Επιστροφή από χώρα εκτός ΕΕ και τελωνείο!

john_shadow86

Member
Μηνύματα
92
Likes
205
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλησπέρα στην παρέα!

Μια ερώτηση για όσους έχουν επισκεφτεί την Ασία, συγκεκριμένα χώρες Ταϊλάνδη, Ινδονησία, Φιλιππίνες.
Θέλω κάποια πράγματα από εκεί τα οποία χωράνε σε μια μικρή βαλίτσα, απλά θα ήθελα να ρωτήσω τι παίζει με τελωνείο στην επιστροφή στην Ελλάδα.
Γίνεται έλεγχος; άμα δεν έχουν συσκευασίες περνάνε;
 

Gwo

Member
Μηνύματα
43
Likes
14
Καλησπέρα ταξιδεύω προς Ελλάδα από χώρα εκτός Ευρώπης και έχω αγοράσει 10μτχ κινητά. Δεν έχω απόδειξη ή κάτι άλλο και τα έχω στη παραδοτέα αποσκευή.

Υπάρχει περίπτωση να αντιμετωπίσω κάποιο θέμα με τελωνείο ή οτιδήποτε? Η συνολική τους αξία δεν ξεπερνάει τα 1.500€
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Καλησπέρα ταξιδεύω προς Ελλάδα από χώρα εκτός Ευρώπης και έχω αγοράσει 10μτχ κινητά. Δεν έχω απόδειξη ή κάτι άλλο και τα έχω στη παραδοτέα αποσκευή.

Υπάρχει περίπτωση να αντιμετωπίσω κάποιο θέμα με τελωνείο ή οτιδήποτε? Η συνολική τους αξία δεν ξεπερνάει τα 1.500€
Νομίζω ότι ρωτάς σε σημείο που δεν μπορείς να λάβεις έγκυρη απάντηση διότι δεν είμαστε τελωνειακοί υπάλληλοι. Δηλαδή εάν σου κάνουν έλεγχο για οποιονδήποτε λόγο τι θα επικαλεστείς; Μου απάντησαν έγκυρα σε ένα φόρουμ...
Αλήθεια γιατί δεν κράτησες την απόδειξη εφόσον τα αγόρασες;
 

Gwo

Member
Μηνύματα
43
Likes
14
Νομίζω ότι ρωτάς σε σημείο που δεν μπορείς να λάβεις έγκυρη απάντηση διότι δεν είμαστε τελωνειακοί υπάλληλοι. Δηλαδή εάν σου κάνουν έλεγχο για οποιονδήποτε λόγο τι θα επικαλεστείς; Μου απάντησαν έγκυρα σε ένα φόρουμ...
Αλήθεια γιατί δεν κράτησες την απόδειξη εφόσον τα αγόρασες;
Δεν ρωτάω εδώ για να επικαλεστώ κανέναν απλά από περιέργεια μήπως γνωρίζει κάποιος.

Απόδειξη δεν κράτησα διότι τα πήρα χωρίς απόδειξη σαν μτχ..
 

Hayate

Member
Μηνύματα
842
Likes
5.129
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Καλησπέρα ταξιδεύω προς Ελλάδα από χώρα εκτός Ευρώπης και έχω αγοράσει 10μτχ κινητά. Δεν έχω απόδειξη ή κάτι άλλο και τα έχω στη παραδοτέα αποσκευή.

Υπάρχει περίπτωση να αντιμετωπίσω κάποιο θέμα με τελωνείο ή οτιδήποτε? Η συνολική τους αξία δεν ξεπερνάει τα 1.500€
Αν και λάθος τόπικ ναι μπορεί να έχεις θέμα προφανώς,άσχετα με την απόδειξη....
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.405
Από ποια άποψη δηλαδή για να καταλάβω κι εγώ!
Εξαγωγή/Εισαγωγή εμπορευμάτων (σε τέτοια ποσότητα θα θεωρηθεί ενδεχομένως ότι δεν είναι για προσωπική χρήση) καταβολή φόρου και τέτοια
 
Last edited:

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.268
Από ποια άποψη δηλαδή για να καταλάβω κι εγώ!
Θα έχεις πρόβλημα αν πέσεις σε έλεγχο και βρουν 10 συσκευές στην βαλίτσα σου.
Είναι λογικό να νομίσουν ότι θα κάνεις εμπορία.
Επίσης εγκυμονεί κίνδυνος να τις πάρουν μέσα από την βαλίτσα σου κατά το στάδιο μεταφοράς.
Όλες οι αποσκευές σκανάρονται πριν μπουν στο αεροσκάφος.
Αν ήμουνα στη θέση σου θα τις είχα στη χειραποσκευή μου, το ρίσκο ελέγχου είναι το ίδιο αλλά στην προκειμένη περίπτωση δεν κινδυνεύεις να σου τις πάρουν κάπου στη μεταφορά.
Καλή τύχη.
 

Gwo

Member
Μηνύματα
43
Likes
14
Θα έχεις πρόβλημα αν πέσεις σε έλεγχο και βρουν 10 συσκευές στην βαλίτσα σου.
Είναι λογικό να νομίσουν ότι θα κάνεις εμπορία.
Επίσης εγκυμονεί κίνδυνος να τις πάρουν μέσα από την βαλίτσα σου κατά το στάδιο μεταφοράς.
Όλες οι αποσκευές σκανάρονται πριν μπουν στο αεροσκάφος.
Αν ήμουνα στη θέση σου θα τις είχα στη χειραποσκευή μου, το ρίσκο ελέγχου είναι το ίδιο αλλά στην προκειμένη περίπτωση δεν κινδυνεύεις να σου τις πάρουν κάπου στη μεταφορά.
Καλή τύχη.
Ναι αυτό λόγω ποσότητας το καταλαβαίνω. Ίσως τα βάλω μισά μισά σε χειραποσκευη και μισά βαλίτσα.

Ευχαριστώ πολύ.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.268
Ναι αυτό λόγω ποσότητας το καταλαβαίνω. Ίσως τα βάλω μισά μισά σε χειραποσκευη και μισά βαλίτσα.

Ευχαριστώ πολύ.
Είναι πολλές συσκευές, για να πεις ότι προορίζονται για σένα. καλύτερα όλες στη χειραποσκευή. Οι βαλίτσες ανοίγονται.
 

Gwo

Member
Μηνύματα
43
Likes
14
Είναι πολλές συσκευές, για να πεις ότι προορίζονται για σένα. καλύτερα όλες στη χειραποσκευή. Οι βαλίτσες ανοίγονται.
Για δώρο είναι αλλά προφανώς δε μπορώ να το αποδείξω. Μιλάμε για συσκευές των 100-150€ δεν φαντάστηκα πως θα υπήρχε θέμα μέχρι που με έβαλε σε σκέψεις ένας φίλος..
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.405
Για δώρο είναι αλλά προφανώς δε μπορώ να το αποδείξω. Μιλάμε για συσκευές των 100-150€ δεν φαντάστηκα πως θα υπήρχε θέμα μέχρι που με έβαλε σε σκέψεις ένας φίλος..
Δεν εχει σημασια, ακομα κ για δωρο να ειναι κ να το αποδειξεις, ξεπερνας νομιζω την αξια αντικειμενων που μπορεις να εισαγεις απο τριτη χωρα ως ταξιδιωτης, οριο που ειναι αυτονοητο οτι πρεπει να υπαρχει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.788
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom