Γενικά Επιλογη καλοκαίρινου προορισμόυ

geochr

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα, κοντά στη Νάπολη και συγκεκριμένα στην περιοχή Posillipo υπάρχουν κάποιες αξιόλογες παραλίες (spiaggia della Gaiola, bagno Ideal, bagno Elena). Όλες είναι εύκολα προσβάσιμες είτε με αυτοκίνητο είτε με ΜΜΜ. Εγώ πήγα με τα πόδια, καθώς η απόσταση από το κέντρο της πόλης είναι κοντινή. Αμάλφι και Ποζιτάνο είναι εύκολα προσβάσιμα. Το καλοκαίρι καλύτερα με τραίνο, με λεωφορείο ή αυτοκίνητο θα έχει πιθανότατα πολύ κίνηση. Για Κάπρι έχει πολλά δρομολόγια από Νάπολη γύρω στα 20 την ημέρα. Η απόσταση είναι πολύ κοντινή, όπως Αθήνα - Αίγινα. Στο Κάπρι έχει ωραίες παραλίες και πολλές διαδρομές για πεζοπορία. Αν έχετε χρόνο και βρείτε οικονομική διαμονή να μείνετε. Πάντως το Κάπρι βγαίνει και σε μονοήμερη εκδρομή. Άλλα κοντινά νησιά στη Νάπολη είναι η Ischia και η Procida. Αν έχετε χρόνο μπορείτε να πάτε και εκεί. Αν ο χρόνος σας είναι περιορισμένος τότε καλύτερα να πάτε Κάπρι.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, αν πάω Νάπολη θα τις αξιοποιήσω σίγουρα.

@GTS Για Πολωνία που αναφέρεται, δεν έχω ιδέα τι παίζει και τι δυνατότητες μπορεί να έχει Αύγουστο μήνα που θέλω εγώ.
Μια χαρά τα Τζουμέρκα, αλλά είπα να τολμήσω το εξωτερικό φέτος, αν μου βγει.

Δεν είχα σκεφτεί καθόλου τους Ολυμπιακούς, οπότε έχεις δίκιο.

Ας περιορίσω την απάντησή μου τότε μόνο στην Ανατολική Ευρώπη!
Ποιες πόλεις θα πρότεινες για Αύγουστο μήνα;
 

ΡΕΝ

Member
Μηνύματα
148
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Saint Tropez
Καλησπέρα, κοντά στη Νάπολη και συγκεκριμένα στην περιοχή Posillipo υπάρχουν κάποιες αξιόλογες παραλίες (spiaggia della Gaiola, bagno Ideal, bagno Elena). Όλες είναι εύκολα προσβάσιμες είτε με αυτοκίνητο είτε με ΜΜΜ. Εγώ πήγα με τα πόδια, καθώς η απόσταση από το κέντρο της πόλης είναι κοντινή. Αμάλφι και Ποζιτάνο είναι εύκολα προσβάσιμα. Το καλοκαίρι καλύτερα με τραίνο, με λεωφορείο ή αυτοκίνητο θα έχει πιθανότατα πολύ κίνηση. Για Κάπρι έχει πολλά δρομολόγια από Νάπολη γύρω στα 20 την ημέρα. Η απόσταση είναι πολύ κοντινή, όπως Αθήνα - Αίγινα. Στο Κάπρι έχει ωραίες παραλίες και πολλές διαδρομές για πεζοπορία. Αν έχετε χρόνο και βρείτε οικονομική διαμονή να μείνετε. Πάντως το Κάπρι βγαίνει και σε μονοήμερη εκδρομή. Άλλα κοντινά νησιά στη Νάπολη είναι η Ischia και η Procida. Αν έχετε χρόνο μπορείτε να πάτε και εκεί. Αν ο χρόνος σας είναι περιορισμένος τότε καλύτερα να πάτε Κάπρι.

Καλησπέρα! και εγώ ενδιαφέρομαι γι'αυτόν τον συνδιασμό αλλά η Νάπολη για τα ξενοδοχεία φωτιά...όσο για δωμάτια ...χάλια!!!
 

turms

Member
Μηνύματα
2.088
Likes
2.896
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,
Θα με ενδιέφερε κάποιο παραθαλάσσιο μέρος, μη μου πέσει και πολύ βαρύ καλοκαιριάτικα... Είχα στο μυαλό μου την κοντινή Ιταλία ή Μαυροβούνιο, αλλά είπα να ρωτήσω για επιπλέον εναλλακτικές.

Δε θα έλεγα και όχι αν υπάρχει σε κάποιον προορισμός κοντά σε τίποτα καταρράκτες-λιμνες-ποταμια που να μπορείς να αράξεις στον ήλιο σαν να είσαι σε κάποια οργανωμένη παραλία στη θάλασσα!
δεν ξέρω τι παίζει με μεταφορά κλπ εγώ θα σου πρότεινα να πας νότια Ausrtia

Carinthia the land of lakes


Kärntner See
 

annoula

Member
Μηνύματα
289
Likes
569
Καλησπέρα σε όλους, σκέφτομαι φέτος να βγω εξωτερικό τον Αύγουστο για διακοπές και θα ήθελα γνώμες.
Το μπάτζετ για αεροπορικά απο Αθήνα, διαμονή και φαγητό να κυμαίνεται απο 700 εως 1000 για 4-7 διανυκτερεύσεις.

Δε θέλω απαραίτητα σε θάλασσα, ας είναι και κάτι οργανωμένο σε λιμνη ή ποταμό. Είναι εφικτό ή ζητάω πολλά και μάλιστα 3 μήνες πριν;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας...
Πρόσφατα γύρισα απο Δαλματία που την βρηκα πολύ όμορφη! Με αυτό το μπάτζετ εκεί θα τρως και θα μένεις στα καλύτερα. Είναι πολύ όμορφη η Μπούτβα, υπέροχο το Κότορ και παραμυθένιο το Μόσταρ. Ακριβό πολύ αλλά όμορφο βρήκα το Ντουμπρόβνικ. Εγώ έκανα road trip οποτε ετσι γλυτωνεις και τα αεροπορικα αλλα και αεροπορικα θα βρεις οικονομικα. Καναμε και μπανιο στην Αδριατικη, εχει καποιες όμορφες παραλίες. Α! Και πέρα απο την θαλασσα πανεμορφο μερος ειναι το Kravice που εχει καταρρακτες και μπορεις να κολυμπήσεις. Μπορείς να μείνεις στο Neum που και παραθαλάσιο είναι κ εχει τιμές στο 1/3 απ το Ντουμπρόβνικ.
 

depo

Member
Μηνύματα
70
Likes
164
Επόμενο Ταξίδι
Βερόνα
Ταξίδι-Όνειρο
νησί του Πάσχα
Καλησπέρα! και εγώ ενδιαφέρομαι γι'αυτόν τον συνδιασμό αλλά η Νάπολη για τα ξενοδοχεία φωτιά...όσο για δωμάτια ...χάλια!!!
Παρακάτω μια λίστα με ξενοδοχεία που έχω μείνει κατά καιρούς στην Νάπολη: hotel Allogio del Conte, B&B Trianon, B&B Platamon, B&B museum, B&B onda Napoli. Απλά ν'αναφέρω ότι είχα πάει Οκτώμβριο και Μάρτιο, που και διαθεσιμότητα είχε και φυσιολογικές τιμές.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.333
Μηνύματα
888.209
Μέλη
38.990
Νεότερο μέλος
chris.s

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom