Ρουμανία Ερωτήσεις Ρουμανία

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.384
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Τέλος Οκτωβρίου με αρχές Νοεμβρίου λέει η Ρουμανία ή να το αφήσουμε για Άνοιξη ? Όλες οι φωτογραφίες που βλέπω έχουν καταπράσινα τοπία κλπ...
Φθινόπωρο θα είναι και θα βλέπεις φθινοπωρινά τοπία και χρώματα. Αν σου αρέσει το φθινόπωρο σαν εποχή, τότε θα βλέπεις τα ίδια χρώματα με Ελλάδα. Οι φωτογραφίες που βλέπεις πότε είναι τραβηγμένες;
Νομίζω οτι η ερώτηση αυτή είναι υποκειμενική και έχει να κάνει με προσωπικά γούστα.

Ασφάλιση να πάμε στη φουλ ?
Αυτή την ερώτηση δεν την κατάλαβα ποτέ :rolleyes-80:

Ανεβάζει αρκετά την τιμή. Επίσης η πτήση επιστροφής είναι 6:45 από Βουκουρέστι, να κρατήσω το αμάξι και να πληρώσω και τα 10Ε fee για επιστροφής εκτός ωραρίου ή να προτιμήσω άλλο μέσο μεταφοράς για αεροδρόμιο ? Θα έχουμε μαζί το παιδί (19 μηνών) και δεν ξέρω πόσο ρεαλιστική θα ήταν η αναζήτηση ταξί με παιδικό κάθισμα ... Ευχαριστώ !
Την απάντηση, την έδωσες μόνη σου.
Με Uber περίπου 10 ευρώ θα δώσεις. Με ταξί και με λεωφορείο δεν ξέρω. H απόσταση είναι περίπου 20 χλμ. Αξίζει η ταλαιπωρία;
 

FoNikos21

Member
Μηνύματα
30
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Kαλημέρα! Επειδή θα μείνω μόνο ένα βράδυ στο Μπρασόβ, είμαι σε δίλημμα για το ποιο εστιατόριο να επιλέξω. Sergiana ή La Ceaun; Ποιο προτείνετε;
 

Christos1968

Member
Μηνύματα
144
Likes
54
Γειά σου Νικο
και τα εχουν καλο φαγητό. Νομίζω όμως ότι το Sergiana ειναι πιο ατμοσφαιρικό.Αυτό που μας αρεσε παρα πολυ ειναι Brasserie Luthor. Πηγαιναμε καθε μερα!!! για καφε , ποτο φαγητό!!
Στο Brasov ειχαμε μεινει 6 μερες , πρωτοχρονια 2018. ¨οτι θελεις στη διαθεση σου
 

FoNikos21

Member
Μηνύματα
30
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Γειά σου Νικο
και τα εχουν καλο φαγητό. Νομίζω όμως ότι το Sergiana ειναι πιο ατμοσφαιρικό.Αυτό που μας αρεσε παρα πολυ ειναι Brasserie Luthor. Πηγαιναμε καθε μερα!!! για καφε , ποτο φαγητό!!
Στο Brasov ειχαμε μεινει 6 μερες , πρωτοχρονια 2018. ¨οτι θελεις στη διαθεση σου
Ναι, από τις φωτογραφίες που έχω δει σίγουρα το περιβάλλον της Sergiana σε κερδίζει περισσότερο! Το θέμα είναι ποιο έχει καλύτερη κουζίνα!
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
515
Likes
1.067
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Sergiana που πήγαμε εμείς μείναμε πολύ ευχαριστημένοι. Επίσης αν θέλετε κάτι σε φαστφουντ δοκιμάστε με κλειστα μάτια το Andos.
 

Jello

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Γεια ως νεο μέλος.
24-31 Γενάρη θαμαστε Ρουμανία. Τρια ατομα γύρω στα 40.
Θα ειναι a week on a budget, δηλαδη δεν θα εχουμε πολλα χρηματα στην διαθεση μας για να ξοδεψουμε.
Θελω καταρχάς να ρωτησω για το κρύο. Θα χρειαστούν ισοθερμικά ρούχα ή ειναι πιο ήπια η κατασταση?
Απο πλευράς διαμονης, σκεφτομαστε την λύση bnb αν και ενας γνωστός μου, παλαιοτερα ειχε βρει μια οικογένεια οπου του ειχαν παραχωρησει εναν όροφο με παρα πολυ χαμηλο νοικι αλλά δεν ξερω που θα μπορουσα να ψαξω για κατι τετοιο.
Το ίδιο θελω να ρωτησω και για το θεμα φαι. Ποια είναι τα φθηνότερα μαρκετ, και επισης μερη για να φάμε. Και εκ της καταστασεως δεν θα μας απασχολησουν τα infamous μέρη, παρά στεκια που τρώει ο απλός Ρουμανος. Any thoughts?
Επισης η λύση της ενοικίασης αυτοκινήτου απο το αεροδρομιο δεν ειναι ασχημη ιδέα παροτι φαντάζομαι πως με συγκοινωνια θα μας ερθει ασυγκριτως πολυ φθηνα. Τι γινεται ομως αν πέσουμε σε χιόνια? Ειναι συχνό αυτο τον Γενάρη? Ρωταω γιατι δεν εχω οδηγήσει με αλυσίδες.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.384
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Γεια ως νεο μέλος
:welcome2:

24-31 Γενάρη θαμαστε Ρουμανία
Η Ρουμανία είναι μεγάλη χώρα και θα πρέπει να διευκρινήσεις που ακριβώς έχετε σκοπό να πάτε, για να μπορέσεις να λάβεις και την σωστή βοήθεια :)

Θα χρειαστούν ισοθερμικά ρούχα ή ειναι πιο ήπια η κατασταση?
Στο μεγαλύτερο μέρος της χώρας οι χειμώνες είναι αρκετά κρύοι. Η θερμοκρασία μπορεί να φτάσει μέχρι -15 οC. Ίσως και πιο χαμηλά.

Ρωταω γιατι δεν εχω οδηγήσει με αλυσίδες.
Και ούτε πρόκειται να οδηγήσετε με αλυσίδες στη Ρουμανία, γιατί δεν χρησιμοποιούν αλυσίδες στη χώρα! Σύμφωνα με την νομοθεσία τους, απο αρχές Νοέμβρη μέχρι και τον Μάρτιο, χρησιμοποιούν αντιολισθητικά ελαστικά μόνο.
 

iro n.

Member
Μηνύματα
18
Likes
1
Καλησπέρα! Έχει ταξιδέψει κάποιος με τρένο από Οτοπένι σε Τρανσυλβάνια να με κατατοπίσει λίγο??

Σας ευχαριστώ πολύ!

Live from Brasov-Romania

Καλημέρα στο forum,

ένα πιθανό route είναι:
- Brasov και περίχωρα (Sinaia,Busteni,Predeal,Azuga,Poiana Brasov,Poiana Marului,Bran) 4 μέρες.
- Sibiu 2 μέρες
- Targu Mures-Sighisoara μια μέρα
- Περιοχή Apuseni (δεν μπαίνεις για Cluj Napoca κρατάς Turda και έπειτα Baia Aries,Campeni,Albac και Arieseni τις υπόλοιπες μέρες.
Έχω πάει και για αυτό στο λέω...ΑΞΙΖΕΙ...αυτό το route.
Έαν θέλεις περισσότερες πληροφορίες ...ρώτα με ...ζω στο brasov...και για φωτογραφίες στο facebook εάν κάνεις αναζήτηση tzakos athanasios..

Αυτά..:)

Καλησπέρα! Με αφορμή το παραπάνω σχόλιό σου παίρνω το θάρρος να σε ρωτήσω 2-3 πραγματάκια μιας και φαντάζομαι θα γνωρίζεις κάτι παραπάνω :)

Έχουμε προγραμματίσει 28/12 με 03/01 ταξιδι στη Ρουμανία με τις 2 πρώτες διανυκτερεύσεις σε Μπρασοβ, η επόμενη σε Σιγκισοαρα και τελευταίες 3 σε Βουκουρέστι.
Δυστυχώς δεν εχουμε καταλήξει ακόμα στο θέμα των μετακινήσεων. Με έχουν πληροφορήσει ότι υπάρχει πολύ έντονο θέμα μποτιλιαρίσματος και όχι πολύ καλού οδικού δικτύου ειδικά τον χειμώνα, γι'αυτό μας συνεστησαν να μην επιλέξουμε την ενοικίαση αυτοκινήτου. Η επόμενη επιλογή είναι είτε το ταξί είτε το τρένο.
Θεωρείς ότι οι αποστάσεις είναι απαγορευτικές για ταξί? Μας είπαν ότι είναι πολύ οικονομικές οι μετακινήσεις με ταξί (συγκεκριμένα από Βουκουρέστι σε Μπρασόβ και πίσω).

Επίσης, μήπως τυχαίνει να γνωρίζεις κάτι σχετικά με τις μετακινήσεις με τρένο? Μπορώ να κλείσω ηλεκτρονικά εισιτήρια από Οτοπένι προς Μπρασόβ απευθείας μιας και εκεί θα είναι η πρώτη διανυκτέρευση, και από εκεί για Σιγκισοάρα και τέλος πίσω για Βουκουρέστι (παραμονή πρωτοχρονιάς)?

Τέλος, επειδή όπως έχω διαβάσει, υπάρχουν αρκετά κάστρα στη Ρουμανία και έχω μπερδευτεί λίγο, με βάση τις στάσεις που θα κάνουμε σε Μπρασοβ και Σιγκισοαρα που θα μου συνιστούσες να πάμε? Το περιβόητο κάστρο του Δράκουλα ποιό είναι ακριβώς?

Ευχαριστώ πολύ!! :)
 
Last edited by a moderator:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.908
Έχουμε προγραμματίσει 28/12 με 03/01 ταξιδι στη Ρουμανία με τις 2 πρώτες διανυκτερεύσεις σε Μπρασοβ, η επόμενη σε Σιγκισοαρα και τελευταίες 3 σε Βουκουρέστι.
Δυστυχώς δεν εχουμε καταλήξει ακόμα στο θέμα των μετακινήσεων. Με έχουν πληροφορήσει ότι υπάρχει πολύ έντονο θέμα μποτιλιαρίσματος και όχι πολύ καλού οδικού δικτύου ειδικά τον χειμώνα, γι'αυτό μας συνεστησαν να μην επιλέξουμε την ενοικίαση αυτοκινήτου. Η επόμενη επιλογή είναι είτε το ταξί είτε το τρένο.
Θεωρείς ότι οι αποστάσεις είναι απαγορευτικές για ταξί? Μας είπαν ότι είναι πολύ οικονομικές οι μετακινήσεις με ταξί (συγκεκριμένα από Βουκουρέστι σε Μπρασόβ και πίσω).

Επίσης, μήπως τυχαίνει να γνωρίζεις κάτι σχετικά με τις μετακινήσεις με τρένο? Μπορώ να κλείσω ηλεκτρονικά εισιτήρια από Οτοπένι προς Μπρασόβ απευθείας μιας και εκεί θα είναι η πρώτη διανυκτέρευση, και από εκεί για Σιγκισοάρα και τέλος πίσω για Βουκουρέστι (παραμονή πρωτοχρονιάς)?
Απο Οτοπενι για Μπρασοβ εχει απ' ευθειας λεωφορειο. Δεν θυμαμαι αν κλεινεται ηλεκτρονικα.
Αλλιως uber για σταθμο τρενου η σταθμο λεωφορειων και απο εκει κλεινετε το αναλογο μεσο ηλεκτρονικα.

Απο Μπρασοβ για Σιγκισοαρα εχει τρενο. Κλεινεται ηλεκτρονικα.

Απο Σιγκισοαρα για Βουκουρεστι εχει τρενο αλλα κανει πολλες ωρες, υπολογιστε κανενα 5ωρο. Κλεινετε ηλεκτρονικα. Το λεωφορειο ειναι παρα πολυ σπανιο.

Το ταξι ειναι φτηνο εντος πολης, οχι εκτος πολεων. Αν το ατομο που σας ειπε οτι εχει φτηνο ταξι εκτος πολης ξερει καποιον συγκεκριμενα να σας μεταφερει, να ρωτησετε τις τιμες του.
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.384
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Με αφορμή το παραπάνω σχόλιό σου
Το σχόλιο αυτό έχει γίνει το 2009 και το συγκεκριμένο μέλος έχει να μπεί στο φόρουμ απο το 2010....κρίμα, γιατί το σχόλιο είναι πολύ καλό και παλιότερα το είχα διαβάσει και εγώ!

Διάβασε εδώ για τρένα και λεωφορεία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.788
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom