Ρουμανία Ερωτήσεις Ρουμανία

Sanji

Member
Μηνύματα
31
Likes
15
Τι ώρα φτάνεις στο Βουκουρέστι και τι ώρα φεύγεις; Πόσες διανυκτερεύσεις έχεις;
Ρωτώ γιατί εγώ έφευγα την 6η μέρα στις 10.30 μμ. Οπότε είχα 6 γεμάτες μέρες.
1η. Αφιξη>Τρένο για Sinaia> Peles Castle > Brasov ( 1 διανυκτέρευση)
2η. Brasov >Bran Castle> Brasov> τρένο για Sibiu(1)
3η. Sibiu> απογευματινό τρένο για Sighisoara (άφιξη βραδυ)
4η. Sighisoara > τρένο απογευματινό για Βουκουρέστι (άφιξη 11.30μμ).
5η -6η: Βουκουρέστι.

Αυτό βγαίνει άνετα εάν έχεις 6 γεμάτες μέρες. Αλλιώς κόβεις κάτι...
Θεωρείς Βουκουρέστι χρειάζεται αυτοκίνητο ή Περπατιέται εύκολα και έχει καλη συγκοινωνία? Για να δω ποσες μέρες θα νοικιάσω αυτοκινητο.
 

domino

Member
Μηνύματα
293
Likes
273
Θεωρείς Βουκουρέστι χρειάζεται αυτοκίνητο ή Περπατιέται εύκολα και έχει καλη συγκοινωνία? Για να δω ποσες μέρες θα νοικιάσω αυτοκινητο.
ποδια, μετρο, τραμ -

Σκληρος-σκληρη:shock:.. Είναι η πρωτευουσα θεώρει αξιζει αλλο ενα..

ξαναπάς σε προορισμούς ; εαν ναι νοικιάστε απο αεροδρόμιο και φύγετε κατευθείαν .

Βουκουρέστι θα ξαναπάς ένα Σάββατο πρωί με Κυριακή βράδυ Άνοιξη η Φθινόπωρο
 

Sanji

Member
Μηνύματα
31
Likes
15
ξαναπάς σε προορισμούς ; εαν ναι νοικιάστε απο αεροδρόμιο και φύγετε κατευθείαν .

Βουκουρέστι θα ξαναπάς ένα Σάββατο πρωί με Κυριακή βράδυ Άνοιξη η Φθινόπωρο
Η αληθεια είναι οτι δεν ξαναπαω ευκολα στους ιδιους προορισμους γιατι δεν εχω κάνει και τα τοσα πολλά ταξίδια όποτε κοιταω να πηγαινω διαφορετικά χωρις βεβαια να είναι και ο κανονας κ οτι αν κατσει η φαση με παρεα να μην παω
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
3.738
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Θεωρείς Βουκουρέστι χρειάζεται αυτοκίνητο ή Περπατιέται εύκολα και έχει καλη συγκοινωνία? Για να δω ποσες μέρες θα νοικιάσω αυτοκινητο.
Εφόσον θα νοικιάσεις αυτοκίνητο εννοείται ότι σε συμφέρει να το παραλάβεις και να το παραδώσεις στο αεροδρόμιο. Για το Βουκουρέστι δεν χρειάζεσαι αμάξι γιατί μια χαρά μετακινείσαι με τα πόδια στο ιστορικό κέντρο, με μετρό και με uber που είναι πάμφηνο!
Εγώ σε κάποια μακρινά αξιοθέατα που ήταν π.χ. 6 χλμ από το κέντρο πήγα με ταξί uber γιατί δεν βόλευε το μετρό και έπρεπε να προχωρήσω πολύ για να φτάσω.
Δεν νομίζω να σε συμφέρει να πραδώσεις πιο νωρίς εφόσον θέλεις να πας και στο σπα που είναι μακριά από την πόλη. Θα πληρώσεις μετά για ταξί για το αεροδρόμιο και θα πας με λεωφορείο στο σπα; Εσύ ξέρεις πόσο σου αρέσουν τα ΜΜΜ και που θα βρεις να το παρκάρεις το αμάξι μέσα στην πόλη εφόσον δεν κλείσεις ξενοδοχείο με πάρκινγκ.
 

Sanji

Member
Μηνύματα
31
Likes
15
Εφόσον θα νοικιάσεις αυτοκίνητο εννοείται ότι σε συμφέρει να το παραλάβεις και να το παραδώσεις στο αεροδρόμιο. Για το Βουκουρέστι δεν χρειάζεσαι αμάξι γιατί μια χαρά μετακινείσαι με τα πόδια στο ιστορικό κέντρο, με μετρό και με uber που είναι πάμφηνο!
Εγώ σε κάποια μακρινά αξιοθέατα που ήταν π.χ. 6 χλμ από το κέντρο πήγα με ταξί uber γιατί δεν βόλευε το μετρό και έπρεπε να προχωρήσω πολύ για να φτάσω.
Δεν νομίζω να σε συμφέρει να πραδώσεις πιο νωρίς εφόσον θέλεις να πας και στο σπα που είναι μακριά από την πόλη. Θα πληρώσεις μετά για ταξί για το αεροδρόμιο και θα πας με λεωφορείο στο σπα; Εσύ ξέρεις πόσο σου αρέσουν τα ΜΜΜ και που θα βρεις να το παρκάρεις το αμάξι μέσα στην πόλη εφόσον δεν κλείσεις ξενοδοχείο με πάρκινγκ.
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφοριες μπορει να το κάνω ετσι οπως λες αν βγαινει οικονομικα και τις 6 μερες το αυτοκινητο απλα δεν ξερω αν βολευει να το χρησιμοποιω μεσα στην πολη. Αυτη ειναι η μονη μου αμφιβολία, αλλά αν είναι το μπορώ να το παραδώσω και να με πανε δωρεαν στο αεροδρομιο νομιζω συμφερει. Να δω με διαμονη τωρα γιατι δεν εχω κλεισει ακομη κατι κ θελει λιγο σκεψη. Σε ευχαριστώ παντως. :)
 

connosp

Member
Μηνύματα
388
Likes
825
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφοριες μπορει να το κάνω ετσι οπως λες αν βγαινει οικονομικα και τις 6 μερες το αυτοκινητο απλα δεν ξερω αν βολευει να το χρησιμοποιω μεσα στην πολη. Αυτη ειναι η μονη μου αμφιβολία, αλλά αν είναι το μπορώ να το παραδώσω και να με πανε δωρεαν στο αεροδρομιο νομιζω συμφερει. Να δω με διαμονη τωρα γιατι δεν εχω κλεισει ακομη κατι κ θελει λιγο σκεψη. Σε ευχαριστώ παντως. :)
Δεν το χρειάζεσαι στην πόλη.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
3.738
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφοριες μπορει να το κάνω ετσι οπως λες αν βγαινει οικονομικα και τις 6 μερες το αυτοκινητο απλα δεν ξερω αν βολευει να το χρησιμοποιω μεσα στην πολη. Αυτη ειναι η μονη μου αμφιβολία, αλλά αν είναι το μπορώ να το παραδώσω και να με πανε δωρεαν στο αεροδρομιο νομιζω συμφερει. Να δω με διαμονη τωρα γιατι δεν εχω κλεισει ακομη κατι κ θελει λιγο σκεψη. Σε ευχαριστώ παντως. :)
Γιατί να σε πάνε δωρεάν στο αεροδρόμιο εφόσον παραδώσεις το αμάξι πιο νωρις;
Ή θα το παραδώσεις στο αεροδρόμιο ή θα το παραδώσεις στην πόλη, εάν σου το επιτρέπουν.
Δες εάν σου παρέχει δωρεάν παρκινγκ το κατάλυμα που θα επιλέξεις στο Βουκουρέστι.
 

Sanji

Member
Μηνύματα
31
Likes
15
Γιατί να σε πάνε δωρεάν στο αεροδρόμιο εφόσον παραδώσεις το αμάξι πιο νωρις;
Ή θα το παραδώσεις στο αεροδρόμιο ή θα το παραδώσεις στην πόλη, εάν σου το επιτρέπουν.
Δες εάν σου παρέχει δωρεάν παρκινγκ το κατάλυμα που θα επιλέξεις στο Βουκουρέστι.
Λέω σαν πρόγραμμα να κανουμε 1ο βραδυ Μπρασοβ, 2ο Σιγκισοαρα ( πριν φτάσω Σιμπίου να περασω από Αλατωρυχείο) 3ο Σιμπίου (πριν φτασω Βουκουρεστι να πεταχτω Λίμνη Balea και μετα να κατηφορισω) 4ο-6ο Βουκουρέστι.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
3.738
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Λέω σαν πρόγραμμα να κανουμε 1ο βραδυ Μπρασοβ, 2ο Σιγκισοαρα ( πριν φτάσω Σιμπίου να περασω από Αλατωρυχείο) 3ο Σιμπίου (πριν φτασω Βουκουρεστι να πεταχτω Λίμνη Balea και μετα να κατηφορισω) 4ο-6ο Βουκουρέστι.
Μια χαρά το βρίσκω. Αμάν πια με αυτή τη λίμνη Balea! :cool:
Ελπιζω να μην έχει τόσα χιόνια και να βρεις τρόπο να ανέβεις στα βουνα.
 

Sanji

Member
Μηνύματα
31
Likes
15
Μια χαρά το βρίσκω. Αμάν πια με αυτή τη λίμνη Balea! :cool:
Ελπιζω να μην έχει τόσα χιόνια και να βρεις τρόπο να ανέβεις στα βουνα.
χαχχα πλακα εχεις :) είναι και ο φίλος μου φυσιολάτρης τι να τον κάνω?:fishing: Αφου δεν ταξιδευώ μονος προσπαθώ να ικανοποιησω και την υπολοιπη παρεα όχι ότι με χαλαει και μενα.. Στην τελική όπως μας βγει..Παντως είσαι μάχιμη εδω στο forum από οτι βλέπω στις επαλξεις παντα ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom