Ερωτήσεις Και Αποριες Σχετικα Με Visa.

dreico33

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Kαλησπέρα παιδιά. Μένω απο τον Αυγουστο του 2012 στην Λα Παζ της Βολιβίας. Έχω παντρευτέι Βολιβιανή και εχουμε και την Μπεμπα μας που είναι 5 Μήνων. Σκοπέουμε να ταξιδεψουμε Ελλαδα το Μαιο έως τον Ιουλιο.Εγω έχω ακομα Visa Προσωρινή 2 Ετών που λήγει το Δεκεμβριο αυτου του Ετους. Μετα θα παω για Μονιμότητα αφου θα έχουμε καλυψει 2 χρόνια Παντρεμένοι.Οι ερωτήσεις που θα ήθελα να κανω είναι σεχτικα με τις Visa της γυναικάς μου αλλά και διπλή Υπηκοτητα η Ιθαγενια της Κορής μας, δεν ξερω ποια απο τα 2 ισχυουν, η κανένα. Οσον αφορα την κόρη μας εποικινωνησε ο πατερας μου στην Ελλαδα δεν ξέρω που ακριβως πήγε και του είπαν Ενα Πιστοποιητικο γάμου και ενα Πιστοποιητικο Γεννησης της Μπεμπας μας απο Εδω . Στην Αθήνα θα τα μεταφραστουν στα Ελληνικα απο κάποια Υπηρεσια και απο εκει και περα πάμε στο Δήμο μου ( Πατρα) την γραφουμε στο Δηματολογιο βγάζει ταυτότητα Ελληνική και Διαβατηριο. Η Υπηκοτητα ποια θα είναι η τι παίζει ακριβως δεν εχουμε ιδεα. Ακομα χειροτερα τα πραγματα είναι με την γυναικα μου που ειχε ερθει Ελλάδα το 2008 επρεπε να της στέιλω προσκληση για να βγαλει Visa να δήλώσει Τραπεζικους Λογαριασμους που έχει Στην Βολιβια ποσο χρήματα κτλ κτλ. Τώρα θα ισχύσει το ίδιο? Γνωριζετε? Υπάρχει διαφορα μιας που ειμαστε Παντρεμενοι με παιδι? Εδω δεν υπάρχει διστυχως Πρεσβεια η Προξενιο της Ελλάδας και όλα πρεπει να γίνουν μεσω της Πρεσβειας της Ισπανιας που δεν ειναι και ιδιατερα προθυμοι να Βοηθήσουν.Αυτα εν ολίγοις , Ζητώ Συγνώμη για αν σας κουρασα. Σας Ευχαριστώ.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.680
Likes
50.540
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Κανονικά θα πρέπει να υπάγεστε στην ελλληνική πρεσβεία της Λίμα, που είναι και η κοντινότερη, κι όχι στην πρεσβεία της Ισπανίας, η οποία νομίζω ορθώς δεν έχει καμία δικαιοδοσία για να δίνει ελληνικές υπηκοότητες. Κάντε ένα τηλέφωνο στη Λίμα, δε χάνετε τίποτε.
 

dreico33

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Κανονικά θα πρέπει να υπάγεστε στην ελλληνική πρεσβεία της Λίμα, που είναι και η κοντινότερη, κι όχι στην πρεσβεία της Ισπανίας, η οποία νομίζω ορθώς δεν έχει καμία δικαιοδοσία για να δίνει ελληνικές υπηκοότητες. Κάντε ένα τηλέφωνο στη Λίμα, δε χάνετε τίποτε.
Φίλε Γίωργο Καλημέρα,
Δυστιχώς που υπαγόμαστε σαν Έλληνες πολίτες του Εξωτερικου είναι μια μεγάλη ιστορια όσον αφορα Κάτοικος της Βολιβίας Πάντα και όχι κάπου αλλόυ . Να φαντάστεις για να δεχτουν χωρίς προβληματα τα χαρτια μου απο την Ελλαδα για τον Γαμο μου εδω έπρεπε πρώτα να πανε στην Πρεσβύα της Βολιβιας Στην Ιταλία μιας ειναι η πιο κοντινή χώρα στην Ελλάδα που έχει Πρεσβύα Βολιβιανή απο Εκει να Πανε το Προξενείο Της Ελλαδας Στην Ιταλία Για Μετάφραση , Να τα πάρει πάλι πίσω η Πρεσβύα της Βολιβιας να τα Επικυρώσει για να Στείλει Λα Παζ. Ενα Χάος. Απο εκει και πέρα ο Πρεσβύα Της Ελλαδας Στην Λίμα δεν έχει καμια απολύτως σχεση . (Αυτο μου ειπαν οταν τηλεφώνησα εκει).
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.680
Likes
50.540
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εγώ πάντως όταν έμεινα κάποιο διάστημα Βολιβία για δουλειά, υπαγόμουν στη Λίμα και ήταν σχετικά εξυπηρετικοί. Τώρα τι να σου πω, με τις ελληνικές αρχές δε βγάζω άρχη... 2 μηνες περιμένω να μου βγάλουν διαβατήριο, δεν ξέρω αν θα ανακληθεί το παλιό με το οποίο ταξιδεύω, ό,τι να'ναι.

Λοιπόν στο θέμα μας: στη θέση σου θα έβγαζα τουριστική Σένγκεν για τη γυναίκα σου στην πρεσβεία της Ισπανίας, η οποία θα ισχύει και για την Ελλάδα (οι βίζες Σένγκεν που εκδίδονται από μια χώρα ισχύουν και για τις άλλες...ακόμη). Και μόλις φτάσετε Ελλάδα τα βρίσκετε επί τόπου. Η κόρη σου θα πάρει ελληική υπηκοότητα, η διαδικασία είναι όπως στην είπε ο πατέρας σου, ΑΛΛΑ θα πρέπει να γίνει επίσημη μετάφραση που εκτός από κόστος θέλει και χρόνο... καλή επιτυχία με το μεταφραστικό του ΥΠΕΞ, αν και το ισπανόφωνο κομμάτι είναι κάπως πιο γρήγορο... όταν δεν απεργούν/πλακώνονται κλπ.
 

dreico33

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου.Θα ήθελα να σε ρωτησω και καποια άλλα πράγματα αν ξέρεις.
Η κόρη μου λογικα για να ταξιδεψει στην Ελλάδα για πρώτη φορα θα έχει Βολιβιανό διαβατήριο σωστά? Στην Ελλάδα οταν φτάσουμε με το καλο θα βγάλει και Ελληνικο διαβατήριο δλδ θα έχει 2 διαβατήρια ενεργά?
Θα πρέπει οι γονεις μου να στείλουν προσκληση για να μπορουν τα ταξιδέψουν? ( Γυναικα και κορή)
Επειδη απο εδω μου είπαν οτι πρεπει να δηλωθεί και ο γαμος μας και στην Ελλάδα που πρεπει να παμε για Δήλωση?

Α και κατι αλλό , Επειδη είπες οτι εχει κόστο αρκετο και χρονο η μεταφραση του ΥΠΕΞ. Για ποσο χρόνο και χρήματα πανω κατω μιλάμε. Ελλαδα θα κάτσουμε 2 μήνες.
 
Last edited by a moderator:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.680
Likes
50.540
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Η κόρη μου λογικα για να ταξιδεψει στην Ελλάδα για πρώτη φορα θα έχει Βολιβιανό διαβατήριο σωστά?
Ναι, μόνο σε ιδιάζουσες περιπτώσεις εκδίδεται διαβατήριο εκτός Ελλάδας πλέον.
Στην Ελλάδα οταν φτάσουμε με το καλο θα βγάλει και Ελληνικο διαβατήριο δλδ θα έχει 2 διαβατήρια ενεργά?
Η Ελλάδα επιτρέπει τα διπλά διαβατήρια. Η Βολιβία δεν ξέρω τι κάνει. Διότι υπάρχουν χώρες που απαιτουν να επιλέξεις ένα από τα δύο. Αλλά υποψιάζομαι πως τα επιτρέπει και η Βολιβία αν κρίνω από τους πολλούς κροατοβολιβιανούς που έχετε εκεί, που πηγαινοέρχονται ΕΕ χωρίς πρόβλημα, κάνοντας χρήση του κροατικού διαβατηρίου. Αλλά στα σίγουρα αυτλό το απαντάει η Βολιβία, όχι η Ελλάδα.

Θα πρέπει οι γονεις μου να στείλουν προσκληση για να μπορουν τα ταξιδέψουν? ( Γυναικα και κορή)
Δεν το ξέρω φίλε.
Επειδη απο εδω μου είπαν οτι πρεπει να δηλωθεί και ο γαμος μας και στην Ελλάδα που πρεπει να παμε για Δήλωση?
@ΚΙΚΙ σε καλούν...

Α και κατι αλλό , Επειδη είπες οτι εχει κόστο αρκετο και χρονο η μεταφραση του ΥΠΕΞ. Για ποσο χρόνο και χρήματα πανω κατω μιλάμε. Ελλαδα θα κάτσουμε 2 μήνες.
Αν δεν κάνουν πάλι απεργίες (που τις έκαναν για ένα διάστημα για μήνες), σε 2-3 εβδομάδες το πολύ θα είσαι ΟΚ. Κόστος δε θυμάμαι, στη δική μου περίπτωση το τραγικό ήταν οι μεταφράσεις της ξένης πρεσβείας στην Ελλάδα κι όχι το αντίθετο. Ρώτα στο μεταφραστικό του ΥΠΕΞ, αλλά αν μιλάμε απλώς για πιστοποιητικά είναι κάτι ευρώ ανά σελίδα, δεν είναι τρελό ποσό. Τώρα αν θες κι επικύρωση της μετάφρασης από καμιά πρεσβεία...άντε γεια, εκεί δαγκώνουν κάτι 200-300άρικα...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Αν δεν κάνουν πάλι απεργίες (που τις έκαναν για ένα διάστημα για μήνες), σε 2-3 εβδομάδες το πολύ θα είσαι ΟΚ. Κόστος δε θυμάμαι, στη δική μου περίπτωση το τραγικό ήταν οι μεταφράσεις της ξένης πρεσβείας στην Ελλάδα κι όχι το αντίθετο. Ρώτα στο μεταφραστικό του ΥΠΕΞ, αλλά αν μιλάμε απλώς για πιστοποιητικά είναι κάτι ευρώ ανά σελίδα, δεν είναι τρελό ποσό. Τώρα αν θες κι επικύρωση της μετάφρασης από καμιά πρεσβεία...άντε γεια, εκεί δαγκώνουν κάτι 200-300άρικα...
Το καλοκαίρι που μετέφρασα κάτι έγγραφα, έκαναν περίπου 10 μέρες να τα ετοιμάσουν και αυτό επειδή δεν βιαζόμουν. Γίνεται και γρηγορότερα -σε 3-4 μέρες- με το διπλάσιο ποσό.
Το κόστος ήταν κάπου 10 ευρώ ανά σελίδα και με επικυρωμένα 2 έξτρα αντίγραφα. Δεν ξέρω γιατί πρέπει κάποιος να επικυρώσει στην πρεσβεία έγγραφο που εκδίδεται από δημόσια υπηρεσία, αλλά ίσως να ξέρετε περισσότερα.
 

mikaelpap

Member
Μηνύματα
44
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΏΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
κινα
προγραματισμένο ταξιδι εδινβούργο -σεούλ-για περιπου ενα μηνα-μετά ταιλανδη-σιγκαπουρη-αθήνα,παρακαλώ αν ξέρει καποιος σε ποιες απο αυτες θα χρειαστώ visa ? τιμές περίπου,και που τις βγαζω (εννοω στα αεροδρομια προορισμου ή πριν στις πρεσβείες?σας ευχαριστω εκ των προτέρων.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.149
Likes
20.458
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΑ
Οι 20 χώρες που χρειάζεται βίζα .
View attachment 452818
Τα 23 κράτη με e Visa
View attachment 452819
Τα 29 κράτη με VoA ( visa on arrival)
View attachment 452820
Δεν ξέρω που το βρήκες αυτό αλλά κάποια έχουν αλλάξει. Παράδειγμα για τη Τανζανία μπορείς να βγάλεις πλέον και e-visa πέρα απο την on arrival.

Το Τατζικισταν σε ποια κατηγορία είναι;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.856
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom