Εργασια στο εξωτερικο ή Ελλαδα και στα δυσκολα?

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Με αφορμη καποια θεματα που αναρτηθηκαν προσφατα και γνωριζοντας οτι στο φορουμ υπαρχουν παρομοια θεματα (ας μου επιτραπει ακομα ενα), θα ηθελα εδω να γινω πιο συγκεκριμενη:
Αυτον τον καιρο, που η χωρα διανυει μια δυσκολη περιοδο, σκεφτεστε να αναζητησετε εργασια στο εξωτερικο..? Θα μετακομιζατε δηλαδη (συνυπολογιζοντας παραγοντες προσωπικους, οικογενειακους κλπ) για καποιο χρονικο διαστημα (ισως 1-2 χρονια, ισως περισσοτερο) ή μονιμα στο εξωτερικο? Και αν ναι, εχετε ηδη ξεκινησει διαδικασιες ή απλα το σκεφτεστε?
'Η θεωρειτε πως η κατασταση στην Ελλαδα δεν ειναι δα και τοσο ασχημη ωστε να αξιζει τον κοπο η "φυγη" ?
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να πάω για δουλειά στην Ευρώπη και ήδη έχω στείλει κάποια βιογραφικά σε εταιρείες... νομίζω ανεξάρτητα από την οικονομική κρίση, είναι μια καλή ευκαιρία για κάποιον να δει από πρώτο χέρι πόσο καλύτερη ή χειρότερη είναι η ζωή έξω...
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.433
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Εμένα αν μου δωθεί ευκαιρία σε κάποια χρόνια θέλω να φύγω, και λέγοντας να μου δωθεί ευκαιρία εννοώ ότι θα το επιδιώξω και η ίδια. Το θέμα είναι να βρεθεί και κάποια θέση αντίστοιχη για τα προσόντα μας και όχι να πάμε λαντζιέρηδες στη Γερμανία.
Προβλέπεται σύντομα μεταναστευτικό κύμα όπως και παλιά, αλλά αυτή τη φορά πρώτοι θα φύγουν οι πτυχιούχοι.
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Δεν κρατιέμαι... Μόλις τελειώσω το μεταπτυχιακό, εκτός απροόπτου, έχω φύγει...
 
Μηνύματα
88
Likes
16
Ταξίδι-Όνειρο
Όλος ο κόσμος
Κι εγώ φέτος φεύγω για μεταπτυχιακό και δεν σκοπεύω να γυρίσω ξανά. Εκτός από Ευρώπη, σκέφτομαι να ζήσω Κωνσταντινούπολη, εφόσον μάθω τη γλώσσα πρώτα.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Πρόσφατη έρευνα του ΕΒΕΑ(Επιμελητήριο Αθήνας) υπολογίζει σε 300.000 τους νεους επιστήμονες που οδεύουν στο εξωτερικό.

Υπερβολικός αριθμός?Ποιός ξέρει.

Η έρευνα δείχνει οτι οι νεοι επιστημόνες θεωρούν οτι αξίζουν μισθό από 1500-3000 ΕΥΡΩ με βαση τα προσόντα τους και ειναι αποφασισμένοι να τον αναζητήσουν σε άλλες χώρες.
 

happiness

Member
Μηνύματα
235
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
...τελικά δεν άργησε :)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Κούβα
Πάρτε κι ένα σχετικό τραγουδάκι , να ακούτε στο ταξίδι....

Η μετανάστευση

“Μια λύση μετανάστευση
όταν η ανεργία
την χώρα μας μαστίζει
μα στην οικονομία
ας δούμε τι κοστίζει
μια λύση μετανάστευση
σε πλάνο ατομικό

Όταν εργάτης φεύγεις
δεκαοκτώ χρονό
στον τόπο σου ακόμα
είσαι παθητικό
κι ενώ έχεις κοστίσει
στον τόπο στον λαό
σε ξένο τόπο δίνεις
το ενεργητικό

Από την άλλη πάλι
στον ντόπιο αφεντικό
το άνεργο στοιχείο
επαναστατικό

Μια λύση μετανάστευση
για σένα απελπισίας
ανάγκες που μπαλώνει
μα το δικό σου τόπο
το βλέπεις πως ζημιώνει
μια λύση μετανάστευση
σε πλάνο ατομικό”
 
Last edited by a moderator:

reverse

New Member
Μηνύματα
0
Likes
14
Αν και μου είναι μάλον δύσκολο (λόγω ηλικίας) να φύγω συμφωνώ με τα παιδιά που θέλουν να "βγούνε" έξω.
Μιά παρατήρηση : μόνο μην ξεχάσετε ΠΟΤΕ γιατί αναγκαστήκατε να φύγετε και να ζήσετε μιά ζωή σαν ΞΕΝΟΙ μεταξύ ΞΕΝΩΝ.
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Αν και όποτε μου δοθεί η ευκαιρία ,τρέχοντας θα φύγω.
Όσο για την κατάσταση στην Ελλάδα ,πιστεύω ότι ακόμα
δεν έχουμε δει τίποτα.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Χθές ήμουν με έναν καλό φίλο και μου λέει ότι σκέφτεται να φύγει προς το φθινόπωρο. Κάτι που πάντα ήθελε, αλλά ποτέ δεν έκανε βασικά. Εγώ δε θα το έκανα πάντως...ίσως μιλάω εκ του ασφαλούς όμως. Αν ημουν κάπως απογοητευμένος ή αν ένιωθα πως η χώρα μου δε μου δίνει αυτά που αξίζω (όχι μόνο οικονομικά) μάλλον θα την έκανα. Βέβαια, δε θα περίμενα να κάνω τέτοια κίνηση στα 30 ας πούμε...γιατί αν αποτύχω στο εξωτερικό, σε τι ηλικία θα επιστρέψω και αποτυχημένος; Ατα 40 για να ξεκινήσω τότε πάλι απ'την αρχή; Ένα μπέρδεμα δηλαδή!! :rolleyes:
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.433
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
εγώ σκέφτομαι να φύγω μετά τα 35
δε γίνεται κι αλλιώς ...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.864
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom