ΗΠΑ Επισήμανση για πράσινη κάρτα και visa

Μηνύματα
266
Likes
119
Βρήκα επίσης αυτούς τους 2 τρόπους αλλά δεν γνωρίζω κατά πόσο ισχύουν:

1)
Military Service.
Enrolling to serve in the US Military, whether Army, Air force, Navy, Marines or National Guard is another way to get a Green card for an International Student. There is however a catch 22 rule that states that you cannot join the Military if you don't already have a green card or work authorization. I will show you some ways around this rule.

There are some career fields in high demand by the military, like nurses, doctors, psychologists e.t.c. and an international student who has been in the US for about two years may be eligible to join even if they don't have a green card.

If you have finished college and got your Optional Practical Training (OPT) work permit, this gives you the right to work for anyone in the US for one year, which theoretically means you can also work for the Military. The best way to find out is to speak with a military recruiter about these eligibility criteria. Military recruiters can be found in every college in the US. They are always looking for recruits and will be very happy to help you out. If one recruiter gives you discouraging news, talk to another recruiter from another Military branch. He or she may have different ideas.

Even if you get into the Military, you must hire a lawyer to pursue your green card application because it will not happen automatically.



2)
Sponsorship by a business owning relative.
If your relative owns a substantial business in the US, they may be able to sponsor you to work for them. There are however many rules governing this kind of sponsorship and it is advisable to speak to a immigration lawyer.


πηγή: Green card for international Students.
Δεν έχει νόημα να το ψάχνεις άλλο. Όπως αναφέρεται, δεν μπορείς να καταταγείς στον αμερικανικό στρατό αν δεν έχεις πράσινη κάρτα. Υπάρχει ένα πιλοτικό πρόγραμμα για εξειδικευμένους γιατρούς και νοσοκόμους (ή άτομα που μιλούν ορισμένες εξειδικευμένες γλώσσες σε υψηλή ζήτηση - όχι ελληνικά) και που έχουν ζήσει στις ΗΠΑ για ορισμένα χρόνια. Αλλά οι προυποθέσεις είναι πολλές, από το στρατό δεν μπορείς να φύγεις εύκολα, το πρόγραμμα μπορεί να μην υπάρχει του χρόνου - και, είσαι έτοιμος να μείνεις Αφγανιστάν ή σε κάποιο αντίστοιχο μέρος για τέσσερα χρόνια? Σχετικά με τη δεύτερη επιλογή, δεν λέει κάτι καινούριο, ισχύουν οι γενικοί κανόνες για πράσινη κάρτα από εργασία, είτε η εργασία είναι από συγγενή είτε από κάποιον άγνωστο.

Μην κουράζεσαι άλλο. Δεν θα βρεις τίποτα καινούριο που θα δεν έχεις ήδη βρει. Αν υπήρχε εύκολος τρόπος, δεν θα υπήρχαν 1+ δις άνθρωποι στον πλανήτη που ζουν με ένα δολάριο την ημέρα στις χώρες τους. Υπάρχει μόνο ένας κάπως ευκολότερος τρόπος, ο γάμος.

Μια ακόμα επιλογή είναι να βρεις ένα φτηνο ψευτοπανεπιστήμιο, να γραφτείς εκεί και να σπουδάζεις για χρόνια ενώ απολαμβάνεις το δωρεάν φαγητό και τη δωρεάν διαμονή του συγγενή σου.
 

johnv

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Ακόμη μια ερώτηση diavatirio.com

Ψάχνοντας για μερικά κολέγια στην Νέα Υόρκη, είδα ότι τα περισσότερα έχουν συγκεκριμένα tuition fees. Δηλαδή δεν μου αναφέρει πόσο είναι τα έξοδα ανά ακαδημαϊκό έτος, αλλά πως για international students είναι "tuition is $435 per credit".

Από τι κατάλαβα έχει να κάνει με τις επιδόσεις μου στο λύκειο, αλλά πως ακριβώς θα μάθω πόσα credits έχω?
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.409
Likes
17.243
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Μήπως credits εννοεί τους πόντους που μαζεύονται ανάλογα με τα μαθήματα που θα πάρεις;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.519
Likes
29.325
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ακόμη μια ερώτηση diavatirio.com

Ψάχνοντας για μερικά κολέγια στην Νέα Υόρκη, είδα ότι τα περισσότερα έχουν συγκεκριμένα tuition fees. Δηλαδή δεν μου αναφέρει πόσο είναι τα έξοδα ανά ακαδημαϊκό έτος, αλλά πως για international students είναι "tuition is $435 per credit".

Από τι κατάλαβα έχει να κάνει με τις επιδόσεις μου στο λύκειο, αλλά πως ακριβώς θα μάθω πόσα credits έχω?
Δεν έχει να κάνει με τις επιδόσεις στο λύκειο:
Course credit - Wikipedia, the free encyclopedia
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Ακόμη μια ερώτηση diavatirio.com

Ψάχνοντας για μερικά κολέγια στην Νέα Υόρκη, είδα ότι τα περισσότερα έχουν συγκεκριμένα tuition fees. Δηλαδή δεν μου αναφέρει πόσο είναι τα έξοδα ανά ακαδημαϊκό έτος, αλλά πως για international students είναι "tuition is $435 per credit".

Από τι κατάλαβα έχει να κάνει με τις επιδόσεις μου στο λύκειο, αλλά πως ακριβώς θα μάθω πόσα credits έχω?
Ανάλογα με το ποια και πόσα μαθήματα παίρνεις κάθε εξάμηνο, συνήθως έχεις μεταξυ 12 και 16 credits το εξάμηνο και πληρώνεις ανάλογα.
 

profchaos

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Μια ακόμα επιλογή είναι να βρεις ένα φτηνο ψευτοπανεπιστήμιο, να γραφτείς εκεί και να σπουδάζεις για χρόνια ενώ απολαμβάνεις το δωρεάν φαγητό και τη δωρεάν διαμονή του συγγενή σου.
Επειδή το ψάχνω κι εγώ και έχω συγγενείς στο New Jersey μια θεία αδερφη της μάνας μου με citizenship και την Γιαγγιά μου που είναι resident.Πολλά πρώτα ξαδέρφια όλοι citizen κοκ..Μια ολόκληρη οικογένεια ειναι εκεί και δεν μπορώ να πάω.

Η μάνα μου είχε την πράσινη κάρτα πριν 30 χρόνια και εκανε την λαλακία και ηρθε Ελλάδα χωρίς να πάρει το citizenship ..

Τώρα το θέμα ειναι το εξής. Μπορει να κάνει πρόσκληση η Γιαγγιά μου σε εμένα απευθείας ; (ειμαι 31 χρόνων)

Μπορεί να κάνει στην Μητέρα μου και εν συνεχεία η μητέρα μου να κάνει πρόσκληση σε εμάς; (αυτο μου το πρότεινε ως πιθανό σενάριο η ΕλληνοΑμερικανική πρεσβεία ως απάντηση σε mail που τους έστειλα και επαναλαμβάνω που έγραψαν πιθανότατα αλλα οχι 100% σίγουρα σε συνομιλία μας στα Αγγλικά)


Σενάριο νουμερο 2 : Εαν γίνω δεκτός απο college ή university Αμερικάνικο πέρνω την F1 student visa απο οτι διάβασα στο επίσημο site της πρεσβείας.
Το ερώτημα ειναι το εξής σε αυτο το διάστημα μπορεί να με προσλάβει κάποιος ;
Εχω δικαιωμα ενολίγης να δουλέψω με την F1 visa ?
Και αν εχω δικαίωμα να δουλέψω ξεκινώντας στην δουλειά δεν θα πάρω και πράσινη κάρτα εργασίας ;

Ειναι ενα παραθυράκι που δεν ξέρω αν υπάρχει και το σκεφτηκα βαση κοινής λογικής

Ηδη τώρα εχω πει στους συγγενείς μου στο New Jersey να πάνε στο local immigration office της περιοχής να κάνουν κάποια ερωτήματα μιας και η πρεσβεία εδώ αδυνατεί να δώσει απαντήσεις σε όλα παρα μόνο σε όσα παραθέτει στο site.


Σενάριο 3 Γάμος . Ειναι το τελευταίο που θέλω αν και εχω πολύ μεγάλη οικογένεια εκει και πάρα πολλους γνωστούς που οταν πήγα για διακοπές 1 μήνα μου βρίσκανε νύφες να παντρευτώ..Και εγώ αναρωτιόμουν το γιατί..
Προφανώς ξέρανε οτι ειναι η μόνος τρόπος για να μείνεις στην Αμερική.
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Σχετικά με το post του profchaos:

* H γιαγιά σου δεν μπορεί να σε βοηθήσει. Θεωρητικά, μπορεί να προσκαλέσει την μητέρα σου (αλλα ΜΟΝΟ αν η μητέρα σου είναι ανύπαντρη), διαδικασία που διαρκεί γύρω στα οκτώ χρόνια (καθόλη τη διάρκεια των οποίων η μητέρα σου πρέπει να παραμείνει ανύπαντρη). Μετά όταν η μητέρα σου αποκτήσει πράσινη κάρτα (και εφόσον είσαι άγαμος) μπορεί να σε προσκαλέσει για πράσινη κάρτα (σε άλλα οκτώ χρόνια).

Στην πράξη πολύ πιθανόν να υπάρχουν και άλλα προβλήματα που καθιστούν αυτήν την επιλογή ανέφικτη.

* Με F-1 βίζα, μετά τις σπουδές σου μπορείς να δουλέψεις για μέχρι 12 μήνες (σε ορισμένες περιπτώσεις λίγο λιγότερο ή λίγο περισσότερο). Συνήθως μετά ο εργοδότης σε καλεί για Η1Β βίζα... η πράσινη κάρτα έρχεται πολλά χρόνια αργότερα και αν. Η πράσινη κάρτα δεν είναι μια αυτόματη διαδικασία - έχει πολλές προυποθέσεις, μεγάλο κόστος για τον εργοδότη - και γενικά οι εργοδότες προτιμούν να σε έχουν με Η1Β βίζα γιατί έτσι δεν μπορείς να φύγεις να δουλέψεις αλλού.

* Ο γάμος είναι μια αποτελεσματική επιλογή, αλλά συνιστάται μόνο όταν γίνεται με υγιείς προθέσεις - κάθε χρόνο περισσότερα από 100 άτομα πάνε στον εισαγγελέα με κατηγορίες σχετικά με εικονικούς γάμους. Οι ποινές είναι φυλάκιση έως πέντε ετών και πρόστιμο έως 250,000 και μόνιμη απαγόρευση εισόδου στις ΗΠΑ.
 

profchaos

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Σχετικά με το post του profchaos:

* H γιαγιά σου δεν μπορεί να σε βοηθήσει. Θεωρητικά, μπορεί να προσκαλέσει την μητέρα σου (αλλα ΜΟΝΟ αν η μητέρα σου είναι ανύπαντρη), διαδικασία που διαρκεί γύρω στα οκτώ χρόνια (καθόλη τη διάρκεια των οποίων η μητέρα σου πρέπει να παραμείνει ανύπαντρη). Μετά όταν η μητέρα σου αποκτήσει πράσινη κάρτα (και εφόσον είσαι άγαμος) μπορεί να σε προσκαλέσει για πράσινη κάρτα (σε άλλα οκτώ χρόνια).

Στην πράξη πολύ πιθανόν να υπάρχουν και άλλα προβλήματα που καθιστούν αυτήν την επιλογή ανέφικτη.

* Με F-1 βίζα, μετά τις σπουδές σου μπορείς να δουλέψεις για μέχρι 12 μήνες (σε ορισμένες περιπτώσεις λίγο λιγότερο ή λίγο περισσότερο). Συνήθως μετά ο εργοδότης σε καλεί για Η1Β βίζα... η πράσινη κάρτα έρχεται πολλά χρόνια αργότερα και αν. Η πράσινη κάρτα δεν είναι μια αυτόματη διαδικασία - έχει πολλές προυποθέσεις, μεγάλο κόστος για τον εργοδότη - και γενικά οι εργοδότες προτιμούν να σε έχουν με Η1Β βίζα γιατί έτσι δεν μπορείς να φύγεις να δουλέψεις αλλού.

* Ο γάμος είναι μια αποτελεσματική επιλογή, αλλά συνιστάται μόνο όταν γίνεται με υγιείς προθέσεις - κάθε χρόνο περισσότερα από 100 άτομα πάνε στον εισαγγελέα με κατηγορίες σχετικά με εικονικούς γάμους. Οι ποινές είναι φυλάκιση έως πέντε ετών και πρόστιμο έως 250,000 και μόνιμη απαγόρευση εισόδου στις ΗΠΑ.
Σε ευχαριστώ θερμά για τις απαντήσεις σου εισαι κατατοπιστικότατος αν και στεναχωρήθηκα λίγο με την επιλογή εισόδου μέσω συγγενή.
Βέβαια περιμένω να δώ και τι θα μας πεί το immigration office του New Jersey και θα σας το παραθέσω σε μια εβδομάδα αν όλα πάνε καλά.

Οσο αναφορά την εργασία και τις σπουδές.Αν πάρω την F1 visa και αρχίσω τις σπουδές μου κανονικά μπορεί ο Θείος μου να με καλέσει για εργασία άμεσα στο restaurant που έχει;
Εκει χρειάζεται η H1B visa ; Θα μου επιτραπεί ως φοιτητής να δουλέψω ως σερβιτόρος;

Ποια πιστεύεις εσύ μιας και βλέπω οτι μένεις Αμερική ειναι η καλύτερη λύση.
Μήπως να προσλάβω εναν δικηγόρο στην Αμερική με οποιο κόστος να κινηθεί και να μου πει ποια ειναι η πιο άμεση και αποτελεσματική λύση εισόδου ;
Γιατι δεν μπορεί πρέπει να υπάρχουν παραθυράκια και παράμετροι προυποθέσεις που δεν γνωστοποιούνται και χρειάζεσαι άτομο εκει για να το ψάξει.
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Δεν καταλαβαίνω τι περιμένεις να σου πει το immigration office του New Jersey. Γενικά τα γραφεία του USCIS στις ΗΠΑ είναι στελεχωμένα κυρίως από άσχετα άτομα και είναι τεράστιο λάθος για τον οποιοδήποτε να βασίζεται σε πληροφορίες που παρέχονται από αυτά τα γραφεία. Η τηλεφωνική γραμμή δε πληροφοριών του USCIS είναι γνωστή ως 1-800 misinformation line σε όσους ασχολούνται με αυτά τα θέματα. (Ψάξε στο google "1-800 misinformation line" και μάντεψε πιο αποτέλεσμα βγαίνει πρώτο...)

Με τους 12 μήνες της F-1 βίζας μπορείς να δουλέψεις οπουδήποτε, ακόμα και στο εστιατόριο του θείου. Αλλά η Η1Β βίζα απαιτεί εργασία που απαιτεί πανεπιστημιακές σπουδές. (Γενικά δεν μπορείς να δουλεύεις με F-1 ενώ σπουδάζεις, μόνο μετά)

Ο δικηγόρος έχει νόημα όταν έχεις κάτι συγκεκριμένο για να πιαστείς, όταν δεν έχεις τίποτα δεν μπορεί να αλλάξει τα δεδομένα. Σε αντίθεση με την ελλάδα, το γράμμα του νόμου και ο τρόπος εφαρμογής του είναι το ένα και το αυτό στις ΗΠΑ. Όταν ένα δις άτομα σε όλο τον πλανήτη ζει με ένα δολάριο την ημέρα, λογικό είναι να είναι δύσκολο να μεταναστεύσεις σε άλλη χώρα.

Η καλυτερη λύση (και η μόνη, για τους περισσότερους) είναι ο γάμος. Αλλά όχι ο εικονικός γάμος. Βρίσκεις μια κοπέλα, έχεις κανονική σχέση και παντρεύεσαι. Τώρα το αν την θέλεις για τα λεφτά της, αν τη θέλεις για να μεταναστεύσεις στις ΗΠΑ ή αν σκοπεύεις να την αφήσεις στο μέλλον - αυτό είναι κάτι που μόνο εσύ θα το ξέρεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.331
Μηνύματα
888.579
Μέλη
38.997
Νεότερο μέλος
Chryspapage

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom