Επιστροφή/ άφιξη στην Ελλάδα και περιορισμοί covid

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Εγώ πάλι ψάχνω να καταλάβω αν το περιθώριο των 48 ωρών του τεστ είναι από τη στιγμή που ξεκινάει το πρώτο σκέλος των πτήσεων κάποιου προς Ελλάδα ή από τη στιγμή που μπαίνει Ελλάδα. Γιατί έχει μεγάλη διαφορά, ειδικά αν έχεις πολλές και μεγάλες πτήσεις/ανταποκρίσεις.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Εγώ πάλι ψάχνω να καταλάβω αν το περιθώριο των 48 ωρών του τεστ είναι από τη στιγμή που ξεκινάει το πρώτο σκέλος των πτήσεων κάποιου προς Ελλάδα ή από τη στιγμή που μπαίνει Ελλάδα. Γιατί έχει μεγάλη διαφορά, ειδικά αν έχεις πολλές και μεγάλες πτήσεις/ανταποκρίσεις.
Απο την στιγμη που μπαινεις Ελλαδα
 

john_shadow86

Member
Μηνύματα
92
Likes
205
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Οι 48 ώρες ξεκινάνε από την στιγμή που θα βγει το αποτέλεσμα; η από την ώρα που σου παίρνουν το δείγμα;
 

stratman_

Member
Μηνύματα
27
Likes
7
Πετάω στις 8 το πρωί απο Αθηνα για Ρουμανια και φτανω εκει στις 10.15
Επιστρεψω στις 6 το πρωι απο Ρουμανια για Θεσσαλονικη και ειμαι στις 7.15 Ελλαδα.
Μετράει το 48ωρο; τι μπερδεμα ειναι αυτο ρε παιδια.. δηλαδη αν εχει καθυστερηση η πτηση και φτασω 8:05 θα εχω προβλημα χωρις PCR;
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Απο την στιγμη που μπαινεις Ελλαδα
Τέλεια...Που μπορώ να δω επίσημα κι αναλυτικά; Μέχρι στιγμής μόνο σε ιστοσελίδες ειδήσεων βλέπω τα νεότερα, όχι σε κάποια επίσημη ελληνική κρατική.

Οι 48 ώρες ξεκινάνε από την στιγμή που θα βγει το αποτέλεσμα; η από την ώρα που σου παίρνουν το δείγμα;
Απ' το δείγμα.
 
Last edited by a moderator:

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.404
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Απο την στιγμη που μπαινεις Ελλαδα
Δεν παιζει να ισχυει αυτο με τπτ. Δεν ισχυει σε καμια χωρα απο οσο ξερω. Εκτος αν πρωτοτυπήσουμε και σε αυτο.
Απο την ωρα επιβιβασης στο αεροπλανο για την Ελλαδα μετραει. Αν εχεις μετεπιβιβαση transit χωρις να βγεις απο το χωρο του αεροδρομιου πρεπει να κανεις το τεστ 48 ωρες πριν την αρχικη πτηση. Αν εχεις self transit πρεπει να το κανεις 48 ωρες πριν το δευτερο σκελος.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Τέλεια...Που μπορώ να δω επίσημα κι αναλυτικά; Μέχρι στιγμής μόνο σε ιστοσελίδες ειδήσεων βλέπω τα νεότερα, όχι σε κάποια επίσημη ελληνική κρατική.
Πουθενα!θεωρητικα επισημη απαντηση πρεπει να σου δωσει ο ταξιδ.εοδυ αλλα δημοσιο γαρ θα σε παραπεμψει στην αεροπορικη σου..ειχαμε ακριβως το ιδιο θεμα περσυ Δεκεμβρη με pcr test και μεγαλη ανταποκριση και θυμαμαι απαντηση ειχε δωσει η αεροπορικη και το αεροδρομιο...
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Δεν παιζε να ισχυει αυτο με τπτ.
Απο την ωρα επιβιβασης στο αεροπλανο για την Ελλαδα μετραει. Αν εχεις μετεπιβιβαση transit χωρις να βγεις απο το χωρο του αεροδρομιου πρεπει να κανεις το τεστ 48 ωρες πριν την αρχικη πτηση.
Μιλαω για μεγαλη ανταποκριση προφανως και αυτο μας ειχαν πει περσυ εμας και αυτο καναμε!δε πιστευω οτι αν εχεις μια ανταποκριση των 3ωρων πχ παιζει τοσο μεγαλο θεμα να μετρας τις ωρες
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.404
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Μιλαω για μεγαλη ανταποκριση προφανως και αυτο μας ειχαν πει περσυ εμας και αυτο καναμε!δε πιστευω οτι αν εχεις μια ανταποκριση των 3ωρων πχ παιζει τοσο μεγαλο θεμα να μετρας τις ωρες
Ακριβως σε μεγαλη ανταποκριση δε μετραει ποτε μπαινεις ελλαδα αλλα ποτε αναχωρει η αρχικη πτηση
αλλο εγραψες πιο πανω
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Εγώ πάλι ψάχνω να καταλάβω αν το περιθώριο των 48 ωρών του τεστ είναι από τη στιγμή που ξεκινάει το πρώτο σκέλος των πτήσεων κάποιου προς Ελλάδα ή από τη στιγμή που μπαίνει Ελλάδα. Γιατί έχει μεγάλη διαφορά, ειδικά αν έχεις πολλές και μεγάλες πτήσεις/ανταποκρίσεις.
Κοίτα, νομίζω είναι σαν μέρα, δηλαδή ταξιδεύεις Κυριακή, μπορείς να κάνεις το τεστ Σάββατο ή παρασκευή. Και το καλοκαίρι που ρώτησα έτσι ήταν.

Και για Αγγλία που είδα στο gov.uk το μετράνε σαν μέρες όχι ακριβώς με τις ώρες, δηλαδή πετάς στις 16:00 την Κυριακή, πρέπει να κάνεις τεστ το νωρίτερο την Παρασκευή στις 16:00.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Ακριβως σε μεγαλη ανταποκριση δε μετραει ποτε μπαινεις ελλαδα αλλα ποτε αναχωρει η αρχικη πτηση
αλλο εγραψες πιο πανω
Ξεκαθαρα μας ειπαν απο την ωρα που κανεις cross the border..εστω θες απο την ωρα που ξεκινα το 2ο σκελος της πτησης;εστω!η δικια μου ανταποκριση ηταν την επομενη μερα και αυτο μου ειπαν σε αεροδρομιο και σε αεροπορικη...μου τα παν λαθος;μπορει!αφου εσεις τα ξερετε ολα τοση ωρα γιατι δεν απαντατε δε ξερω...
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.404
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Ξεκαθαρα μας ειπαν απο την ωρα που κανεις cross the border..εστω θες απο την ωρα που ξεκινα το 2ο σκελος της πτησης;εστω!η δικια μου ανταποκριση ηταν την επομενη μερα και αυτο μου ειπαν σε αεροδρομιο και σε αεροπορικη...μου τα παν λαθος;μπορει!αφου εσεις τα ξερετε ολα τοση ωρα γιατι δεν απαντατε δε ξερω...
μιλαμε για ανταποκριση οχι να μπεις στην ενδιαμεση χωρα. Στο χωρο transit δε κανεις cross the border.
αν εννοεις δυο διαφορετικα εισιτηρια αλλαζει το πραγμα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.669
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom