Επιλογή φωτογραφικής

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Το ταξίδι πλησιάζει και μαζί με όλα (τα ευχάριστα) της προετοιμασίας απαιτείται και η αγορά φωτογραφικής μηχανής
Βάζοντας μια σειρά κριτήρια όπως:
Κόστος: μέχρι 200? περίπου
Ζουμ: 10 (και άνω)
Σταθεροποιητής: Για μη προχωρημένο παρκινσον
Ταχύτητα: Να ναι γρήγορη ( ειναι προσόν στα ταξιδια )
Βιντεο: Καλα θα ναι να χει πάνω από 640480 μιας και έχω καταργήσει την βιντεοκάμερα
Ε .. να βγάζει και καλές φωτό
Κατέληξα λοιπόν κατ αρχη σ αυτες τις 2
Fujifilm FinePix S2000HD και Canon SX 110IS

[media=youtube]sB2-8R5RdYw[/media] ...εσείς καμιά γνώμη. Ή και καμιά άλλη πρόταση.
 
Last edited by a moderator:

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Λοιπόν ψηφίζω SX110IS -πολύ καλή επιλογή, γρήγορη, αξιόπιστη και -κυρίως!- οικονομική. Λίγο πιο άχαρη αισθητικά από την προκάτοχο της, την ΣΧ100.

Βεβαίως εγώ έχω αδυναμία στις Canon, οπότε δεν είμαι και τόσο αντικειμενική...

Έχει πράγματι πέσει κάτω από ?200???
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Το Pixmania την έχει 204
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Ομως μου αρέσει και η Fuji
Με 15Χ οπτικο ζουμ και βιντεο 1024Χ720 :rolleyes:
( αλλά απο ποιότητα φωτό, τι γίνεται;)
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.780
Likes
18.171
Να ξέρεις βέβαια ότι το μεγάλο ζουμ (αλλά και το μικρό) αποκλείουν την φωτογράφηση με το χέρι....χρειάζεται σταθερό σημείο (π.χ. τρίποδο)
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Θα πρότεινα τον Ιάπωνα, αλλά και εγώ, δεν είμαι αντικειμενός γτ έχω την αγάπη μου, μια Fuji.

Έχω την αίσθηση πάντως ότι λίγο πολύ στην τιμή αυτή όλες πάνω κάτω τα ίδια είναι. Άντε να διαφέρουν λίγο μεταξύ τους.

Δες και την FUJIFILM FINEPIX S 1500FD π.χ. Η τιμή της νομίζω γύρω στα 220 ευρώ.

Υ.Γ: Προτείνω να πας σε ένα κατάσταμα, να δεις από κοντά ποιά αρέσει σε σένα και ποια σου ταιριάζει. Είναι μεγάλο "+" αυτό, να γνωρίσεις δλδ την μηχανή σου από κοντά. Και μετά αν θέλεις, οκ, την αγοράζεις μέσω internet για πιο οικονομικά ίσως.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.476
Likes
28.922
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Το ταξίδι πλησιάζει και μαζί με όλα (τα ευχάριστα) της προετοιμασίας απαιτείται και η αγορά φωτογραφικής μηχανής
Βάζοντας μια σειρά κριτήρια όπως:
Κόστος: μέχρι 200? περίπου
Ζουμ: 10 (και άνω)
Σταθεροποιητής: Για μη προχωρημένο παρκινσον
Ταχύτητα: Να ναι γρήγορη ( ειναι προσόν στα ταξιδια )
Βιντεο: Καλα θα ναι να χει πάνω από 640480 μιας και έχω καταργήσει την βιντεοκάμερα
Ε .. να βγάζει και καλές φωτό
Κατέληξα λοιπόν κατ αρχη σ αυτες τις 2
Fujifilm FinePix S2000HD και Canon SX 110IS

[URL="
- Fujifilm FinePix S2000HD[/URL]
[URL="
- Canon SX 110 IS review[/URL]
Για πέστε κι εσείς καμιά γνώμη.
Ή και καμιά άλλη πρόταση.
Κάνε ένα κόπο να διαβάσεις και τα reviews, αλλά με πρώτη ματιά στα specs τα στοιχεία τους (φακοί, CCD κλπ) είναι εντελώς χάλια και για τις 2. (1/2.3'' CCD, F/3.5-10 στο wide για τη Fuji, και ελάχιστα καλύτερα στην Canon).
Από την άλλη, μιλάμε και για 200 ευρώ μόνο...

Εγώ πάντως με δεδομένο το budget θα μετρίαζα τις απαιτήσεις μου, και θα ζήταγα λιγότερο φιλόδοξους φακούς και λιγότερα megapixels. Καλύτερα να βγάζει κάποιες φωτογραφίες καλά, παρά να τις βγάζει όλες μέτριες....
 
Last edited by a moderator:

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Καλα ρε vagante απο περυσι φωτογραφικη μηχανη ψαχνεις.....!!
γυναικα παιρνεις?????
Παρε την canon να τελειωνουμε:haha:
Και γω canon εχω και ειναι super!!:D
Βεβαια αμα τραβαω προσωπα τα βγαζει με δυο κεφαλια αλλα δεν πειραζει.:haha:
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Καλα ρε vagante απο περυσι φωτογραφικη μηχανη ψαχνεις.....!!
γυναικα παιρνεις?????

  • Στην επιλογή γυναικας δεν έιχα τέτοιο πρόβλημα. ΑΥΤΗ με διάλεξε.
  • Γιατί θεωρεις πιο ευκολη την επιλογή μηχανης; Ξερεις πόσα πραγματα πρέπει να συνυπολογίσεις;
  • Στα ηλεκτρονικά οσο αναβάλλεις την απόφαση, κερδιζεις σε τιμή . Τώρα δεν πάει άλλο.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Vagante, εθεσες το ερωτημα λιγο μπερδεμενο. Τι θελεις να κανεις αυτα που φωτογραφιζεις? Αν θες να τα βλεπεις στην οθονη σου και να τα ανεβαζεις στο διαδικτυο παρε ότι νομιζεις και οσο πιο φθηνο βρεις, δεν θα φανει η διαφορα. Αν θελεις να τα εκτυπωνεις εσυ ή στο φωτογραφειο σε διασταση 10χ15 ή 13χ18 τα 5-6 μεγαπιξέλια είναι υπεραρκετά, διαλεξε κατι σε αυτη την αναλυση σε μια αξιοπιστη μαρκα με καλουτσικο φακο και άσε τις σειρήνες του μάρκετιγκ να πλανέψουν το πορτοφολι του καθε γκατζετακια. Αν θελεις να τυπωνεις σε Α4 ή και μεγαλύτερο όπως εγω, χρειαζεσαι μια μηχανη με αναλυση 8-10 ΜΡ και πανω και 5-6 MP και πανω αν προκειται για slr (εχουν μεγαλυτερο αισθητηρα και δεν χρειαζεσαι τοσα πολλα μεγαπιξελ). Αν θελεις να ΄ψαλιδιζεις¨τις φωτογραφιες σου μεγενθυνοντας τις, cropping στα φραγκολεβαντινικα ή να επεμβαινεις πανω τους με photoshop (εγω το κανω ελαχιστες φορες) χρειαζεσαι ακομη μεγαλυτερη αναλυση και αρχεια RAW .
Ξεκαθαρισε τη χρηση που θελεις να κανεις με τις φωτογραφιες σου και μετα διαλεξε μηχανη. Μια μεγαλυτερη δαπανη σημερα μπορει να οδηγησει σε μια ακομα μεγαλυτερη οικονομια στο μελλον. Οι φωτογραφικες μηχανες δεν ειναι αναλωσιμα οπως οι μνημες ραμ, οι καρτες γραφικων ή οποιοδηποτε ηλεκτρονικο αναλωσιμο μαραφετι οπως θελουν να τα παρουσιαζουν τα τμηματα μαρκετιγκ των εταιρειων ή καποια ασχετα περιοδικα τυπου RAM που μπερδευουν τα αγγουρια με τον μαναβη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.161
Μηνύματα
882.477
Μέλη
38.878
Νεότερο μέλος
pennykk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom