Επιστροφή/ άφιξη στην Ελλάδα και περιορισμοί covid

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Τι φαση, ακομη να το χωνεψω.
Δεν είναι και καλοκαίρι να πιέσει καμιά TUI να πέσει το μέτρο χθές...
Αυτό που είπα πιο πριν, δύο χρόνια και κάνουμε γύρες στα ίδια και στα ίδια, τρομερή απογοήτευση.

(Ανοίχτε το off topic να ξεχαρμανιάσουμε επιτέλους :haha: )

Στα λιγότερο σοβαρά τώρα, πως αποδεικνύεται ότι ήσουν στη χώρα από την οποία έρχεσαι λιγότερο από 48 ώρες;
Με τα εισιτήρια;
Με τεστ από την Ελλάδα ίσως;
Τι μπέρδεμα κι αυτό...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
Δεν είναι και καλοκαίρι να πιέσει καμιά TUI να πέσει το μέτρο χθές...
Αυτό που είπα πιο πριν, δύο χρόνια και κάνουμε γύρες στα ίδια και στα ίδια, τρομερή απογοήτευση.

(Ανοίχτε το off topic να ξεχαρμανιάσουμε επιτέλους :haha: )

Στα λιγότερο σοβαρά τώρα, πως αποδεικνύεται ότι ήσουν στη χώρα από την οποία έρχεσαι λιγότερο από 48 ώρες;
Με τα εισιτήρια;
Με τεστ από την Ελλάδα ίσως;
Τι μπέρδεμα κι αυτό...
Τεστ απο την Ελλαδα. Το καλοκαιρι που πηγα 2ημερο στην Αυστρια αν δεν ημουν εμβολιασμενη, θα εκανα τεστ απο την Ελλαδα.
Η αναγκη για τεστ απο την Ελλαδα προκυπτει απο το οτι δεν προλαβαινεις να κανεις στο εξωτερικο με ανεση.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.553
Likes
12.608
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Υπομονή ως αύριο που θα βγει η ΚΥΑ οπότε και υποθέτω θα υπάρχουν λεπτομερείς οδηγίες...Σε πρώτη φάση εγώ άκουσα ότι το μέτρο ισχύει μέχρι 31/1 αλλά ποιός μπορεί να εγγυηθεί. Και γω έχω ταξίδι αλλά το ψυχανεμιζόμουν ότι θα μπει κ Pcr στην εξίσωση δεν έδειχνε καλά το πράγμα.
Αυτό που με εξοργίζει είναι εμβολιασμένοι ανεμβολίαστοι στον ίδιο σάκο;; ¨Ενα σκασμό δόσεις κάναμε κ πάλι τιμωρούμαστε.
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.847
απορια μια και δε εχω τη εμπειρια.
αν καποιος φυγει απο μακρυνο προορισμο πχ αμερικη και με δεδομενο οτι το αποτελεσμα ερχετε στο μειλ δε μπορεις να κανεις τεστ και να φυγεις; και οταν πιασεις αεροδρομιο θα εχεις και το αποτελεσμα;;
για να ταξιδεψεις δε υπαρχει θεμα μια και θα υπαρχει το plf και το πιστοποιητικο εμβολιασμου.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.104
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
απορια μια και δε εχω τη εμπειρια.
αν καποιος φυγει απο μακρυνο προορισμο πχ αμερικη και με δεδομενο οτι το αποτελεσμα ερχετε στο μειλ δε μπορεις να κανεις τεστ και να φυγεις; και οταν πιασεις αεροδρομιο θα εχεις και το αποτελεσμα;;
για να ταξιδεψεις δε υπαρχει θεμα μια και θα υπαρχει το plf και το πιστοποιητικο εμβολιασμου.
Μα θα σου ζητησει η αεροπορική οτι χρειάζεται... Και συμφωνα με τα νεα μετρα pcr.. Στην ουσια χωρίς το αποτέλεσμα δε μπορείς να ανέβεις στο αεροπλάνο..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
Αυτό που με εξοργίζει είναι εμβολιασμένοι ανεμβολίαστοι στον ίδιο σάκο;; ¨Ενα σκασμό δόσεις κάναμε κ πάλι τιμωρούμαστε.
Μονο για τα ταξιδια εξωτερικο. Η διασπορα της Ο εντος της χωρας θα γινει κανονικα, πχ εγω δεν ακυρωνω τη Β Ελλαδα.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Τεστ απο την Ελλαδα. Το καλοκαιρι που πηγα 2ημερο στην Αυστρια αν δεν ημουν εμβολιασμενη, θα εκανα τεστ απο την Ελλαδα.
Δηλαδή αν έχεις τεστ από Ελλάδα λιγότερο από 48 ώρες πριν δε θα σου ζητήσουν εισιτήρια και αποδείξεις εισόδου/εξόδου από τη χώρα; Προσπαθώ να βγάλω άκρη με το παραλογισμό.
Αυτό που με εξοργίζει είναι εμβολιασμένοι ανεμβολίαστοι στον ίδιο σάκο;;
Ακριβώς αυτό. Δε πα να κάνεις τρίτη δόση; Όλοι το ίδιο.
Θα καταλάβαινα αν πχ απαιτούσε τεστ σε όλη τη πτήσει εισόδου, ειδικότερα από συγκεκριμένες χώρες, κάτι που έκανε (σπανίως) και το καλοκαίρι σε πτήσεις χωρών όπως η Πορτογαλία.
Αυτό όμως είναι εξοργιστικό ενόψει εορτών.

Αλλά να πούμε τη μαύρη αλήθεια το περιμέναμε, ίσως και νωρίτερα...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
Δηλαδή αν έχεις τεστ από Ελλάδα λιγότερο από 48 ώρες πριν δε θα σου ζητήσουν εισιτήρια και αποδείξεις εισόδου/εξόδου από τη χώρα; Προσπαθώ να βγάλω άκρη με το παραλογισμό.
Η αεροπορικη στην επιβιβαση θελει να δει τεστ 48 ωρων απο καποια χωρα. Αν το εχεις κανει στην Ελλαδα η εκει δεν την αφορα.
Σκεψου ποσος κοσμος θα συνεχισει να πηγαινοερχεται κανονικα Βουλγαρια η τη Γνωστη Γειτονα ημερησιες με pcr. Δεν μπορει να το κανει εκει για αντικειμενικους λογους, δεν προλαβαινει.
 

john_shadow86

Member
Μηνύματα
92
Likes
205
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
εγώ ακόμα προσπαθώ να βγάλω άκρη πότε πρέπει να κάνω το τεστ, πετάω Δευτέρα στις 16:50 και φτάνω Ελλάδα 21:10
αν κάνω το τεστ Σάββατο πρωί και βγει το αποτέλεσμα το απόγευμα π.χ. στις 20:00 θα είμαι καλυμμένος;
επίσης αν κάνω το τεστ Σάββατο η Κυριακή το πάνε κατευθείαν στα εργαστήρια η πάει από Δευτέρα; οπότε δεν θα προλάβω να έχω και το αποτέλεσμα πριν την επιβίβαση....
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Αν βγεις με το αμάξι σου τους ζητάς να σου δώσουν χαρτί πότε βγαίνεις? τι κουφό είναι αυτό τώρα που προέκυψε? θα πρέπει να κάνω μια παρουσίαση στην Αλβανία και δεν σκοπεύω να μείνω περισσότερο από ένα βράδυ..
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.631
εγώ ακόμα προσπαθώ να βγάλω άκρη πότε πρέπει να κάνω το τεστ, πετάω Δευτέρα στις 16:50 και φτάνω Ελλάδα 21:10
αν κάνω το τεστ Σάββατο πρωί και βγει το αποτέλεσμα το απόγευμα π.χ. στις 20:00 θα είμαι καλυμμένος;
επίσης αν κάνω το τεστ Σάββατο η Κυριακή το πάνε κατευθείαν στα εργαστήρια η πάει από Δευτέρα; οπότε δεν θα προλάβω να έχω και το αποτέλεσμα πριν την επιβίβαση....
Να κάνεις τεστ την Κυριακή πρωί για να βγει το αποτέλεσμα Κυριακή βράδυ ή Δευτέρα πρωί.
Τα εργαστήρια έχουν μυριστεί πολύ χρήμα και πολλά είναι ανοιχτά και Κυριακές.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.612
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom