Επιστροφή/ άφιξη στην Ελλάδα και περιορισμοί covid

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Rapid test δεν ειναι το ιδιο με self test που αγοραζουμε απο φαρμακειο? Μπορουμε να τα παρουμε απο Ελλαδα και να κανουμε το τεστ πριν την αναχωρηση καταχωροντας το αποτελεσμα στο gov.gr?
Ειναι ενταξει ετσι?
Δεν είναι το ίδιο.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Rapid test δεν ειναι το ιδιο με self test που αγοραζουμε απο φαρμακειο? Μπορουμε να τα παρουμε απο Ελλαδα και να κανουμε το τεστ πριν την αναχωρηση καταχωροντας το αποτελεσμα στο gov.gr?
Ειναι ενταξει ετσι?
Το ιδιο ειναι πρακτικα αλλα εσυ πλεον δε μπορεις να καταχωρησεις κανενα τεστ στο gov.gr,μονο φαρμακεια και διαγνωστικα κεντρα εχουν την εξουσιοδοτηση..ή και να μπορεις δε θα στο δεχτει κανεις ως ραπιντ τεστ..μονο αν το πληρωσεις 10ε ειναι ραπιντ τεστ :haha:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Το ιδιο ειναι πρακτικα αλλα εσυ πλεον δε μπορεις να καταχωρησεις κανενα τεστ στο gov.gr,μονο φαρμακεια και διαγνωστικα κεντρα εχουν την εξουσιοδοτηση..ή και να μπορεις δε θα στο δεχτει κανεις ως ραπιντ τεστ..μονο αν το πληρωσεις 10ε ειναι ραπιντ τεστ :haha:
10 ειναι στην Ελλαδα. Αναλογα με τη χωρα που πας, η τιμη κυμαινεται. Μην ξεχναμε οτι θελει ραπιντ πριν την αναχωρηση, αρα πληρωνεται στη χωρα που ταξιδευουμε.
Πχ Αυστρια που κοιταζα εχει απο δωρεαν ως 25 ευρω, αναλογα που το κανεις.
 

stratman_

Member
Μηνύματα
27
Likes
7
Τελικά μάθαμε πότε αρχίζει και πότε τελειώνει το 48ωρο που δεν χρειάζεται να κάνεις κανένα τέστ και αρκει αν είσαι vaccinated?
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
10 ειναι στην Ελλαδα. Αναλογα με τη χωρα που πας, η τιμη κυμαινεται. Μην ξεχναμε οτι θελει ραπιντ πριν την αναχωρηση, αρα πληρωνεται στη χωρα που ταξιδευουμε.
Πχ Αυστρια που κοιταζα εχει απο δωρεαν ως 25 ευρω, αναλογα που το κανεις.
Ναι απαντουσα για Ελλαδα μονο εξω θεωρητικα αν θες να το κανεις μονος σου δε υπαρχει καποια πλατφορμα να το δηλωσεις...εκτος και αν μου ξεφευγει κατι...edit υπαρχει αλλα και παλι στο παιρνανε απο ελεγχο δεν ειναι οπως τα σελφ τεστ που εδιναν εδω και το δηλωναν χωρις καν να το κανουν!
 

kwstas travel

Member
Μηνύματα
30
Likes
14
Τελικά μάθαμε πότε αρχίζει και πότε τελειώνει το 48ωρο που δεν χρειάζεται να κάνεις κανένα τέστ και αρκει αν είσαι vaccinated?
δεν αναφέρεται πουθενά κάτι τέτοιο τελικά στο ΦΕΚ.

δε θα είχε και λογική κάτι τέτοιο, διότι π.χ. όλοι θα πήγαιναν για ΣΚΙ στο Μπάνσκο Σάββατο πρωί και θα επέστρεφαν Κυριακή βράδυ, άνευ τεστ.

ας με διορθώσει κάποιος, αν το ΦΕΚ λέει διαφορετικά
 
Μηνύματα
196
Likes
250
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Εγώ καταλαβαίνω ότι από τη στιγμή που για τα τεστ λέει 72 και 24 ώρες πριν την άφιξη αντίστοιχα η παραμονή θα έχει να κανει ως 48 ώρες πριν την άφιξη στην Ελλάδα. Ένα τηλέφωνο βέβαια στην αεροπορικη ίσως λύσει την απορία πιο ξεκάθαρα
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
δε θα είχε και λογική κάτι τέτοιο, διότι π.χ. όλοι θα πήγαιναν για ΣΚΙ στο Μπάνσκο Σάββατο πρωί και θα επέστρεφαν Κυριακή βράδυ, άνευ τεστ.
Η ροη προς και απο τα Βαλκανια για 48 ωρες χωρις τεστ θα ειναι ελευθερη, τι δεν καταλαβαινεις η σου φαινεται παραλογο? Εφοσον επισημα το σκεπτικο της σποφασης ειναι να ανακοπει η Ο, δεν υπαρχει προβλημα αν μπαινει στη χωρα ετσι απο 48ωρο ταξιδι.
 
Last edited:

10900km

Member
Μηνύματα
392
Likes
4.189
Ναι, θα είναι κομβική ημερομηνία για να μάθουμε αν είναι ένα μέτρο για το περιορισμό των ταξιδιών την περίοδο των εορτών ή ...αν ήρθε για να μείνει! Είδα χτες στις ειδήσεις ότι άλλη μια χώρα έχει εκδώσει κάτι αντίστοιχο μέχρι 9/1.
Το “μέχρι 10 Ιανουαρίου” το είδα πρώτη φορά στις 3 Δεκεμβρίου, διαβάζοντας τα νέα από Κύπρο. Εκεί, η υποχρέωση τεστ PCR τέθηκε σε εφαρμογή στις 6 τού μήνα, στο κάνουν όμως πολύ εύκολο (αν πετάς από χώρα που βρίσκεται στην πορτοκαλί ζώνη, Ελλάδα για παράδειγμα), αφού το τεστ το κάνεις φθάνοντας εκεί (το αποτέλεσμα βγαίνει σε τρεις ώρες, εκείνες τις ώρες μπορείς να τις περάσεις στο κατάλυμα που έχεις κανονίσει να μείνεις), και ξέρεις εκ των προτέρων πόσο ακριβώς θα σου κοστίσει, 15 ευρώ στο αεροδρόμιο της Λάρνακας και 19 στο της Πάφου. Όταν είδα πόσο κοστίζουν τα τεστ εκεί που ήμουν την περασμένη βδομάδα, μου σηκώθηκε η τρίχα, έβαλα την ουρά στα σκέλια κι αγόρασα νέο αεροπορικό για να επιστρέψω πριν τις 19.

Έχω εισιτήριο για Λάρνακα για 14 Ιανουαρίου. Ελπίζω το “μέχρι 10 Ιανουαρίου” να μην παραταθεί (ούτε εκεί, ούτε εδώ), ή, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ, αν παραταθεί, να προβλέπεται εξαίρεση για εκείνους που θα έχουμε κάνει και την τρίτη δόση. Όπως έγραψαν και άλλοι, προσωπικά εκείνο που με εξόργισε ήταν το τσουβάλιασμα εμβολιασμένων και ανεμβολίαστων. Μου είπαν να κάνω το εμβόλιο “για να προστατέψω τον εαυτό μου και τους γύρω μου, και για να πάρω τη ζωή μου πάλι στα χέρια μου”. Καταλαβαίνω ότι από τότε έχει προκύψει μία μετάλλαξη που φαίνεται ικανή να πλήττει ακόμα και τους διπλά εμβολιασμένους, αφενός όμως ΗΔΗ πολλοί έχουν κάνει και τρίτη δόση (η οποία υποτίθεται ότι εκτινάσσει την προστασία σου), και ούτε καν αυτοί εξαιρούνται από την υποχρέωση του τεστ, κι επιπλέον να που υπάρχει και “ο τρόπος τής Κύπρου”. Αναρωτιέμαι, για να μην αισθανόμαστε οι πλήρως εμβολιασμένοι εντελώς μαλάκες, δεν θα μπορούσαν να αποφασίσουν “φθηνό τεστ στην άφιξη για τους πλήρως εμβολιασμένους (ειδικά για τους Έλληνες, που ακόμα και θετικοί να βγαίναμε, θα μπορούσαμε να μείνουμε σε καραντίνα στο σπίτι μας), τεστ προ άφιξης (σε κόστος... ό,τι να ’ναι ανάλογα με τη χώρα προέλευσης) για τους ανεμβολίαστους”;

Για να το κλείσω (σπάνια γράφω πλέον, και τα “βγάζω” μαζεμένα), ομολογώ ότι η αυθόρμητη παιδιάστικη αντίδρασή μου με το που διάβασα την Τετάρτη τα νέα και αναγκάστηκα να αγοράσω νέο αεροπορικό για να επιστρέψω νωρίτερα, ήταν να σκεφτώ να ακυρώσω το ραντεβού μου για την τρίτη δόση που το έχω προγραμματισμένο για τις 20, αυτήν τη Δευτέρα. Έπεσα στο κρεβάτι μέσα στα νεύρα, αισθανόμουν προδομένος και... άγρια δουλεμένος, όμως το πρωί θυμήθηκα το “θύμωσε ο αγάς κι έκοψε τ’ @ρχίδι@ του”... Παραμένω φουλ τσατισμένος με το τσουβάλιασμα, αλλά...

Αυτά. Ίσως και βλακωδώς, παραμένω αισιόδοξος ότι θα κάνω κανονικά τα ταξίδια που έχω σχεδιάσει για Απρίλιο, Μάρτιο, Φεβρουάριο, και έξτρα βλακωδώς αρνούμαι να “ξεγράψω” ακόμα και το του Γενάρη στην Κύπρο.
 

stratman_

Member
Μηνύματα
27
Likes
7
Παιδιά στην Γερμανία που στις προβλέψεις πέφτουν μέσα, λένε ό,τι θα επικρατήσει η Ομικρον σε 20-30 μέρες, και προβλέπεται δύσκολος χειμώνας μέχρι και τον Μάρτιο... αρα δεν νομιζω τα μέτρα να είναι μόνο για τις γιορτές.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
@10900km εχουν αρχισει οι δημοσιευσεις οτι και το booster καλυπτει ανεπαρκως για την Ο, περιμενουν βασικα να δουν αν θα υπαρχουν αντισωματα μετα το 2μηνο. Ο εξ Αγγλιας ειδικος που βιαζεται να ενημερωνει τον καθ ημας γιδοτοπο κανει μεγαλη ζημια, παλι βλακειες διαβαζα σημερα.
Επισης στην Ελλαδα ελεγχονται δειγματοληπτικα τα pcr για Ο, διαβασα μολις 3% των δειγματων, στην ουσια δεν μαθαινουμε ποσα Ο εχουμε. Λογω κοστους, ελλειψης ειδικων εργαστηριων, μονο σε 2 τοπους στη χωρα μας.
Ασχημο συναισθημα ο θυμος, αλλα αυτη ειναι η κατασταση, συντομα η Ευρωπη κλεινει. Σοφη η αποφαση της επιστροφης.
 
Last edited:

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
δε θα είχε και λογική κάτι τέτοιο, διότι π.χ. όλοι θα πήγαιναν για ΣΚΙ στο Μπάνσκο Σάββατο πρωί και θα επέστρεφαν Κυριακή βράδυ, άνευ τεστ.
οχι ανευ τεστ. θα ειχαν απο εδω το τεστ σε ισχυ. λογικο θα ηταν. αλλες χωρες κανουν εξαιρεση σε οσους περνουν καθημερινα τα συνορα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.690
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom