Εργασία για το σπίτι.

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Πρωί πρωί και λίγο πρίν φύγω διάβασα κάτι που μου άρεσε και με αντιπροσωπεύει!
το αφήνω κληρονομιά,σε όλους τους συγκρουπίτες και τους φίλους μου.

Ανάλαφρο συγγραφικό ύφος δεν σημαίνει αλαφρόμυαλη ή ελαφρόκαρδη κρίση.
Σημαίνει απλώς απέχθεια της σοβαροφάνειας και της βλοσυρότητας.
Με απωθεί και με τρομάζει πάντα η σοβαροφάνεια,γιατί προδίδει πενία πνεύματος,γιατί αποτελεί το τελευταίο καταφύγιο των ανεγκέφαλων.
Το χιούμορ ειναι το ισχυρότερο τονωτικό του μυαλού και το λαμπρότερο λουλούδι του ανθρώπινου πολιτισμού.Ιδιαίτερα όταν υπονομεύει συνειδητά τον ίδιο τον διακινητή του.


Απο τον Θόδωρο Χατζηπανταζή,θεατρολόγο.
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
:clap:μπράβο renata!μ' αρέσουν πάρα πολύ οι εργασίες,ειδικά όταν αφορούν τόσο ωραίααα θέματα!γι' αυτό λέω να μελετήσουμε όλοι το ζήτημα και να το θέσουμε "επί τάπητος"(βλ.μοκέτα με αδιευκρινίστου προέλευσης,μαύρες βούλες):rolleyes:
τολμώ να συμπληρώσω πως το χιούμορ είναι το τελευταίο καταφύγιο και η τελευταία ελπίδα του ταλαίπωρου ανθρώπινου είδους(ταπεινή μου γνώμη πάντα)!
πως μια διαφορά της σοβαροφάνειας από την σοβαρότητα είναι ότι η 2η συνοδεύεται από το χιούμορ.....φτάνει!!δεν θα με πετάξετε απ' το αεροπλάνο,έτσι????:roll:
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
καλημερα!!!
την ιδια κουβεντα ειχα με καποιον χθες το βραδυ!!!
χαχαχαχα και εχεις απολυτο δικιο!
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Λέω να χαλαρώσουμε λίγο, να θυμηθούμε την (όποια) αθωότητα μας έχει μείνει, να ξεβάψουμε την πλαστική μπογιά, που αποκτήσαμε σαν επίστρωση, μεγαλώνοντας και να σκεφτούμε ότι...
η σοβαροφάνεια καταστρέφει τη φαντασία, φανερώνει ανασφάλεια και απώλεια άνεσης...
Αν είμαστε ανοιχτοί, έχουμε χιούμορ και αυτοσαρκαζόμαστε, μάλλον έχουμε περισσότερες πιθανότητες, να είμαστε σοβαροί...
και η σοβαρότητα προυποθέτει απλότητα, υπευθυνότητα και αυτογνωσία, πριν απ΄όλα !

Νομίζω κι εγώ ότι, το καταλυτικό χιούμορ είναι το κλειδί για να εξουδετερώσουμε τη σοβαροφάνεια...


ΥΓ. όχι που θα μας άφηνε χωρίς homework, η Ρενάτα...:bleh:
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Αγαπημενα μου κοριτσια ,με καλυψατε απολυτα με τα γραφομενα σας στην εργασια που μας αφησε η Ρενατα ....:lol:
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Αγαπημενα μου κοριτσια ,με καλυψατε απολυτα με τα γραφομενα σας στην εργασια που μας αφησε η Ρενατα ....:lol:
Βρε δεν τ΄αφήνεις αυτά...Κάτσε να δουλέψεις, που πας να τη βγάλεις με σκονάκια...:bleh::haha:
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Λέτε να μας βάλει και βαθμό η Ρενάτα όταν γυρισει?

Εγώ παντως την έκανα την εργασια μου και νάτη(αντέγραψα από τη wikipedia αλλά μην της το πειτε;) )

Το χιούμορ πολλές φορές υπόκειται σε διαβαθμίσεις και κατηγοριοποιήσεις, ανάλογα με το είδος του, την αισθητική ή την οξύτητά του. Περιφραστικά θα μπορούσαν να αναφερθούν οι εξής κατηγορίες:

  • Το ξερό χιούμορ. Όταν ο αστεϊζόμενος έχει ύφος ανέκφραστο και ο λόγος του δεν έχει κωμική χροιά.
  • Το καυστικό ή βιτριολικό χιούμορ. Εδώ οι παρατηρήσεις γίνονται με σκοπό τον εξερεθισμό και τη μείωση των υποκειμένων στο χιούμορ και χρησιμοποιούνται διατυπώσεις και φόρμες, που θα τους προσβάλουν.
  • Το μαύρο χιούμορ (black humor). Σε αυτό το είδος ο επιχειρούμενος αστεϊσμός ή σάτιρα ανάγεται σε θλιβερά γεγονότα ή καταστάσεις. Το είδος αυτό χρήζει ιδιαίτερης προσοχής ως περισσότερο ευάλωτο σε απόρριψη.
  • Η παρωδία. Στην παρωδία, μία μορφή ή ένα έργο τέχνης προβάλλεται μιμητικά με διαθλασμένο τρόπο με σκοπό τη γελοιοποίησή του. Στο είδος αυτό ανάγεται και η μίξη (montaz) αληθινών γεγονότων όχι όμως ομοίων κατά τόπο και χρόνο.
  • Η σάτιρα. Η σάτιρα είναι μια λογοτεχνική ή καλλιτεχνική μορφή που εκθέτει τις αδυναμίες του θέματός της με στόχο τον εμπαιγμό, συχνά με την προσδοκία της βελτίωσής του.
  • Ο αυτοσαρκασμός. Με τον αυτοσαρκασμό, το άτομο σαρκάζοντας τον εαυτό του προσπαθεί να περάσει ένα μήνυμα στους συνομιλητές του. Θεωρείται δείγμα προηγμένου χιούμορ.
  • Πηγαίο χιούμορ. Είναι ο τρόπος να κάνει κάποιος τους άλλους να γελούν χωρίς προσπάθεια.
  • Σουρεαλιστικό χιούμορ. Χιούμορ στο οποίο χρησιμοποιούνται οι φόρμες του υπερρεαλισμού.
  • Το χιούμορ μέσω της μορφής του λόγου. Χρησιμοποιείται ως μορφή του λόγου ώστε η πρόταση να καταστεί αστεία. Άριστοι ομιλητές που αναγνωρίζουν την αξία του χιούμορ χρησιμοποιούν αυτό ως διάλειμα ιδιαίτερα σε μακρές ομιλίες τους για να μη καταστούν βαρετοί ή αντίθετα προκειμένου απ΄ αρχής να τύχουν της ιδιαίτερης προσοχής των ακροατών τους.
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Καλή η κατηγοριοποίηση. Αλλά γιατί ο συγγραφές σνομπάρει έτσι το μαύρο χιούμορ και το καυστικό; Εγώ υποκλίνομαι σε αυτούς που ξέρουν να τα χειρίζονται... Το να είσαι καυστικός, χωρίς μάλιστα στο τέλος να επιφέρεις την οργή αυτού που σαρκάζεις, είναι ταλέντο μεγαλύτερο κι από το πηγαίο χιούμορ.. όσο για το black, σε βοηθάει να τα δεις αλλιώς και να βάλεις τα πράγματα στη σωστή τους θέση..
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Καλή η κατηγοριοποίηση. Αλλά γιατί ο συγγραφές σνομπάρει έτσι το μαύρο χιούμορ και το καυστικό; Εγώ υποκλίνομαι σε αυτούς που ξέρουν να τα χειρίζονται... Το να είσαι καυστικός, χωρίς μάλιστα στο τέλος να επιφέρεις την οργή αυτού που σαρκάζεις, είναι ταλέντο μεγαλύτερο κι από το πηγαίο χιούμορ.. όσο για το black, σε βοηθάει να τα δεις αλλιώς και να βάλεις τα πράγματα στη σωστή τους θέση..
Μπραβο Ντοροθυ ,εγω που κανω μαυρο χιουμορ (και ξερό ) συμφωνω ...
Πανδωρα παλι με σκονακι ,την εβγαλα :haha::haha:
 

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Κι εγώ αντιγραφή....(χα,χα)

"Το γέλιο είναι αναγκαία προϋπόθεση για να μπορεί να δει κανείς τα πράγματα με κάποια καθαρότητα... Δεν είναι παράδοξο. Το χιούμορ βασίζεται πάντοτε στον σαρκασμό –και σαρκασμός δεν υπάρχει, αν δεν κρύβει κάποιον αυτοσαρκασμό. Οι πνευματώδεις βρετανικές ατάκες, ορισμένες των οποίων οδηγούν την «τέχνη» σε επίπεδο αριστουργήματος, είναι ίσως το χαρακτηριστικότερο παράδειγμα, ίχνη αυτοσαρκασμού βρίσκονται όμως σε κάθε χιούμορ. Δεν είναι παράξενη η σύνδεση. Ο σαρκασμός είναι «γελοιοποίηση» ιδιοτήτων και πραγμάτων που προβάλλονται ως σοβαρά. Η διαβρωτική του διάσταση για το προβαλλόμενο ως σοβαρό είναι σχεδόν πάντα εντονότερη από τη μομφή προς κάποιο άλλο πρόσωπο. Και όποιος αποκαθηλώνει τα «σοβαρά» για τους άλλους, συνήθως έχει αρχίσει τη διαδικασία από τον εαυτό του. Όσοι πιστεύουν πολύ στη σοβαρότητά τους, σπάνια σαρκάζουν τους άλλους· συνήθως απλώς τους... βρίζουν."

Από διασκευασμένο άρθρο του Δημήτρη Καστριώτη
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
pandora,ποιός μεγάλωσε???:roll::roll::roll:
Δωροθέα συμφωνώ γιά το καυστικό και μαύρο χιούμορ!!πιστεύω ότι αποτελούν τις ανώτερες βαθμίδες του χιούμορ....ποιός θυμάται τους μόντυ πάιθον και τους ιππότες της στρογγυλής τραπέζης??ή το ένας προφήτης μα τι προφήτης?:haha::haha:
ανακαλύπτω πως το αλτσχάιμερ με έχει βαρέσει γιά τα καλά γι' αυτό θα μελετήσω πριν ξαναμιλήσω,μη γυρίσει η renata και πάει χαμένη η εξεταστική!!!:bleh:
 

liz

Member
Μηνύματα
159
Likes
343
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Ας αντιγράψω κι εγώ από τον αγαπημένο Τομ Ρόμπινς ;) :

"Τι είναι αυτό που διαχωρίζει τον άνθρωπο από τα επιλεγόμενα κατώτερα ζώα? Έτσι όπως τα βλέπω εγώ τα πράγματα, είναι μισή ακριβώς ντουζίνα πράγματα: Χιούμορ, Φαντασία, Ερωτισμός- σε αντιδιαστολή με το άλογο. ενστικτώδες ζευγάρωμα των σκουληκιών και των ρακούν- η Πνευματικότητα, η Επαναστατικότητα και η Αισθητική, η εκτίμηση της ομορφιάς για χάρη της ομορφιάς και μόνο.
"Λοιπόν", συνέχισε η Μαέστρα, "αφού αυτά είναι τα χαρακτηριστικά που ορίζουν τον άνθρωπο, συνεπάγεται ότι ο βαθμός στον οποίο κάποιος στερείται αυτών των ιδιοτήτων είναι και ο βαθμός στον οποίο είναι λιγότερο άνθρωπος. Μπήκες? Και σ'εκείνες τις περιπτώσεις ανθρώπων κατά τις οποίες οι καθοριστικές ιδιότητες είναι ουσιαστικά ανύπαρκτες, εκεί έχουμε να κάνουμε με οντότητες που βρίσκονται βόρεια του ζωϊκού βασιλείου, αλλά νότια της ανθρωπότητας. Βρίσκονται κάπου ενδιάμεσα, είναι ο περίφημος ελλείπων κρίκος."

Η θέση της Μαέστρας ήταν ότι οι ελλείποντες κρίκοι πρέπει να θεωρούνται ίσοι με τους κανονικούς, πλήρεις ανθρώπους ενώπιον του νόμου, και δεν πρέπει να γίνονται θύματα διακρίσεων με τη συνηθισμένη έννοια του όρου, αλλά, από την άλλη δεν πρέπει να λαμβάνονται υπόψη τα γραπτά τους και τα λόγια τους, και δεν πρέπει ποτέ μα ποτέ να τοποθετούνται σε θέσεις εξουσίας.
….(συνεχίζει με το χαρακτηριστικό ύφος του)…
Όπως και να 'χει το πράγμα, από τις έξι ιδιότητες που διακρίνουν τον άνθρωπο από τον υπάνθρωπο, και η γιαγιά και ο εγγονός συμφωνούσαν ότι η Φαντασία και το Χιούμορ είναι ίσως οι πιο σημαντικές.
Ο Σουίτερς δε θυμόταν πια τα λεπτότερα σημεία του σκεπτικού τους. Σίγουρα υπήρχε κάτι σχετικά με το ότι μόνον η φαντασία μπορεί να οραματιστεί βελτιώσεις, κι ότι μόνον εκείνοι που έχουν χιούμορ μπορούν ν'απολαύσουν ένα καλό γέλιο όταν αυτές οι βελτιώσεις αποδειχτούν μπούρδες. Σίγουρα πάντως δεν είχαν σκεφτεί να εστιάσουν στο ίδιο το γέλιο, αν και μια τέτοια εστίαση δικαιολογείται αφού, απ'όλες τις διαφορετικές εκφράσεις της ύπαρξής μας, μόνο το γέλιο είναι αρκετά αγνό, αρκετά πολύπλοκο, αρκετά ελεύθερο, και αρκετά μυστηριώδες νοηματικά, ώστε να αντικατοπτρίζει με ακρίβεια την ψυχή."

Αμέσως αυτό το κομμάτι μου 'ρθε στο μυαλό!

 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.220
Μηνύματα
884.130
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom