Εράσμους στην Τσεχία

mixlos

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους,
θα πάω εράσμους στην Οστράβα, και ψάχνω ότι πληροφορίες έχει ο καθένας για να την παλέψω :)

Η βασική απορία μου είναι με τις συναλλαγές, κάποιος μου είπε να ανοίξω λογαριασμό εκεί για να γινει μια φορά η μετατροπή των χρημάτων σε κορόνες και να μην υπάρχουν άλλες χρεώσεις.
ξέρει κανείς να προτείνει κάποια λύση?

Επίσης ένα αλλο θεματάκι που πρέπει να λύσω ειναι το πως θα πάω από Πράγα --> Οστράβα δεν έχω κοιτάξει ακόμη.

Κάθε βοήθεια πολίτιμη

ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.841
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Καλησπέρα σε όλους,
θα πάω εράσμους στην Οστράβα, και ψάχνω ότι πληροφορίες έχει ο καθένας για να την παλέψω :)

Η βασική απορία μου είναι με τις συναλλαγές, κάποιος μου είπε να ανοίξω λογαριασμό εκεί για να γινει μια φορά η μετατροπή των χρημάτων σε κορόνες και να μην υπάρχουν άλλες χρεώσεις.
ξέρει κανείς να προτείνει κάποια λύση?

Επίσης ένα αλλο θεματάκι που πρέπει να λύσω ειναι το πως θα πάω από Πράγα --> Οστράβα δεν έχω κοιτάξει ακόμη.

Κάθε βοήθεια πολίτιμη

ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Καλη αρχη! Erasmus 2013 Πραγα :clap::clap::clap:

Κοίτα, δεν ξερω εαν μπορεις να ανοιξεις λογαριασμο τραπεζας στη Τσεχια, εγω παντως δεν το εκανα. Ακομα και μια κρατικη επιχορηγηση που δινανε σε ολους τους Ερασμιτες προς το τελος του εξαμηνου (καπου στα 100 ευρω εαν θυμαμαι καλα), ειχαμε παει στη τραπεζα και μας τα εδωσαν απευθειας σε κορωνες.

Απο την στιγμη που η υποτροφια του πανεπιστημιου απο Ελλαδα ειναι σε ευρω, το βρισκω λιγο μπλεξιμο να πας να κανεις αυτα τα χρηματα μετατροπη σε κορωνες. Θα πρεπει δηλαδη να πας Τσεχια, να κανεις ολα τα χαρτια για να ανοιξεις λογαριασμο, να κανεις μεταφορα απο την μια τραπεζα στην αλλη, να δεις τα rates κλπ κλπ. Ξερω γω πιο μπλεξιμο μου ακουγεται.

Συνδεσε τον ελληνικο σου λογαριασμο (εαν δεν το εχεις κανει ηδη) να σου ερχεται ενημερωση για καθε αναληψη που κανεις με email. Ετσι βλεπεις και το rate και το commission. Χρησιμοποιουσα γενικα ελαχιστα την καρτα, παντα εκανα μια καλη αναληψη καθε 2-3 βδομαδες και εκανα καλυτερο control των χρηματων ετσι.

Τωρα για το πως θα πας Οστραβα, υπαρχει τρενο, υπαρχει και λεωφορειο. Καλυτερα τρενο, ειναι καπου στο 3ωρο. Προσγειωνεσαι και πας Hlavni Nadrazi (κεντρικος σταθμος του τρενου), πριν 6 χρονια εκανε καπου στα 15 ευρω το εισιτηριο. Νομιζω ειναι η καλυτερη επιλογη. Απο το αεροδρομιο για να πας προς το κεντρο υπαρχει ενα μονο λεωφορειο ακριβως εξω απο το αεροδρομιο, οποτε δεν θα χαθεις. Και απο εκει παιρνεις το μετρο και πας Hlavni Nadrazi, δεν ειναι δυσκολο.

Καλη αρχη και θετικη ενεργεια!!!
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Γιατί επέλεξες την Οστράβα....δεν θέλω να σε απογοητεύσω από τη πόλη ίσως η πιο άσχημη της Τσεχίας βρίσκω θετικό το ότι είναι κοντά στα σύνορα με Πολωνία .Στο Brno έχεις πολύ περισσότερες επιλογές αν η ειδικότητα σου είναι στη πληροφορική
 

mixlos

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλη αρχη! Erasmus 2013 Πραγα :clap::clap::clap:

Κοίτα, δεν ξερω εαν μπορεις να ανοιξεις λογαριασμο τραπεζας στη Τσεχια, εγω παντως δεν το εκανα. Ακομα και μια κρατικη επιχορηγηση που δινανε σε ολους τους Ερασμιτες προς το τελος του εξαμηνου (καπου στα 100 ευρω εαν θυμαμαι καλα), ειχαμε παει στη τραπεζα και μας τα εδωσαν απευθειας σε κορωνες.

Απο την στιγμη που η υποτροφια του πανεπιστημιου απο Ελλαδα ειναι σε ευρω, το βρισκω λιγο μπλεξιμο να πας να κανεις αυτα τα χρηματα μετατροπη σε κορωνες. Θα πρεπει δηλαδη να πας Τσεχια, να κανεις ολα τα χαρτια για να ανοιξεις λογαριασμο, να κανεις μεταφορα απο την μια τραπεζα στην αλλη, να δεις τα rates κλπ κλπ. Ξερω γω πιο μπλεξιμο μου ακουγεται.

Συνδεσε τον ελληνικο σου λογαριασμο (εαν δεν το εχεις κανει ηδη) να σου ερχεται ενημερωση για καθε αναληψη που κανεις με email. Ετσι βλεπεις και το rate και το commission. Χρησιμοποιουσα γενικα ελαχιστα την καρτα, παντα εκανα μια καλη αναληψη καθε 2-3 βδομαδες και εκανα καλυτερο control των χρηματων ετσι.

Τωρα για το πως θα πας Οστραβα, υπαρχει τρενο, υπαρχει και λεωφορειο. Καλυτερα τρενο, ειναι καπου στο 3ωρο. Προσγειωνεσαι και πας Hlavni Nadrazi (κεντρικος σταθμος του τρενου), πριν 6 χρονια εκανε καπου στα 15 ευρω το εισιτηριο. Νομιζω ειναι η καλυτερη επιλογη. Απο το αεροδρομιο για να πας προς το κεντρο υπαρχει ενα μονο λεωφορειο ακριβως εξω απο το αεροδρομιο, οποτε δεν θα χαθεις. Και απο εκει παιρνεις το μετρο και πας Hlavni Nadrazi, δεν ειναι δυσκολο.

Καλη αρχη και θετικη ενεργεια!!!
Σε ευχαριστώ, φαίνεται πολύ εύκολο όπως το παρουσιάζεις, ας ελπίσω ότι θα ειναι ετσι :)

Γιατί επέλεξες την Οστράβα....δεν θέλω να σε απογοητεύσω από τη πόλη ίσως η πιο άσχημη της Τσεχίας βρίσκω θετικό το ότι είναι κοντά στα σύνορα με Πολωνία .Στο Brno έχεις πολύ περισσότερες επιλογές αν η ειδικότητα σου είναι στη πληροφορική
( Καλών τεχνών είμαι ) Ηταν η μόνη επιλογή για Τσεχία η Οστράβα. Το ότι ειναι σε αυτο το γεωγραφικό σημείο είναι πολύ καλό εχω σκοπό να δω αρκετά πράγματα απο τις γύρω περιοχές. :) :) :)
 
Last edited by a moderator:

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Ήταν ενας γνωστος μου εκει, είχε περασει πολύ ωραία :clap: Ξέρω κι άλλους που ήταν σε ακόμα μικρότερες πολεις της Τσεχιας. Μην κολλας, το Ερασμους οπου και να πας, είναι τελειο. Θα ταξιδεψεις πολυ και θα γνωρισεις πολλα ατομα! Σε μικρές πόλεις ειναι ακομα καλυτερα γιατι οι ερασμιτες ειστε πολυ δεμενη παρέα! Εγω ημουν στην Πολωνία περσι στο εαρινό εξαμηνο, εκεί ήταν πολύ εύκολο να ανοίξεις τραπεζικό λογαριασμό και πολλοί το είχαν κάνει αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος. Γενικά πάντως οι πιο πολλοί χρησιμοποιούν κάρτα. Αν έχεις Alpha bank νομιζω οτι συμφερει να την χρησιμοποιεις γιατι δεν έχει προμηθεια,ή τουλαχιστον όχι μεγαλη, αλλά ρώτα στην ίδια την τραπεζα. Για αλλες τράπεζες δεν συμφέρει και τοσο, αλλα καλυτερα να ρωτησεις στην ιδια την τραπεζα. Μπορείς απλά να κάνεις αναλήψεις μια στο τόσο από τον λογαριασμό σου, δεν θα εχεις κανενα προβλημα. Όλη η διαδικασια ειναι πολυ πιο ευκολη απ'οσο νομιζεις, στην Πολωνια προσωπικα δεν αντιμετωπισα κανενα διαδικαστικο προβλημα σε κανεναν τομεα!
 

epp1783

Member
Μηνύματα
80
Likes
44
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
Οστραβα ειναι λιγο καταθλιψαρα αλλα επειδη εισαι ερασμους δεν σε νοιαζει γιατι περνας τοσο καλα που δεν σε νοιαζει το μερος που μενεις. Το καλο ειναι κεντρικη Ευρωπη οποτε με λεωφορειο τρενο εισαι διπλα σε Πραγα Αυστρια Σλοβακια Πολωνια και Ουγγαρια. οποτε ταξιδια και ζωαρα

Ημουν ερασμους 1 χρονο και ηταν η καλυτερη αποφαση που εχω παρει στη ζωη μου. Με αλλαξε σαν ανθρωπο ειδα τη ζωη με αλλο ματι γνωρισα συμφοιτητες απο ολο το κοσμο εκανα ταξιδια και επισης πολλα πολλα ξεφτιλικια που κανεις δεν δινεις σημασια και απλως ειναι στιγμες γελιου που θα τα θυμασαι μια ζωη να τα διηγησαι που αν τα εκανες στην Ελλαδα θα ησουν δαχτυλοδυχτουμενος. Οποτε lets do it and to give a f**ck to everyone. To erasmus θα γινει απο τους καλυτερους μηνς της ζωης οσυ

Το παρακατω αρθρο τα λεει ολα


https://www.oneman.gr/keimena/diaba...ai-o-orismos-ths-foithtikhs-zwhs.2860041.html
 

Nikoretz

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Γεια σας παιδιά! Με έκαναν δεκτή για ερασμους στο Mendel University στο Brno στο τμήμα γεωπονίας για το εαρινό εξάμηνο! Είναι κάποιος που έχει πάει στο συγκεκριμένο τμήμα για να με βοηθήσει με τα μαθήματα που θα επιλέξω, διαμονή κτλ; Ή και σε οποιοδήποτε τμήμα στο Brno! Τέλος, υπάρχει κάποιος που θα είναι εκεί το εαρινό εξάμηνο του 2020-2021; Ευχαριστώ εκ των προτέρων! ☺
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.706
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom