Επτά αγαπημένες ιταλικές πλατείες για ν' απολαύσετε το cappuccino σας.

Αγαπημένη ιταλική πλατεία που έχετε πιει ένα cappuccinο.


  • Total voters
    68

Donatos Nikou

New Member
Μηνύματα
1
Likes
2
Ψηφίζω το αουτσάιντερ Piazza Bellini (Napoli). Μικρή κουκλίστικη πλατεϊτσα στο ιστορικό κέντρο, στέκι των φοιτητών κ των καλλιτεχνών. Εκεί μπορείς να πιείς τον καφέ ή το απεριτίφ σου (τιμές Αθήνας...) σε μια γαλήνια ατμόσφαιρα κάτω από τη σκιά των δέντρων, των ιστορικών κτιρίων στα λογοτεχνικά καφέ με τη συνοδεία ενός βιβλίου ή ενός φωτογραφικού λευκώματος από τη βιβλιοθήκη τους. Ό,τι πρέπει δηλαδή για λίγη χαλάρωση μετά από μια μέρα σουλατσαρίσματος στα αξιοθέατα ή πριν τη νυχτερινή έξοδο. Προτιμήστε το Intra Moenia που λειτουργεί παράλληλα κ σαν εκδοτικός οίκος, τα φωτογραφικά άλμπουμ του με θέμα την πόλη κ την ιστορία της είναι υπέροχα.
 

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.314
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
Περα απο τις πολυ γνωστες,πολυαγαπημενη η Piazza Amfiteatro στη Lucca.
 

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.314
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
Μπραβο Vegerazaros,καταπληκτικη η φωτογραφια.
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στο κεντρο της Γης
ειναι λιγο παλιο το θεμα αλλα μου εκανε φοβερη εντυπωση ποσοι λιγοι εχουν επισκεφτει το Τορινο και γενικα που το εχουν εκτος λιστας
 

LikeNoOther

Member
Μηνύματα
63
Likes
138
Επόμενο Ταξίδι
Προς αναζήτηση...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βόρεια Κορέα
Η απάντηση είναι σε καμμία από αυτά της λίστας! Για τον απλούστατο λόγο ότι είναι τοπ τουριστικά και πανάκριβα. Όχι ότι δεν είναι υπέροχες από άποψη ομορφιάς φυσικά! Εκτός αν μιλάμε για καφέ χεράτο και όχι σε μαγαζί 😉 Θυμάμαι στην Πιάτσα ντελ Ντουόμο στο Μιλάνο έκανε σε μαγαζί άμα καθόσουνα 5 ευρώ ο καφές και σε ένα δίπλα που ήταν μόνο για take away πήρα καπουτσίνο με 1.5 ευρώ και άραξα στην πλατεία..
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.343
Likes
9.257
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Η απάντηση είναι σε καμμία από αυτά της λίστας! Για τον απλούστατο λόγο ότι είναι τοπ τουριστικά και πανάκριβα.
ετσι ε? εχεις παει δηλ σε ολες κ τις ισοπεδωνεις ετσι? γιατι στις Συρακουσες που πηγα, εχει 2€ ο καπουτσινο κ 3€ το απεριτιφ. στην πλατεια του χωριου μου εχει 3€ κ 5€ αντιστοιχα. στην πλατεια του δικου σου? τα χωρια μας θα μου πεις ειναι ανωτερα απο την piazza del Duomo, τι να μας πει...
 

LikeNoOther

Member
Μηνύματα
63
Likes
138
Επόμενο Ταξίδι
Προς αναζήτηση...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βόρεια Κορέα
Η απάντηση είναι σε καμμία από αυτά της λίστας! Για τον απλούστατο λόγο ότι είναι τοπ τουριστικά και πανάκριβα. Όχι ότι δεν είναι υπέροχες από άποψη ομορφιάς φυσικά! Εκτός αν μιλάμε για καφέ χεράτο και όχι σε μαγαζί 😉 Θυμάμαι στην Πιάτσα ντελ Ντουόμο στο Μιλάνο έκανε σε μαγαζί άμα καθόσουνα 5 ευρώ ο καφές και σε ένα δίπλα που ήταν μόνο για take away πήρα καπουτσίνο με 1.5 ευρώ και άραξα στην πλατεία..
Διαβάζουμε καλύτερα πριν κοιτάξουμε να την πούμε σε κάποιον...Εν τω μεταξύ βρήκες άτομο να το πεις αυτό που τόσο Ιταλόφιλος όσο εγώ δύσκολα βρίσκεις και έχω ζήσει και εκεί για ένα χρόνο σαν εργαζόμενος. Όχι για Συρακούσες δεν ξέρω και είναι η μοναδική της λίστας του poll που δεν έχω πάει. Σε όλες τις υπόλοιπες ισχύει αυτό που έγραψα ..Ότι ακριβώς επειδή είναι μαγαζιά χτισμένα σε αξιοθέατα βαράνε στις τιμές. Ούτε κάτι το παράλογο ούτε το ισοπεδωτικό είπα. Ούτε φυσικά είναι κάτι που γίνεται ΜΟΝΟ στην Ιταλία. Τώρα από κει και πέρα φαντάζομαι ότι γενικά στην Σικελία που είναι φτωχή θα υπάρχουν χαμηλότερες τιμές στα πάντα σε σχέση με τον Βορρά και το Κέντρο της χώρας.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.343
Likes
9.257
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Διαβάζουμε καλύτερα
ε διαβασε λοιπον παλι τι εγραψες.
Η απάντηση είναι σε καμμία από αυτά της λίστας! Για τον απλούστατο λόγο ότι είναι τοπ τουριστικά και πανάκριβα.
Όχι για Συρακούσες δεν ξέρω και είναι η μοναδική της λίστας του poll που δεν έχω πάει.
χαιρομαι που ομολογεις την αγνοια σου για τις Συρακουσες που ισοπεδωσες με τις αλλες. τα υπολοιπα ειναι σαλτσες. να πας γιατι λεει πολλα. δεν ειναι η πλατεια του χωριου μου αλλα κατι λεει.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Η απάντηση είναι σε καμμία από αυτά της λίστας! Για τον απλούστατο λόγο ότι είναι τοπ τουριστικά και πανάκριβα.
Δεν νομίζω ότι στο παρόν τοπικ το θέμα είναι σε ποια πλατεία είναι ακριβός ο καπουτσίνο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.074
Μηνύματα
879.683
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom