Επιστροφή από χώρα εκτός ΕΕ και τελωνείο!

Gwo

Member
Μηνύματα
43
Likes
14
Δεν εχει σημασια, ακομα κ για δωρο να ειναι κ να το αποδειξεις, ξεπερνας νομιζω την αξια αντικειμενων που μπορεις να εισαγεις απο τριτη χωρα ως ταξιδιωτης, οριο που ειναι αυτονοητο οτι πρεπει να υπαρχει.
Οκ επειδή αγχώθηκα λίγο επειδή ταξιδευω αύριο βράδυ αν πάω να πουλήσω πίσω ορισμένα και έχω μαζί μου 5-6 τηλέφωνα σύνολο μαζί με το δικό μου θα υπάρξει πάλι θέμα? Χρηματικά θα είναι μάξιμουμ στα 6-7 κατοστάρικα.

Επίσης να τα έχω όπως τα πήρα στο κουτί τους με φορτιστή κλπ ή χύμα καλύτερα?
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.405
Οκ επειδή αγχώθηκα λίγο επειδή ταξιδευω αύριο βράδυ αν πάω να πουλήσω πίσω ορισμένα και έχω μαζί μου 5-6 τηλέφωνα σύνολο μαζί με το δικό μου θα υπάρξει πάλι θέμα? Χρηματικά θα είναι μάξιμουμ στα 6-7 κατοστάρικα.

Επίσης να τα έχω όπως τα πήρα στο κουτί τους με φορτιστή κλπ ή χύμα καλύτερα?
Δεν γνωρίζω καθόλου και ούτε μπορώ να υποθέσω
 
  • Like
Reactions: Gwo
Μηνύματα
626
Likes
2.873
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Ξέρω οτι είναι δεν είναι το ίδιο ακριβώς αλλά πολλές φορές για δουλειά παίρνω μαζί πολλές συσκευές τηλεπικοινωνιακου εξοπλισμού (ρουτερ κτλ) και δεν είχα ποτέ κάποιο θέμα.
 

Gwo

Member
Μηνύματα
43
Likes
14
Δεν γνωρίζω καθόλου και ούτε μπορώ να υποθέσω
Το μόνο που κατάφερα να βρω είναι αυτό.
Στους ταξιδιώτες που προέρχονται από Τρίτες Χώρες προς τις Χώρες της Ε. Ε. παρέχονται απαλλαγές στις εισαγωγές εμπορευμάτων των οποίων η συνολική αξία δεν υπερβαίνει τα 300€. Σε περίπτωση επιβατών αεροπλάνων και πλοίων, το χρηματικό όριο απαλλαγής είναι 430€.

Αν κατάλαβα καλά με τα 5-6 κινητά θα είμαι στα 200+ πάνω από το οριο. Πως όμως θα φανεί σαν εμπόρευμα αν απλά τα έχω στη τσάντα μου δεν μπορώ να καταλάβω. Μιλάμε για μτχ κινητά της πλάκας που τα πήρα για παππούδες κ γιαγιάδες 80ετων και μικρά παιδάκια ώστε να χαζεύουν κάνα γιουτουμπ.
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.540
Επίσης να τα έχω όπως τα πήρα στο κουτί τους με φορτιστή κλπ ή χύμα καλύτερα?
μα ειπες οτι ειναι μεταχειρισμενα . Αρα μη τα εχεις στο κουτι, εκει εισαι κατευθειαν στην υποψια εμποριου.
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Πάντως όταν παντρεύτηκα σύζυγο από τρίτη χώρα και μετέφερα όλη την πραμάτεια της με το ΙΧ, στα σύνορα όταν είδαν το αμάξι τιγκαρισμένο σεντόνια, παπλώματα, κουζινικά κλπ μου έβαλαν φόρο εισαγωγής 150 ευρώ αν θυμάμαι καλά (πριν από 15 χρόνια περίπου).
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.531
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πάντως όταν παντρεύτηκα σύζυγο από τρίτη χώρα και μετέφερα όλη την πραμάτεια της με το ΙΧ, στα σύνορα όταν είδαν το αμάξι τιγκαρισμένο σεντόνια, παπλώματα, κουζινικά κλπ μου έβαλαν φόρο εισαγωγής 150 ευρώ αν θυμάμαι καλά (πριν από 15 χρόνια περίπου).
Εμένα στην Κούβα μου έβαλαν μια φορά δασμο 200 ευρώ για 4 (ολογράφως: τέσσερις) σοκολάτες. Τελικά κράτησαν τη μία να τη φάνε και με άφησαν. Φεύγοντας τους ρώτησα τι γεύση έχει μια σοκολάτα αξίας 50 ευρώ γιατί δεν έχω φάει ποτέ μου.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.013
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Το μόνο που κατάφερα να βρω είναι αυτό.
Στους ταξιδιώτες που προέρχονται από Τρίτες Χώρες προς τις Χώρες της Ε. Ε. παρέχονται απαλλαγές στις εισαγωγές εμπορευμάτων των οποίων η συνολική αξία δεν υπερβαίνει τα 300€. Σε περίπτωση επιβατών αεροπλάνων και πλοίων, το χρηματικό όριο απαλλαγής είναι 430€.

Αν κατάλαβα καλά με τα 5-6 κινητά θα είμαι στα 200+ πάνω από το οριο. Πως όμως θα φανεί σαν εμπόρευμα αν απλά τα έχω στη τσάντα μου δεν μπορώ να καταλάβω. Μιλάμε για μτχ κινητά της πλάκας που τα πήρα για παππούδες κ γιαγιάδες 80ετων και μικρά παιδάκια ώστε να χαζεύουν κάνα γιουτουμπ.
Πήγαινε πιο νωρίς στο τσεκ ιν βρες τους επιβάτες που είναι ίδια πτήση με σένα. Μοίρασε τους τα, ζητά τους σαν χάρη να στα περασουν και πάρε τα ξανά μετά τον έλεγχο. Είναι κι αυτό μια λύση!
 

poised

Member
Μηνύματα
877
Likes
6.516
Το πρόβλημα το έχεις στην έξοδο από το αεροδρόμιο στην Ελλάδα μετά την παραλαβή των αποσκευών και όχι στο check in, εκτός αν βγάζεις κάτι που απαγορεύεται από την αρχική χώρα.

Προσωπικά σπάνια έχω δει να σταματάνε κάποιον στην έξοδο για έλεγχο. Αν παρόλα αυτά σε ελέγξουν θα περάσουν πρώτα τις χειραποσκευές από το σκάνερ και αν δεν βρουν τίποτα μπορεί να μην περάσουν καν τις checked αποσκευές (αυτές υποτίθεται τις περνάνε αυτόματα πριν την παραλαβή έτσι και αλλιώς). Αν τα κινητά τα έχεις στις τσέπες πάνω σου και δεν συμπεριφέρεσαι ύποπτα ή δεν ψαρώνεις θα είσαι εντάξει ακόμα και αν σου τσεκάρουν τις βαλίτσες.

Παλιά ίσχυε ότι αν το εκτιμώμενο κόστος από το τελωνείο είναι κάτω από κάποιο ποσό που δε θυμάμαι, κάτι μεταξύ 150 και 500 ευρώ, πληρώνεις μόνο ένα ποσοστό επί αυτού σε δασμούς. Αν είναι παραπάνω πληρώνεις και το ΦΠΑ. Δηλαδή στην χειρότερη αν το πεις προκαταβολικά ή "σε πιάσουν" και τους πείσεις ότι δεν πήγες να κάνεις μπινιά και δεν είναι όντως ακριβά αυτά θα πληρώσεις το πολύ άλλα 50-150 ευρώ. Δεν είναι και εντελώς βλάκες, ξέρουν ποια κινητά είναι ακριβά και ποια όχι, άλλο να φέρεις 5 iphone 15 και άλλο 5 nokia με πλήκτρα.
 

Gwo

Member
Μηνύματα
43
Likes
14
Καλησπέρα απλώς να ενημερώσω πως τελικά όλα πήγαν οκ.

Δεν πήρα όλα τα κινητά καθώς όπως ανέφερα αγχώθηκα λίγο αλλά στο σύνολο μαζί με το δικό μου είχα 7.

Τα μοίρασα μισά στη βαλίτσα και μισά στη χειραποσκευή και δεν ασχολήθηκε κάνεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.785
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom