Επιστροφή/ άφιξη στην Ελλάδα και περιορισμοί covid

papaki77

Member
Μηνύματα
33
Likes
86
Μόλις φτάσαμε από Βιέννη....από Βιέννη δεν μας έλεγξαν πουθενά τα διαβατήρια μας .. στην πύλη ήταν μια κυρία που φώναζε τα τεστ κ τα plf.... Ήταν πολύ στην τσίτα.... Τα δικά μας από Σλοβακία δεν μπορούσαν να τα περάσουν στο σύστημα κ τα έκαναν χειρόγραφα αλλά οκ...δεν μας είπε τπτ...
Όταν φτάσαμε Αθήνα...επειδή η επόμενη μας πτήση έφευγε μετά από 30 λεπτά...περάσαμε σφαίρα τον ελενχο ..μας ρώτησε για το plf κ επειδή ήταν στο όνομα του συζύγου πήγε για τεστ... Εγώ κ τα παιδιά όχι.... Πάνω μόνο στην πύλη για Χανιά μας ζήτησαν ξανά πιστοποιητικα...plf... Εμβόλιο κ rapit για τα παιδιά....
Μια ερωτηση: που ακριβως ακνατε ραπιντ στη Βιεννη?
 

fykoulas

Member
Μηνύματα
6
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Οκ, κολλάς στο εξωτερικό, κάθεσαι καραντίνα και μόλις βγεις αρνητικός σε αφήνουν να γυρίσεις. Όταν γυρίσεις τι γίνεται; Το αναφέρεις στον ΕΟΔΥ; καταγράφεται κάπου ότι νόσησες πχ στη Γερμανία;
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.569
Likes
12.752
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Οκ, κολλάς στο εξωτερικό, κάθεσαι καραντίνα και μόλις βγεις αρνητικός σε αφήνουν να γυρίσεις. Όταν γυρίσεις τι γίνεται; Το αναφέρεις στον ΕΟΔΥ; καταγράφεται κάπου ότι νόσησες πχ στη Γερμανία;
και επίσης δεν έχω δει αν υπάρχει πρωτόκολο για αναρρωτική στην Ελλάδα αν νοσείς στο εξωτερικό στην άδειά σου!
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.672
και επίσης δεν έχω δει αν υπάρχει πρωτόκολο για αναρρωτική στην Ελλάδα αν νοσείς στο εξωτερικό στην άδειά σου!
Για να καταλάβω, αν κάποιος αρωστήσει στην Ελλάδα όταν έχει άδεια. παίρνει αναρρωτική;
Και για να γυρίσει στην Ελλάδα πρέπει να έχει αρνητικό τέστ, άρα να είναι υγιής. Άμα είναι υγιής
τι αναρρωτική να πάρει; Ή δεν κατάλαβα κάτι εγώ;
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.569
Likes
12.752
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Για να καταλάβω, αν κάποιος αρωστήσει στην Ελλάδα όταν έχει άδεια. παίρνει αναρρωτική;
Και για να γυρίσει στην Ελλάδα πρέπει να έχει αρνητικό τέστ, άρα να είναι υγιής. Άμα είναι υγιής
τι αναρρωτική να πάρει; Ή δεν κατάλαβα κάτι εγώ;
Αν μείνεις καραντίνα δεν θα γυρίσεις όπως είχες κανονίσει στη δουλειά σου. Στην Ελλάδα Αν λείπεις λόγω covid χρεώνεται αυτόματα αναρρωτική άδεια αλλά δεν ξέρω τι ισχύει αν αυτό σου συμβεί στο εξωτερικό .
Μιλάω για τις επιπλέον μέρες που θα λείψεις.
 

Pepe13

Member
Μηνύματα
5
Likes
5
Καλησπέρα! Εσείς τι πιστεύετε, θα συνεχιστεί και μετά της 10/01 η υποχρέωση για τεστ κατά την επιστροφή στην Ελλάδα, ή θα ισχύσει η αρχική διορία; Μήπως σώσουμε κανένα ταξίδι ...
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Καλησπέρα! Εσείς τι πιστεύετε, θα συνεχιστεί και μετά της 10/01 η υποχρέωση για τεστ κατά την επιστροφή στην Ελλάδα, ή θα ισχύσει η αρχική διορία; Μήπως σώσουμε κανένα ταξίδι ...
Θα στοιχημάτιζα καλό ποσό ότι θα συνεχίσει (μή σου πω ότι το τεστ σε κάποια φάση θα γίνει υποχρεωτικά pcr)
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.128
Likes
20.371
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Αν μείνεις καραντίνα δεν θα γυρίσεις όπως είχες κανονίσει στη δουλειά σου. Στην Ελλάδα Αν λείπεις λόγω covid χρεώνεται αυτόματα αναρρωτική άδεια αλλά δεν ξέρω τι ισχύει αν αυτό σου συμβεί στο εξωτερικό .
Μιλάω για τις επιπλέον μέρες που θα λείψεις.
Για να χρεωθεί ως αναρρωτική άδεια θα πρέπει να προσκομίσεις χαρτί απο γιατρό.
Όταν παίρνουμε άδεια δίνουμε λογαριασμό που πάμε και τι κάνουμε;....
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.569
Likes
12.752
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Για να χρεωθεί ως αναρρωτική άδεια θα πρέπει να προσκομίσεις χαρτί απο γιατρό.
Όταν παίρνουμε άδεια δίνουμε λογαριασμό που πάμε και τι κάνουμε;....
Υπάρχει συγκεκριμένο πρωτόκολλο για το τι συμβαίνει όταν νοσήσεις από covid . Ακόμα κ αν έχεις κανονική άδεια εκείνες τις ημέρες διακόπτεται και μπαίνεις σε καραντίνα και αυτό λογίζεται ως αναρρωτική.
Εάν νοσήσεις όσο βρίσκεσαι στο εξωτερικό και ενώ ήταν να επιστρέψεις πχ στις 10 του μηνός οπότε και τελείωνε η άδειά σου αλλά δεν θα συμβεί γιατί είσαι καραντινιασμένος σε άλλη χώρα, τι συμβαίνει εδώ; Αυτό ρωτάω, τόσο μπερδεμένο το λέω; Γιατί να χρεωθείς δηλαδή επιπλέον από την άδειά σου τη στιγμή που αν ήσουν στο σπίτι σου θα έπαιρνες αυτόματα την αναρρωτική. Δεν ξέρω τι ισχύει δεν βρήκα κάτι σχετικό στις ΚΥΑ.

Δεν μεσολαβεί χαρτί από γιατρό για τη συγκεκριμένη άδεια. Προσκομίζεις αργότερα αντίγραφο του θετικού τεστ για να δικαιολογηθεί η καραντίνα στα μητρώα του εργοδότη σου.
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.128
Likes
20.371
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Υπάρχει συγκεκριμένο πρωτόκωλλο για το τι συμβαίνει όταν νοσήσεις από covid . Ακόμα κ αν έχεις κανονική άδεια εκείνες τις ημέρες διακόπτεται και μπαίνεις σε καραντίνα και αυτό λογίζεται ως αναρρωτική.
Δεν διαφωνώ σε αυτό. Αλλά όταν μια άδεια είναι αναρρωτική, αυτό σημαίνει οτι πάλι κάποιος θα πρέπει σε πληρώσει για τις μέρες νόσησης και αυτός είναι ο ΕΦΚΑ. Για να σε πληρώσει χρειάζεται χαρτί γιατρού για τη νόσηση. Αν κάποιος δεν νοσεί και είναι απλά φορέας και μπει σε καραντίνα τι γίνεται;... Αυτό θέλω να τονίσω μόνο, γι αυτό διευκρινίζω το θέμα της αναρρωτικής άδειας.

Εάν νοσήσεις όσο βρίσκεσαι στο εξωτερικό και ενώ ήταν να επιστρέψεις πχ στις 10 του μηνός οπότε και τελείωνε η άδειά σου αλλά δεν θα συμβεί γιατί είσαι καραντινιασμένος σε άλλη χώρα, τι συμβαίνει εδώ; Αυτό ρωτάω, τόσο μπερδεμένο το λέω; Γιατί να χρεωθείς δηλαδή επιπλέον από την άδειά σου τη στιγμή που αν ήσουν στο σπίτι σου θα έπαιρνες αυτόματα την αναρρωτική. Δεν ξέρω τι ισχύει δεν βρήκα κάτι σχετικό στις ΚΥΑ.
Όχι δεν το λες μπερδεμένο, κατάλαβα την απορία σου, αλλά προσπαθώ να σου πω οτι δεν έχει σημασία που βρίσκεσαι όταν νοσήσεις. Αν μπορείς να προσκομίσεις χαρτί γιατρού οτι νοσείς, τι σημασία έχει αν είσαι στο εξωτερικό. Αυτά που λέω είναι για εντός ΕΕ όπου και ισχύει η κάρτα ασφάλισης μας, για εκτός δεν ξέρω αν ο ΕΦΚΑ δέχεται χαρτί γιατρού απο το Κατμαντου πχ (ο πεινασμένος καρβέλια ονειρεύεται...).
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.128
Likes
20.371
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Δεν μεσολαβεί χαρτί από γιατρό για τη συγκεκριμένη άδεια. Προσκομίζεις αργότερα αντίγραφο του θετικού τεστ για να δικαιολογηθεί η καραντίνα στα μητρώα του εργοδότη σου.
Σήμερα διάβασα οτι δεν ισχύει αυτο. Πρέπει να προσκομίσεις χαρτί γιατρού. Δεν επαρκεί το τεστ μόνο. Είναι νέο φασούλι γι αυτό δεν το έχεις δει σε καμία ΚΥΑ

Κορωνοϊός: Πώς πληρώνεται από τον ΕΦΚΑ η αναρρωτική άδεια των εργαζομένων που νοσούν
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.727
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom