Επιστροφή/ άφιξη στην Ελλάδα και περιορισμοί covid

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Το συνηθες ειναι να σε ελεγχουν πριν την επιβιβαση..τωρα αν θα σ ελεγξουν και μολις κατεβεις τι νοημα εχει και μας νοιαζει;αφου αμα δε εχεις τα απαραιτητα χαρτια δε θα ανεβεις στο αεροπλανο...
 

Hayate

Member
Μηνύματα
842
Likes
5.130
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Αριθμός διαβατήριου η ταυτότητας είναι απαραίτητα?
Δεν ξέρω αν είναι αλλα ειναι ευκολο να ζητήσεις να το βαλουν. Όταν ζητας γενικά test για να χρησιμοποιηθεί για ταξιδι σου ζητάει αριθμο διαβατηρίου ή ταυτότητας.
 

kwstas travel

Member
Μηνύματα
30
Likes
14
UPDATE: Εδώ είναι το άρθρο, αναφέρει ξεκάθαρα με έντονα γράμματα ότι διευκρινίστηκε πως θα γίνονται δεκτά τεστ και από ελληνική δομή
Τι αλλάζει στην αυθημερόν μετάβαση στη Βουλγαρία από τον Συνοριακό Σταθμό Νυμφαίας Κομοτηνής - IN KOMOTINI NEWS - Ειδησεογραφική ιστοσελίδα της Κομοτηνής/Ροδόπης/Θράκης
το άρθρο έρχεται σε αντίθεση με την ΚΥΑ, η οποία λέει ρητώς πριν την άφιξη στην Ελλάδα από τη χώρα προέλευσης.

Προφανώς, επαφίεται στον Αστυνομικό πως θα αντιμετωπίσει τον κάθε εισερχόμενο ταξιδιώτη.....

Αλλά η ΚΥΑ δεν το επιτρέπει
 
Last edited:

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.072
το άρθρο έρχεται σε αντίθεση με την ΚΥΑ, η οποία λέει ρητώς πριν την άφιξη στην Ελλάδα από τη χώρα προέλευσης.

Προφανώς, επαφίεται στον Αστυνομικό πως θα αντιμετωπίσει....

Αλλά η ΚΥΑ δεν το επιτρέπει
Μην το βλέπεις καθαρά αεροπορικά, σκέψου και τις οδικές μεταφορές.
Για τον Έλληνα που πάει επαγγελματικό ταξίδι στη Βουλγαρία, στη Β. Μακεδονία, στην Αλβανία ή την Τουρκία και επιστρέφει αυθημερόν, ποια είναι η χώρα προέλευσης και ποια η διέλευσης;

Εγώ δεν βλέπω ασυμβατότητα με την ΚΥΑ. Εκεί που στοχεύει η απόφαση είναι η αποτροπή ώστε να περιοριστούν οι μετακινήσεις, δεν πρόκειται για απαγόρευση. Πιστεύω διατυπώθηκε επίτηδες έτσι.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Η μέχρι τώρα εμπειρία μου είναι η εξής:

Οι επίσημες Ελληνικές οδηγίες λένε τελικά για PCR 72 ώρες πριν την άφιξη στην Ελλάδα ενώ η αεροπορική (British Airways) σε μια φόρμα που συμπληρώνεις online πριν την πτήση γράφει για τεστ 72 ώρες πριν την αναχώρηση!!! Ο,ΤΙ ΝΑ ΝΑΙ.

Έμαθα περίπτωση ατόμου που στο αεροδρόμιο του Μονάχου δεν τον άφησαν να ταξιδέψει προς Ελλάδα γιατί το Rapid test του ήταν 30 λεπτά (!!!) νωρίτερα από το παράθυρο των 24 ωρών πριν την άφιξη.
ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ; ΌΧΙ είναι η απάντηση.

η εναρξη του τεστ ειναι απο τη στιγμη ληψης του δειγματος, αν υπαρχουν καθυστερησεις σε πτησεις αστα βραστα τοτε θα πρεπει σε ενδιαμεσο σταθμο να υποβληθεις σε νεο τεστ.................
Γνωρίζω ότι μετράει από τη λήψη του δείγματος ο χρόνος απλά δεν ήμουν σίγουρη αν το περιθώριο ήταν από την ώρα αναχώρησης του ταξιδιού ή από την ώρα άφιξης στην Ελλάδα. Γενικά άστα βράστα!!!

Υπολογίζουμε και την διαφορά ώρας στα τεστ, έτσι?
Ναι!
 

kostas19821

Member
Μηνύματα
115
Likes
297
Ταξίδι-Όνειρο
Από Μεξικό έως Κολομβία
Εγώ γύρισα Αθήνα εχθές ξημερώματα από Κούβα με ενδιάμεσο Παρίσι. Plf και pcr μου έλεγξαν Μόνο στην Ελλάδα . Ακόμα και σε μερικούς που είχαν pcr έπαιρναν τυχαία δείγματα. Από όσο γνωρίζω αν ταξιδέψεις χωρίς pcr , φυσικά δεν σε γυρίζουν πίσω , αλλά είναι βαρβατο πρόστιμο , που τουλάχιστον εχθές δεν έριχναν...έκαναν απλά pcr ή rapid μάλλον ( έφυγα οπότε δεν γνωρίζω πιο από τα δύο )
 

kostas19821

Member
Μηνύματα
115
Likes
297
Ταξίδι-Όνειρο
Από Μεξικό έως Κολομβία
Βέβαια η λογική λέει πως σε ελέγχουν στη χώρα αναχώρησης...όπως μου είπε και η air France πριν την αναχώρηση μου ..αλλά κανένας δεν με έλεγξε...τι να πω
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Η μέχρι τώρα εμπειρία μου είναι η εξής:

Οι επίσημες Ελληνικές οδηγίες λένε τελικά για PCR 72 ώρες πριν την άφιξη στην Ελλάδα ενώ η αεροπορική (British Airways) σε μια φόρμα που συμπληρώνεις online πριν την πτήση γράφει για τεστ 72 ώρες πριν την αναχώρηση!!! Ο,ΤΙ ΝΑ ΝΑΙ.

Έμαθα περίπτωση ατόμου που στο αεροδρόμιο του Μονάχου δεν τον άφησαν να ταξιδέψει προς Ελλάδα γιατί το Rapid test του ήταν 30 λεπτά (!!!) νωρίτερα από το παράθυρο των 24 ωρών πριν την άφιξη.
ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ; ΌΧΙ είναι η απάντηση.


Γνωρίζω ότι μετράει από τη λήψη του δείγματος ο χρόνος απλά δεν ήμουν σίγουρη αν το περιθώριο ήταν από την ώρα αναχώρησης του ταξιδιού ή από την ώρα άφιξης στην Ελλάδα. Γενικά άστα βράστα!!!
Κι η παράνοια συνεχίζεται:
Το "πρωτόκολλο" στο travel.gov.gr λέει ότι το Rapid πρέπει να είναι 24 ώρες και όταν κάνεις το PLF και σου βγάζει στο τέλος το QR code, στο τέλος αναγράφει ότι το Rapid είναι 48 ωρών:haha:
Το πρώτο ισχύει, μην μπερδευτεί κανείς:bleh:
 

Bobcat89

Member
Μηνύματα
190
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΝΗΣΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΚΟΥΝ
καλημερα παιδια!Εχω φτιαξει το plf που θα επιστρεψω στην ελλαδα 28 του μηνα εδω και μια εβδομαδα..πριν βγουν τα καινουργια μετρα..χρειαζεται να κανω κατι?η απλα το τεστ (pcr η rapid) να το δειξω στο email που θα μου εχουν στειλει?

You are required to carry your vaccination certificate to be allowed by the border authorities to enter the country.

αυτο γραφει πανω στο εγγραφο

Να το κανω edit και να επιλεξω την δευτερη επιλογη που λεει για pcr 72 ωρων και rapid?ανεξαρτητα αν ειμαι εμβολιασμενος?
 
Last edited:

Sveel

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Καλησπέρα και από εμένα, πετάω για Αυστρία στις 25 και κανονικά θέλει pcr test εκτός αν έχεις κάνει την 3 δόση (πήρα τηλέφωνο την πρεσβεία) στον γυρισμό στις 31 θέλει rapid 24 ωρών πριν την επιβίβαση η την αποβίβαση εδώ στην Ελλάδα?
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
στον γυρισμό στις 31 θέλει rapid 24 ωρών πριν την επιβίβαση η την αποβίβαση εδώ στην Ελλάδα?
Δεν κατάλαβα την ερώτηση.... μπορεί κάποιος να κάνει ραπίντ πριν την αποβίβαση χωρίς να το έχει κάνει πριν την επιβίβαση; Που να το κάνετε; στο αεροπλάνο;
Στην Αυστρία θα το κάνετε.
Έχετε ενδιάμεσους σταθμούς;
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.938
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom