Γενικά Επόμενη Must Visit πόλη;

What's next?

  • Βερολίνο

    Votes: 9 16,7%
  • Μιλάνο - Βενετία

    Votes: 10 18,5%
  • Βαρκελώνη

    Votes: 22 40,7%
  • Άλλο

    Votes: 13 24,1%

  • Total voters
    54

Mary_Mary

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Γεια σε όλους!

Θα ήθελα τη γνώμη σας για επερχόμενο ταξίδι!
Το 2015 αποφασίσαμε πως πρέπει κι εμείς, επιτέλους, να ξεκινήσουμε να κάνουμε ταξίδια στο εξωτερικό. Ξεκινήσαμε με Ρώμη - Φλωρεντία, έπειτα Λονδίνο και πέρυσι Παρίσι. Έχουμε πάει δηλαδή στις 3 που θεωρούσαμε ως must visit της Ευρώπης.
Φέτος δε ξέρουμε πού να πάμε...
Εσείς τί θα προτείνατε για τέταρτο ταξίδι (στην Ευρώπη) με διάρκεια μία εβδομάδα;

Θα βάλω ενδεικτικά ένα poll αλλά εννοείται πως θα ήθελα να ακούσω και προτάσεις πέρα από το poll.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.553
Likes
8.570
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Αν και δεν είμαι σίγουρος τι εννοείς με το must visit, απ'αυτες που χεις στο poll περισσότερο η Βενετία μου κολλάει σ'αυτο το χαρακτηρισμό. Παίζει ρόλο και η περίοδος όμως. Το καλοκαίρι η βαρκελωνη είναι ακόμα πιο ωραια πχ.

Για μια βδομάδα παντως πολυ ωραίο ταξιδι είναι λισαβωνα με Πόρτο. Δεν ξέρω αν μπορεί να χαρακτηριστει must visit βεβαια.
 

lekond

Member
Μηνύματα
85
Likes
418
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Προσωπικά, must visit στην Ευρώπη θεωρώ μόνο τις τρεις μητροπόλεις (Παρίσι, Λονδίνο, Ρώμη) στις οποίες έχετε πάει. Από εκεί και πέρα, για μένα, άλλες must visit δεν υπάρχουν, παντού υπάρχουν πολλά πράγματα να δει κανείς, ανάλογα με τα ενδιαφέροντα του. Με τη λογική των μεγάλων χωρών, έχουν σειρά είτε η Ισπανία είτε η Γερμανία για την επόμενη επίσκεψη σας. Εγώ πάντως θα πρότεινα ένα ταξίδι στην Κεντρική Ευρώπη σε μία εκ των Βιέννη/Πράγα/Βουδαπέστη. Αν δε, το επιτρέπουν τα οικονομικά, τότε η Ρωσία είναι κι αυτή μία επιλογή προς το must visit.
 

alice~

Member
Μηνύματα
716
Likes
1.169
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Νομίζω ότι η Βαρκελώνη αξίζει μια επίσκεψη! Αν και επειδή έχω αδυναμία στην κεντρική/Ανατολική Ευρώπη, θα σας πρότεινα και Βουδαπέστη σε συνδυασμό με Μπρατισλάβα και Βιέννη ίσως. Πανέμορφες και οι τρεις, ειδικά η Βουδαπέστη και νομίζω ότι ανήκουν στους προορισμούς που πρέπει να έχει επισκεφθεί κάποιος!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.750
Likes
15.215
Για εμένα ένα σωρό πόλεις στην Ισπανία και την Πορτογαλία είναι αξιόλογες να δεις.Καλά η Λισσαβώνα που αναφέρθηκε πιο πάνω, απλώς μοναδική και φυσικά με ιδιαίτερη ομορφιά και αύρα. Τώρα από αυτές που έβαλες στην λίστα κλείνω μάλλον κι εγώ προς την Βαρκελώνη.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Αν το ζητούμενό σου είναι το must visit, τότε οι επόμενες που έχουν σειρά είναι Βιέννη, Βουδαπέστη, Πράγα, Βαρκελώνη. Ξεκάθαρα. Διαλέγεις και παίρνεις. 7 μέρες μπορείτε να τις αφιερώσετε στην Βαρκελώνη και αν το οργανώσετε καλά μπορείτε να βάλετε 4 μέρες Βαρκελώνη και 3 Μαδρίτη. Αλλιώς σε 7 μέρες μπορείς να συνδυάσεις δύο εκ των Βουδαπέστη-Βιέννη-Πράγα. Μια ακόμα επιλογή σε ένα δημοφιλέστατο προορισμό είναι το Βερολίνο και αν οι 7 μέρες φαίνονται πολλές μπορείς να το συνδυάσεις με την Πράγα. 4 με 3 μέρες αντίστοιχα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Must visit προορισμος περα απο Λονδινο, ΠαρισιΡωμη δεν ξερω απο που κι ως που χαρακτηριζεται ετσι) θεωρω πως ειναι η Κων/πολη. Απο κει και περα υπαρχουν πολλοι προορισμοι στην Ευρωπη που μπορουν να σας γεμισουν μια βδομαδα χαλαρα. Εκτος απο αυτες που ειπωθηκαν, το Αμστερνταμ, οι πανεμορφες φλαμανδικες πολεις, οι καλοδιατηρημενες ελβετικες πολεις, η Στοκχολμη και η Κοπεγχαγη, οι πολωνικες Βαρσοβια και Κρακοβια, η Μοσχα με την Αγια Πετρουπολη, το Δουβλινο σε συνδυασμο με Μπελφαστ ή/και Εδιμβουργο και το παντα κοσμοπολιτικο Τελ Αβιβ και την Ιερουσαλημ αλλα και τα παλαιστινιακα εδαφη.
 

Ibara

Member
Μηνύματα
43
Likes
95
η Ρωμη δεν ξερω απο που κι ως που χαρακτηριζεται ετσι
Πολύ θα ήθελα να μάθω γιατί η Ρώμη δεν είναι προορισμός που επιβάλλεται να πας και είναι π.χ οι Πολωνικές πόλεις ή το Άμστερνταμ must προορισμοί...
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.081
Likes
2.495
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Must visit προορισμος περα απο Λονδινο, ΠαρισιΡωμη δεν ξερω απο που κι ως που χαρακτηριζεται ετσι) θεωρω πως ειναι η Κων/πολη. Απο κει και περα υπαρχουν πολλοι προορισμοι στην Ευρωπη που μπορουν να σας γεμισουν μια βδομαδα χαλαρα. Εκτος απο αυτες που ειπωθηκαν, το Αμστερνταμ, οι πανεμορφες φλαμανδικες πολεις, οι καλοδιατηρημενες ελβετικες πολεις, η Στοκχολμη και η Κοπεγχαγη, οι πολωνικες Βαρσοβια και Κρακοβια, η Μοσχα με την Αγια Πετρουπολη, το Δουβλινο σε συνδυασμο με Μπελφαστ ή/και Εδιμβουργο και το παντα κοσμοπολιτικο Τελ Αβιβ και την Ιερουσαλημ αλλα και τα παλαιστινιακα εδαφη.
Εγώ πάλι έχοντας πάει στις πόλεις που έχω τονίσει, θεωρώ ότι είναι πόλεις για 3 μέρες το πολύ... Ειδικά στη Κοπεγχάγη κ στη Ζυρίχη όταν πήγα, σε δυο μέρες τα είδα όλα. Εκτός αν υπολογίζεις κ τις κοντινές εκδρομές για να περάσει η βδομάδα

Εγώ ψήφισα Μιλάνο-Βενετία, αν κ θα προτιμούσα να κάνετε συνδυασμό Βερόνα-Βενετία. 2 μέρες Μιλάνο και 4-5 Βενετία είναι ότι πρέπει! Για να πας κ στα νησιά της λιμνοθάλασσας κ να χαρεις τις βόλτες σου στη Βενετία χαλαρά. Κ αν σκυλοβαρεθείς (που δε νομίζω) ρίχνεις κ μια Πάντοβα ημερήσια που νομίζω είναι κοντά.. Ή Βερόνα of course
 
Last edited:

James

Member
Μηνύματα
1.004
Likes
5.332
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Βερολίνο και Κωνσταντινούπολη από εμένα. Πολλά πράγματα να δεις και να κάνεις, πολύ όμορφα μέρη και σούπερ φαγητό.

Βερολίνο τι να λέμε, από τις πιο σημαντικές (με βάση τη σύγχρονη ιστορία) πόλεις της Ευρώπης, αν σε ενδιαφέρουν αυτά βέβαια. Φλατ πόλη, τρομερές συγκοινωνίες, πολλά αξιοθέατα, μιλάνε Αγγλικά, νορμάλ τιμές, πας και εκδρομή και στρατόπεδο συγκέντρωσης αν θες. Από τις αγαπημένες μου (και λόγω ιστορικών γεγονότων, καλά γούστα είναι αυτά).

Κωνσταντινούπολη με κλειστά μάτια ότι και να πω θα είναι λίγο. Πανέμορφη, πολλά αξιοθέατα, κορυφαίο σημείο όπου είναι χτισμένη, απίστευτες εναλλαγές εικόνων, κοντά, σούπερ ιστορία και εκεί. Από τις πιο τοπ επιλογές στην Ευρώπη.(έστω η μισή!)
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.772
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.081
Likes
2.495
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Το κακό είναι ότι ελάχιστες πόλεις στην Ευρώπη είναι αρκετά μεγάλες και με ποικίλα αξιοθέατα για να καλύψουν από μόνες τους μια βδομάδα... Κ αυτές που ταιριάζουν στο σχετικό προφίλ είναι αυτές που έχετε ήδη πάει (Λονδίνο, Παρίσι). Όλες οι άλλες (επισημαίνω ότι δεν έχω πάει πχ Βερολίνο οπότε δε γνωρίζω γι΄αυτό) είναι για μέχρι 4 μέρες το πολύ από μόνες τους. Αν έχετε βδομάδα στη διάθεσή σας μπορούν να συνδυαστούν με κοντινές ημερήσιες εκδρομές, γιατί σχεδόν κάθε μεγάλη Ευρωπαϊκή πόλη έχει μικρότερα μέρη κοντινά κ ενδιαφέροντα να δεις. Ή όπως πρότεινες το συνδυασμό Μιλάνο-Βενετία, να κάνεις κ άλλους συνδυασμούς πόλεων. Θέλει ψάξιμο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom