Επιστροφή/ άφιξη στην Ελλάδα και περιορισμοί covid

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Δεν παιζει να ισχυει αυτο με τπτ. Δεν ισχυει σε καμια χωρα απο οσο ξερω. Εκτος αν πρωτοτυπήσουμε και σε αυτο.
Απο την ωρα επιβιβασης στο αεροπλανο για την Ελλαδα μετραει. Αν εχεις μετεπιβιβαση transit χωρις να βγεις απο το χωρο του αεροδρομιου πρεπει να κανεις το τεστ 48 ωρες πριν την αρχικη πτηση. Αν εχεις self transit πρεπει να το κανεις 48 ωρες πριν το δευτερο σκελος.
Εδώ πάντως, που είναι από τις επίσημες ιστοσελίδες, αναφέρει (για τις 48 ώρες με τα μέχρι πρότινος ισχύοντα μέτρα περί τεστ) "πριν την άφιξή τους" (στην Ελλάδα): Destination Greece. Health first!
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
μιλαμε για ανταποκριση οχι να μπεις στην ενδιαμεση χωρα. Στο χωρο transit δε κανεις cross the border.
αν εννοεις δυο διαφορετικα εισιτηρια αλλαζει το πραγμα
Ενιαιο εισιτηριο ηταν και cross the border εννοουσα της Ελλαδας...ωστοσο ας παρει ενα τηλ καποιον πιο αρμοδιο απο εμας να λαβει μια σωστη απαντηση για την τωρινη κατασταση!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Εδώ πάντως, που είναι από τις επίσημες ιστοσελίδες, αναφέρει (για τις 48 ώρες με τα μέχρι πρότινος ισχύοντα μέτρα περί τεστ) "πριν την άφιξή τους" (στην Ελλάδα): Destination Greece. Health first!
Για να μη ζαλιζομαστε και επειδη δεν αλλαζουν αυτα ξαφνικα και επειδη το καλοκαιρι διαβασα εδω μεσα το επικο οτι πρεπει να κανεις τεστ ΑΚΡΙΒΩΣ 48 ωρες πριν μπεις Ελλαδα, πχ 2 τη νυχτα, γιατι το ειπε μια υπαλληλος αεροπορικης, μαλλον η ιδια υπαλληλος που λεει ο,τι να ναι,
ειναι 48 ωρες πριν μπεις Ελλαδα και γι αυτο ειναι παραγοντας αγχους.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Κοίτα, νομίζω είναι σαν μέρα, δηλαδή ταξιδεύεις Κυριακή, μπορείς να κάνεις το τεστ Σάββατο ή παρασκευή. Και το καλοκαίρι που ρώτησα έτσι ήταν.

Και για Αγγλία που είδα στο gov.uk το μετράνε σαν μέρες όχι ακριβώς με τις ώρες, δηλαδή πετάς στις 16:00 την Κυριακή, πρέπει να κάνεις τεστ το νωρίτερο την Παρασκευή στις 16:00.
Ναι το έχω δει για την Αγγλία, το αναφέρουν μια χαρά εκεί ξεκάθαρα. Για εμάς εδώ Ελλάδα δεν είμαι σίγουρη ακόμα.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.404
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Εδώ πάντως, που είναι από τις επίσημες ιστοσελίδες, αναφέρει (για τις 48 ώρες με τα μέχρι πρότινος ισχύοντα μέτρα περί τεστ) "πριν την άφιξή τους" (στην Ελλάδα): Destination Greece. Health first!
το πριν την αφιξη πρεπει να δεις τι εννοει.
εμεις οταν πηγαμε περου ειχαμε κανει το τεστ ελλαδα ενω εφευγα απο ρωμη. εφτασα λιμα 2 μερες αργοτερα. θελαν το τεστ στη Ρωμη να εχει γινει 48ωρες πριν την επιβιβαση οχι πριν φτασεις στη χωρα. και σε οποια αλλη χωρα εψαξα το ιδιο εννοουσαν.


υγ προφανως μιλαμε για μεγαλες πτησεις με ανταποκριση. για 3ωρες κλπ δεν εχει νοημα
 
Last edited:

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.404
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
ειναι 48 ωρες πριν μπεις Ελλαδα και γι αυτο ειναι παραγοντας αγχους.
δηλαδη την Κυριακη αν καποιος εχει δυο 8-9 ωρες πτησεις με 10 ωρες ανταποκριση ενδιαμεσα τι θα κανει για να μπει στη χωρα με δεδομενο οτι το τεστ θελει 24 ωρες να βγει; πως θα τον αφησουν να επιβιβαστει;
αν ισχυει κατι τετοιο ειναι αστειο
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
δηλαδη την Κυριακη αν καποιος εχει δυο 8-9 ωρες πτησεις με 10 ωρες ανταποκριση ενδιαμεσα τι θα κανει για να μπει στη χωρα με δεδομενο οτι το τεστ θελει 24 ωρες να βγει; πως θα τον αφησουν να επιβιβαστει;
αν ισχυει κατι τετοιο ειναι αστειο
Νομιζω μπορει να απαντησει ο @Yorgos που ειχε περασει περσι ενα κουφο σκηνικο με τεστ ενδιαμεσα στο Αμστερνταμ η θυμαμαι λαθος?
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
δηλαδη την Κυριακη αν καποιος εχει δυο 8-9 ωρες πτησεις με 10 ωρες ανταποκριση ενδιαμεσα τι θα κανει για να μπει στη χωρα με δεδομενο οτι το τεστ θελει 24 ωρες να βγει; πως θα τον αφησουν να επιβιβαστει;
αν ισχυει κατι τετοιο ειναι αστειο
Σαφώς δεν έχει λογική αλλά απ' την άλλη -ως φαίνεται- αυτή είναι η επίσημη οδηγία. Προσωπικά έχω σύνολο ταξιδιού 21.5 ώρες και 2 ανταποκρίσεις. Ο μόνος τρόπος να προλάβω να έχω τ' αποτελέσματα του τεστ είναι να πληρώσω πολύ παραπάνω. Οπότε με καίει να μάθω τι ισχύει. Θα ρωτήσω και την αεροπορική αλλά μ' αυτά που διαβάζω εδώ μέσα ότι δίνουν κι αυτοί ως απαντήσεις, έχει τρομάξει το μάτι μου...
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.105
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Έως τωρα υπήρχε διευκρίνηση πολλων εταιριων (απο προσωπικη εμπειρια μιλαω) οτι το pcr 48 η 72 ωρών ισχύει απο την ωρα του test εως την ωρα επιβίβασης στο πρώτο αεροδρόμιο ανεξαρτητου transit.... Γιατι να αλλαξε τώρα??
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.847
Από το μέτρο εξαιρούνται οι ταξιδιώτες που παρέμειναν στις χώρες για διάστημα μικρότερο των 48 ωρών.
με αυτο νομιζω καλυπτετε το ενδιαμεσο σκελος των πτησεων
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Από το μέτρο εξαιρούνται οι ταξιδιώτες που παρέμειναν στις χώρες για διάστημα μικρότερο των 48 ωρών.
με αυτο νομιζω καλυπτετε το ενδιαμεσο σκελος των πτησεων
Δε νομίζω ότι ισχυει αυτό όταν έχεις ενιαίο εισιτήριο.
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.847
Δε νομίζω ότι ισχυει αυτό όταν έχεις ενιαίο εισιτήριο.
η λογικη παντως αυτο λεει.
ξεκινας με τεστ και κανεις 1-2 μερες να ερθεις.
τωρα θα μου πεις ψαχνεις λογικη στις ανακοινωσεις που κανουν;;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom