Επιστροφή/ άφιξη στην Ελλάδα και περιορισμοί covid

10900km

Member
Μηνύματα
392
Likes
4.189
Μόλις διάβασα τα νέα και μου ήρθε κεραμίδα. Στα ρεπορτάζ σε σάιτ δεν βλέπω να γίνεται διάκριση μεταξύ ξένων και Ελλήνων, καταλαβαίνω ότι για να επιστρέψω στις 20 στην Ελλάδα χρειάζομαι PCR, παρότι Έλληνας, έτσι; Αν μου το επιβεβαιώσει κάποιος αυτό (με την πρεσβεία δεν μπορώ να μιλήσω πριν τις 10 αύριο), αγοράζω άμεσα καινούργιο εισιτήριο για μεθαύριο.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.201
Μόλις διάβασα τα νέα και μου ήρθε κεραμίδα. Στα ρεπορτάζ σε σάιτ δεν βλέπω να γίνεται διάκριση μεταξύ ξένων και Ελλήνων, καταλαβαίνω ότι για να επιστρέψω στις 20 στην Ελλάδα χρειάζομαι PCR, παρότι Έλληνας, έτσι; Αν μου το επιβεβαιώσει κάποιος αυτό (με την πρεσβεία δεν μπορώ να μιλήσω πριν τις 10 αύριο), αγοράζω άμεσα καινούργιο εισιτήριο για μεθαύριο.
Και εμείς ότι διαβάζουμε/ακούμε ξέρουμε.Ναι δεν φαίνεται να γίνεται διαχωρισμός με βάση την εθνικότητα ή την χώρα προέλευσης του ταξιδιώτη.Εκτός αν έχει μείναι κάποιος εξωτερικό λιγότερο από 48 ώρες.
 
D

Delmem38130

Guest
Κορωνοϊός - ECDC: «Δεν αρκεί από μόνος του ο εμβολιασμός για να σταματήσουμε την εξάπλωση της Omicron»
και έτσι, σιγά, σιγά θα αρχίσουν και άλλες χωρες στην ΕΕ να ζητάνε PCR.. φαντάσου να δίνεις 250 ευρώ για ενα ταξίδι και τα 50 να ειναι τα εισιτήρια και τα 200 για τα PCR πηγαινε-ελα..
εχουν πει για ποσο καιρο θα κρατησει αυτη η ''μισθοφορικη' τους τρελα?απο την κυριακη μεχρι ποτε?εχουμε επιστροφη απο βαρκελωνη 28 του μηνος..μην παει και αλλαξει απο pcr σε τεστ αντιγονου εστω..
τωρα σε εκτιμηση στην τηλεοραση ειπαν και για μετα τις γιορτες
Με pcr να ταξιδεύουν αυτοι που βγαζουν αυτους τους ηλιθιους κανονισμους.😨ευτυχως , δεν προλαβα να κλεισω κατι για αμεσο διάστημα.ασχετα απο το κοστος , δεν μπορω το άγχος μεχρι να βγει το αποτέλεσμα.
το κόστος το αποδέχεσαι αν το επιτρέπει η τσέπη.. η καραντίνα σε ξένη χωρα σε περίπτωση θετικού αποτελέσματος την ωρα που πας να φυγεις είναι το ζόρι..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.787
θετική σκέψη και θα πάνε όλα καλα..
Απλα το λεω γιατι ειναι μια χωρα με ελευθεριακη αντιμετωπιση της πανδημιας κι ομως εβαλε απο χθες ισχυρους περιορισμους δηλαδη δεν εχει θετικη σκεψη, γι αυτο και πεφτουν οι τιμες στα ξενοδοχεια.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.105
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Εγω που γυρναω Κυριακή 10 η ωρα το πρωι δλδ πρέπει να κανω pcr.?? Δλδ τελευταία στιγμή να ψαχνω να κλεισω για test..?? Θα έπρεπε τουλάχιστον να δωσουν κάποιο μεγαλύτερο χρονικό περιθωριο νομίζω...
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.201
Εγω που γυρναω Κυριακή 10 η ωρα το πρωι δλδ πρέπει να κανω pcr.?? Δλδ τελευταία στιγμή να ψαχνω να κλεισω για test..?? Θα έπρεπε τουλάχιστον να δωσουν κάποιο μεγαλύτερο χρονικό περιθωριο νομίζω...
Το μέτρο ισχύει από τις 6.00 το πρωί.Και το ανακοίνωσαν σήμερα Τετάρτη για Κυριακή.΄Οπως και να το δει κανείς κάποιο περιθώριο δόθηκε(3 μέρες περίπου).
 
D

Delmem38130

Guest
Εγω που γυρναω Κυριακή 10 η ωρα το πρωι δλδ πρέπει να κανω pcr.?? Δλδ τελευταία στιγμή να ψαχνω να κλεισω για test..?? Θα έπρεπε τουλάχιστον να δωσουν κάποιο μεγαλύτερο χρονικό περιθωριο νομίζω...
Το μέτρο θα τεθεί σε ισχύ από την Κυριακή 19/12 και ώρα 06:00.
 
D

Delmem38110

Guest
το κόστος το αποδέχεσαι αν το επιτρέπει η τσέπη.. η καραντίνα σε ξένη χωρα σε περίπτωση θετικού αποτελέσματος την ωρα που πας να φυγεις είναι το ζόρι..
οι ανεμβολίαστοι και απρόσεκτοι αλώνιζαν τον κόσμο μέχρι τώρα και θα μας σταματήσει ένα ασήμαντο μέτρο...
και στο κάτω κάτω τις γραφής καλύτερα να μπεις σε καραντίνα η να νοσήσεις στο εξωτερικό παρά στην Ελλάδα. εκεί τουλάχιστον δεν κάνουν διακρίσεις η δίνουν προτεραιότητες σε ξαδέρφους γιατρών και μπατζανάκηδες νοσοκόμων.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.105
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Το μέτρο θα τεθεί σε ισχύ από την Κυριακή 19/12 και ώρα 06:00.
Ε δε με πιανει για κάποιες ωρες, πρέπει να κανω test...
Το μέτρο ισχύει από τις 6.00 το πρωί.Και το ανακοίνωσαν σήμερα Τετάρτη για Κυριακή.΄Οπως και να το δει κανείς κάποιο περιθώριο δόθηκε(3 μέρες περίπου).
Μα ειναι το ελαχιστο στην ουσια... Αυριο τηλ για ραντεβού Παρασκευή ωστε να πάρεις και το αποτέλεσμα .. Μπορεί κάποιος να βρισκεται οπουδήποτε..
 
D

Delmem38130

Guest
οι ανεμβολίαστοι και απρόσεκτοι αλώνιζαν τον κόσμο μέχρι τώρα και θα μας σταματήσει ένα ασήμαντο μέτρο...
και στο κάτω κάτω τις γραφής καλύτερα να μπεις σε καραντίνα η να νοσήσεις στο εξωτερικό παρά στην Ελλάδα. εκεί τουλάχιστον δεν κάνουν διακρίσεις η δίνουν προτεραιότητες σε ξαδέρφους γιατρών και μπατζανάκηδες νοσοκόμων.
εχεις δικιο στο πρωτο σκελος για την απροσεξια..
τωρα για την καραντινα εγω δεν μπορω να σκεφτω να αισθανθω το ιδιο, συνήθως έχουμε την μικρή μαζι μας και φαντασου την ταλαιπωρία για ενα παιδάκι
 
D

Delmem38110

Guest
Απλα το λεω γιατι ειναι μια χωρα με ελευθεριακη αντιμετωπιση της πανδημιας κι ομως εβαλε απο χθες ισχυρους περιορισμους δηλαδη δεν εχει θετικη σκεψη, γι αυτο και πεφτουν οι τιμες στα ξενοδοχεια.
πάω σε ένα μέρος που και περιορισμούς να έχει ξέρω ότι θα περάσω όμορφα, και επίσης νιώθω σιγουριά ότι και να μου συμβεί.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.804
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom