά βλέπω μόνο το Lodz σαν επιλογή που είναι πόλη που δεν ενθουσιάζει κανεναν συνηθως. Αλλά είναι πολύ φθηνή χώρα και προσφέρεται για πολλά ταξίδια (έχει φθηνά αεροπορικά εισιτήρια ;) )
 
Last edited:

Elisabeth1

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Εαρινο! Δεν ξέρω αν έχεις ταξιδέψει ήδη στην Ευρώπη, αλλά την άνοιξη οι περισσότερες χώρες ομορφαινουν πάρα πολύ συγκριτικά με το χειμώνα.
απο θέμα διευκολυνσης ισως διαλεγα χειμερινο,γιατι θα ηθελα μεχρι τον επομενο ιουνιο του 2020 να τελειωσω .Σκεφτηκα οτι αν παω εαρινο θα εχω καποιο αγχος για τα μαθηματα

Ο στόχος του Ερασμους σε προπτυχιακό επίπεδο, ειδικά από τη στιγμή που οι περισσότεροι φοιτητές δεν έχουν ζήσει στο εξωτερικό για μεγάλο διάστημα, είναι να τους δοθεί μια ευκαιρία να γνωρίσουν έναν ξένο πολιτισμό και έναν νέο τρόπο ζωής. Το πανεπιστήμιο συνηθως έρχεται σε δεύτερη μοίρα. Ετσι και αλλιως κανεις δεν θέλει να περάσει όλο το Ερασμους του διαβάζοντας και να κάνει εργασίες κάθε μέρα, όταν έχει τέτοια ευκαιρία να γνωρίσει ένα ξένο μέρος και να ταξιδέψει. Όποτε ακόμα και να μην επιλέξει κάποιος το πιο γνωστό πανεπιστήμιο, δεν έχει και τόση σημασία αν τον ενδιαφέρουν αλλα πράγματα.
Αρχικά να πω ότι ζηλεύω που έχετε τοοοσες επιλογες! :eek: Βλέπω και Ισλανδια και κάτι τέτοια και τρελενομαιιι! Τελος πάντων, και εγώ θα πρότεινα Βουδαπέστη παντως! Πολύ όμορφη και όσοι γνωστοί μου έχουν πάει εκεί για Ερασμους έχουν περάσει τελεια. Θα σου πρότεινα και Πολωνία όπου είχα πάει εγώ, αλλά βλέπω μόνο το Lodz σαν επιλογή που είναι πόλη που δεν ενθουσιάζει κανεναν συνηθως. Αλλά είναι πολύ φθηνή χώρα και προσφέρεται για πολλά ταξίδια (έχει φθηνά αεροπορικά εισιτήρια ;) )

Ισλανδια τρελαινεσαι με την καλη εννοια ή την κακη? χαχαχα . Γιατι καπως μου περασε απο το μυαλο και αυτη,γενικα ειμαι της αποψης να παω καπου που δεν θα εχω απο μονη μου την ευκαιρια να παω ειτε λογω χρηματων είτε το οτιδηποτε. Θα ηθελα κατι διαφορετικο απο Ελλαδα νομιζω.
Σημερα θα παω να με κατατοπίσουν σχετικα με τα πανεπιστημια γιατι ναι μεν τα βρισκω αλλα δεν μπορω να βρω σε ολα το προγραμμα σπουδων. Εντωμεταξυ δεν ξερω τι να την πρωτορωτησω την γυναικα χαχα
 
Last edited by a moderator:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.050
Likes
41.176
Ισλανδια τρελαινεσαι με την καλη εννοια ή την κακη? χαχαχα . Γιατι καπως μου περασε απο το μυαλο και αυτη,γενικα ειμαι της αποψης να παω καπου που δεν θα εχω απο μονη μου την ευκαιρια να παω...Εντωμεταξυ δεν ξερω τι να την πρωτορωτησω την γυναικα χαχα
Ρωτα ποιο απο τα πανεπιστημια στη λιστα σου ειναι ενα απο τα 50 καλυτερα στον κοσμο που αλλοι θα δεχονταν να πανε και μονο για να ψηνουν τους καφεδες εκει αρκει να γνωρισουν την κουλτουρα ενος σοβαρου ιδρυματος.
Περι Βουδαπεστης, Πολωνιας κλπ σε βεβαιωνω οτι τον χειμωνα ειναι τοσο φτηνα τα εισιτηρια και οι διαμονες που θα πας περισσοτερες απο μια φορες αν θες πραγματικα να γνωρισεις την κουλτουρα των χωρων αυτων.
 

alice~

Member
Μηνύματα
715
Likes
1.168
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Ισλανδια τρελαινεσαι με την καλη εννοια ή την κακη? χαχαχα . Γιατι καπως μου περασε απο το μυαλο και αυτη,γενικα ειμαι της αποψης να παω καπου που δεν θα εχω απο μονη μου την ευκαιρια να παω ειτε λογω χρηματων είτε το οτιδηποτε. Θα ηθελα κατι διαφορετικο απο Ελλαδα νομιζω.
Σημερα θα παω να με κατατοπίσουν σχετικα με τα πανεπιστημια γιατι ναι μεν τα βρισκω αλλα δεν μπορω να βρω σε ολα το προγραμμα σπουδων. Εντωμεταξυ δεν ξερω τι να την πρωτορωτησω την γυναικα χαχα
Στην Ισλανδια θα είναι όλα τόσο διαφορετικά! Μόνο και μόνο γι αυτό θα ήθελα να πάω ερασμους εκεί! Το σημαντικότερο είναι να δεις αν τα μαθήματα του πανεπιστημίου που θα επιλέξεις αντιστοιχίζονται με τα μαθήματα εδώ στην Ελλάδα.
 
Last edited by a moderator:

alexanderr13

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα παιδια.Αν και ειναι νωρις για ερασμους(θελω ακομα κανα χρονο μεχρι να δηλωσω) εχω ψηθει αγρια με αυτα που διαβαζω.θα ηθελα τη βοηθεια σας σε σχεση με τους προορισμους.Ειμαι αναμεσα σε λισαβονα,πορτο,μπρνο,κρακοβια,βαρσοβια.Τα κριτηρια ειναι νυχτερινη ζωη(θελω τζερτζελο,αφθονο ποτο,παρτυ κα....),να ειναι σχετικα φθηνη,ανοιχτοι ανθρωποι και κυριως ταξιδια.Θα ηθελα κατα τη διαρκεια του ερασμους να κανω παρα πολλα ταξιδια.Αν διαλεξω απο πορτογαλια μερια θα μπορω να γυριω την ιβηρικη χερσονησο ακομα και μαροκο,ενω αν διαλεξω πολωνια η τσεχια θα μπορεσω να δω κεντρικη ευρωπη.Το κρυο δεν με νοιαζει καθολου.Εχω διαβασει παρα πολλα απο αυτο το φορουμ αλλα ειμαι αναμεσα σε αυτες τις πολεις.Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας!
 

epp1783

Member
Μηνύματα
80
Likes
44
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
Εγω ημουν Μπρνο 1.5 χρονο ερασμους. Περασα τα καλυτερα χρονια της ζωης μου. Απειρες επιλογες μετακινησης. σε 4 ωρες με λεωφορειο εισαι σε 4 χωρες. Επισης απο Μπρατισλαβα και Βιεννη εχει φθηνα εισητηρια για ολη την Ευρωπη. Εγω πηγα για 6 μηνες και τελικα εκατσα 6 χρονια μιας και βρηκα δουλεια εκει. Για οτι θελησεις για Μπρνο μπορω να σου δωσω καμποσες πληροφοριες. Πλεονεκτηματα. Παμφθηνη μπυρα εντονη νυχτερινη ζωη κεντρο της Ευρωπης.

Επισης θα σου προτεινα και Πολωνια. Ακομη πιο φθηνη χωρα και πολλες επιλογες για φθηνα ταξιδια με αεροπλανο. Βασικα λατρεψα Κρακωνβια απιστευτα με τα εναλλακτικα στεκια.

Και ενα μικρο party που ειχαμε κανει στις εστιες


και ενα αρθρο για καποιον που πηγε πολωνια και το ιδιο ισχυει και για τσεχια

https://www.oneman.gr/keimena/diaba...ai-o-orismos-ths-foithtikhs-zwhs.2860041.html
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.166
Μέλη
38.913
Νεότερο μέλος
PanagiotisCPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom