Ερχονται οι νεες ταυτοτητες

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Μετα τα νεα διαβατηρια, ερχονται και οι νεες ταυτοτητες. Επιτελους θα γλυτωσουμε απο αυτες τις "γκουμουτσες" που δεν χωρουσαν σε πορτοφολι και ηταν (οι περισσοτερες γραμμενες στο χερι. Αν ειναι δυνατον ... ειμαστε στο 2010.

δειτε:
NewsIt.gr: Δείτε τις νέες αστυνομικές ταυτότητες
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Οκ, να χουμε ταυτότητες σε βολικό μέγεθος και γραμμένες στο PC αφου μας "χαλάει" το χειροποίητο.
Θα χω λοιπόν νέα ταυτότητα σε δυο χρόνια.
Και αυτή θαναι η τέταρτη στη ζωή μου.
Η πρώτη ήταν στα 15
Η δεύτερη όταν παντρεύτηκα
Η τρίτη, πριν 2 χρόνια για να χει λατινικά στοιχεια
Η τέταρτη καταφτάνει σε λίγο.
Τι σημαίνουν αυτες οι αλλαγές;
Τέσσερις διαφορετικοι αριθμοι δελτιου ταυτότητας για το ίδιο πρόσωπο
Ισως έχω συμβολαιογραφικές πράξεις με 4 διαφορετικές ταυτότητες.
( Κι αν την ειχα χάσει και 1-2 φορες οι αριθμοι θα ταν 5-6)
Νέος αριθμος συνεπάγεται δηλώσεις αλλαγής σε εφορίες, Τράπεζες , Δήμους, ΔΕΚΟ κλπ κλπ ( Και φυσικά μεγαλύτερες δυνατοτητες στους απατεώνες που για να γλυτώσουν απο καποια κυνηγητά απλά αλλάζουν αριθμό ταυτότητας πανεύκολα)
Χωρις να ειμαι ειδικός προτεινω:
Κάθε Ελληνας να χει απ τη μερα της γέννησης του κι ως το τελος της ζωης του, εναν και μοναδικό αριθμό.
Αυτός θα χρησιμοποιείται ως (αριθμός ) ΑΔΤ, ΑΦΜ, ΑΜΚΑ, Διπλωμα Οδήγησης, ΑΠΑΠΑ, κλπ,κλπ
Και δε χρειαζεται να ναι και 10ψηφιος.
Ο οχταψηφιος περιλαμβανει 99.999.999 αριθμούς και φτάνει και για τις επομενες 6-7 γενιές Ελλήνων.
Τελος , μιας και ήδη αργησα να δηλωσω την τελευταια αλλαγή ταυτοτητας, θα το αφήσω μια και καλή για την επόμενη μετα απο 2 χρονια)
 

vitalogy

Member
Μηνύματα
53
Likes
19
Aπο Σεπτέμβριο φέτος ξεκινάει η έκδοση νέων ταυτοτήτων....δεν πιστεύω εμείς που έχουμε της παλιές κλασικές της γαλάζιες να αντιμετωπίσουμε κάποιο θέμα με τα ταξίδια, τουλάχιστον προς το παρόν, έχει ακούσει κάποιος κάτι για αυτό;
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.095
Likes
23.935
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Απο το 2010 και ακομα ερχονται ..... :haha:
Από το 2007. Τότε πήγα να αλλάξω την ταυτότητά μου και η κοπέλα που ήταν στην έκδοση των ταυτοτήτωνν μου πρότεινε να περιμένω λίγο για να βγάλω την ταυτότητα νέου τύπου. Βέβαια εγώ δεν περίμενα και έβγαλα την ταυτότητα το 2007, την οποία ξαναάλλαξα το 2022 και τώρα ελπίζω να βγάλω επιτέλους την νέα μου ταυτότητα εντός του έτους όπως λένε.
 
Last edited by a moderator:

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.274
Likes
7.941
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Από το 2007. Τότε πήγα να αλλάξω την ταυτότητά μου και η κοπέλα που ήταν στην έκδοση των ταυτοτήτωνν μου πρότεινε να περιμένω λίγο για να βγάλω την ταυτότητα νέου τύπου. Βέβαια εγώ δεν περίμενα και έβγαλα την ταυτότητα το 2007, την οποία ξαναάλλαξα το 2022 και τώρα ελπίζω να βγάλω επιτέλους την νέα μου ταυτότητα εντός του έτους όπως λένε.
..............Όοοοοχι δάσκαλε, μην βάλεις το σφράγισμα του Εωσφόρου ...... φυσικά και απλά χιουμοριστική ανάρτηση. Καλημεροβδομάδα
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Οκ, να χουμε ταυτότητες σε βολικό μέγεθος και γραμμένες στο PC αφου μας "χαλάει" το χειροποίητο.
Θα χω λοιπόν νέα ταυτότητα σε δυο χρόνια.
Και αυτή θαναι η τέταρτη στη ζωή μου.
Η πρώτη ήταν στα 15
Η δεύτερη όταν παντρεύτηκα
Η τρίτη, πριν 2 χρόνια για να χει λατινικά στοιχεια
Η τέταρτη καταφτάνει σε λίγο.
Τι σημαίνουν αυτες οι αλλαγές;
Τέσσερις διαφορετικοι αριθμοι δελτιου ταυτότητας για το ίδιο πρόσωπο
Ισως έχω συμβολαιογραφικές πράξεις με 4 διαφορετικές ταυτότητες.
( Κι αν την ειχα χάσει και 1-2 φορες οι αριθμοι θα ταν 5-6)
Νέος αριθμος συνεπάγεται δηλώσεις αλλαγής σε εφορίες, Τράπεζες , Δήμους, ΔΕΚΟ κλπ κλπ ( Και φυσικά μεγαλύτερες δυνατοτητες στους απατεώνες που για να γλυτώσουν απο καποια κυνηγητά απλά αλλάζουν αριθμό ταυτότητας πανεύκολα)
Χωρις να ειμαι ειδικός προτεινω:
Κάθε Ελληνας να χει απ τη μερα της γέννησης του κι ως το τελος της ζωης του, εναν και μοναδικό αριθμό.
Αυτός θα χρησιμοποιείται ως (αριθμός ) ΑΔΤ, ΑΦΜ, ΑΜΚΑ, Διπλωμα Οδήγησης, ΑΠΑΠΑ, κλπ,κλπ
Και δε χρειαζεται να ναι και 10ψηφιος.
Ο οχταψηφιος περιλαμβανει 99.999.999 αριθμούς και φτάνει και για τις επομενες 6-7 γενιές Ελλήνων.
Τελος , μιας και ήδη αργησα να δηλωσω την τελευταια αλλαγή ταυτοτητας, θα το αφήσω μια και καλή για την επόμενη μετα απο 2 χρονια)
Από το 1996 όταν και εκδοσα την πρώτη μου ταυτότητα δεν την έχω αλλάξει ποτέ. Ούτε όταν παντρεύτηκα.. Τότε δεν κατάλαβα γιατί την άλλαξες... Ούτε όταν μπορούσα να πάρω με λατινικά.
Και στα ταξίδια μόνο με διαβατήριο παντού...
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.274
Likes
7.941
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Από το 1996 όταν και εκδοσα την πρώτη μου ταυτότητα δεν την έχω αλλάξει ποτέ. Ούτε όταν παντρεύτηκα.. Τότε δεν κατάλαβα γιατί την άλλαξες... Ούτε όταν μπορούσα να πάρω με λατινικά.
Και στα ταξίδια μόνο με διαβατήριο παντού...
....συγγνώμη, διαβατήριο σου έβγαζαν με ταυτότητα του περασμένου αιώνα ?
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
....συγγνώμη, διαβατήριο σου έβγαζαν με ταυτότητα του περασμένου αιώνα ?
Την πρώτη φορά που έβγαλα διαβατήριο η ταυτότητα ήταν του ίδιου αιώνα... Στήν ανανέωση διαβατήριου, τώρα που το λες, δεν θυμάμαι αν ζητάνε ταυτότητα... Αλλά ναι με αυτή διαικπεραιωνω οτιδήποτε χρειάζομαι ..
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.422
Μετα τους συνεχείς ψεκασμούς, τα παραμύθια περι σφαιρικής γης (σιγά μην ειναι ποδοσφαιρική), τους εμβολιασμούς εξόντωσης έρχονται και οι ταυτότητες με 666 ... ελεος .. τρέχω για νεα ταυτοτητα "παλαιου τυπου"...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom